Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  4 yaşındaki çocuğun kulak ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  4 yaşındaki çocuğun kulak ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuklarda kulak ağrısı doğal yöntemler ile nasıl geçer? Çocuklarda kulak ağrısı evde bitkisel tedavisi nasıl yapılır, ne iyi gelir?

  Çocuklarda kulak ağrısı doğal yöntemler ile nasıl geçer? Çocuklarda kulak ağrısı evde bitkisel tedavisi nasıl yapılır, ne iyi gelir?

  Çocuklarda kulak ağrılarının en temel nedenlerinden biri viral enfeksiyondur. Mevsim geçişlerinde ve özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan grip sonucunda vücuda giren virüsler, boğaza ve kulaklara doğru yol alır. Kulaklara geçen virüsler şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.

  ÇOCUKLARDA KULAK AĞRISI NEDEN OLUR?

  Çocuklarda kulak ağrısının birden fazla nedeni olabilir. Çocukluk çağlarından biri olan kabakulak hastalığı da şiddetli kulak ağrılarının başlıca nedenlerindendir. Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri şunlardır:

  ÇOCUKLARDA KULAK AĞRISI NASIL GEÇER?

  Kulak ağrısının tedavisi, ağrının nedenine bağlı olarak değişmektedir. Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt verebilmek için önce ağrının nedenini öğrenmek gerekmektedir.

  Çoğu kulak ağrısı vakasında 7 ile 10 gün arasında reçeteli olarak verilen kulak damlaları kullanılır. Bu damlalar enfeksiyonla savaşır ve iltihap sonuçlu oluşan şişmeleri, içerdiği steroid yardımı ile azaltır. Eğer çocuğunuzda kulak ağrısına neden olan bir enfeksiyon varsa, doktorunuz ilaçla tedavi uygulayabilir. Bu enfeksiyonların büyük kısmı viraldir yani antibiyotikler işe yaramayacaktır.

  Eğer ağrının sebebi bir enfeksiyon değilse, ağrıyan kulağa uygulanacak sıcak kompres kulaktaki ağrıyı hafifletebilir. Kulak ağrısının yaşandığı süreçte kulağa su değdirmemek gerekir. Banyo sırasında kulağın içerisine su kaçmasını engellemek için kulak tıkacı ya da vazelin ile kaplanmış pamuk topu kullanılabilir.

  ÇOCUKLARDA KULAK AĞRISI EVDE TEDAVİSİ

  Eğer çocuğunuzun kulak ağrısı enfeksiyon kaynaklı değilse kulak ağrısını ne geçirir sorusuna verilebilecek birkaç farklı yanıt vardır.

  Öncelikle bazı ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kulak ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Ağrı kesici kullanırken, ilacı bir çocukta kullanacağınızı unutmamalı ve ilacınıza ve dozunuza karar vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.

  Bu yöntemin dışında kulak ağrılarını evde azaltabilecek bazı ilaçsız yöntemler vardır;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısı, kişiyi oldukça fazla rahatsız eden ve günlük hayatına devam etmesini engelleyen ağrılardandır. Çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de gözlenebilen bu şikâyette, zonklama, yanma, batma gibi farklı ağrı çeşitleri ortaya çıkabilir. Kulağın ağrıdığı bölge ve diğer gözlenen semptomlara bağlı olarak farklı sağlık problemleri sonucunda oluşabilir.

  Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu nedenle ağrının kaynağını bulmak için, öncelikle kulağın hangi bölümünün ağrıdığını saptamak gereklidir.

  Kulak ağrısı sebepleri

  Kulak ağrılarının başlıca sebebi enfeksiyonlardır. Kulağın farklı bölümlerinde oluşan enfeksiyonlara, farklı bulgular eşlik edebilir. Örneğin; iç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısının yanında mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma gözlenirken, dış kulak enfeksiyonlarında kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ise zaman zaman ateş ya da kulakta doluluk hissi vardır.

  Kulak ağrısı neden olur?

  Özellikle çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığından sonra, çocukların aile hekimlerine getirilmesinin en yaygın ikinci nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonları tıp dilinde otitis media olarak adlandırılır. Yapılan bir çalışmaya göre 3 yaşından küçük çocukların %30’u her yıl otitis media nedeniyle doktora götürülür. Hatta, 3 yaşına gelinceye kadar çocukların %80 ile %90’ı akut otitis media geçirmiştir. Orta kulak enfeksiyonu, 6-15 ay arasında sıklıkla gözlenirken, 5 yaş sonrasında görülme sıklığında ciddi bir düşüş olur. Yuva ve kreşlere giden çocuklar daha fazla risk altındadır. Orta kulak enfeksiyonu çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilir.

  Kulak ağrısının sebepleri

  Kulak kiri birikmesi: Kulak kiri normal olarak, kulakta salgılanan fizyolojik bir salgıdır. Bu salgı aşırı salgılandığında ya da yanlış temizlendiğinde, birikme yapıp sertleşerek kulak yolunu tıkar. Bu durum kulak ağrısına neden olabilmektedir. Gliserin damlatılarak kulak yolu temizlenebilir. Kulak temizlenmesi için kesinlikle kulak çubuğu ya da sivri, delici maddeler kullanılmaması gerekmektedir.

  Basınç değişimi: Özellikle uçakların yüksek irtifalara ulaştığı süreçte yaşanan basınç değişiminden dolayı kulakta bir ağrı hissedilir. Bu ağrı barotravma olarak adlandırılır. Kısa süreli de olsa, yetişkin ve çocuklar için acı verici olabilir. Orta kulakta, östaki borusu denen bir kanal orta kulak ile dış basıncın dengelenmesini sağlar. Bu boru tıkandığında basınç dengelenemez ve zarda bir gerilim hissedilir. Yutkunma, sakız çiğneme veya burun deliklerini kapatıp genze doğru üflenme hareketlerinin yapılması östaki borusunu açabileceğinden, bu tür durumlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Aynı şekilde bebeklerin emmesi sağlanarak ağrı hafifletilmeye çalışılmalıdır.

  Kulak ağrısının sınıfları

  Kulak ağrılarının bir diğer sınıflandırılması ise ağrının primer ya da sekonder olmasına göre yapılmaktadır. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya, primer (birincil), diğer organların hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya ise sekonder (ikincil) ya da yansıyan kulak ağrısı denilmektedir.

  Primer kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Sekonder –yansıyan kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Sekonder kulak ağrılarında altta yatan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından, geçmeyen kulak ağrılarında ve kulak ağrısı dışında başka semptomlar da olduğunda muhakkak uzmana başvurulmalıdır.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısının tedavisi, altında yatan sağlık problemine göre değişmektedir. Sekonder kulak ağrılarında altta yatan sağlık problemi çözüldüğünde kulak ağrısı da biter. Primer ağrılarda da ağrının sebebine göre farklı tedavi veya uygulamalar yapılabilir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu uçak seyahatinde karşılaşılan ağrı geçici bir durumken, enfeksiyon nedeniyle kulak ağrısı yanında ateşi de getirebilir.

  Kulak ağrıları enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa kulak burun boğaz hekimleri gerekli gördüğü takdirde uygun antibiyotikleri reçete ederler. Antibiyotiğin belirtilen sürede ve zamanında alınması tedavinin başarısı ve hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir. Her enfeksiyon bakteriyel olmadığı için bazı durumlarda antibiyotikler işe yaramaz. Bu nedenle doktorunuz virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik reçetelemeyebilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi için ısrarcı olunmamalıdır.  Kulak ağrısı dışında burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerji semptomları yaşıyorsanız, doktorunuz size antihistaminik ya da dekonjestan tarzı ilaçlar reçeteleyebilir.

  Doktorunuz kulak ağrısında sadece hap değil kulak damlası da önerebilir. Bunun haricinde doğrudan eczaneden alabileceğiniz ya da evde hazırladığınız ilaçlar kulak ağrısını hafifletebilir.

  Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Orta kulak enfeksiyonlarına bağlı kulak ağrısı yaklaşık 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Kulak ağrısı çok kuvvetli değilse kişi doktora gitmeden önce evde kendi kendisine birtakım uygulamalar yaparak kulak ağrısını geçirmeye çalışabilir. Fakat ağrı çocuklarda gözleniyorsa, ya da kişide giderek artıyorsa, yanında akıntı, çınlama işitme kaybı gibi başka belirtiler varsa vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir.

  Kulak ağrısına çözümler

  Öncelikle eczanelerden alınan ağrı kesici ilaçlar kulak ağrılarına iyi gelir. Bunlara örnek olarak parasetemol ve ibuprofen içeren ilaçlar verilebilir. Aspirin de diğer bir ağrı kesicidir fakat çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.

  Kulak ağrılarına çözüm bulmak için aşağıdaki ilaçsız yöntemler de uygulanabilir:

  Isı: Bazı kulak ağrılarında kişinin ağrıyan kulağına sıcak uygulama yapmasının ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir. Ağrıyan kulağa 20 dakika ısı ve masaj ağrıyı dindirecektir. Isının çok yüksek derecede olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Sarımsak: kulak enfeksiyonlarında analjezik ve antibiyotik özelliğinden dolayı sarımsak önerilmektedir. Sarımsak susam yağında pişirildikten sonra bu yağ soğuyunca kulağa damlatılabilir.

  Soğan: Soğan da sarımsağa benzer özellikleriyle kulak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Isı uygulanarak suyu çıkartılmış soğan yine damlalıkla kulak yoluna uygulanabilir.

  Kulak ağrılarından korunma yöntemleri 

  Kulak enfeksiyonuna ve kir birikmesine bağlı ağrılarından korunmak için kulaklar düzenli bir şekilde içerisine sivri, delici ya da tıkayıcı bir cisim sokmadan, tercihen gliserin ile temizlenmelidir. Uçak seyahatlerinde esneyerek, sakız çiğneyerek östaki borusunu aktive ederek ağrıdan korunabilir. Sigara içmek kulak enfeksiyonu olma riskini artırdığından bireyler hem sigara içmemeli hem de pasif içicilikten korunmalıdır. Özellikle anne babaları sigara içen çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riski artmaktadır. Boğaz enfeksiyonuna bağlı sekonder kulak ağrılarından korunmak için üst solunum yolu hastalığı olan insanlarla yakın temastan kaçınmalı, özellikle salgın zamanları eller sık sık yıkanmalıdır.

  Ağrısız, sağlıklı günler dileklerimizle…

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak nasıl çalışır?

  Kulak, ses dalgalarını alarak ve beyne mesajlar göndererek çalışır. Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak kanalından oluşan ve kulağın en dış bölümünü oluşturan yapıdır. Ses dalgaları kulak kanalından geçerek kulak zarına çarpar ve titreşmesine neden olur. Kulak zarının titreşimi kulaktaki minik kemiklerin hareket etmesini sağlar. Bu hareket ses dalgalarını iç kulağa gönderir.

  Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

  Kulak enfeksiyonları kulak ağrısının en yaygın nedenidir. Kulak enfekte olduğunda, iltihaplanma ve basınç artışı kulakta şiddetli olabilecek bir ağrıya neden olur. İç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısına mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma da eşlik edebilirken, dış kulak enfeksiyonlarında ise kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında da kulakta doluluk hissi gözlenebilir.

  Çoğu kulak enfeksiyonu viral değil bakteriyeldir. Kulak enfeksiyonları tedavi edilmezse ağrı çeneye ve vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir, kulağa zarar verebilir ve yüksek ateş şikayetine neden olabilir.

  Okul öncesi çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilen orta kulak enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkar.

  Otitis eksterna, kulağın dış kısmı olan kulak kanalının enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyon yetişkinlerde çocuklara nazaran daha yaygın şekilde görülür.  Otitis eksterna  sık sık yüzen ve kulak çevresinde egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Otitis eksterna tedavisinde genellikle kulak damlası veya kulak spreyi kullanır.

  Kulak ağrılarına her zaman kulak enfeksiyonu neden olmaz. Aşağıdaki durumlar da kulakta ağrıya neden olabilir.

  Refere ağrı- Vücudun farklı bir bölgesinden gelen ağrı: Kulakta ağrı vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonlardan veya iltihaptan kaynaklanabilir. Örneğin, çocuklarda diş çıkarma, diş apseleri gibi diş problemleri, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı, reflü veya iltihaplanma gibi yemek borusu ile ilgili sorunlar, tükürük bezleriyle ilgili sorunlar, artrit gibi çene eklemi ile ilgili sorunlar, diş ağrısı, kulakta ağrıya neden olabilir.

  Kronik durumlar: Kronik durumlar temporomandibular eklem (TME) disfonksiyonunu içerir.

  Deri enfeksiyonları: Deri enfeksiyonları kulak içinde veya çevresinde ise kulakta ağrıya neden olabilir.

  Soğuk algınlığı: Bazı durumlarda soğuk algınlığı da kulak ağrısına neden olabilir. Soğuk algınlığının kulak ağrısına neden olmasının nedeni üretilen aşırı mukustan kaynaklanmaktadır.

  Travma veya yaralanma: Kulağa pamuklu çubuk veya keskin nesneler gibi şeyler sokmak kulak kanalına zarar verebilir. Bu durum da kulakta ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte kulak zarı kulağa sokulan nesnelerle delinebilir, yırtılabilir. Bu durum genellikle çok ani ve şiddetli bir ağrıya neden olur.

  Zona hastalığı: Zona, suçiçeğine neden olan virüsün sadece bir sinirde yeniden aktive olduğu bir durumdur. Zona hastalığızaman zaman kulağı besleyen bir siniri de etkileyebilir. Belirtiler şunları içerebilir.

  Bunlarla birlikte alerjik reaksiyonlar, tiroid hastalığı kulağa su kaçması, ani basınç değişimi, çeneyle ilgili sorunlar ve yüksek ses de kulakta ağrıya neden olabilir.

  Kulak ağrısı çeşitleri nelerdir?

  Kulak ağrısı, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak iki ayrı başlıkta sınıflandırılır. Primer bir diğer adıyla birincil kulak ağrısı; kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıkları sebebi ile ortaya çıkar. Nitekim kulak kepçesinde kan toplanması, kıkırdak iltihaplanması, tümörler; dış kulak yolunda zona, tümörler, yabancı cisim, orta kulak ve iç kulakta enfeksiyonlar, zar yırtılması, kulakta sıvı birikimi gibi problemler kulak ağrısına yol açar.

  Sekonder bir diğer adıyla ikincil kulak ağrısının sebeplerinin altında ise bazı hastalıklar yer alabilir. Örneğin diş kökenli hastalıklar, ağız içi ve boğaz enfeksiyonları, tümörler ve diğer organlarda gelişebilen enfeksiyonlar ikincil kulak ağrısına yol açan nedenlerdendir. Sekonder kulak ağrılarının kaynağı olan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından sağlık kuruluşuna başvurmak ihmal edilmemelidir.

  Kulak ağrısı semptomları nelerdir?

  Kulak ağrısı, kulakta bir baskı hissi olarak tanımlanır. Ağrı yavaş yavaş veya aniden başlayabilir ve çok şiddetli olabilir. İşitme kaybı, yüksek ateş ve kendini iyi hissetmeme gibi diğer belirtiler de kulak enfeksiyonunun işareti olabilir.

  Kulak kanalı iltihaplandığında veya kulak zarı yırtılırsa, kulaktan akıntı olabilir. Orta kulak enfeksiyonu nedeniyle kulak zarı yırtılırsa, basınç azaldığı için hissedilen ağrı genellikle hafifler. Küçük çocuklarda ise kulak enfeksiyonunun tek belirtisi ateş ve sinirlilik ve huysuzluk hali olabilir.

  Bebeklerde ve küçük çocuklarda kulak ağrısının belirtileri ve semptomları nelerdir?

  Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda, kulak ağrısı olabileceğini gösteren belirti ve semptomlar şunlardır:

  Kulak ağrısı şikayetinde hangi durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir?

  Aşağıdaki durumlardan herhangi biri görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır:

  Kulak ağrısı teşhisi nasıl konulur?

  Yüksek ateş veya işitme kaybı olmayan, hafif kulak ağrısı veya basıncı olan kişilerin genellikle bir doktora görünmesi gerekmez. Ancak kulak ağrısı şiddetliyse veya kulak ağrısıyla birlikte başka semptomlar da mevcutsa vakit kaybedilmeden doktora başvurmak gerekir. Doktor; kulakları, burnu ve boğazı inceleyecek, kulaklarınızın içine bakmak ve kulak zarının arkasında kızarıklık ve sıvı birikimi olup olmadığını kontrol etmek için otoskop (ışıklı bir alet) adı verilen bir cihaz kullanacaktır. Doktor ihtiyaç duyması halinde kişinin işitme duyusunu test edebilir. Kulak ağrısıyla birlikte baş dönmesi şikayeti olan hastalar da işitme testlerine tabi tutulabilir. Rutin kulak enfeksiyonlarının bakımında laboratuvar testleri genellikle endike değildir. Nadiren, enfeksiyona neden olan spesifik bakterileri belirlemek için kulaktan bir drenaj örneği laboratuvara gönderilir. Çoğu durumda numunenin laboratuvara gönderilmesi gerekli değildir.  Ayrıca çoğu kulak ağrısı vakası için röntgen, CT ve diğer görüntüleme testlerine ihtiyaç duyulmaz. Doktor kulağın içinde veya yakınında tümör veya diğer yapısal problemler için şüphe ediyorsa söz konusu görüntüleme testleri düşünülebilir.

  Kulak ağrısı için tedavi yöntemi nelerdir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak ağrısını tedavi etmenin en iyi yolu, kulak ağrısına yol açan etkenleri tedavi etmektir. Kulak ağrısının tedavisi, altında yatan sağlık problemine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bağlamda birincil kulak ağrılarının sebebine göre yapılacak farklı tedavi ve uygulamalar, ikincil yani sekonder kulak ağrılarının altında yatan sağlık problemlerin tedavisi neticesinde kulak ağrısı şikayeti de çözülmüş olur.

  Kulak ağrısı şikayeti olan kişilerin genellikle nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) veya asetaminofen alması yeterlidir. Bununla birlikte, özellikle şiddetli bir dış kulak enfeksiyonu olan hastaların birkaç gün oksikodon veya hidrokodon gibi bir opioid alması gerekebilir. Ağrı kesiciler (antipirin / benzokain kombinasyonları gibi) içeren kulak damlaları da çok etkili olmamakla birlikte birkaç gün kullanılabilir. Kulak zarının patladığı durumlarda ise kulak damlası kullanılmaz.

  Kulak enfeksiyonlarından dolayı kulak ağrısına eğilimli çocukların sıvı birikmesini önlemek için kulak zarlarına küçük bir tüpün yerleştirildiği bir cerrahi prosedüre de ihtiyacı olabilir.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı için evde uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?

  ‘Kulak ağrısı nasıl geçer?’, ‘Kulak ağrısına ne iyi gelir?’, ‘Kulak ağrısı için evde uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?’ soruları sıkça sorulmaktadır. Kulak ağrısı şikayeti olan kişinin kendi kendine uygulayabileceği aşağıda sıralanan bazı yöntemler kulak ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

  Kulak ağrısı nasıl önlenebilir?

  Kulak enfeksiyonları, kulak ağrısı riskinizi azaltmak için şu hususlara dikkat edilmelidir:

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap