Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  3 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı

  1 ziyaretçi

  3 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Beta HCG

  Beta HCG

  Genel Tanıtım

  Hamilelik ile çok bağdaştırılmış bir hormon olmasına karşın, bazı hastalıklara bağlı olarak da vücuttaki seviyesi artış gösterebilmektedir. Bu yüzden Beta HCG hormonunda yüksekliğe rastlanılsa bile, gebeliğin varlığı adına başka yollara da başvurulup kesin sonuçlara ulaşmakta fayda vardır.

  Beta HCG Nedir?

  Aslında gebelik testlerinde bakılan hormonun adı HCG’dirn(Human Chorionic Gonadotropin) ama bu hormonun alfa ve beta olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur. Hamile olup olunmadığına bakılırken referans alınan hormon beta olduğu için Beta HCG olarak isimlendirilir. Gebe olmayan bir kadında Beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml aralığında seyreder ama daha çok 0 ve  0’a yaklaşık değerlerdir.

  Hamileliğin oluşumundaki ilk evrelerde bile kendini belli edecek artışlar gösterdiğinden ötürü, hamileliğin tespiti açısından çok önemli bir parametredir. Kan ve idrar testi aracılığıyla kolay ve hızlı şekilde ölçümlenebilir. 

  Kan testindeki değerin yükselme bilgileri, hamileliğin kaçıncı haftasında olduğuna dair bilgiler sunmaktadır. Ayrıca Beta HCG hormonu, gebelik süresince anne adayının düşük yapmasının önüne geçen progesteron hormonunun üretilmesini de sağlar. Yani Beta HCG’nin görevlerini progesteron hormonunun salgılanmasını desteklemek ve bebeğin rahim içerisinde tutunmasını sağlamak olarak sayabiliriz.

  Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

  Laboratuvar koşullarında basit bir kan testiyle bir tüp kan alınarak gerçekleştirilebilir. Aynı gün sonuçlar alınabilirken bazen yoğunluğuna bağlı olarak ertesi güne sarkabilmektedir. Kan testi öncesinde dikkat edilmesi gereken bir durum mevcut değildir, istenilen saatte, açlık tokluk durumu fark etmeksizin test gerçekleşmektedir. Zamanlama olarak adet döngüsünden birkaç gün sonra yapılması daha verimli olacaktır.  

  Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

  Normal sağlıklı bir bireyde hamilelik durumu söz konusu değilse, kandaki Beta HCG değeri 0 ila 10 mlU/ml aralığındadır. Bu değerin üzerinde seyreden sonuçlarda ve üreme çağındaki kadınlarda gebelik durumundan şüphelenilir. Hamilelik günlük, haftalık olarak ilerlerken Beta HCG hormonu da hatırı sayılır düzeyde yükseliş gösterir.

  Eğer hamilelik süreci başlamış ve embriyo sağlıklı bir şekilde rahim duvarına tutunabilmişse plasenta sağlıklı bir gelişim gösterir ve düzenli olarak Beta Human Chorionic Gonadotropin üretecektir.

  Gebelik ektopik bir şekilde gerçekleşmişse, yani bebeğin konumu rahimin dışında bir yer ise plasenta sağlıklı bir şekilde gelişim gerçekleştiremediğinden Beta HCG değerleri istenilen ölçüde artış göstermeyecektir.

  6. ve 10. haftada yapılacak ultrason görüntülemesi ve bebeğin kalp atışlarının duyulmasıyla kesin yargıya varılacaktır. Tabii gebelik kesesinin görülmesi de önem arz etmektedir.

  Beta HCG Yüksekliği Nedir?

  Beta HCG düzeyini artıran en yaygın sebep hamileliktir. Ama daha önce de bahsettiğimiz gibi gebelik tespiti için bu test tek başına yeterli gelmemektedir. Daha emin olmak adına 48 ila 72 saat sonrasında test tekrarlanırsa daha güvenilir, kesin sonuçlar elde edilebilir.

  Hamilelik haftası saptanmış bireylerde, karşıladığı haftaya göre belirtilen referans değerlerinin üstünde bir durumla karşılaşılıyorsa bunun hamilelik dışında birkaç sebebi daha mevcut olabilir.

  Belirlenen hamilelik hastasındaki yanlış tespit, düşük, gastrik, boş gebelik, bazı pankreas kanser çeşitleri, bazı mide kanserleri, yumurtalık kanseri, down sendromu, karaciğer  tümörü,   molar gebelik, çoğul gebelik gibi durumlara bağlı olarak değerlerde yükseklik saptanabilir. Eğer değerler normalden katbekat fazla ise ikiz ya da üçüz bebeğe hamile olma ihtimali fazladır.

  Ayrıca avokado, dereotu, domates, ıspanak, ay çekirdeği, ceviz gibi progesteron içeren besinler de Beta HCG değerinin yükselmesine sebebiyet verir.

  Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

  Hamilelik durumunun söz konusu olmadığı kişilerde, Beta HCG değerinin 0 veyahut 0’a yakın değerler olması beklenir. Hamilelik durumunda ise 6. günden itibaren bu değerin artması ve 2 günde bir, önceki güne göre katlanarak süregelmesi gerekmektedir. İstikrarlı bir artışa rastlanılmadığı takdirde, gebelik ile ilgili olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

  Gebelik durumu bulunan kişilerde görülen düşük Beta HCG değerinin nedenleri arasında; dış gebelik, hamilelik haftasının hesaplanmasındaki sapma durumu, ani düşükler sayılabilir. Bunların tam anlamıyla tespiti için ileri tanı tetkikleri de uygulanabilir.

  Beta HCG Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Kısırlığın tedavisi adına kullanılan bazı ilaçlar Beta HCG hormonunu içerebilir. Bu yüzden testlerde görülen normalin üzerinde değerler, hamileliğe işaret etmiyor olabilir. Düşükle sonlanan hamilelik süreçlerinde  Beta HCG düzeyi 4 ila 6 hafta aralığında normal seviyelerine ulaşır. Ama ulaşıp ulaşmadığını düzenli aralıklarla kontrol etmekte yarar vardır. 

  Eğer sizin de gebe olduğunuza dair aklınızda soru işaretleri mevcutsa, bir sağlık kuruluşunda kan testi ya da evde idrar testi yapabilirsiniz. Test sonucunuz neticesinde süreciniz şekillenecektir.

  Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri

  Evde yapılan idrar testleri sonucunda çift çizgi gösteriyorsa, bunun anlamı yüksek ihtimalle hamile oluşunuzdur. Ancak bu durum mevcutsa, sağlıklı bir şekilde sürecin devam etmesini sağlamanız amacıyla kan testi yaptırıp, değerlerin düzenli olarak kontrol edilmesi önem arz eder. Çünkü değerler dış gebelik ile ilgili sinyaller barındırır. Ultrasonla görülemeyecek kadar erken dönemlerde, dış gebeliğin tespit edilmesi ancak kan değerlerine bakılarak sağlanabilir. 

  Yumurtlama tarihinden 24 gün sonrasında ya da son adet döneminizin üstünden 38 gün geçtikten sonra, ultrason görüntülemesinde rahimde herhangi bir kese görüntülenmediyse ektopik hamilelik olma ihtimali fazladır.

  Dış gebelikte değerlerin düzenli artmadığı, küçük artışlar görüldüğü ya da küçük düşüşler yaşandığı gözlemlenmektedir. Yani kan testlerinde bu hormonun varlığına rastlanılıyor, ama artış miktarı az seviyede seyrediyorsa durum dış gebelik ile ilişkilendirilir ve süreç yakın takip beraberinde sürdürülür. 

  Dış gebelikte Beta HCG değeri, gebe olmayan birine göre yüksek seyretmesine rağmen hamilelik için istenilen düzeyde olamaz. Bu yüzden sıklıkla kan testi uygulanıp, değerler ivedilikle takip edilir. Çok az HCG artışı mevcutsa, doktorunuz kesin teşhis için ultrason muayenesi ve laparoskopi yapılmasını isteyebilir. 

  Ultrasonda ilk bakılacak şey rahmin detaylı olarak incelenmesidir. Test değerleri hamile olduğunu söylemiş ve rahimde kese meydana gelmemişse, rahme yakın bölgelerde kese olup olmadığı incelenir. Ultrasonla istenilen sonuç elde edilemediği takdirde doktor laparoskopi yöntemiyle sonuç elde etmek isteyebilir. 

  Laparoskopi yöntemi, genel anestezi altındayken, göbek deliğinden karın bölgesine gönderilen görüntüleme aracı vasıtasıyla gebeliğin dış gebelik olup olmadığını, embriyonun nereye tutunduğunu tarar. Bu işlemle birlikte kesin teşhis sağlanır ve çözüm yoluna gidilir.

  Tüp Bebekte Beta HCG Testi

  Tüp bebek tedavisi gören aileler için gelecekleri son aşama, embriyonun rahim içerisine aktarılmasıdır. Bu transferden yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılacaktır. 12 günün öncesinde yapılacak testler size doğru bilgiler vermeyecektir. 

  Test sonucuna göre, Beta HCG değerinde bir artış gözlemlenmesi beklenilir. Çünkü embriyo ana rahmine başarılı bir şekilde tutunmuşsa Beta HCG hormonu salgılanmaya başlar ve 12. günden itibaren etkileri gözlenebilir. 

  Beta HCG Nedir, Ne Değildir?

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  1, 2, 3, ve 4 haftalık gebelikte beta hCG değeri kaç olmalı? Gebelik kontrolünde beta hCG değerleri hesaplama tablosu

  1, 2, 3, ve 4 haftalık gebelikte beta hCG değeri kaç olmalı? Gebelik kontrolünde beta hCG değerleri hesaplama tablosu

  Hamile kalmak isteyen anne adaylarına en kesin sonucu veren testin Beta HCG testi olduğu biliniyor. Beta HCG testi sadece gebeliğin var olup olmadığını değil aynı zamanda gebeliğin süresini de ortaya çıkarması açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Hamileliğin en erken teşhis yöntemi olan Beta HCG testi sonuçlarına göre anne adayları kaç haftalık hamile olduklarını bile öğrenebiliyor. Hamileliğin her aşamasında değişen beta HCG değerlerine ilişkin merak edilen her şeyi sizler için derledik...

  HAMİLELİK HAFTALARINA GÖRE BETA HCG DEĞERLERİ

  Hamilelik testi için hamilelik belirtilerinin dikkate alındığını biliyoruz. İlk hamilelik belirtilerinden biri olan adet gecikmesinin görülmesi, gebelik kan testi yaptırılması için yeterlidir. Adetiniz 7 gün ve daha fazla geciktiyse hamilelik kan testi yaptırılabilirsiniz. Hamilelik testinde gebeliği ortaya çıkaran hormon olan Beta HCG hormonunun değerlerine bakılır. Gebelik kan testi sonucunda ortaya çıkan beta HCG değerleri gebeliğin oluşup oluşmadığını hatta oluştuysa kaç haftalık olduğunu bile açıklayabilir.

  İnsan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan Beta HCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonu plasenta tarafından üretilir. Bu yüzden Beta HCG halk arasında hamilelik hormonu olarak da bilinir.

  HAMİLELİKTE BETA HCG KAÇ OLMALI?

  Hamile olmayan kadınlardaki Beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml aralığındadır. Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda Beta HCG hormonunun yükselmesi hamileliğin gerçekleştiğinin kanıtı olarak görülebilir. Kandaki ve idrardaki Beta HCG hormonu değerleri döllenme gerçekleştikten yükselmeye başlar. Kan testindeki Beta HCG hormonu değerleri gebeliğin hangi haftada olduğu bilgisini de verir.

  1 HAFTALIK GEBELİKTE BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLUR?

  Gebelik tarihi hesaplanırken son adet tarihi dikkate alınır. Hamileliğin ilk haftası testlerde görülmeyeceği için 1 haftalık gebelik testinde Beta HCG hormonu negatif yani 0-10 mlU/ml aralığında görülür.

  2 HAFTALIK GEBELİKTE BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLUR?

  Hamileliğin oluşabilmesi için döllenmenin gerçekleşmesi ve embriyonun sorunsuz bir şekilde rahime tutunması gerekir. Plasentanın Beta HCG üretmeye başlaması ancak embriyonun rahime tutunmasının ardından başlar. Bu da aşağır yukarı üç haftayı bulacağından sağlıklı bir gebeliğin kan testlerinde kendisini göstermesi üç hafta sonra olur. Gebeliğin 3. haftasında artık Beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml aralığının üstüne çıkar ve hızla artmaya başlar. 2 haftalık gebelikte de Beta HCG hormonu artış göstermemiş olur.

  BETA HCG GEBELİK HESAPLAMA TABLOSU

  Beta HCG horonu pozitif sonuçları 3. haftayla birlikte izlenmeye başlanır. Hamileliğin her haftasında yükselen Beta HCG hormonu değerleri gebeliğin 3. haftasında 5-50 mlU/mL aralığında, 4. haftasında 5-426 mlU/Ml aralığında, 5. haftasında ise 18-7.340 mlU/mL aralığında gözlemlenir.

  Gebeliğin 5. haftasından sonra Beta HCG hormonu çok fazla yükselmeye başlar ve 40. haftaya kadar da yükselmeye devam eder. Beta HCG hormonu ilk 5 hafta içinde büyük önem taşısa da 5. haftada sonra artık takip edilmesi çok da önemli değildir çünkü 5. haftanın ardından anne adayı düzenli olarak ultrason kontrollerine tabii olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  3 haftalık gebelikte beta HCG değeri kaç olmalı? Kanda beta hCG değeri gebeliğin 3. haftasında yükselir mi?

  3 haftalık gebelikte beta HCG değeri kaç olmalı? Kanda beta hCG değeri gebeliğin 3. haftasında yükselir mi?

  Hamilelik şüphesi yaşayan bireyler öncelikle evlerinde gebelik testi yaparlar. Testin pozitif çıkması durumunda da hemen hastaneye giderler. Hastaneye giden ve hamilelikten şüphelenen kişilere genellikle Beta HCG testi yapılır. Bu test sonucunda beta HCG değerleri yüksek çıkarsa kişinin hamileliği tespit edilmiş olur. Peki beta HCG değerleri ne zaman yükselir? Kan testi sonuçları nasıl olmalıdır? Beta HCG değerleri ile alakalı tüm ayrıntılar bu yazıda...

  3 Haftalık Gebelik Beta HCG Değeri

  Hamileliğin tespiti için beta HCG testi yapılır. Beta HCG değerleri hamile bireylerde çok fazladır. Ve hamilelik süresinde artmaya devam eder. Öncelikle hamilelik dönemi boyunca sürekli olarak Beta HCG değerleri kontrolü için test yaptırılmasına gerek olmadığını belirtilmelidir. Sadece düşük riski gibi çeşitli riskler söz konusu olduğunda birkaç defa daha test yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Sürekli olarak Beta HCG testi yapılarak değerlerin takip edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Hamileliğin belirli bir dönemine gelindikten sonra artık söz konusu hormonun yükselme hızı da azalır. Son dönemlerde de bu değer sabitlenir ve daha fazla artış göstermez. Hamilelikte bu hormon 2 günde bir 2 kat artış gösterir. Buna ek Beta HCG değerleri kaç olması sorusunun yanıtı da gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hormon değerlerinin artışında bir anormallik olması ise akıllara dış gebeliği getirebilir. Kimi zaman bu değerler normal olabilir ve yapılan ultrason görüntülemesinde gebelik kesesi de bulunabilir. Ancak gebelik kesesinde bir embriyo bulunmaz. Yani boş gebelik durumunda da Beta HCG homonu, tıpkı sağlıklı gebeliklerde olduğu gibi artış gösterebilir. Beta HCG değeri gebeliğin 3. Haftası: 5 – 50 mlU/mL dir.

  Hamilelikte Kan Testi

  Beta HCG, gebelik şüphesinde istenilen en sık tahlillerden biridir. Hatta her hekimin bu test ile gebelik teşhisi koyduğunu söylesek yanlış olmaz. Tahlil, kan testi ile yapılarak değerinin kaç olduğu tespit edilmektedir. Hekimler tarafından hızlı ve kesin sonuç vermesi nedeniyle kanda Beta HCG testi daha çok tercih edilen bir testtir. HCG hormonu, sperm ve yumurta döllendikten sonra salgılanmaya başlar. Bu nedenle hamileliği belirleyen bir etmendir. Bu değerin yüksek çıkmasıyla gebelik saptanabileceği gibi, mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik de ortaya çıkabilir. Bu durumun takibi için yaklaşık 2-3 gün sonra yeniden beta HCG testi yapılmakta ve sonuçlar karşılaştırılmaktadır. Beta HCG değerleri hamilelik boyunca artmaya devam edecektir.

  3 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri Kaç Çıkar?

  Internet üzerinde Beta HCG değerleri ile alakalı çok fazla araştırma yapılmaktadır. Bunun nedeni hamilelikten şüphelenen kişilerdir. Hamilelikten şüphelenen kişiler doktora gittiklerinde hekim onlardan Beta HCG testi ister. Bu test en net şekilde gebeliği teşhis eden testlerdendir. Aynı zamanda oldukça hızlı bir şekilde sonuca ulaşılan testtir. 3 haftalık gebe bir kişinin kan testi sonuçlarına göre Beta HCG değerleri şöyledir:

  Kanda Beta HCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

  Hormonun anne kanında tespit edilmesi, yaklaşık olarak LH pikinden (yumurtlamadan) 10 gün sonra mümkün olmaktadır. Yani anne kanında HCG hormonunun tespit edilmesi, yaklaşık olarak adet gecikmesi yaşanan günlerde veya birkaç gün önce mümkün olabilir. Gebeliğin rahme yerleşmesinden sonra HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder . 10. gebelik haftasında en yüksek değere, yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşmaktadır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar da bu değerlerde sabit kalır. Doğumun ardından yaklaşık 1 buçuk ay kadar sonra beta HCG değerleri gebelikten önceki sayılara düşer.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap