Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2918 sayılı karayolları trafik kanunu 52/1-b

  1 ziyaretçi

  2918 sayılı karayolları trafik kanunu 52/1-b bilgi90'dan bulabilirsiniz

  52/1-B Trafik Cezası nedir? Madde 52/1-B Trafik Cezası ne kadar? Ceza puanı kaçtır? (2020)

  52/1-B Trafik Cezası nedir? Madde 52/1-B Trafik Cezası ne kadar? Ceza puanı kaçtır? (2020)

  52/1-b trafik cezası trafik duruma ve yola göre davranmamak olarak bilinen trafik cezasıdır. Diğer bir ifade ile araçların yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği gibi kullanmama cezası olarak da bilinmektedir.

   52/1-b Trafik Cezası Ne Kadar?

   Kara Yolları Trafik Kanunun 52. maddesindeki açıklamada yer alan dikkatsiz ve tedbirsiz araba kullanma cezası 52/1-b trafik cezasıdır. 52/1-b trafik cezası 132 TL'dir.

   52/1-b Cezası Ceza Puanı Kaçtır?

   52/1-b trafik cezasında sürücülerin ehliyetlerine 15 ceza puanı işlenmektedir. B ceza puanları hiçbir şartta silinmemektedir.

   52/1-b Cezası İndirimli Tutar Ne Kadar?

   Trafik cezaları cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödenir ise %25 oranında indirim uygulanır. Bu anlamda 52/1-b trafik cezası da 99 TL olarak ödenebilir.

   52/1-b Trafik Cezası ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

   Trafik cezalarında ödeme işlemleri oldukça önemli bir konudur. Ödeme işlemleri farklı şekillerde yapmak mümkündür. Bunun için PTT veya bankalar aracılığı ile yapmak mümkünken, e-devlet sisteminden ödeme yapmanız da mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kusur durumunu adli soruşturma belirleyecek

  Kusur durumunu adli soruşturma belirleyecek

  Emniyet Genel Müdürlüğünden (EGM) yapılan yazılı açıklamada, Sivas'ta 27 Ocak saat 6.20 sıralarında Yıldırım Ayaz idaresindeki yolcu otobüsünün, sürücünün dikkatsizliği sonucu yoldan çıkarak, devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 9 kişinin hayatını kaybettiği, 39 kişinin ise yaralandığı hatırlatıldı.

  Açıklamada, "Düzenlenen trafik kazası tespit tutanağında sürücünün, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu'nun 52/1-B (Araçların hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak) maddesini ihlal ettiği belirtilmekle birlikte, sürücünün kusur durumu konu hakkındaki adli soruşturma tamamlandığında kesinleşecektir" ifadesine yer verildi.

  Öte yandan, kazanın olduğu sırada otobüsün takograf cihazında, şoför Yıldırım Ayaz'ın (30) yerine yedek şoför Selahattin Belin'in (45) ehliyetinin takılı olduğunu belirlendi. Bu nedenle Karayolları Trafik Kanunu’nun 31/1-b maddesi uyarınca, sürücü Ayaz ile otobüsün sahibi Orhan Ayaz'a 356'şar lira trafik cezası kesildi.  

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap