Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2.dönem devamsızlık sıfırlanıyor mu

  1 ziyaretçi

  2.dönem devamsızlık sıfırlanıyor mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Liselerde devamsızlık 2. dönem sıfırlanır mı?

  devamsızlıklar ikinci dönemde sıfırlanıyor mu? lütfen doğru bilgi olsun çok önemli!!  - Eodev.com

  devamsızlıklar ikinci dönemde sıfırlanıyor mu? lütfen doğru bilgi olsun çok önemli!!  - Eodev.com

  Merhaba

  Devamsızlık okula gidilmeyen gün için kullanılmaktadır.

  Devamsızlık konusundaki rakamlar yıllara göre değişikliğe uğramaktadır.

  Bir Ortaokul öğrencinin yıl içerisinde mazeretsiz yapabileceği devamsızlık 20 gün olarak belirlenmiştir. 20 günü aşan durumlarda sınıfı geçmesine veya sınıf tekrarına Öğretmenler kurulu karar verir.

  Lisede devamsızlık sınır 30 gündür. 30 günü aşan devamsızlıklarda ders puanı ne olursa olsun öğrenci sınıfta kalır. Hastanelerden alınan heyet raporları 60 gün ile sınırlıdır.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  2.Dönem devamsızlık sıfırlanıyor mu ?

  MEB’den devamsızlık açıklaması geldi! Birinci dönem o öğrenciler okula gitmeyecek... - EĞİTİM ÖĞRETİM Haberleri

  MEB’den devamsızlık açıklaması geldi! Birinci dönem o öğrenciler okula gitmeyecek... - EĞİTİM ÖĞRETİM Haberleri

  Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, özel, resmi ve diğer tüm eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler için yeni bir karar aldı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 6 Eylül'de haftanın 5 günü tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçiş yapmıştı. Bu süreçte okulda yaşanacak covid-19 vakalarında veya temaslı durumlarda nasıl bir yol izleneceği aileler tarafından merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı  ve Sağlık Bakanlığı okullarda yaşanabilecek vakalara ilişkin koruyucu önlemler aldı. 2021-2022 eğitim öğretim yılında  devamsız sayılmayacak ve uzaktan eğitime devam edecek öğrenciler belirlendi. İşte MEB'den yapılan yazılı açıklama ve yaşanan son gelişmeler...

  Yüz Yüze Eğitimde Devamsız Sayılmayacak Öğrenciler Belli Oldu!

  MEB Temel Eğitim ve Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre kronik rahatsızlığı bulunan veya Covid-19 hastası ya da temaslı olan öğrenciler yüz yüze eğitime katılmayacak. Bu durumda olan öğrenciler mazeretlerine ilişkin e-Nabız üzerinden alacakları belgeleri okul müdürlüklerine iletmeleri durumunda devamsız sayılmayacak.

  Ayrıca bu durumla karşılaşan İlkokul, ortaokul ve lise  öğrencilerin derslerden geri kalmaması için uzaktan eğitim devam edecek. Öğrenciler mazeret belirtmeden okula gitmedikleri durumda sisteme devamsız olarak işlenecek. Lise öğrencilerinin bir eğitim yılında mazeretsiz olarak 10 gün devamsızlık hakkı vardır. Ortaokul öğrencilerinde belirlenen bir devamsızlık sayısı bulunmazken 20 gün ve üzeri okula gitmeyen öğrencilerin sınıfta kalması veya geçmesine Şube Öğretmenler Kurulu karar verir. 

  Hangi Kronik Rahatsızlığı Bulunan Öğrenciler Okula Gidilmeyecek?

  Milli Eğitim Bakanlığı, kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin mazeretlerini e-Nabız üzerinden gerekli belgeleri alarak okul yönetimlerine iletmesini talep ediyor. Öğrenciler sisteme giriş yaparak sol bölümde bulunan menüde " Hastalıklarım" kısmından gerekli belgeyi edinerek okul müdürlüklerine teslim edebilir. Yayınlanan genelgeye göre " COVID-19 Hastalığı İçin Risk Grubunda olan Kronik Hastalıklar şu şekilde; 

  "Halen immünsüpressif tedavi alanlar, metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları, kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar, kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar, insüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları, komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği), dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar, kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar."

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Okula devamsızlık hakkı kaç gün? Ortaokul ve lise özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı

  Okula devamsızlık hakkı kaç gün? Ortaokul ve lise özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı

  Okul sıralarına geri dönen öğrenciler, 6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başladı.

  Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl devamsızlık ve sınıfta kalma kurallarında esneklik sağlanmıştı. Bu yıl yüz yüze devam etmesinde kararlı olunan 2021-2022 eğitim öğretim yılı için merak edilenlerden biri de devamsızlık hakkı oldu.

  Öğrenci ve veliler "Okullarda devamsızlık hakkı kaç gün?" sorusuna yanıt arıyor. Peki ortaokul ve lisede kaç gün devamsızlık hakkı var? Özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? İşte detaylar...

  Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir.

  Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

  Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır.

  MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin devam, devamsızlık ve ilişik kesme ili ilgili 36. maddenin 2.bendinin b fıkrasında "Günlük toplam ders saatinin 2/3’ü ve daha fazlasını gelmeyenlerin bir gün diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır." denilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap