Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  5. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 161 cevapları

  1 ziyaretçi

  5. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 161 cevapları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Forum Sayfa Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Katılım Hakkı ve Düşünce Özgürlüğü Cevapları Sayfa 159, 160, 161

  Katılım Hakkı ve Düşünce Özgürlüğü Cevapları

  Cevap :Hak ve özgürlüklerimizden hangilerini biliyorsunuz? Bu hak ve özgürlüklere sahip olmak sizce neden önemlidir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Hak ve özgürlüklerimiz maddeler halinde şunlardır;

  Gibi insanların hak ve özgürlükleri bulunmaktadır. Bu haklar İnsanların en iyi şekilde yetişmesi ve geleceği hazır bir şekilde olması etkin bir vatandaş olarak devletine ve milletine yarar sağlaması için olmazsa olmaz temel haklarımız arasında yer aldığını ifade edebiliriz.

  Cevap : Eğitim hakları, sağlık hakkı, yaşama hakkı ve çocukların çalıştırması gibi benzerlikleri görüyorum. Bu hakların insanların temel hak ve hürriyetleri olduğu için anayasalarla ve sözleşmelerle güvence altına alınmıştır.

  Cevap : Seçme ve Seçilme hakkımızla ilgili olabilir.

  Cevap : “Bir kimsenin düşüncesini açıklayamaması köleliktir” sözünü açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  İnsanlar kendi düşünceleri ile var olurlarken düşüncelerini dilediği gibi dile getiremeyen insanlar her zaman başkalarının altında onların sözleri ile iş yapan sürekli emir alan insanlardır .

  Bu insanlar  pısırık baskı altında kalmış insanlardır, Özgürlük baskı kısıtlama olmadan davrana bilmek, yaşamak , duygu ve düşüncelerini söyleyebilmektir.

  Kölelik ise insanın temel hak ve özgürlükleri elinden alınmış , bir mal gibi satılan kişisel hakları olmayan kişilerin isteklerine göre hareket eden , düşünme özgürlüğü olmayan insanlardır . Bu uygulamalar ne kadar tarihin tozlu sayfalarına karışmış olsa da, kendi düşüncelerini dile getiremeyen insanlar aynı köleler gibi insanların kendini yönetmesine izin verenlerdir.

  Sıra Sizde

  Cevap : Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü ile ilgili sloganlar yazarak, resim ve fotoğraflar da kullanarak bir afiş hazırlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü ile ilgili sloganlar şunlardır ;

  Sıra Sizde

  Cevap :

  Katılım hakkı

  Bu hak ve özgürlük sizce ne anlama geliyor? : Seçme ve seçilme hakkı anlamına geliyor.

  Bu hak ve özgürlüğü nasıl kullanıyorsunuz? Örnek veriniz. :  Sınıf başkanını seçerken ve okul temsilcisini seçerken kullanıyorum. 18 yaşından sonra Milletvekilleri, muhtar ve belediyeleri seçmek için kullanacağız.

  Bu hak ve özgürlük olmasaydı neler olabilirdi? : Demokrasi ve adalet olmazdı.

  Düşünce özgürlüğü

  Bu hak ve özgürlük sizce ne anlama geliyor? : Düşüncelerini ve görüşlerimi rahat bir şekilde ifade edebileceğim anlamına geliyor.

  Bu hak ve özgürlüğü nasıl kullanıyorsunuz? Örnek veriniz. : Olaylar konusunda fikirleri , aile de karar alındığında, sınıfta bir karar alındığında ve bir çok konuda özgür bir şekilde düşüncelerimi ifade edebiliriz.

  Bu hak ve özgürlük olmasaydı neler olabilirdi? : İnsanlar düşüncelerini ifade edemedikleri için çeşitli sorunlar ve baskılar meydana gelirdi.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

  Sayfanın Cevapları:

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Halka Hizmet Veren Kurumlar Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 Halka Hizmet Veren Kurumlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

  Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşün­celerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

  Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Araştıralım Paylaşalım

  Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri varsa sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin böyle bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

  Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmî kurum ve bir sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

  Sıra Sizde

  Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

  2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

  Yazı kaynağı : kitap.basarisiralamasi.net

  Forum Ders Kitabı

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Halka Hizmet Veren Kurumlar Metni Etkinlik Cevapları

  HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR

  A) Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap : Bireysel olarak bir çok ihtiyacımız vardır. Beslenmek,Barınmak ,Dinlenmek, Giyinmek gibi ihtiyaçlardır. Beslenme ihtiyacımızı yemek yiyerek, dinlenme ihtiyacımızı uyuyarak, giyinme ihtiyacımızı kıyafetler ile barınma ihtiyacımızı ise evlerde yaşayarak gideririz.

  Düşünelim Tartışalım

  B) Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap : Toplumsal ihtiyaçlar biz insanların genel olarak toplu olan ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçlar giderilmese hayat daha zor olurdu.

  Araştıralım Paylaşalım

  C) Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri varsa sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap : Bu soruyu belediye görevlilerine sorduğumda, kimsesiz evi olmayan insanlar için belediyenin özel kurdukları çadırları varmış. Kimsesiz evsiz insanlar soğuk havalarda burada ki sobalı çadırlarda kış ayını geçirmektedirler.

  Araştıralım Paylaşalım

  D) Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız.

  Cevap : Çevremde evsiz ve yaşlı insanlar için gönüllü olarak yardımlarda bulunan “İyilik et,İyilik Bul” adlı bir dernek var. Bu dernek yılın her günü ihtiyaç sahibi insanlara yardın eder. Gıda,giyim, ısınma vb bir çok ihtiyaçları karşılarlar.

  Sıra Sizde

  E)Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

  Cevap : Belediyeye gerekli dilekçeler yazılmalıdır.

  2.Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Cevap : Çevremizde bulunan vakıf ve derneklerden yardım isteyerek ihtiyaçlarını karşılamalıyız.

  3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

  Cevap : Devletin ilgili alanlarına dilekçe yazmalı ve durumu izah etmeliyiz.

  Sesli Konu Anlatımı 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-157-159-160-161. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

  Yazı kaynağı : www.forumderskitabi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap