Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  30.59 işleminin sonucunu dağılma özelliği

  1 ziyaretçi

  30.59 işleminin sonucunu dağılma özelliği bilgi90'dan bulabilirsiniz

  30 · 59 işleminin sonucunu dağılma özelliğini kullanarak bulunuz

  30 · 59 işleminin sonucunu dağılma özelliğini kullanarak bulunuz

  Soru : 30 · 59 işleminin sonucunu dağılma özelliğini kullanarak bulunuz

  Cevap : 59 sayısını (60 -1) şeklinde yazabiliriz. Dağılma özelliğini kullanalım.
  O zaman şöyle yapabiliriz: 30 x (60 - 1) = (30 x 60) - (30 x 1)
  Bu durumda 1800 - 30 = 1770 olarak bulunur.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  30 • 59 işleminin sonucunu dağılma özelliğini kullanarak bulunuz.

  30.59 işleminin sonucu dağılma özelliğini kullanarak bulunuz.... Idea question from @Emine3863

  Bir dogol Not çarpılı. Daha sonra Bu işle... - Ortaokul Matematik

  6. Sınıf Matematik Ortak Çarpan Parantezi Ve Dağılma Özelliği konu anlatımı

  6. Sınıf Matematik Ortak Çarpan Parantezi Ve Dağılma Özelliği konu anlatımı

  Çarpma işlemlerinde ortak çarpan parantezi ile dağılma özelliğini kullanmak bize kolaylık sağlar. Böylece işlemleri daha kısa süre içerisinde ve zorlanmadan yapabiliriz. Şimdi dağılma özelliği ve ortak çarpan parantezi nasıl yapılıyor inceleyelim.

   Ortak Çarpan Parantezi ve Dağılma Özelliği

   Ortak çarpan parantezi ve dağılma özelliğini anlamak için bunları ayrı ayrı ele almamız gerekmektedir. O yüzden şimdi öncelikle dağılma özelliği ile başlayalım ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

   Dağılma Özelliği

   Dağılma özelliği matematikte hem toplama hem de çıkarma işlemi için yapılabilmektedir. Burada yapılan işlem aynı olsa bile bir tarafta toplama işlemi bir tarafta çıkarma işlemi yaparız.

   Çarpmanın toplama üzerine dağılma özelliği: Bir doğal sayı parantez içindeki toplam sayılarla çarpılarak açılır ve daha sonra bunlar toplanmak suretiyle işlem gerçekleşir. Bu da çarpmanın toplama özelliği anlamına gelmektedir. Şimdi bu konuda bir örnek yapalım ve anlamaya çalışalım.

   Örnek: 3 x (12 + 5)

   Burada öncelikle 3 sayısını 12 ile çarpılacağız ve daha sonra 3 sayısının 5 ile çarpacağız. Daha sonra ortaya çıkan sayıları birbirleriyle toplayarak sonucu bulacağız.

   3 x (12 + 5) =

   (3 x 12) + (3 x 5) = 36 + 15 = 51

   Gördüğümüz gibi 3 sayısından önce 12 ve ile sonra da 5 ile çarptık. Ardından ortaya çıkan 36 ile 15 sayısını topladık ve sonuç olarak 51 bulduk.

   Çarpmanın çıkarma üzerine dağılma özelliği: Burada yine toplama işlemi gibi bir doğal sayı parantez içindeki diğer doğal sayılarla çarpılır ve ortaya çıkan sonuç birbirinden çıkarılır. Şimdi bu konuda bir örnek yapalım ve nasıl çözüm gerçekleştiğini öğrenelim.

   Örnek: 7 x (15 - 4)

   Şimdi Yukarıdaki işlemde Öncelikle 7 ile 15'i çarpalım. Daha sonra 7 ile 4 sayısının çarpalım. Ardından çıkan sayıları birbirinden çıkaralım ve sonucu bulalım.

   7 x (15 - 4) =

   (7 x 15) - (7 x 4) = 105 - 28 = 77

   Gördüğümüz gibi bu defa ayrı ayrı parantezleri alarak 7 ile diğer sayıları çarptık. Daha sonra 105 ve 28 sayılarına elde ettik. Buradan yola çıkarak 105 sayısından 28 sayısını çıkardık ve 77 sayısını bulduk.

   Ortak Çarpan Parantezine Alma

   Ortak çarpan parantezine alma bize işlem konusunda çok büyük kolaylık sağlar. Burada her iki toplamaya da çıkarma işlemlerinde ortak bir çarpan var ise bu parantez dışına alınır. Daha sonra diğer sayılar parantez içine alınır ve işlem yapılır. Şimdi bunu daha iyi anlayabilmek için örnekler yapalım.

   Örnek: 6 x 15 + 6 x 12

   Şimdi yukarıdaki işe mi ele alalım ve ortak çarpan parantezine alarak sonucu bulalım.

   Öncelikle eğer ortak çarpan parantezine almasaydık ilk olarak 6 ile 15'i çarpacaktık. Daha sonra 6 ile 12 sayısına çarpacaktık. Çıkan sayılar ise toplayarak sonucu bulacaktık.

   6 x 15 = 90

   6 x 12 = 72

   90 + 72 = 162

   Şimdi de bu sayıları ortak çarpan parantezine alalım ve işlemi yapalım.

   6 x 15 + 6 x 12 =

   6 x (15 + 12) =

   6 x 27 = 162

   İşte gördüğünüz gibi yukarıda ortak çarpan parantezine alarak işlemi çok daha kolay bir şekilde tamamladık. Bu şekilde siz de farklı örnekleri ele alabilir ve hem dağılma özelliğini hem de ortak çarpan parantezine kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak mutlaka yukarıdaki tanımlamalara ve örnekleri incelemeyi unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap