Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  540 milyar metreküp doğalgaz ne kadar yeter

  1 ziyaretçi

  540 milyar metreküp doğalgaz ne kadar yeter bilgi90'dan bulabilirsiniz

  540 milyar metreküp doğalgaz Türkiye'ye kaç yıl yeter? | Hür Haber

  540 milyar metreküp doğalgaz Türkiye'ye kaç yıl yeter? | Hür Haber

  Yapılan son sondaj çalışmalarıyla Karadeniz'deki toplam doğal gaz rezervi 540 milyar metreküpe yükseldi.

  2 YILDIR DOĞAL GAZ KEŞFİNDEN PEŞ PEŞE MÜJDELER GELİYOR

  'Yeni müjde'yi Filyos Doğal Gaz İşletme Tesisi'nin açılışında veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 135 milyar metreküp yeni rezerv keşfedildiğini açıkladı. 21 Ağustos 2020'de Sakarya Gaz Sahası'nda (Tuna-1) 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı. 17 Ekim 2020'de ise 85 milyar metreküp bulunmuştu. Son 135 milyar metreküplük keşifle birlikte toplam rezerv 540 milyar metreküpe yükseldi.

  TÜRKİYE'NİN 12 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

  Türkiye'nin yıllık ortalama doğal gaz tüketiminin 40-45 milyar metreküp biliniyor. Bu doğrultuda 540 milyar metreküplük yeni rezervi Türkiye'nin 12 yıllık ihtiyacına denk geldiği belirtiliyor.

  Keşif sonrası açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de rezervlerin Türkiye'nin doğal gaz tüketimine bağlı olarak 10 yılın üzerinde ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

  NEREDE KULLANILIYOR?

  Türkiye'nin 2019 yılındaki doğal gaz tüketimi 44,9 milyar metreküptü. Doğal gazda 44,9 milyar metreküplük iç tüketimin, 14,5 milyar metreküplük kısmı konuta, 12,4 milyarı sanayiye ve 11,2 milyarı elektrik üretimine 6,8 milyarı ise diğer alanlara gidiyor.

  Türkiye'nin petrol ve doğal gaz dahil yıllık enerji ithalatının faturası:

  2018'de 43 milyar dolar, 2019'da 41 milyar dolar'dı. Enerji ithalatının yaklaşık üçte biri olan 13 milyar dolar, doğal gaz için harcanıyor.

  İTHALATTA RUSYA İLK SIRADA

  Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacının yüzde 36,9'unu Rusya'dan, 15,7'sini Azerbaycan'dan, 13,5'ini Cezayir'den, 11,7'sini İran'dan, 7'sini Nijerya'dan, 5,8'ini Katar'dan, 3,2'sini ABD'den ve 3,1'ini Trinidad Tobago'dan karşılıyor.

  NE ZAMAN KULLANILABİLECEK?

  Daha önce İsrail, Leviathan sahasında bulduğu gazı nihai yatırım kararının ardından 2 sene gibi bir sürede çıkarmaya başlamıştı. Uzmanlara göre Türkiye bu gazı 3 yıl içerisinde piyasaya verebilecek.

  Ayrıca Türkiye'nin sahip olduğu gaz tesisleri ve boru hatları da bu sürenin 3 yıla inmesinde önemli. Ancak gazın bulunduğu derinlik ve konumun çalışmaları zorlayabileceği ve maliyeti de arttırabileceği ifade ediliyor.

  DOĞAL GAZ FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK?

  Piyasada rekabetçi bir fiyatın oluşması ile kademeli olarak tüketicinin de faturasında bir düşüş söz konusu olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de önceki gaz keşiflerinde "İthalat azalacak. Vatandaş gazı daha ucuza kullanacak" demişti.

  Yazı kaynağı : www.hurhaber.com

  "Müjde" Türkiye'ye kaç yıl yetecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı “müjde” açıklamasında Karadeniz’de yeni doğalgaz rezervi bulunduğunu duyurdu.

  Cumhurbaşkanı açıklamasında, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, “Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı” dedi.

  Dünya üzerinde en çok doğalgaz rezervine sahip Rusya’nın 50.2 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor.

  Öte yandan Türkiye yıllık ortalama 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleştiriyor. Bugüne kadar keşfi yapılan doğalgaz miktarı ise Türkiye'nin yaklaşık 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde ölçüldü.

  Odatv.com

  Yazı kaynağı : odatv4.com

  Karadeniz'de yeni rezerv: 135 milyar metreküp

  Karadeniz'de yeni rezerv: 135 milyar metreküp

  "135 MİLYAR METREKÜP YENİ REZERV BULUNDU"

  Zonguldak'ta Filyos Limanı'nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni müjdeyi açıkladı.

  Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

  "Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa'nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikası'nın heyecanını yaşadık. Türkiye'nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım gaz maskeleri de burada üretilecek. Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız, heyecanlıyım. Zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği tesisleri gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap