Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  3. sınıf fen bilimleri maddeyi niteleyen özellikler

  1 ziyaretçi

  3. sınıf fen bilimleri maddeyi niteleyen özellikler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf fen bilgisi konuları içerisinde maddenin halleri ve maddeyi niteleyen özellikler ile ilgili konular bulunmaktadır. Doğada maddeler farklı şekilde bulunması maddenin hallerini ifade eder. Maddeler katı, sıvı, gaz olmak üzere üç halde doğada bulunur. Maddenin halleri duyu organlarıyla ayırt edilmektedir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

   Maddeler doğada katı, sıvı, gaz olmak üzere üç farklı şekilde bulunur. Çevremize de baktığımızda farklı şekillerde ve renklerde birçok madde görülür. Çevrede gördüğümüz her şey bir madde olarak isimlendirilir. Maddeler belli bir yer kaplar ve kendine ait özellikleri mevcuttur. Maddelerin özelliklerini duyu organlarımızla ayırt edebiliriz. Örneğin; limonun rengini gözümüzle, kokusunu burnumuzla, tadını dilimizle, yumuşaklığını derimizle algılarız. Beş duyu organımızla algılayabildiğimiz bu özellikler maddeyi nitelendiren özellikler olarak tanımlanmaktadır. Maddeler farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

   Sertlik- Yumuşaklık

   Sert maddeler; Maddenin özelliklerden bir tanesi sertlik yumuşaklıktır. Çizilebilen, kırılabilen, katı maddelere sert maddeler denir. Sert maddelere örnek olarak; taş, mermer, çelik gibi sert maddeler verilebilir. Sert maddelere elle şekil vermek pek mümkün değildir. Bir maddenin şeklinin kolayca de değişememesi o maddenin sert bir özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. Sert maddeler kolaylıkla eğilemez, çizilemez ya da bükülemez.

   Sağlam olması gereken birçok eşya sert maddeden yapılmak zorundadır. Örneğin; buzdolabı, çamaşır makinesi, tencere, çivi gibi ürünler sert maddelerden üretilir.

   Yumuşak maddeler; kolaylıkla şekil değiştiren maddeler yumuşak maddeler olarak tanımlanır. Oyun hamuru, yastık, pamuk gibi maddeler yumuşaktır. Yumuşak maddelere kuvvet uygulandığında şekli çabuk değişir. Bazı maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında eski şekillerine dönme özelliğine sahiptir.

   Esneklik

   Şekli kolay değişebilen maddelere esnek maddeler denir. Özellikle sünger, lastik gibi birçok madde esnek özelliğe sahiptir. Bu maddeler eğilebilir, bükülebilir özelliktedir. Bu şekilde maddenin değişmesi mümkün olmaktadır. Esnek maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski haline dönme özelliğine sahiptir.

   Kırılganlık

   Cam, porselen gibi sert maddelerin esneklik özelliği bulunmaz. Bu maddeler kırılgan özelliğe sahip maddelerdir. Bazı maddeler çabucak kırılabilen bir özelliğe sahip iken, bazı maddeler biraz fazla kuvvet uygulandığında kırılabilir özelliktedir

   Pürüzlülük Ve Pürüzsüzlük

   Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır. Araç lastikleri, ağaç gövdeleri gibi maddeler pürüzlü alanlara örnektir.

   Pürüzsüzlük; yüzeyi düz olan dokunulduğunda kayma hissi yaşatan maddeler ise pürüzsüz maddeler olarak tanımlanır. Ayna, kağıt, cam gibi maddeler yüzeyleri pürüzsüz olan maddelerdir.

   Renk

   Renk, koku, tat gibi farklı özelliklere sahip maddeler bulunur. Çevremizde birçok farklı renkte madde bulunmaktadır. Aynı renklerden oluşan birçok üründe mevcuttur. Bazen aynı renkte ürünler tatlarıyla ya da kokularıyla ayırt edilebilir.

   Koku

   Her maddenin maddelerin kendine özgü bir kokusu vardır. Bazı maddeler koku duyusuyla ayırt edilebilir özelliğe sahiptir. Keskin kokulu maddeler; sirke, sarımsak, soğan gibi maddeler olabilmektedir.

   Tat

   Maddelerin farklı tatları bulunur. Örneğin; şeker tatlı iken, limon ekşi, biber ise acı bir tada sahiptir. Tatma duyusu dinimizle gerçekleştirilen bir duyudur. Şeker ve tuz renkleri benzer olduğu halde tatlarıyla ayırt edilebilen maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

  3. Sınıf Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

  3. Sınıf Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

  1. Sınıf

  2. Sınıf

  3. Sınıf

  4. Sınıf

  Yazı kaynağı : www.ilkokuldokumanlari.com

  3.Sınıf 4.Ünite 1.Bölüm Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

  Çevrede gördüğümüz, duyu organlarımızla algılayabildiğimiz boşlukta yer kaplayan canlı ve cansız varlıkların tümüne madde denir.

  İnsan, hayvan, bitki, taş, toprak, hava, su, masa, sandalye, kalem, silgi, Güneş, Dünya, Ay ve yıldızların tümü birer maddedir.

  Maddelerin kendilerine has özellikleri vardır. Bu özelliklerden bazıları sayesinde maddeleri birbirlerinden ayırt edebiliriz. Bazı özellikler ise tüm maddeler için ortak özelliktir.

  Maddelerin;
  tat,
  koku,
  renk,
  sertlik – yumuşaklık,
  esneklik – kırılganlık,
  pürüzlülük – pürüzsüzlük gibi özellikleri vardır.

  Ayrıca maddelerin;
  Tatlarını dilimizle,
  Kokularını burnumuzla,
  Renk ve şekillerini gözümüzle,
  Sertlik, yumuşaklık, pürüzlülük ve pürüzsüzlük gibi özelliklerini derimiz yardımı ile algılarız.

  1. Tat

  Maddelerin birçoğunu tadına bakarak tanıya-biliriz. Meyve ve sebzelerin tadını yiyerek anlayabiliriz. Bazı maddeler tatlı, bazıları ekşi, bazıları acı, bazıları ise tuzlu olabilir. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz sıvıları kesinlikle koklamamalı ve tadına bakmamalıyız.

  2. Koku

  Burnumuzla varlıkların kokulu veya kokusuz olduğunu algılayabiliriz. Ayrıca maddeleri kokusu yardımı ile ayırt edebiliriz. Çiçek, meyve, soğan, parfüm, kolonya kokulu maddelerdir. Hava ,taş, şeker, tuz ve altın ise kokusuz maddelerdir.

  3. Renk

  Gözümüzle maddelerin renkli ya da renksiz olduğunu algılarız. Cam, hava, su gibi maddeler renksizdir. Kalem, kapı, ağaç, elma gibi maddeler ise renklidir. Maddeleri sadece renklerine göre ayırmamız bazen mümkün olmayabilir. Örneğin beyaz renkteki tuz, un ve şekeri rengine göre ayırt edemeyebiliriz.

  4. Sertlik – Yumuşaklık

  İğne ve taşın şeklini kolayca değiştiremezken, ip ve süngerin şeklini kolayca değiştirebiliriz. Eğilip bükülmesi, şeklinin değiştirilmesi zor olan maddeler sert madde olarak isimlendirilirken, kolayca koparılıp şekli değiştirilebilen maddelere yumuşak madde denir. Sert ve yumuşak maddeleri onlara dokunarak ayırt edebiliriz.

  5. Esneklik – Kırılganlık

  Kuvvet uygulanınca şekli değişen, kuvvet kalkınca tekrar eski haline dönen maddelere esnek maddeler denir. Esnek maddeler uzayıp kısalabilir ve kolayca bükülebilirler. Silgi, paket lastiği, sünger, yay ve balon esnek maddelere örnektir.

  Herhangi bir etki sonucu kolayca kırılabilen ve eski haline dönemeyen maddelere kırılgan madde denir. Cam, porselen, ayna kırılgan maddelere örnektir. Bazı maddeler çok kolay, bazıları ise daha zor kırılabilir.

  6. Pürüzlülük – Pürüzsüzlük

  Maddelere dokunarak pürüzlü ya da pürüzsüz olduklarını anlayabiliriz. Yüzeyi girintili, çıkıntılı olan maddeler pürüzlü maddelerdir. Pürüzlü maddelerin yüzeylerinde kayganlık özelliği azdır. Ağaç kabuğu, kaya, halı ve taş pürüzlü yüzeye sahiptir.

  Yüzeyi düzgün, kaygan olan maddeler pürüzsüz maddelerdir. Cam, yazı tahtası, fayanslar ve ampul pürüzsüz maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.fensepetim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap