Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  3600 günden ne zaman emekli olurum

  1 ziyaretçi

  3600 günden ne zaman emekli olurum bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TÜRMOB | 3600 güne tabi olabilir miyim?

  TÜRMOB | 3600 güne tabi olabilir miyim?

  Yazı kaynağı : www.turmob.org.tr

  EYT kapsamında 3600 günden emekli olunur mu? Kısmi emeklilik EYT kapsamında mı?

  EYT'liye prim formülü! 3600 günde de şart değişecek mi?

  EYT'liye prim formülü! 3600 günde de şart değişecek mi?

   Emeklilikte yaşa takılanlar için formüller merak edilirken, primi eksik olanlar ve kapsama girmek isteyenler de beklenti içine girdi. 3600 günde yaşın esnetilmesi, staj yapanlar ve esnaf başta olmak üzere borçlanma talepleri de masaya geldi

   EYT'liler için yapılacak olan düzenleme bekleyişleri sürerken, EYT primi eksik olan vatandaşlar da düzenlemelerden faydalanmak için arayışa girdi. EYT primi eksik olan emekli adayları için 3 seçenek gündemde.

  Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş yapılacak çalışmaların tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Yapılan açıklamalar Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik çalışmaların en geç önümüzdeki Ocak ayında tamamlanacağını gösteriyor.

  Takvim Gazetesi'nden Çığıl Ön Yener'in haberine göre; 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, prim ve yıl şartını tamamlamış ancak yaşını doldurmamış vatandaşlar EYT kapsamında kabul ediliyor. Ancak bu kişilerden bazılarının primleri henüz dolmamış durumda.

  3 SEÇENEK VAR

  Burada 3 seçenek öne çıkıyor. Birincisi, bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. İkincisi, 3600 prim günü ile kısmi emekli olmaları. Üçüncüsü ise primlerini borçlanma yöntemleriyle tamamlamaları. Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

  EYT düzenlemesi çıktıktan sonra vatandaşlar eğer primleri tamamsa emekli olabilecek. Ancak primi eksik ise bunlar tamamlandığında ya da borçlanma yaparak emeklilik hakkını kullanacak. Ancak EYT düzenlemeleri kapsamında bazı beklentiler de bulunuyor.

  3600 GÜN YETECEK

  Bunlardan biri, 3600 gün ile emeklilikte de yaş şartının esnetilmesi. Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 15 yılı (bu süre doldu) ve 3600 gün (10 yıl) primi tamamladıklarında kadınlar 50, erkekler de 55 yaşı da doldurmak kaydıyla kısmi emeklilik hakkı kazanıyor.

  Emeklilik yaşları ise bu 3 şartı bitirdikleri tarihe göre değişiyor. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşa varan şartlar ortaya çıkıyor. 3600 prim günü olup yaşı bekleyenlerden kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri beklentileri bulunuyor.

  STAJ-TARİH TALEBİ

  Bir talep de borçlanma ile ilgili geliyor. Bu kapsamda farklı talepler var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT'li sayılmasını talep ediyor. Ayrıca staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da merak konusu. Bunun için borçlanma imkanı talepleri bulunuyor. Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış ancak çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek.

  Bir diğer talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor. 

  Paylaş

  Yazı kaynağı : www.radyo7.com

  Makaleler

  Makaleler

  3600 Gün İle Kısmi Emeklilik Aylığı Şartları Nelerdir?


  3600 gün ile kısmi emeklilik şartı ile emekli olabilirsiniz. Yazımızda 3600 gün ile kısmi emeklilik şartları ele alınacaktır. 4500 gün ile kısmi emeklilik şartlarını başka yazımızda belirteceğiz. Bu yazımızda 5400 gün ile kısmi emekliliği ele almayıp farklı bir sayfada konuyu daha detaylı açıklayacağız. 5400 Gün veya 4500 gün ile ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı diğer içeriklerimizde.


  EYT'de Yaş Şartı Kaldırıldı! İşte EYT İle Emeklilik Detayları yazımız için tıklayınız..


  SSK’lı Kısmi Emeklilik Aylığı Şartları

  SSK’lıların kısmi emekliliği yani 4a kısmi emeklilik hesaplamaları için farklı tarihleri inceleyeceğiz. SGK Yasaları gereği 3 farklı dönem kısmi emeklilik aylığı için hesaplanacaktır. SGK’nın da mülga ya da yürürlük Kanunları bu emeklilik hesaplama tarihlerine göre işlem yapmaktadır. Kısmi Emeklilik için aşağıdaki 3 farklı dönem ayrı ayrı hesaplanmalıdır. Kısmi emeklilikte ne zaman emekli olabilirim sorusu cevap buluyor. 

  İlk Sefa Sigortalı İşe Giriş Tarihi Baz Alınmıştır.

  3600 Gün ile Kısmi Emeklilik Şartları


  3600 gün ile kısmi emeklilik şartlarını yerine getirmek zorunda olan vatandaşlarımızın işe giriş tarihi çok önemlidir. İlk defa uzun vadeli sigorta kollarından işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

  15 yıl sigortalılık süresinin de doldurulması aranan şartlardan biridir. Yani Kısmi emeklilik hakkı için 15 yıl 3600 gün sigorta prim şartları gerekmektedir. Kısmi emeklilik aylığı almak için bu şartlar yerine getirilmelidir.


  Kısmi Emeklilikte Yaş Şartı Farklılık Gösteriyor


  15 yıl 3600 gün ile emeklilik yani kısmi emeklilik hesaplama işlemlerinde sigorta prim gün sayısı ve sigortalılık süresi önemlidir. Sigorta prim gün sayısı ve sigortalılık süresinde bir de Kısmi Emeklilikte Yaş şartı aranmaktadır. Bayanların kısmi emeklilik hesaplamaları yani kadınların kısmi emeklilik hesaplaması nasıldı? Erkeklerin kısmi emeklilik hesaplaması yaş şartı bayanlara göre biraz daha ağırdır. Erkek sigortalılar, Ne zaman Emekli Olurum Sorusuna artık tablodan cevap verebilecek. 


  Erkeklerin 3600 Gün İle Kısmi Emeklilik Aylığı


  Erkeklerin 3600 gün ile kısmi emeklilik aylığı alabilmesi için ilk şart yine yukarıda belirttiğimiz gibi olmalıdır. Yani ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır. Bunun dışında 15 yıllık sigortalılık süresinin de doldurulup tabi olunan yaş beklenmelidir.

  3600 gün ile kısmi emeklilik aylığı almak isteyen erkeklerin Yaş Şartları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.


  3600 Günün Doldurulduğu Tarihi;

  15 yıl 3600 gün ile kısmi emeklilik aylığı şartlarını tamamlamış olmaktadır.

  Kadınların 3600 Gün İle Kısmi Emeklilik Aylığı Şartları


  Kadınların kısmi emeklilik şartları da tıpkı erkeklerin kısmi emeklilik şartları gibi ilk defa işe giriş tarihine göre değişmektedir. Kadınların 3600 gün ile kısmi emeklilik aylığı alabilmesi için 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş olmaları gerekir. Aynı zamanda 15 yıllık sigorta süresini de doldurarak, 15 yıl 3600 gün ile kısmi emeklilik aylığına hak kazanırlar. Kadın sigortalılar ne zaman emekli olabilirim sorusuna artık tablo ile cevap verebilecek. 

  3600 gün ile kısmi emeklilik aylığı almak isteyen Kadınların Yaş Şartları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  3600 Günün Doldurulduğu Tarihi;


  15 YIL 3600 GÜN ÜZERİNDEN EMEKLİLİK NEDENİYLE KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANMA


  Kısmi emeklilik aylığı şartlarından yararlanmak için özel sorularınızın olması durumunda www.bibilenvar.com üzerinden üye olarak İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

  Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları-1

  Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları 2

  Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları 3

  EMEKLİLİK HAKKINDA ÜCRETLİ UZMAN DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMAK İÇİN LÜTFEN TALEPTE BULUNUNUZ...

  Bİ SORU SOR 

  Yazı kaynağı : www.bibilenvar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap