Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  4.sınıf sosyal bilgiler herkesin bir kimliği var konu özeti

  1 ziyaretçi

  4.sınıf sosyal bilgiler herkesin bir kimliği var konu özeti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var Konu Özeti

  4.Sınıf Sosyal Bilgiler: Herkesin bir kimliği var

  Herkesin Bir Kimliği var

  4.sınıf sosyal bilgiler dersi herkesin bir kimliği var konu anlatımı ve konu özeti bu dersimizin içeriğini oluşturmaktadır. Dersin sonunda isterseniz 11 soruluk "herkesin bir kimliği var testi" çözebilirsiniz.

  Nüfus Cüzdanı nedir?

  Okul kayıt işlemlerinde,hastalık durumunda hastaneye başvurduğumuzda, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken kim olduğumuzun bilinmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu gösteren ve çeşitli bilgilerimizi içeren doğduğumuzda devlet tarafından verilen belgeye nüfus cüzdanı denir.

  Kimlik kartının geçmişi

  Nüfus cüzdanı ilk kez "Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi" ismiyle basılmıştır. Belgede. kişinin mesleği, siması, göz rengi ve boyuna ilişkin bilgiler de vardı. Bu belge resmi işlemlerde pek işe yaramıyordu. 1904 yılında ilk genel nüfus yazımı (sayımı) yapıldı. Elde edilen kayıtlardaki bilgilere dayanılarak nüfus cüzdanları yeniden düzenlendi.

  Herkesin bir kimliği var

  Kimlik kartında hangi bilgiler yer alır?

  Kimliklerin içerisinde en Önemlisi nüfus cüzdanımızdır. Nüfus cüzdanımızda bireyin değişmeyen özellikleri bulunur.

  Nüfus Cüzdanı ne zaman verilir?

  Nüfus cüzdanı bize İçişleri Bakanlığına bağlı bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel müdürlüğü tarafından doğumdan sonra verilir.

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  4.Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var Konu özeti | Meb Ders

  4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Var Konu Anlatımı

  4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Var Konu Anlatımı

  İlkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi Birey ve Toplum Ünitesi Herkesin Bir Kimliği Var konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

  HERKESİN BİR KİMLİĞİ VAR

  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 15. maddesinde herkesin vatandaşlık hakkına sahip olduğu belirtilmiştir. Buna göre her insana vatandaşı olduğu devlet tarafından doğumla birlikte bir kimlik belgesi verilir.

  Resmî kimlik kartımız bizim kim olduğumuzu gösterir. Okula kayıt olurken, hastaneden sağlık hizmeti alırken, iş başvurusu yaparken; kısacası tüm resmî işlerimizde kendimizi bu kimlik kartı ile kanıtlarız.

  Ülkemizde kimlik kartı ilçelerde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından verilmektedir. 18 yaşından küçük olanların kimlik kartlarını anne veya babası alabilmektedir.

  Eskiden kimlik kartları cüzdan şeklinde küçük bir kitapçık gibiydi. Onun için kimlik kartı, nüfus cüzdanı olarak isimlendirilmekteydi.

  02 Ocak 2017 yılı itibariyle ülkemizde nüfus cüzdanına göre daha güvenli ve taklit edilemeyecek olan yeni kimlik kartı kullanılmaya başlandı. Bu tarihten itibaren doğum, değiştirme, kayıp gibi nedenlerle kimlik belgesi çıkarmak isteyen vatandaşlara yeni kimlik kartı verilmektedir.

  Resmi kimlik kartının ön ve arka yüzünü incelediğimizde her bölümün Türkçe ve İngilizce olarak uluslararası standartlara uygun şekilde düzenlendiği görünür. Bu sayede kimlik kartımızı yurt dışında da rahatça kullanabiliriz.

  Kimlik Kartı Bilgileri

  Kimlik kartın ön yüzünün sol üst bölgesinde 11 haneli T.C. kimlik numarası, onun altında (15 yaşından küçükler için velisinin isteğine bağlı, 15 yaşından büyükler için zorunlu olan) fotoğraf, fotoğrafın sağ tarafında adı, soyadı ve doğum tarihi, onların altında kimlik belgesinin sıra numarası ve kartın son geçerlilik tarihi, sağ tarafta ise cinsiyet, uyruk, kimlik belgesinin seri numarası ve eski nüfus cüzdanlarında olmayan imza bölümleri bulunmaktadır.

  Kimlik kartının arka yüzünde sadece anne ve baba adları bölümü yer alır. Yeni kimlik kartlarına akıllı kart özelliği kazandıran elektronik çip (yonga) de bu yüzde bulunur. Bu çipe kartın sahibine ait fotoğraf ve parmak izi bilgileri kaydedilir. Ayrıca eski nüfus cüzdanlarında ayrıntılı olarak yer verilen nüfus kayıt bilgileri de bu bölüme depolanır.

  Yazı kaynağı : www.ilkokuldokumanlari.com

  4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Var Etkinlikleri

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var Konu Özeti

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var Konu Anlatımı

  Herkesin Bir Kimliği Var

  Hiçbir insanın özellikleri başka birinin özellikleriyle aynı değildir. Çevrenizdeki insanları incelediğinizde de her birinin dış görünüşü ve davranışlarıyla diğerlerinden ayrıldığını fark edersiniz.
  İnsanın kendine özgü özellikleri denilince akla ilk olarak parmak izleri gelir. Parmak izlerimizin dışında gözümüzdeki iris tabakası da benzersizdir.

  Her insan doğuştan getirdiği özelliklerin yanı sıra kendisine ait resmî kimlik belgesiyle de biriciktir. İnsan Hakları Evrensel Beyan- namesi’nin 15. Maddesinde herkesin vatandaşlık hakkına sahip olduğu belirtilmiştir. Buna göre her insana doğduğu andan itibaren geçerli olmak üzere vatandaşı olduğu devlet tarafından resmî bir kimlik belgesi verilir.

  Resmî kimlik belgemiz her şeyden önce bizim kim olduğumuzu gösterir. Bizler okulumuza kayıt olurken, hastanede sağlık hizmeti alırken veya pasaport başvurusu yaparken varlığımızı bu kimlik belgesi ile kanıtlarız. Hayatımız boyunca bütün resmî iş ve işlemlerimizi sadece bize ait olan bilgilerin yer aldığı bu belgeyle yaparız. Böylece başka insanlarla karıştırılmayız.

  Ülkemizde kimlik belgesi İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Aileye yeni bir birey katıldığında bireyin doğum belgesiyle birlikte Nüfus Müdürlüğü- ne başvurularak kimlik belgesi çıkartılır.

  Ülkemizde ilk resmî kimlik belgesi Osmanlı Devleti zamanında 1882 yılında düzenlendi. Halk arasında kimlik, kafa kâğıdı, kafa koçanı, nüfus kâğıdı gibi adlarla anılan bu belge “Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi” adıyla kullanılmaya başlandı. 130 yıldan daha uzun bir geçmişi bulunan nüfus cüzdanlarının biçimi günümüze kadar 6 kez değiştirildi.

  Ülkemizde uzun yıllardan beri erkekler için mavi, kadınlar için pembe renkte verilen kimlik belgeleri kullanılmaktaydı. 2016 yılından itibaren günümüzün teknolojisiyle uyumlu, daha güvenilir olan, akıllı kart özelliği taşıyan ve üzerinde çip bulunan yeni kimlik belgeleri dağıtılmaya başlanmıştır. Ülkemiz vatandaşları bulundukları yerdeki Nüfus Müdürlüğüne başvurarak yeni kimlik belgelerini alabilmektedir. Yeni kimlik belgeleri erkekler ve kadınlar için aynı renktedir ve rengi mavinin bir tonu olan türkuaz rengidir.

  Yeni Kimlik Belgesini Tanıyalım

  Yeni kimlik belgesinde her bölüm Türkçe ve İngilizce olarak uluslararası standartlara uygun şekilde düzenlen- miştir. Yeni hâliyle kimlik kartlarımızı yurt dışında kullanmak daha kolay olacaktır.
  Kimlik kartının ön yüzünde üstte Türkçe, altta İngilizce olarak TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI yazıyor. Onun altında da kırmızı renkli ay yıldız yer alıyor. Bunlar bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vatandaşı olduğumuzu gösteriyor.

  Kimlik kartının sol üst bölgesindeki T.C. Kimlik Numarası yer alıyor. Resmî işlemlerde kullandığımız kimlik numaramız yalnızca bize aittir ve aynı numaranın başka birine verilmesi mümkün değildir.
  TC Kimlik Numarasının altında resim bölümü vardır. Bu alana resim basılması on beş yaşına kadar zorunlu değildir. Ancak çocuğun velisinin istemesi halinde kaç yaşında olursa olsun çocukların fotoğrafları da kimlik belgesine basılabilir.

  Kimliğin orta bölümünde soyad, ad, doğum tarihi, kimlik sıra no ve kimlik kartının son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Yeni kimlik belgeleri verildiği tarihten itibaren on yıl süreyle geçerlidir. Bunun sebebi ise hem kimlik kartının sahibinin kişisel bilgilerindeki değişikliklerin güncellenebilmesi hem de teknolojideki gelişmelerin ve yeni güvenlik önlemlerinin kimlik kartlarına yansıtılmasıdır.

  Kartın sağ alt bölgesindeki cinsiyet (kadınlar için K, erkekler için E yazar), onun altında uyruk bölümü vardır. Burada yazan TC ifadesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu gösterir. Bunun altında ise imza bölümü vardır. İmza başkaları tarafından asla taklit edilemeyecek kişiye özel işaretlerden biridir. Bu nedenle vatandaş, ilgili bölüme atacağı imzayla kimlik kartının kendisi adına düzenlenmiş olduğunu kanıtlayabilecektir.

  Kimlik kartımın arka yüzünde benimle ilgili olarak sadece annemin ve babamın adlarına yer verilen bölüm yer alıyor.

  Yeni kimlik kartlarımıza akıllı kart özelliği kazandıran elektronik çip (yonga) de bu yüzde bulunuyor. Bu çipe kartın sahibine ait fotoğraf bilgisinin yanı sıra parmak izi gibi kimlik doğrulamada kullanılacak bilgiler kaydediliyor. Ayrıca eski nüfus cüzdanlarımızda ayrıntılı olarak yer verilen nüfus kayıt bilgileri de bu bölüme depolanıyor.

  Ayrıca bu yüzde kimlik kartını veren makamın adı yazar. Kimlik belgelerini İçişleri bakanlığı verdiği için bu kısımda TC İçişleri Bakanlığı yazar.

  Yeni kimlik kartlarının gelecekte banka kartı, sürücü belgesi hatta pasaport yerine geçerek hayatımızı kolaylaştırması beklenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sorubak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap