Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  3 aylarda kaza orucu tutulur mu

  1 ziyaretçi

  3 aylarda kaza orucu tutulur mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı, kazası var mı?

  Üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı, kazası var mı?

  Üç aylarda oruç tutmak isteyenlerin meraklı araştırmaları başladı. Maneviyatı yüksek olan ve müslümanların dört gözle beklediği sonu Ramazan ile biten üç aylar 23 Ocak'ta başladı. Peki üç aylarda kaza orucu tutulur mu? Üç aylarda oruç bozmak günah mı? İşte detaylar...

  ÜÇ AYLARDA KAZA ORUCU TUTULUR MU?

  Diyanet bilgisine göre üç aylarda kaza orucu tutulur. Hatta öyle ki üç aylarda kaza orucu tutmanın ayrı bir feyzi ve bereketi vardır. Önemli olan üç aylarda vakti oruçlu olarak geçirmektir. Kaza ve nafile oruçları ayrı ayrı tutmak gerekir. Bir oruca hem kaza hem de nafile adıyla niyet edilmez.

  ÜÇ AYLARDA ORUÇ BOZMAK GÜNAH MI, KEFARETİ VAR MI?

  Nafile oruç tutulurken kişi orucunu bozabilir. Bazen orucunu bozmak zorunda kalabilir, oruç kendiliğinden bozulmuş bir duruma gelinebilir. Bu sebeple orucun kazası tutulmalı mıdır sorusu kendiliğinden doğmuş oluyor.

  İbadetler tam yapılmalı ve yarım bırakılmamalıdır. Bu nedenle nafile oruç tutan kişi orucunu bozmuş ise bu orucu başka bir gün tutmalı ve ibadetini tamamlamalıdır.

  RECEP AYI ORUÇ GÜNLERİ 2023

  Recep ayının ilk gün orucu çok önemlidir ve 1, 2 ve 3. günün orucunun sevabı çok büyüktür. İlk Perşembe (26 Ocak 2023) günü yani Regaip Kandilinde oruç tutmak büyük sevaptır.

  4 Şubat 2023 Cumartesi Recep’in 13. günüdür, 5 Şubat 2023 Pazar Recep’in 14. Günüdür ve 6 Şubat 2023 Pazartesi Recep’in 15. günüdür. Recep’in ortasına tekabül eden bu günlerin de oruçlu geçirilmesi faziletlidir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Üç aylarda kaza ve nafile ibadet yapılır mı? Üç aylarda ibadet etmenin faziletleri

  Üç aylarda tutulan kaza orucu, aynı zamanda nafile yerine geçer mi? Ben her iki orucu da, yani nafile ve kaza orucumu birlikte tutabilir miyim? Yoksa kaza ve nafile oruçlarını ayrı günlerde mi tutmam gerekiyor?

  Üç aylarda tutulan kaza orucu, aynı zamanda nafile yerine geçer mi? Ben her iki orucu da, yani nafile ve kaza orucumu birlikte tutabilir miyim? Yoksa kaza ve nafile oruçlarını ayrı günlerde mi tutmam gerekiyor?

  Değerli kardeşimiz,

  Bu gibi ibadetlerde sevap hesabı yapmak doğru değildir. Allah rızası için oruç tutmak gerekir. Kaza orucu nafile oruçla kıyaslanamaz. Kaza orucunun sevabı nafileden çok daha fazladır. Ayrıca üç aylarda kaza tutmanın da ayrı bir güzelliği ve sevabı vardır.

  Önemli olan bu mübarek günlerde oruçlu olmaktır. Orucun adı kaza oldu diye sevabı az anlamına gelmez. En sevaplı amel ihlaslı ve sırf Allah rızası için yapılan amellerdir. Sevap kazanmak için oruç hesabı yapılmaz.

  Kaza ve nafile oruçları ayrı ayrı tutmak gerekir. Bir oruca hem kaza hem de nafile adıyla niyet edilmez.

  Önceliği kaza oruçlara vermeniz, daha sonra nafile oruçları tutmanız iyi olur.

  Oruç ibadetindeki manayı yakalamak, kulluk şuuruna ulaşmak önemlidir.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  İbadetin manası nedir, niçin ibadet ediyoruz?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Üç aylar orucu ne zaman ve kaç gün tutulur? İşte Diyanet bilgisi ile 3 aylarda oruç tutmanın hükmü

  Üç aylarda tutulan oruç Ramazanda tutulamayan orucun yerine geçer mi? - Yeni Akit

  Üç aylarda tutulan oruç Ramazanda tutulamayan orucun yerine geçer mi? - Yeni Akit

  Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

  Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

  www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

  Yüklenme süresi 0.0177 sn.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap