Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  5 aylık bebek kaşık maması tarifleri

  1 ziyaretçi

  5 aylık bebek kaşık maması tarifleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kaşık Maması (+5 Ay)

  Mama Tarifleri

  Bebeğiniz İçin Mama Tarifleri

  Bebeğiniz İçin Mama Tarifleri

  Anne sütü İle Yoğurt Tarifi

  Malzemeler

  1 çay bardağı kadar yeni sağılmış anne sütü
  1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

  Yapılışı

  Yoğurt mayası dolaptan çıktıktan sonra biraz beklemeli. Onu biraz ılık anne sütü ile karıştırarak ılıştırıyoruz, sonra yoğurdun kalan kısmı ile karıştırıyoruz.
  Bu yoğurt cam bebek mama kavanozlarında yapılabilir. Mutlaka temiz ve kuru bir kavanoza konmalı. Kavanoz bir kat mutfak kağıdı ve üzerine bir kat havlu ile sarılıp oda ısısında 4-6 saat bekletilmeli. Yoğurt makineleri de kullanılabilir.

  Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğiniz için en faydalı 5 ek besin makalemizi incelemek için aşağıdaki linke tıklayın!

  Bebeğiniz için en faydalı 5 ek besin! https://www.bebek.com/bebekler-icin-en-faydali-ek-besinler/

  Mama ile Yoğurt Tarifi

  Malzemeler

  Mama tozu
  120 cc kaynamış soğumuş su
  1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

  Yapılışı

  120 cc lik su kaynatılıp soğutulmalı. Dirsek dayanacak sıcaklığa gelince içine kutudaki ölçeğe göre mama tozu konulup 1 tatlı kaşığı yoğurt mayası ılıştırılmış mama ile karıştırılmalı. Temiz ve kuru bir cam kavanoz içinde üstü bir kat kağıt  havlu ve bir kat havlu ile sarılıp oda ısısında 4-6 saat bekletilmeli. 1-2 gün içinde tüketilmesinde fayda var.

  Bebeğiniz için sağlıklı ve pratik tarif videolarımıza kolay ulaşabilmek için tıklayın.

  İnek Sütü İle Yoğurt Tarifi

  Anne sütü ya da mama ile olmuyorsa inek sütü ile yapılmış yoğurt verilebilir ancak allerji riski yüzünden biraz daha dikkatli ve alıştıra alıştıra vermekte fayda var.

  Malzemeler

  1 çay bardağı günlük pastörize inek sütü
  1 çay kaşığı taze yoğurt

  Yapılışı

  Süt kaynatılıp soğutulmalı, dirsek dayanacak ısıya gelince  ılıştırılmış yoğurt mayasıyla karıştırılmalı 6 saat kadar oda ısısında bekletilmeli. Cam kavanaozda yapmak en iyisidir, yoğurt makineleri de kullanılabilir. Buzdolabında üç günden fazla bekletilmemeli.

  Bebeğiniz İçin Mama Tarifleri

  Pirinç Unlu Muhallebi

  İlk yıllar içinde bebekleri şekere alıştırmamak çok önemli, bu yüzden şeker ilavesi yapmıyor şeker ilaveli hazır mamalardan uzak durmaya gayret ediyoruz. Hazır mama ile yapmak ya da anne sütü ile yapmak mümkün. İnek sütü ile yapılmış muhallebiyi ise 8-9 aydan önce vermek doğru değil.

  Mama İle Pirinç Unlu Muhallebi Tarifi

  Malzemeler

  1 bardak su
  3 tatlı kaşığı pirinç unu
  6 ölçek mama tozu

  Yapılışı

  Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ateşte yavaş yavaş kaynatılır, koyulaşmaya başlayınca mama tozu ilave edilir. Biraz daha karıştırılıp bırakılır. Soğuyunca bebeğe verilir, buzdolabında iki üç günden fazla bekletilmemeli.

  Su ile Pirinç Unlu Muhallebi Tarifi

  Malzemeler

  3 tatlı kaşığı pirinç unu
  1 çay bardağı su

  Yapılışı

  Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ağır pişirilir. Koyulaşmaya başladığında ocaktan alınır.
  (pişip biraz soğuyunca anne sütü ile karıştırılıp verilebilir.)

  Balkabaklı Muhallebi

  30-40 gram balkabağı haşlanıp püre yapılır, pişmek üzere iken yukarıdaki muhallebilerle karıştırılır.

  Sebze Mamaları

  Sulu Havuç Püresi

  İlk püreyi yarım havucu iki çorba kaşığı suda buğulayıp sonra kendi suyu ile blenderdan geçirerek yapabilirsiniz. Miktar daha sonraki günler 1 havuca çıkabilir.

  Karışık Sebze Püresi

  Havuç ile önce patates sonra da patates ve kabak (yazın kabak kışın balkabağı) buğulanıp suyu ile blenderdan geçirilir.

  Sebze Çorbası

  Havuç-Patates-Kabak-Balkabağı-Yeşil fasülye-Bezelye-Enginar ve Kerevizin
  Iki ya da üçlü kombinasyonları kullanılır. (Lütfen her gün aynı tatta sebze çorbası yemesin)
  Örneğin; bir havuç, bir kereviz, bir havuç bezelye
  1 avuç pirinç
  1 tatlı kaşığı zeytinyağı kullanılır. (bir kaç hafta sonra tereyağı da konabilir.)
  Önce pirinç bir çay bardağı suyun içinde haşlanır sonra pişme sırasına göre sebzeler ilave edilir. Pişmeye yakın da zeytinyağı konur.

  Yoğurtlu Sebze Çorbası

  Pazı, kereviz ve havuç bir avuç pirinçle kaynatılır. Yarım tas yoğurt ilave edilir. Kaynamaya yakın zeytinyağı konur. 8. aydan sonra irmik ya da yulaf tozu da kullanılabilir.

  Meyve Mamaları

  Meyveler pure ya da meyve suyu olarak verilebilir. Meyve püreleri içinde posası olduğu için daha yararlıdır ancak meyve suyunun emilimi daha kolaydır. Bunlar dönüşümlü olarak verilebilir.

  Bebeğiniz İçin Mama Tarifleri

  Meyve Püresi

  İlk meyveler mevsimine göre elma, armut, şeftali, muz, mor erik ve üzümdür.
  Örn; Elma püresi; Bir elmanın kabukları soyulup, çekirdekleri çıkarılır. Cam rendeden geçirilip sulu bir püre olarak (bir iki tatlı kaşığı su ilavesi ile) bebeğe verilir.

  Meyve Suyu

  Örn; Bir şeftalinin kabukları soyulup çekirdeği çıkartıldıktan sonra cam rendeden geçirilir. Daha sonra temiz bir tülbentle süzülerek posa ayrılıp meyve suyu bebeğe kaşık ya da bardakla içirilir.

  Pirinçli Meyve Püresi

  Bir avuç pirinç yarım çay bardağı suyla haşlanır ve blenderdan geçirilerek (el blenderı da olabilir) püre haline getirilir. Cam rendeden geçirimiş şeftali ile karıştırılarak yedirilir.

  Yulaflı Meyve Püresi (8.aydan sonra)

  İki çorba kaşığı yulaf blenderdan geçirilerek toz haline getirilir. Yarım çay bardağı su ile kaynatılır. Biraz koyulaşınca ateşten alınıp soğutulur. Cam rendeden geçirilmiş elma, armut kayısı ya da şeftali gibi bir meyve ile karıştırılır.

  Bebeğiniz İçin Mama Tarifleri

  Sebze Tarifleri

  Mutlaka mevsim sebzeleri kullanılmalı, taze ve mümkünse organik olmasına dikkat edilmeli. Sebzeler püre ya da çorba halinde verilebilir. Ilk sebze genellikle havuçtur ancak aşağıdaki tarif farklı sebzeler için de kullanılabilir. Havuca yavaş yavaş mevsim sebzeleri ilave edilir. Bazen pure bazen çorba verilebilir. Yanlız bebeğin farklı tadları almasını sağlamak, hep aynı tadda bir şey yememesi önemlidir.

  Havuç Püresi

  Malzemeler

  Küçük bir havuç
  Buğulamaya yetecek kadar su (1.bardak kadar)
  (Bir iki hafta sonra zeytinyağı da ilave edilir.)

  Yapılışı

  Kabuğu kazınmış havuç az su ile ağır bir şekilde buğulandıktan sonra kendi suyu ile karıştırılarak sulu bir püre haline getirilir. Kıvam bebek alıştıkça arttırılır.
  Zeytinyağı ilavesi (2.hafta) havuç piştikten sonra çiğ olarak yapılır.

  Örnek Sebze Çorbası Tarifleri

  Örnek Yaz Çorbası

  Malzemeler

  (mevsim sebzeleri)
  Yarım kabak,
  Bir avuç bezelye  ,
  Bir enginar
  Bir tutam maydanoz
  Küçük soğan,
  Bir avuç pirinç,
  1 çay kaşığı zeytin yağı
  1.5 bardak su

  Yapılışı

  Önce pirinç, bezelye, enginar az suda kaynatılır, daha sonra kabak, maydanoz ve soğan ilave olur. Soğan piştikten sonra içinden alınır (küçük bir parça bırakılabilir).Pişerken bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Blenderdan geçirerek verilir. Gittikçe pütürleri arttırılır. Günlük tüketilmesinde fayda vardır.

  Örnek Kış Çorbası

  Malzemeler (Kış)

  Yarım havuç
  30-40 gram balkabağı
  1 küçük kereviz (soğan ile dönüşümlü kullanılabilir)
  5-6 tane ıspanak ya da pazı
  Bir avuç pirinç
  1 çay kaşığı zeytinyağı
  1.5 bardak su

  Yapılışı

  Önce pirinçle birlikte ıspanak dışındaki sebzeler haşlanır, ıspanak en son konur.
  Pişmek üzere iken zeytinyağı ilave edilir. Blenderdan geçirilip verilir. Gittikçe daha az çekilerek içindeki pütürler arttırılacaktır. Çilek, frambuaz, kivi, mandalina gibi meyveler ilk yıl yasaktır.

  Meyve Püreleri

  Meyveler püre ya da meyve suyu olarak verilebilse de, püreler posalı olmaları açısından daha sağlıklıdırlar. Meyveler yine mevsimlik, taze, mümkünse organik  olmalıdırlar.
  İlk meyveler mevsimine göre elma, armut, muz, şeftali, üzüm, kavun, karpuzdurlar

  Elma Püresi

  Orta boy bir elma kabukları soyulup çekirdekli bölüm çıkarıldıktan sonra (pectin olduğundan kabızlık yapabilir) cam rendeden (meyveler için blenderdan daha sağlıklıdır)
  geçirilir, içine az bir su karıştırılarak püre haline getirilip bebeğe verilir.

  Karışık Meyve Püresi Örneği (Yaz)

  Yarım şeftali
  Bir mor erik
  Bir parça kavun
  Tüm meyvelerin kabukları soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra cam rendeden geçirilip karıştırılır, bebeğe verilir.

  Yazı kaynağı : www.bebek.com

  5 aylık bebek beslenmesi ve ek gıda tarifleri - 5 aylık bebek ne yer ve ne içer?

  5 aylık bebek beslenmesi ve ek gıda tarifleri - 5 aylık bebek ne yer ve ne içer?

  Doğumdan itibaren her geçen gün büyüyen, gelişen ve hatta yeme alışkanlıkları edinen bebeklerin anne sütünün yanı sıra belirli bir aydan itibaren tüketebilecekleri gıdalar vardır. Anne sütünün yanı sıra özellikle 5. Aydan itibaren ek ve katı gıdalara geçiş yapılabilmektedir. Genellikle sebze, meyve suları, püreler veya yoğurt gibi gıdalar 5 aylık bebeklerin tükettikleri besinler arasındadır.

  5 AYLIK BEBEKLER İÇİN EN GIDA TARİFLER

  Bebekler 5. aydan itibaren ek gıdaya geçiş yapabilmektedir. Genellikle bu geçiş süreci doktor kontrolünde, doktorun önerdiği besinlerle yapılmaktadır. Bir yandan da anne sütü devam edilmesi bebek için faydalı olacaktır.

  Bu dönemde bebeklere 2-3 tatlı kaşığı sebze suyuyla ek gıda verilebilir. 5. ayın sonuna doğru ise sebze veya meyve püresi de verilmeye başlanabilir. Bebeğin neyi sevip neyi sevmediği bu dönemde deneyerek öğrenilir. Örneğin elma ve armut 5 aylık bebekler için verilen meyvelerdendir. Meyveye başladıktan sonra bebeklerin kabız olma ihtimalleri artmaktadır. Bu yüzden sindirimi kolay meyveler tercih edilmelidir. Sebze veya meyveleri ezerek püre haline getirip birkaç tatlı kaşığı bebeklere verilebilir.

  5 AYLIK BEBEĞE YOĞURT VERİLİR Mİ

  Birçok anne 5 aylık bebeğe yoğurt verilip verilmediği konusunda endişelenmektedir. Yoğurt besin değeri yüksek, tok tutan ve sindirime yardımcı bir besindir. 5 aylık bebeğe yoğurt verilmesinde bir sakınca yoktur. Hazır yoğurt yerine ev yoğurdu bebekler için daha sağlıklı olacaktır. Evde mayalanan ev yoğurdundan her gün az miktarda bebeğe verilebilmektedir.

  ÇORBA TERCİH EDEBİLİRSİNİZ

  Bebekler için hazırlanacak çorbalar için en önemli kural sindirimi kolay besinlerin tercih edilmesidir. Patates, kabak, havuç veya pirinç gibi besinler genellikle 5 aylık bebeklerin çorbalarının yapımında kullanılmaktadır. Hem sağlıklı hem de doyurucu olduğu için anneler genellikle bu ay grubundaki bebeklere çorba veya sebze püresi vermeyi tercih ederler.

  5 AYLIK BEBEKLER İÇİN ÇORBA TARİFLERİ

  Çorba için malzemeler:

  - 1-2 orta boy havuç

  - 3 su bardağı su

  - 1 patates

  - 1 tatlı kaşığı pirinç

  Yapılışı:

  Pirinci ve tüm sebzeleri dilimleyip bir tencereye koyun. Üzerine belirtilen miktardaki suyu ekleyin ve kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra blendır yardımıyla sebzeleri ezin ve biraz soğumasını bekledikten sonra bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.

  5 AYLIK BEBEK KAÇ CC MAMA YEMELİ

  Ek gıda almaya başlayan bebekler bir öğünde 200 ml olmak üzere günde 4-5 defa mama yiyebilirler. Anneler ek gıdaya geçiş döneminde mama saatlerini kendileri ayarlarlar.

  5 AYLIK BEBEĞİN BESLENME TABLOSU NASIL OLUR?

  Ek gıdaya geçiş döneminde her aydan itibaren bebeklerin belirli bir beslenme tabloları vardır. Bu tablonun amacı hem bebeğin hangi besinlerle beslendiğini bilmek hem de düzenli öğünler oluşmasını sağlamaktır. Birçok annenin uyguladığı bu tabloya örnek olarak;

  1.öğün – kahvaltı

  Genellikle birçok anne kahvaltı öğününde meyve püreleri tercih ederler. Elma, armut, şeftali gibi meyvelerin püreleri hem sağlıklı hem de doyurucudur. ( Bazı bebeklerin alerjileri olabilir bu yüzden alerjisi olduğu meyve bebeğe verilmemelidir )

  2. öğün- öğle yemeği

  Öğle yemeğinde ise anneler genellikle sebze püresi vermeyi tercih ederler. Kabak, havuç, patates genellikle tercih edilen besinlerdir

  3. öğün

  Ev yapımı yoğurt tercih edilir

  4. öğün – akşam yemeği

  Pirinç unundan yapılmış muhallebi genellikle annelerin tercihleri arasındadır.

  Bu besin tablosu örnek bir tablodur. Anne sütünün yanı sıra ek gıda olarak 5. Aydan sonra bebeklere verilebilir. Küçük porsiyonlarda bebeklere yedirilmesi gerekmektedir. Genellikle doktor yardımıyla ek gıdalara başlandığı bilinmektedir. Mutlaka bebeğinizin doktoruna danışıp ek gıdaya başlanması gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Ev yapımı bebek maması | Gece için kolay mama tarifi

  Ev yapımı bebek maması | Gece için kolay mama tarifi

  Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

  Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

  www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

  Yüklenme süresi 0.0232 sn.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap