Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  29 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

  1 ziyaretçi

  29 haftalık gebelik ultrason görüntüleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Canbebe

  Bebeğin Gelişimi

  Hamileliğin ilk 6 ayını geride bıraktığınız için bir “Oh be” demiş olmalısınız. Doğum yaklaştıkça sabırsızlanmaya başlamanız çok doğal. Bebeğiniz bu son 3 ayın içinde erken doğsa bile yaşama şansı yüksektir. Siz bu süreçte içinizi ferah tutmaya bakın, çünkü bebeklerin yüzde 90’ı miadında veya miadına yakın bir zamanda doğarlar.

  29. hafta gebelikte akciğerlerinde küçük hava yollarının (bronşiyoller) çoğu yerini almıştır ve küçük hava keseciklerinin (alveoller) sayısı artmıştır. Bu hava keseciklerinin içindeki yüzey basıncını azaltan sürfaktan maddesi de oluşmaya devam eder. Bu maddenin üretimi 35. haftada tamamlanacak. Akciğerleri gelişirken doğum sonrasına hazırlık için ritmik soluk alıp vermeye devam eder.

  Parmağını emmeye devam eder, böylece emme kaslarını geliştirir. Yüz kaslarının meme emme becerisi 35-36. haftada tamamlanacaktır.

  Gebeliğin 29. haftasında cildi pembe ve buruşuktur. Cilt altı yağlanması artıyor.

  Bebeğinizin beyninin zeka ve mizaçla ilgili kısmı gelişmeye devam eder.

  Farklı seslere, yiyeceklere ve ışıklara tepkileri daha da bilinçlidir.

  Kemiklerinde kırmızı kan hücreleri gelişiyor. 29. hafta gebelikte bebeğin kemikleri sertleşse bile esnek yapısını korur. Bu esneklik doğumdan sonra da devam eder. Kemiklerin tamamen sertleşmesi, çocukluk döneminde gerçekleşecek. Beyin kemikleri de yumuşaktır. Ne de olsa bebeklerin doğum kanalından geçerken kemiklerinin esnek olması gerekiyor. Bebeğin bıngıldak adı verilen yumuşak kafatası kemikleri ise doğumdan sonra 1-1.5 yıla kadar yakın bir sürede hem kaynar hem de sertleşir.

  29 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

  Kasları güçlenmeye devam ettiği için bebek hareketlidir. İçeride dönecek ve pozisyon değiştirecek yeri hala vardır.

  29 haftalık bebekte sinir sistemi gelişmeye ve güçlenmeye devam eder. Minik yumruk ve tekme darbelerinin sert olmasına kendinizi hazırlayın.

  Yazı kaynağı : www.canbebe.com.tr

  Hamileliğin 29. Haftası - 29 Haftalık Gebelik

  29 haftalık gebelikle hamileliğin zorlayıcı haftaları başlamıştır. Anne karnında gün geçtikçe daha çok büyüyen ve ağırlaşan bebek annenin nefes darlığı ayak ve bacaklarda ağrılar gibi bazı rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bebeğin büyümesi doğumun ve bebeği kucağınıza alacağınız günün de yaklaştığının habercisidir.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  29 hafta gebelik - Hamileliğin 29. haftası için bilinmesi gerekenler

  29 hafta gebelik - Hamileliğin 29. haftası için bilinmesi gerekenler

  Anne baba adayları için heyecanlı ve endişeli bir bekleyiş süreci olan gebelik döneminde haftalar ilerledikçe anne adayının bebeğin hareketlerini daha fazla hissetmesi ile daha da keyifli hale geliyor. Bu dönemde anne adaylarının bazı önemli noktalara dikkat etmesi önem taşıyor. Hamileliğin 29. haftası hakkında merak edilenleri Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Uğur Değer cevapladı.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  29 Haftalık Gebelik

  29 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 29. Haftası

  Hamileliğin 29. haftasında, bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, anne adayı da artık gebeliğin sonlarına doğru yaklaşmış olur. Anne karnındaki minik ve narin bedenin, dış dünyaya hazırlanmaya devam ettiği gebeliğin 29. haftasında, anne adayında bariz bir ağırlaşma hissi oluşur. Bebek büyüdükçe, annenin vücudu da genişleyerek, bebek için yeterli alanı açmaya devam eder. Yorgunluk, halsizlik, dengesizlik durumları yaşanırken yaklaşan doğum, doğal olarak telaş duygusuna sebep olabilir. Korku ile karışık mutluluk duygusu, 29 haftalık gebelik yaşayan anne adayında büyük bir heyecan ortaya çıkarır.

  Hamilelikte 29. hafta, bebek için alışverişlerin tamamlanmaya başladığı zamanlardır. Erken doğum riskine karşı, hastanede kalınacak günler için tüm ihtiyaçlar düşünülmelidir. Anne ve bebek için gerekli hijyen ürünlerinin yanı sıra, lohusalık döneminde ihtiyaç duyulabilecek çamaşır ve kıyafetlerin hazırlanmış olması gerekir. Dünyaya gelen minicik bebeğin birçok eşyaya ihtiyacı olduğu düşünülerek, alışverişlere hız verilmesi yerinde olur.

  "29 haftalık gebelik kaç aylıktır?" sorusu bu anlamda en çok sorulan sorulardan biridir. 6 ay, 23 gündür hamilelik yaşayan anne adayı için tüm günlerin ayrı bir değeri vardır. Gebelik hesaplamalarında, hamile olunan hafta esas alınarak genellemeler yapılır. Ortalama olarak her kadının benzer süreçleri yaşadığı varsayılsa da muhakkak bazı istisnalar bulunur. 29 hafta gebelik, cinsellik için yasaklı bir zaman değildir. Düzenli olarak gidilen jinekolojik muayenelerde, doktor sakıncalı bir durum görmediği sürece cinsellik yaşanabilir.

  İkiz gebelik yaşayan anne adayının, diğer hamileliklere göre zorluklar yaşaması normaldir. 29 haftalık ikiz gebelik, başarıya ulaşılmış bir süredir. İkiz gebeliklerinin, tek bebek taşınan hamileliklere göre daha kısa sürdüğü bilinir. Bu haftalarda doğan ikiz bebeklerin, gelişen teknoloji ile birlikte yaşama şansları oldukça yüksektir. Oluşabilecek erken doğum risklerine karşı, endişeden kaçınarak, stresten uzak bir ikiz gebelik geçirilmelidir.

  29 Haftalık Bebek

  29 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilebilir, ritmik hareketlerdir. Günün belli zamanlarında hareket ederek yer değiştiren bebek, anneyi mutlu etmeye devam eder. Annenin yediklerinin tadını da alabilen bebeğin duyuları gelişmeye başlar. Dış dünyadan gelen sesleri algılayabilen bebek, yüksek seslerden irkilebilir. 29 haftalık bebek gelişimi için, annenin konuşması son derece önemlidir. Bebek, onunla konuşan annesinin sesini tanır. Sağlıklı bir gelişim için iletişimin önemi anne karnında başlar.

  29 haftalık bebek kilosu, ortalama olarak 1250 ile 1350 gram arasındadır. Her bebeğin kendine has bir gelişim çizgisi olsa da, gebelik haftasına göre bu ortalamalar alınır. Ultrason ile yapılan ölçümlerde, bebeğin kilosu ile ilgili bir sıkıntı görüldüğü durumlarda, en doğru bilgiyi yine doktor verecektir. 29 haftalık gebelik bebek gelişiminde hızlı bir dönemdir. Önceki dönemlere göre, bebeğin kemik yapısı daha sert bir hale gelir. 29 haftalık gebelikte bebek hareketleri için belirgin farkların hissedildiği haftalardan biridir. Bebeği bu dönemde bol bol hıçkırık tuttuğu için ani hareketler hissedilebilir. Önceki haftalarda, bebeğin başı vücuduna göre büyükken, bu haftadan itibaren vücudu ile orantılı hale gelmeye başlar. Akciğerlerin gelişimi devam ederken, yaşanabilecek bir erken doğum durumunda, bebeğin desteğe ihtiyaç duymadan nefes alabilme olanağı artar. "29 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır?" diye merak edenler için tek bir cevap yoktur. Bu dönem, gebeliğin en hareketli dönemlerinden biri olarak kabul görür.

  29 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

  Heyecanla beklenen doktor kontrollerinde, bebeğin gelişimi ultrasonla izlenir. Kemik gelişimi hızlanan bebek, sertleşen kemikleri sayesinde artık daha parlak görünmeye başlar. 29 haftalık bebek görüntüsü, her bebek için aynı değildir. Bazı bebekler, bu haftalarda görece daha net görüntüler verirken kimi bebekler kendini gizleyebilir. 29 haftalık ultrason görüntüleri incelendiğinde bebeğin gelişimi ve yüz yapısı hakkında net bilgiler elde edilir. Anne karnındaki sıvı içinde yaşamını sürdüren bebeğin boyu, ultrason üzerinden hesaplanabilir. 29. haftasında olan bebek, yaklaşık olarak 39-40 cm boyundadır.

  29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

  Gebeliğin 29. haftasında rahim büyümeye devam ederken, karın boşluğunu büyük oranda kaplamaya başlar. Bebekte gelişmeler yaşanırken, anne adayında da bazı değişimler gözlenir. Doğumdan sonra saç dökülmelerinden şikayet edecek olan annenin bu haftalarda saçlarının gürleştiği görülür. Göğüslerdeki dolgunluk hissi devam ederken, göğüs uçlarından ara sıra süt akabilir. 29 haftalık gebelikte kasık ağrısı hafif olarak görülebilir. Ağrıların şiddetlenerek tekrar etmesi durumunda ise bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Anne adayının karnı büyüdükçe öne doğru çekeceği için, 29 haftalık gebelikte bel ağrısının yaşanması olağandır. Vücuttaki ağırlık merkezi öne doğru çekilirken, bele verilen yük ağrılara neden olur. Büyüyen rahim, idrar torbasına baskı yaptıkça tuvalete gitme ihtiyacı artar. Gebelikte idrar kaçırma sorunlarının temel nedeni, idrar torbasına yapılan baskının artmasıdır. 29 haftalık gebelikte mide bulantısı, nadir de olsa yaşanabilir. Midedeki yanma hissi ise, her hamilede görülmese de sık rastlanılan bir problemdir. Uzun süre ayakta kalmak yorucu olurken, ellerde ve ayakta şişkinlikler görülebilir.

  Bu arada, iki canlı olunduğu düşünülerek artırılan porsiyonların kilo ve yorgunluk olarak geri döneceği unutulmamalıdır. Bu dönemde alınan kiloların fazla olması, doğum sırasında ve sonrasında çeşitli zorluklara neden olabilir. Anne adayı, sağlıklı ve dengeli beslenerek vitamin ağırlıklı beslenmelidir.

  Hamile Yogası

  Hamile yogası, anne adayının doğuma stressiz ve rahat bir şekilde hazırlanmasını sağlayan etkinlikler bütünüdür. Doktorun sakınca görmediği durumlarda, hamile yogasına 12. haftadan itibaren başlanabilir. "Hamile yogası ne zaman başlanır?" sorusu dışında yoga egzersizlerinin haftada kaç defa yapılması gerektiği de sıklıkla sorulmaktadır. Bu özel ve hassas egzersizlerin haftada en az 2 veya 3 kez yapılabileceğini söylemek bu noktada doğru olacaktır.

  Hamilelik Yogası Nasıl Yapılır?

  Duvarda yarım ay duruşu, bacakları duvara dayayarak gevşeme, tanrıça pozu ya da cenin pozisyonu, hamileler için en etkili nefes egzersizleri arasında kabul edilir. Evde hamile yogası yapılabilse de hamilelik yogasının bir uzman kontrolünde gerçekleşmesi çok daha faydalı olacaktır. Nefes alış verişlerinin doğuma hazırlayıcı bir etkisi bulunur. Doğum sırasında yaşanacak olan sancılar için birer ön hazırlık olan egzersizlerle, anne adayı stres yaşamaksızın bedenini eğitir ve doğuma tam anlamıyla hazır hale gelir.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap