Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  4 aylık bebek beslenmesi

  1 ziyaretçi

  4 aylık bebek beslenmesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4 aylık bebek beslenmesinde önemli kriterler

  4 aylık bebek beslenmesinde önemli kriterler

  Bebeklerin sindirim sistemi ancak 6. Ayda tam olarak ek gıdalara yavaş yavaş geçebilmeye uygundur. Fakat anne sütü yetmiyor ve aile çok azda olsa ek besin vermek istiyorsa bebeğin desteksiz oturuyor olması ve yutma güçlüğü yaşamaması gerekir.

  4 aylık bebeğe hangi gıdalar verilebilir

  4 aylık bebek dışarıdan ek gıdalar ile beslenmek isteniyorsa hangi besinlerin verilebileceğine çok dikkat edilmelidir. 4 aylık bebeğe verilebilecek gıdalar şunlardır:

  · Avokado, elma, muz ve armut suları

  · Keçi sütünden yapılmış ev yoğurdu

  · Pirinç, arpa yulaf

  · Patates, yeşil fasülye

  Bu gıdalar öğütülüp suları çıkartılarak, 1 çay kaşığı gibi çok az oranlarla ve kesinlikle birbirine karıştırmadan farklı zamanlarda ayrı ayrı verilmelidir.

  4 aylık bebeğe kesinlikle verilmemesi gereken gıdalar

  4 aylık bebek henüz çok küçük olduğundan bazı gıdalar sindirim sistemi için çok ağır olacaktır. Bu gıdalar kesinlikle 4 aylık bebeğe verilmemelidir. Gluten, inek sütü ve süt ürünleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, yumurta, proteinli diğer gıdalar 4 aylık bebeğe verilmemesi gereken besinlerdir. Bebeğin sindirim sistemi henüz anne sütüne uygun olduğundan farklı gıdalar ona ağır ve rahatsızlık verir. Bebeğinize zarar vermek istemiyorsanız bu gıdaları vermemeye dikkat etmelisiniz.

  4 aylık bebek için beslenme önerileri

  4 aylık bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Fakat anne sütünün yetmediği durumlarda ya da ailenin ek besinlere geçmek istemesi üzerine 4 aylık bebeğe anne sütü devam mamaları verilebilir. Bunun yanı sıra keçi sütü ile yapılan yoğurt, meyve suları ve sebze suları çok az miktarlarla verilebilir. Örneğin her gün sadece bir tane farklı besini bir çay kaşığı olacak şekilde vermeye başlayın. Bir gün içerisinde iki farklı besine asla başlamayın. Bebeğin farklı gıdalara yavaş yavaş alıştırılması gerekir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  4 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

  4 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

  Bebeğinizin yavaş yavaş kahkaha seslerinin yükseldiği el, kol ve bacak hareketlerinin arttığı o sevimli gelişme dönemi artık başlıyor. Bebeğin beslenme ve bakım süreçleri, anne baba adayları için sık sık araştırılıp fikir alınan konular arasında bulunuyor. Bu dönemde büyüme ve gelişme hız kazanıyor. Örneğin rengi, modeli özenle seçilen tulumlar henüz birkaç kez giydirilmesine rağmen bebeğinizin hızlı gelişiminden dolayı üzerine bir daha olmayabiliyor. Bebeğiniz artık yüzünüzü tanıyor, dokunuşlarınız onu rahatlıyor. Bu süreçte gelişimin her bebekte farklı olabileceğin unutulmaması önem taşıyor. Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Taşkesen, dört aylık bebek gelişimi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? 4 aylık bebek için ek gıda tavsiyeleri

  4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? 4 aylık bebek için ek gıda tavsiyeleri

  4 aylık bebek, beslenme olarak oldukça kritik bir dönemdedir. Bu nedenle de ebeveynler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Peki, bu kritik dönemde belenme nasıl olmalıdır? Yani, 4 aylık bebek beslenmesi tavsiyeleri nelerdir ve 4 aylık bebekler için beslenme tablosu nasıl olmalıdır? İşte, 4 aylık bir bebek için beslenme menüsü ve yemesi gereken besinler...

  BESLENME MENÜSÜ

  HUBUBAT
  Pirinç ve Yulaf ezmesi tahılları alerjenik seviyesi en düşük tahıllardır ve bu nedenle bebeklerin çoğu bu tahıllarla harici beslenmeye başlar başlar. Bebeğinizi, anne sütü dışında gıdalara başlatırken illa tahılla başlamak zorunda değilsiniz - bunun yerine avokado veya muz deneyebilirsiniz.

  MEYVE
  Meyveler yumuşaksa ve bebeğin sindirim problemleri yoksa 8 aylık veya daha önce çiğ olarak servis edilebilir - muz ve avokadoların pişirilmesine gerek yoktur.

  SEBZELER
  Bebek 12 aylık olduktan sonraki döneme kadar, ya da bebeğin boğulma tehlikesi olmaması için yeterince iyi çiğneme yapabildiği zamana kadar sebzeleri daima pişirin.

  PROTEİN
  Her zaman pembelik kalmayana kadar pişirin. ASLA küçük bir bebek / çocuğa çiğ et veya balık vermeyin.

  MANDIRA - 6 AYLIK BEBEK YOĞURT YER Mİ, YOĞURT VERİLİR Mİ?
  Anne sütünü ASLA 12 aylık olmadan önce başka bir süt veya süt ürünü ile değiştirmeyin - ciddi sağlık riskleri ile karşılaşabilirsiniz. Asla 2 yaşın altındaki bir çocuğa az yağlı veya yağsız süt ürünleri vermeyin; tam yağlı süt gereklidir. Bu, hem emzirilen hem de harici olarak yağlarla beslenen bebekler için katı gıdalar (tamamlayıcı gıdalar) yedirirken geçerlidir. Bebeğin 4 aylık olması, katı yiyeceklerle tanışması gerektiği anlamına gelmez.

  4 AYLIK BEBEK NE YER?
  Bebekler katıya ilk başladığında muhtemelen bir çorba kaşığı yemek miktarının sadece yarısını yiyecektir. Bebeğinizin bir yemeği "bitirmesini" beklemeyin; bunun bebeğiniz için yeni bir deneyim olduğunu unutmayın. Bebeğiniz büyüdükçe ve daha fazla katı yedikçe, porsiyon boyutlarını yavaş yavaş artıracaksınız. Ayrıca, anne sütü ve / veya bebek formülünün bu aşamada bebeğinizin toplam beslenmesini sağladığını unutmayın.
  Birçok ebeveyn, bebeklerinin ilk birkaç denemede yiyecekleri ağzından çıkardığını fark eder. Bu normaldir, ancak bebeğinizin henüz katı gıdalara hazır olmadığını da gösterebilir. Bebeğinizi sadece siz bilirsiniz ve bebeğin gerçekten katı gıda için hazır olup olmadığına karar verebilirsiniz.
  Bir bebeğin karnı yumruğunun büyüklüğündedir - onu beslerken bunu hatırlayın.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap