Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  696 sayılı kanunun dışında kalanlar

  1 ziyaretçi

  696 sayılı kanunun dışında kalanlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bakan Bilgin: Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki sözleşmeli personelle ilgili çalışma tamam

  Bakan Bilgin: Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki sözleşmeli personelle ilgili çalışma tamam

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara'da HAK-İş Konfederasyonu'nu ziyaret etti.

  Bakan Bilgin ziyaret sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  "EYT'de çözüm aşamasındayız"

  Bilgin "EYT'de son durum ne?" sorusuna "Çözüm aşamasına geldik. Tamamlandığında kamuoyuyla paylaşacağız" cevabını verdi.

  'Türkiye'nin oynadığı kritik rol BM'de merkezi konumuna taşıdı'

  Bilgin konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Türkiye, dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında. Aynı zamanda özellikle savaşın eklendiği bir tabloda Türkiye insanlık için çok önemli adımlar attı. Türkiye'yi BM'de merkezi konuma taşıyan, yıldız haline getiren mesele Türkiye'nin oynadığı roldür. Türkiye, Avrupa'nın açlık sorununu çözen tahıl koridorunun açılmasını sağlamıştır. Bu insanlık için önemli bir kazanımdır. Türkiye'nin ekonomi politikalarında da enflasyon sorununu aşacak bir yaklaşımı benimsediğini, onu her alanda uygulamaya sokacağını belirtmek isterim."

  'Vergi dilimiyle ilgili sorunu düzeltmek istiyoruz'

  Bakan Bilgin, vergi dilimlerindeki artışla ilgili şunları söyledi:

  "Vergiyle ilgili bir sorun var. Biz toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti toplu sözleşme sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Yani vergi dilimlerindeki artışın, ücretlerin niteliğini, alım gücünü aşındırmamasını istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi bakanımızla da görüşmelerimiz var. Bu konu önemlidir. Özellikle ücretlerin yukarıya çekmek için verdikleri mücadeleyi anlamsız hale getiren vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir. Bu konuyu da bakan beyle görüştüm, bu konuda da olumlu bir yaklaşımda olduğumuzu belirtmek isterim."

  Vergi dilimindeki istekleriyle ilgili de şu bilgiyi verdi:

  "Biliyorsunuz asgari ücret düzeyinde zaten o vergi dışında kaldığı için asgari ücret ne olursa, asgari ücretlerin altındaki o rakam, miktar vergi dışında kalacak. Dolayısıyla onun üzerindeki işçilerin, çalışanların aldığı ücretin vergi dışında kalması söz konusu olan burdaki konu o. Henüz bir oran üzerinde konuşmadık ama toplu sözleşmede prensip olarak toplu sözleşmede elde edilen ücretin yıl sonunda geçerliliğini koruyacak bir verginin dikkate alınması. Daha da önemlisi kriz döneminde bunun sabitlenmesi. "

  Kamudaki sözlemeli personele kadro

  Bilgin, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: 

  "Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi meselesi Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Biz hazırlığımızı yaptık, Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşırız. 696 sayılı kanunun dışında kalanların kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmalarımızı tamamladık. Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki personelin kamuda kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışma tamam. Onun da belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim."

   Asgari ücrette artış ne olacak?

  Bilgin, "Asgari ücrette artış ne olacak?" sorusuna da "Aralık ayında çıkan tabloya göre bir değerlendirme yapacağız. Şimdiden bir rakam ya da oran söylemem mümkün değil " yanıtını verdi.

  Bakan Bilgin, "Açıklamanızda SSK ve Bağ-Kur prim gün farklarının kapatılacağını belirtmişsiniz. Prim gün farkları eşitlenecek mi? Bu düzenleme hangi kapsamda olacak? 98 öncesi sonrası dahil olacak mı?" sorusuna şöyle cevap verdi:

  "Ordaki açıklamam yanlış aksettirilmiş. İdeal olandan bahsediyorum. Farklı primler ödendiği için farklı emekli maaşları alınıyor. Önemli olan bu reformun, Türkiye'nin gerçekleştirdiği sosyal güvenlik reformunun geçmişte farklı kurumları bir araya getirmesi. Bu reformun prim gün sayısının da eşitlenerek prim miktarlarına göre emeklilik ve emeklilik aylıklarının arasındaki dengesizliklerin giderilmesi gerektiği için söylediğim bir cümle o." 

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  'Kapsam dışı için çalışma yapılmalı'

  TÜRK-İŞ: "696 KHK İLE KAMUDA DAİMİ İŞÇİ KADROSUNA ALINAN İŞÇİLERİN SENDİKAL ÖRGÜTLENMESİNE GETİRİLEN İSTİSNA KALICI OLMASIN" | Tes-is.org.tr

  Açıklamada şu hususlara yer verildi: 

  “Kamuoyunda yaygın olarak ‘kamuda taşeron çalıştırılması’ olarak bilinen uygulama 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde düzenlenmiştir. Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi pozisyonunda ya da mahalli idarelerin kurdukları şirketlerde istihdam edilmeleri sağlanmıştır. 

  Konfederasyonumuz bu düzenlemeyi, eksikliklerine rağmen olumlu karşılamış, ancak kamuda istihdam edilen bu işçilerin ücret ve ikramiye ile özlük hakları başta olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep etmiş, her platformda bu talebini seslendirmiştir.   

  696 sayılı KHK ile 6356 sayılı Kanuna eklenen geçici 7. maddeyle, bu işçilere uygulanacak düzenlemeler belirlenmiş ve işkoluna göre sendikalaşma ilkesine geçici bir süreyle istisna getirilmiştir. Bu düzenlemeye Konfederasyonumuz baştan itibaren karşı çıkmış, yardımcı işlerde çalışanların asıl işin yapıldığı işkolu bünyesindeki sendikada yer almaları gereğini savunmuştur. Nitekim iş hukuku mevzuatımız da bu şekilde düzenlenmiştir.   

  Ancak, 696 sayılı KHK ile belirlenen bu istisnai durumun sürekli hale getirilmesi hususunda tartışma yaratılmaya çalışıldığı, bugünlerde basına yapılan bir takım açıklamalardan anlaşılmaktadır. 

  Mahalli idarelerde çalışanlar için 696 sayılı KHK’nın öngördüğü geçici süre sona ermiş ve yasal düzenleme çerçevesinde sendika üyelikleri devam etmiştir. Burada sorun görmeyenler kamu kurumları söz konusu olduğunda, çalışma hayatında yıllardır var olan mevcut düzenlemenin değişmesini istemektedir.

  696 sayılı KHK, belirtilen tarihler içerisinde uygulanmak üzere yapılan geçici bir düzenlemedir. Dolayısıyla bu düzenlemelerin kalıcı hale getirilmesi ya da sürelerinin uzatılması yönünde yapılacak işlemin KHK’nın amacına aykırı olacaktır. 

  Bu sebeple 696 sayılı KHK’nın mahalli idarelerde 01 Temmuz 2020 tarihinde geçerliliğinin bitmiş olması gibi, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında da 01 Kasım 2020 tarihinde bitmesi ve 6356 sayılı kanunun öngördüğü hukuki süreçlerin devam ettirilmesi esastır.

             696 sayılı KHK’nin geçiş hükümlerinin kalıcı hale getirilmesi ya da süresinin uzatılması; 


  TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU

  Yazı kaynağı : www.tes-is.org.tr

  Hizmet-i̇ş sendikası'ndan kadroya alınmayan taşeron işçiler için kadro talebi: - Ankara Haberleri

  Hizmet-i̇ş sendikası'ndan kadroya alınmayan taşeron işçiler için kadro talebi: - Ankara Haberleri

  ANKARA (AA) - Hizmet-İş Sendikası, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) kapsamı dışında kalan taşeron işçiler için kadro talebinde bulundu.

  Sendikanın yazılı açıklamasına göre, Hizmet-İş Sendikası Başkanlar Kurulu dün sendikaya ait Emek Konukevi'nde toplandı.

  Toplantının ardından hazırlanan sonuç bildirisinde, Sendika Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın çalışanların gelirleriyle ilgili vergilendirmenin geçici bir süre yüzde 10 ile sınırlandırılması talebi yinelenerek, şunlar kaydedildi:

  "696 sayılı KHK ile 900 bin taşeron işçisi kamu işçisi yapılırken, 70-80 bin civarında işçinin kapsam dışında bırakılması büyük bir eksiklik olmuştur. Kadro düzenlemesinden yararlanamayanlar sendikamızın ve konfederasyonumuzun kapısını çalmaya devam etmektedir. Kapsam dışında kalanların kadroya alınabilmeleri için yeniden bir çalışma yapılmalı, kapsam dışında kalan işçilere de kadro verilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında eskiden beri kadrolu çalışanlar, 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarına geçişi yapılanlar ile mahalli idarelerin sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olan işçilere 52 günlük ilave tediye ödemesi yapılmasına karşın, mahalli idarelere ait şirketlerde aynı iş yerlerinde, aynı işleri yapan işçilere ilave tediye ödemesi yapılmaması hakkaniyete de aykırılık teşkil etmektedir. Sendika olarak, işçiler arasında ayrımcılığa, iş yerlerinde çalışma barışının ve huzurun bozulmasına neden olan bu düzenlemeden vazgeçilmesini, mahalli idarelerin şirketlerinde çalışan işçilere de 6772 sayılı kanun kapmasında ilave tediye ödenmesi konusunda gerekli yasal düzenlemenin acilen yapılmasını talep ediyoruz."

  - "Mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının çözümü için mücadele ediyoruz"

  Bildiride, 696 sayılı KHK ile kadro alanların nakil ve tayin konusunda yaşadıkları sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulması istenerek, şu ifadeler kullanıldı:

  "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarını da yakından biliyor ve tam çözümü için mücadele ediyoruz. Mevsimlik işçilerin hizmet akitleri mevsim ve kampanya süresi sonunda askıya alınmaktadır. Bu sürede işçilerin sosyal güvenlik primleri ödenmemektedir. Mevsimlik kamu işçilerinin hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde işsiz sayılmalarının sağlanması ve prim ödeme koşuluna bağlı yararlanamadıkları haklardan faydalanabilmesi için hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini istiyoruz."

  Bildiride ayrıca, Hizmet İş Sendikası'nın 14. Genel Kurulu'nun 17 Aralık 2022'de yapılacağı belirtilerek, Sendikanın Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın yönetim ve liderliğinde çok daha büyük ve yüce hedeflerle Genel Kurula hazırlanıldığı kaydedildi.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap