Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  5 haftalık dış gebelik belirtileri

  1 ziyaretçi

  5 haftalık dış gebelik belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dış Gebelik Belirtileri - Türk Perinatoloji Derneği

  Dış Gebelik Belirtileri - Türk Perinatoloji Derneği

  Dış Gebelik Belirtileri

  Dış gebeliğin belirtileri son adet tarihinden sonraki 5 ila 8 .haftalar arasıda görülür. Klasik klinik bulguları: Alt karın ağrısı(kasık ağrısı), vaginal kanama veya lekelenme, adet tarihinde gecikmedir.

  Ağrı kasık kısımlarda hissedilir bazen şiddetli mide sancısı çekildiği düşünülür. Ağrı idrar yaparken, barsak hareketleri sırasında (dışkılama sırasında) daha net hissedilebilir.

  Vaginal kanama genellikle hafif olur veya lekelenme tarzında olur. Bu kanama erken dönem düşükle veya hamilelik sürecinin başındaki lekelenme ile karışabilir.

  Dış gebelik; düşük, erken dönem normal hamilelik, appandisit, diğer sindirim sistemi problemleri, idrar yolu problemleri, genital infeksiyonla ve diğer jinekolojik problemlerle karışabilir.

  Adet geçikmesinde ya da gebelik şüphesi olan durumlarda, gebeliğin teyidinin rahim içinde gebelik kesesi-yolk kesesi-embriyo(cenin)nin ultrasonografi ile görülmesi,  bu açıdan çok önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.perinatoloji.org.tr

  Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? (Ektopik gebelik)

  Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? (Ektopik gebelik)

  Hamilelik döllenmiş yumurta ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta, kendini rahim duvarlarına ekler. Dış gebelik sırasında ise, döllenmiş yumurta rahmin dışında bir yerlerde gelişir.

  Dış gebelik, genel olarak yumurtaları yumurtalıktan rahme taşıyan tüplerden birinde gerçekleşir (fallop tüpleri). Bu tarz dış hamilelikler tübal hamilelik olarak da bilinmektedir. Bazı durumlarda, abdominal kaviste, yumurtalıkta veya rahim boynunda (serviks) da dış gebelik yaşanması mümkündür.

  Dış gebelik normal şekilde devam edemez. Döllenmiş yumurta kurtulamaz ve büyüyen doku çeşitli maternal yapıları yok edebilir. Eğer tedavi edilmez ise, hayati tehlike yaratacak kanamalara sebep olabilir. Dış hamileliğin erken tedavisi, gelecekte sağlıklı hamilelikler yaşanabilmesini olanaklı kılar.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Ektopik gebelik olarak da bilinen dış gebeliğin başlangıçta herhangi bir belirtisi veya işareti olmayabilir. Diğer durumlarda, Ektopik gebeliğin belirtileri hamilelik ile aynı olabilir (regl olmama, göğüslerde hassaslık, bulantı vs.). Eğer hamilelik testi yaptıysanız, sonuç pozitif olacaktır. Fakat dış gebelik, normal biçimde devam edemeyecektir.

  Abdominal veya pelvis ağrıları ve hafif vajinal kanama, ektopik gebelik sürecinin ilk belirtilerindendir. Eğer kan fallop tüplerinden geliyorsa, omuz ağrısı veya bağırsak hareketlerinde güçlük hissetmek mümkündür. (Kanın nerede biriktiğine veya hangi sinirlerin gerildiğine bağlı olarak) Dış gebelik pelviste yaşanmadığı sürece ağır vajinal kanama nadirdir.

  Eğer fallop tüpleri yırtılırsa, karın içerisinde, sersemlik, bayılma ve şokun takip ettiği ağır kanama yaşanabilir.

  Dış gebelik nasıl anlaşılır? Belirtileri varsa ne zaman doktora gitmeli?

  Eğer aşağıdakileri içeren dış gebelik – ektopik gebelik – belirtilerinden birini yaşıyorsanız, acil medikal yardım almanız gereklidir:

  Dış Gebeliğe Neler Sebep Olur?

  Tübal hamilelik (en yaygın türü), fallop tüplerinin hasarlı, biçimsiz veya iltihaplı olması durumunda, döllenmiş yumurtanın rahme geçmemesi halinde oluşur. Hormonal dengesizlikler veya anormal fetüs gelişimi de rol oynamkatadır. Bazı durumlarda, dış gebeliğin sebebi anlaşılamamaktadır.

  Dış gebelik riskine hangi durumlar yol açar?

  Her 1.000 hamilelikten 20’si ektopik gebelik olarak istatistiklere geçmiştir. Dış gebelikle ilgili pek çok faktör bulunmaktadır. Örneğin:

  Dış Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

  Dış gebeliğin riskli ve sonuçları ağır olabilir. Tedavi edilmez ise yırtılan fallop tüpleri hayati tehlike yaratacak kanamalara neden olur.

  Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır, Doktor Randevunuza Nasıl Hazırlanırsınız?

  Eğer aşağıdakileri içeren dış gebelik belirtilerinden birini yaşıyorsanız, acil medikal yardım almanız gereklidir:

  Eğer ektopik hamileliğin muhtemel belirtilerinden birini yaşıyorsanız (karın ağrısı veya hafif vajinal kanama gibi) doktorunuzla görüşün. Doktorunuz acil olarak medikal yardım almanızı önerebilir. Hazırlanmanızda yardımcı olacak ve doktorunuzdan neler bekleyeceğinizi öğrenmenizi sağlayacak bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

  Ne yapabilirsiniz
  Mümkünse sevdiğiniz birinin sizinle gelmesini isteyin. Bazı durumlarda, özellikle acil durumlarda gerekli olan tüm bilgilerin hatırlanması zor olabilir. Eğer yapabiliyorsanız, sorularınızı yazmanız iyi olacaktır. Doktorunuza sormak isteyebileceğiniz basit sorular aşağıdaki gibi olabilir:

  Hazırladığınız sorulara ek olarak, anlamadığınız bir şey olursa soru sormaktan çekinmeyin.

  Doktordan ne beklemeli
  Doktor sizi aşağıdaki gibi sorular soracaktır :

  Dış Gebelik Testleri ve Teşhisleri

  Eğer doktorunuz dış gebelikten şüpheleniyorsa, ağrı, hassaslık, fallop tüpleri veya rahimde herhangi bir kütle olup olmadığını anlamak için pelvis testleri yapabilir. Buna rağmen, fiziksel test genellikle dış hamileliği teşhis etmek için yeterli değildir. Teşhis, ultrason gibi görüntüleme çalışmaları ve kan testi ile doğrulanır.

  Standart ultrason ile yüksek frekanslı ses dalgaları, direk olarak karın bölgenizdeki dokulara gönderilir. Ancak, hamileliğin ilk zamanlarında rahminiz ve fallop tüpleriniz, karnınızdan ziyade vajinanıza daha yakın bir konumdadır. Ultrason, genellikle vajinanıza yerleştirilen çubuk benzeri bir cihaz ile gerçekleştirilir.

  Bazı durumlar, hamileliği ultrason ile anlamak için çok erkendir. Eğer teşhis şüpheli ise, doktorunuz kan testleri ile birlikte çeşitli yöntemleri, dış hamileliği doğrulamak için kullanılabilir veya genellikle gebelikten 4 – 5 hafta sonra ultrason sonuçlarında belirene kadar beklenebilir.

  Acil durumlarda, örneğin kanamanızın ağır olması durumunda dış hamilelik teşhis edilebilir ve cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilebilir.

  Dış Gebelik Tedavisi ve Dış Gebelik İlaçları

  Döllenmiş yumurta, normal olarak rahmin dışında gelişemez. Hayati tehlike yaratacak komplikasyonları önlemek için, dış dokunun kaldırılması gereklidir.

  Eğer dış hamilelik erken teşhis edilirse, ilaç enjekte edilerek, hücre büyümesi engellenir ve büyümüş hücrelerin yok edilmesi sağlanır. Enjeksiyondan sonra, doktorunuz kanınızı insan karyonik gonadotropin (HCG) seviyesi için test edecektir. Eğer HCG seviyesi yüksek ise, bir başka ilaç enjeksiyonuna ihtiyacınız var demektir.

  Diğer durumlarda, dış gebelik, laparoskopik cerrahi ile tedavi edilebilir. Bu prosedürde, göbeğinize yakın karın bölgenizde ufak bir kesik açılır. Daha sonra, doktorunuz kameraya ve ışığa sahip, ince bir tüp (laparoskop) ile bölge incelenir. Fallop tüplerinin onarılması ve dış dokunun kaldırılması için başka aletler gerekebilir veya bunu yapabilmek için başka ufak kesikler de açılabilir. Eğer fallop tüpleri yoğun şekilde hasar almış ise çıkartılması gerekebilir.

  Eğer ektopik Gebelik, fallop tüplerinin yırtılması sebebiyle ağır kanamaya sebep oluyorsa, abdominal kesi (laparatomi) ile acilen ameliyata alınmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, fallop tüpleri tamir edilemez. Genelde, yırtılmış fallop tüpünün alınması gereklidir.

  Bazı durumlarda ise, ameliyattan sonra ilaç enjektesi gerekebilir.

  Dış Gebeliği Önlemek

  Dış gebelik önlenemez fakat risk faktörleri azaltılabilir. Örneğin, cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan korunmak ve pelvis iltihaplanmasını engellemek amacıyla prezervatif kullanmanız gereklidir.

  Eğer dış gebelik yaşadıysanız, tekrar gebe kalmayı denemeden önce doktorunuzla konuşun. Hamile kaldığınızda doktorunuz durumu takip edecektir. Erken yapılan kan testleri ve ultrason görüntülemeleri, bir diğer dış hamileliğin belirlenmesinde veya gerçekleşen hamileliğin düzgün olduğunun anlaşılmasında yardımcı olacaktır.

  Başa çıkmak ve destek

  Birkaç günlük bir hamilelik bile olsa, hamileliği kaybetmeniz yıkıcı bir etki yaratabilir. Kaybınızı kabullenin ve kendinize toparlanmak için zaman tanıyın. Hissettikleriniz hakkında konuşun ve duygularınızı tam olarak yaşamanıza izin verin. Destek için sevdiklerinize, eşinize ve arkadaşlarınıza yönelin. Yardım için bir psikoloğa, destek grubuna veya danışmana da başvurabilirsiniz.

  Dış gebelik yaşayan pek çok kadın, tekrar sağlıklı hamilelik yaşayabilmektedir. Eğer bir fallop tüpü hasarlı veya alınmış ise, yumurta diğer fallop tüpünü kullanarak rahme yerleşebilmektedir. Eğer iki fallop tüpü de hasarlı veya alınmış ise, vitro fertilizasyon yöntemi bir seçenek olabilir. Vitro fertilizasyon yönteminde, olgun yumurta hücreleri laboratuvarda döllenerek rahme yerleştirilmektedir.

  Tekrar hamile kalmadan önce, doktorunuzun görüşlerini alın. Erken yapılan kan testleri ve ultrason görüntülemeleri, bir diğer dış hamileliğin belirlenmesinde veya gerçekleşen hamileliğin düzgün olduğunun anlaşılmasında yardımcı olacaktır.

  Yazı kaynağı : acibademmobil.com.tr

  Op.Dr. Erkan Coşkun / Dış Gebelik Nedir? / dış gebelik belirtileri

  Op.Dr. Erkan Coşkun / Dış Gebelik Nedir? / dış gebelik belirtileri

  Dış gebelik nedir

  Dış gebelik :gebeliğin normalde yerleşim yeri olan rahim içinde olmamasıdır

  Dış gebelik en sık nerelerde gelişir

  Dış gebelik en sık tüplerde %99,nadir olarak yumurtalıklar,karın boşluğunda ,ligamentlerde,rahim ağzında elişebilir.

  Dış gebelik neden olur

  Dış gebelik nedenleri şunlardır:

  -Tüplere bağlı nedenler

  .doğuştan tüplerin bozuklukları

  .aşırı kıvrımlı tüp

  .tüplerin az gelişmesi(hipolazik tuba)

  .tüplerde divertikül(boşluk)

  .tüplerde yapışıklılar

  .tüplerde çekilme,itilme

  .geçirilmiş tüp iltihapları

  -zigot anomalileri

  -Embriyonun rahme göçünde bozuklılar

  -hormonal bozukluklar

  .siklusun ikinci fazındaki defektler

  .geç yumurtlama

  -Doğum kontrol yöntemleri

  .rahim içi alet(spiral)kullanımı

  .tek başına progesteron içeren ilaç kullanımı

  .tüplerin bağlanması

  -Daha öce geçirilmiş dış gebelik

  -Kısırlık tedavileri(yumurta uyarılması,tüp bebek)

  Dış gebelik tüplerde en sık nerede gelişir?

  En sık tüplerin en geniş yeri olan ampula dediğimiz bölümünde gelişir.

  Dış gebeliğin seyir ve sonlanması ne şekillerde olur?

  Normalde her gebelik tüplerde oluşur ve 3-5 gün burada geliştikten sonra rahme iner.Oluşan gebelik rahme inemezse tüplerde büyür.Tüpün hacmine göre gelişir.Tüpde yerleştiği yer büyümesi,gelişmesi için önemlidir.Tüpün rahme yakın yerindeki kısım dar ve kanlaması fazladır.Bu kısımdakiler erken tüpün patlaması ile ayrılabilirler ve patlama(rüptür) sırasında fazla kanama yapabilirler.Tüplerin rahminden uzak olan,yumurtalıklara yakın bölümü daha geniş ve damarlanması daha azdır.Buradaki dış gebelik daha fazla büyüyebilir bazen burda belli bir büyüklükten sonra abortus dediğimiz gelişimi duraklanarak sonlanabilir.Bu bölgedeki gebeliklerde de rüptür olabilir.Yumurtalıklarda gelişen dış gebelikler oldukça nadirdir.Bunlarda abortus veya kanama ile sonuçlanabilir.Karın boşluğunda(periton) ve ligamentlerdeki gebelikler oldukça nadirdir.Bunlarda abortus ve kanama çok çok nadiren belli bir haftaya kadar gebelik büyümesi ile sonuçlanabilirler.Bütün dış gebelik türlerinde molar gebelik gelişebilir.Bu durum dış gebelik materyalinin biyopsi ile incelenmesiyle konulur.

  dış gebelik seyri özetle şu şekillerde sonuçlanabilir;

  -Dış gebeliğin kendiliğinden büyümesin duraklamaı,gerilemesi,vücut tarafından temizlenmesi (abortus-regresyon-absorbsiyon)

  -Dış gebeliğin patlaması(rüptür),karın boşluğuna veya çevre bağlar (ligamentler) içine olabilir.

  -Tubal mole dönüşmesi(tubal üzüm gebeliği)

  -Pelvik hematosel.Gebelik materyali ve beraberindeki kan batında birikir.

  -Abdominal gebelik

  Dış gebelik belirtileri

  -Dış gebelik belirtileri gebeliğin yerleştiği yere,gebeliğin haftasına,gebeliğin rüptür olup olmamasına,gebeliğin bozulup(abortus)bozulmadığına göre değişir.Bunlar;

  -Karın ağrısı %99

  -vaginal kanama %74

  -adet geçikmesi %68

  -Yumurtalık ve tüplerde hassasiyet %96

  -Karın büyümesi,karında şişlik

  -Alt karın boşluğunda (pelvis)kitle

  -Ateş %2

  -Senkop(bayılma)

  Dış gebelik tanısı nasıl konulur?

  Dış gebelik tanısında en önemli konu tanıyı erken evrede yani bozulmamış,rüptüre olmamış evrede tanımaktır.Dış gebelik belirtileri genelde 5 haftadan(son adete göre) sonra görülür.Vaginal kanama daha erken olabilmektedir.Dış gebelik tanısında aşagıdaki yöntemler mevcuttur.

  -Gebelik testleri(beta hCG)

  -Ultrasonografi(vaginal)

  -Rahim biyopsisi

  -Kuldosentez

  -Laparaskopi

  Dış gebelik beta hcg değerleri

  Kanda gebelik tahlili idrara göre daha hassas sonuç verir.BetahCG ölçmek yanlızca gebeliğin varlığını gösterir bu gebeliğin iç gebelik mi dış gebelik mi olduğunu göstermez.BetahCG' yi üreten gebelik kesesindeki canlı olan hücrelerdir.Kese boyutunun artması bu hücrelerin çoğalması ve betahCG artımına neden olur.Bozulan keselerde üretimde azalacaktır.BetahcG değeri hastanın klinik belirtileri ve ultrasonografi gibi diğer tanı yardımcı yöntemleri ile beraber değerlendirilerek tanıya ulaşmaya katkıda bulundurur..BetahCG ayrıca dış gebeliğin tedavisinin planlamasında ve takibinde yardımcı olur.

  Dış gebelik tedavisinde yaklaşımlar neye göre planlanılır

  Dış gebelikte tedaviyi planlamada en önemli ögeler,dış gebeliğin mümkünse yerini belirleme,haftalığını belirleme,gebelik kesesinin boyutunu ve aktif olup olmadığını belirleme,kesenin rüptüre olup olmadığını belirleme,kişinin genel klinik tablosunu belirlenerek tedavi planlanır.Bütün tedavi yaklaşımlarının kararları beklentileri,komplikasyonları sonuçları hakkında hasta ile ayrıntılı konuşularak alınılır.

  Dış gebelik tedavi yöntemleri

  Dış gebelikte tedavi yaklaşımları şunlardır:

  -Genel durumu düzeltmeye yönelik tedavi

  -Cerrahi tedavi

  .laparaskopi

  .laparatomi

  -Koruyucu cerrahi

  .salpingotomi

  .elle sıvazlama

  .segmental rezeksiyon

  -Medikal tedavi

  .kendiliğinden çözülmesini bekleme

  .ilaç ile tedavi

  Dış gebeliğin tedavisinde koruyucu(konservatif) cerrahi yaklaşımın amacı nedir?

  Dış gebelikte konservatif cerrahinin en önemli amacı tüpleri alınmasından kurtarmak için minimalist yaklaşmak kişinin doğurganlık potensiyelini azaltmamaktır.

  Dış gebeliğin tekrarlarmı

  Dış gebeliğin tekrarlanma olasılığı %10-15 civarındadır.

  Dış gebelik sonrası

  Dış gebeliğin ister medikal isterse cerrahi tedavisinden sonra tüpler veya kalan diğer tüpün durumu 3-6 ay sonra Hsg(rahim filmi)çekilerek değerlendirilir.

  Heterotopik (kombine)gebelik ne demektir?

  Aynı anda rahim içi gebelik ve rahim dışı gebeliğin beraber bulunmasıdır.30.000 gebelikde bir gözükür.Günümüzde tüp bebek uygulamalarınnın artması ile bu oran%1 lere yükselmiştir.

  Servikal gebelik ne demektir?

  Nadir gözüken gebeliğin rahim ağzında yerleşmesidir.Gebelik nadiren 6.haftayı aşar.Tetavisi küretajdır.Servikal gebelik kriterleri şunlardır;

  -adet gecikmesi sonrasında ağrısız vaginal kanama

  -Yumuşak büyük bir rahim ağzı

  -Gebelik kesesi rahim ağzı kanalında(endoserviks)dır.

  -Rahim ağzı dış kanalı kapalıdır

  Ovaryal gebelik ne demektir?

  Çok nadir gözüken gebeliğin yumurtalıklarda oluşmasıdır.Yumurtalıkta çatlayan follikülün içndeki yumurta hücresinin rahim boşluğuna atılaması ve spermin yumurtalığa gelerek bu hücreyi(oosit) döllemesidir.Şikayetler tüpdeki dış gebeliğe benzer.Tedavisi genelde cerrahidir.

  OP.DR.ERKAN COŞKUN

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Balıkesir-Bandırma

  Dış gebelik ameliyatı Dış gebelik ektopik gebelik dış gebelik laparoskopi dış gebelik sonrası dış gebelik tedavisi

  Yazı kaynağı : www.drerkancoskun.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap