Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  6 şubat depremi kaç kişi öldü

  1 ziyaretçi

  6 şubat depremi kaç kişi öldü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kandilli'den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin... | Rudaw.net

  Kandilli'den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin... | Rudaw.net

  Haber Merkezi - Kandilli Rasathanesi, 6 Şubat’ta Maraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depreme ilişkin yapılan açıklamada, "Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04:17 depreminin 3 farklı şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir" denildi.

  6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04.17'de Maraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem 7.7 büyüklüğündeki deprem 11 ili etkiledi. Şu ana kadar 40 bini aşkın insanın yaşamını yitirdiği depremle ilgili Kandilli Rasathanesi'nden yeni bir açıklama geldi.

  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depreme ilişkin sosyal medya üzerinden yeni bir açıklama yaptı.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Özellikle tüm dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana geldiği son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

  Son 30 yıl içerisinde alet ve bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak büyük depremlerin modelleme çalışmalarında çoklu kırılma yöntemi başarı ile kullanılmaktadır.

  Örneğin 1999 Gölcük-Doğu Marmara Depreminde bu çalışma yapılmıştır. Buna göre KAFZ içinde kuzey kolda 6 farklı doğrultudaki kırık parçasının 45 saniye içerisinde kırıldığı, gerek depremin analizi, gerekse saha gözlemleri ile kanıtlanmıştır.

  Aynı olgu 6 Şubat 2023 depreminde de gözlenmiştir. Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04.17 depreminin 3 farklı şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir.

  Deprem iki taraflı kırılarak (KD-GB) doğrultulu, güneyde tek bir parçanın, KD'ya doğru ise iki parçanın kırılması ile toplamda Mw=7.7'lik bir deprem ile enerjisini boşaltmıştır.

  Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemektedir."

  Yazı kaynağı : www.rudaw.net

  DEPREM CAN KAYBI VE YARALI SAYISI SON DAKİKA AFAD AÇIKLADI! 16 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde kaç kişi öldü, kaç bina yıkıldı, yaralı sayısı kaç? 6 Şubat deprem can kaybı ve vefat sayısı son durum

  DEPREM CAN KAYBI VE YARALI SAYISI SON DAKİKA AFAD AÇIKLADI! 16 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde kaç kişi öldü, kaç bina yıkıldı, yaralı sayısı kaç? 6 Şubat deprem can kaybı ve vefat sayısı son durum

  DEPREM 10 İLDE BÜYÜK BİR YIKIMA YOL AÇTI!

  6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi.

  Depremler Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya'da hissedildi. Büyük yıkıma yol açan depremin görüntüleri, oluşan inanılmaz hasarın boyutunu gözler önüne serdi.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  6 Şubat depreminin karada meydana gelen en şiddetli deprem olduğu iddiası - Teyit

  Deprem ölü sayısı 6 Şubat 2023! Depremde kaç kişi öldü, yaralı sayısı kaç? AFAD açıklaması deprem ölü ve yaralı sayısı son durum

  Deprem ölü sayısı 6 Şubat 2023! Depremde kaç kişi öldü, yaralı sayısı kaç? AFAD açıklaması deprem ölü ve yaralı sayısı son durum

  Deprem ölü sayısı ve yaralı sayısı Maraş’ta yaşanan 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından merak ediliyor. Deprem Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere 10 ilde hissedildi. Peki depremde kaç kişi öldü? Depremde kaç kişi yaralandı?

  Deprem ölü sayısı nedir, kaç kişi yaralandı?

  AFAD, depremle ilgili bir açıklama yaptı. AFAD'ın yaptığı açıklamada ölü ve yaralı sayısı ile ilgili şu bilgiler yer aldı; " SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır."

  AFAD şu açıklamayı yaptı; "Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilmiştir. SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir. Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

   Cumhurbaşkanı Erdoğan son yaptığı açıklamada ölü ve yaralı sayısını güncelledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 912 vatandaşımız hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının da 5 bin 385 kişi olduğunu duyurdu. 

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap