Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  25 yıl ev hanımlarına emeklilik 2022 e devlet

  1 ziyaretçi

  25 yıl ev hanımlarına emeklilik 2022 e devlet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir? Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur? 2022 Güncel

  25 yıllık ev hanımlarına emeklilik koşulları 2022 yılı için yapılan düzenlemeler ile beraber kişilerin sağlaması gereken durumlardır. 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları aşağıdaki gibidir:

  Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

  Ev hanımları için emeklilik hakkı birçok farklı şekilde tanınmıştır. Ev hanımlar, isteğe bağlı sigorta yapma hakkına sahiptir. 18 yaşından küçük olan kadınlar, çalışmadığı ve sigortalı olmadığı takdirde SGK’ya başvurabilirler. SGK girişini yaptıktan sonra ise düzenli bir şekilde her ay prim ödedikleri takdirde emekli olma fırsatını yakalayabilirler. Ödenecek olan primler ise asgari ücret ile endekslidir ve değişir. 2022 yılı için ödenecek tutar 1.601,28 TL’dir.

  Bunun yanında ev hanımları vergisiz esnaflık ve doğum borçlanması haklarından da yararlanabilir.

  25 yıllık ev hanımları için, sağlanması gereken tüm koşulların sağlandığı takdirde emekli olabilirler.

  25 Yıllık Ev Hanımları İçin Emeklilik Başvurusu 2022

  2022 yılında ev hanımları için emeklilik müracaatı için kişilerin ikamet ettikleri yerdeki ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl/İlçe Müdürlükleri ile irtibat haline geçmeleri gerekir.

  Şartları yerine getiren ve emeklilik hakkı kazanan ev hanımları, başvuru yaparak emekli olabilir. 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya ikamet ettikleri yerdeki ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl/İlçe Müdürlüklerine giderek gerekli müracaatı ve işlemleri gerçekleştirebilirler.

  İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ücreti 2022

  2022 yılında isteğe bağlı sigorta primi miktarı yapılan asgari ücret zammı ile belirlendi. Bu zamlar ile beraber birçok SGK borçlanmaları ve diğer ücretlere ilişkin oranlarda değişiklikler görülmüştür.

  2022 yılı içerisinde yapılan asgari ücret zammı ile birlikte, kendi primini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin ödemesi gereken isteğe bağlı sigorta primi ücreti 1.601,28 TL olarak açıklanmıştır.

  Bu oran, 10 günden az ev hizmetlerinde çalıştırılan kişiler için aylık olarak bir hayli düşük bir prim ücreti ödemesi ile ev hanımlarının emeklilik hakkından faydalanmasını sağlar ve günlük olarak 3,34 TL olarak belirlenmiştir.

  Sigortası Hiç Olmayan Ev Hanımları Emekliliği

  Daha önceden hiç sigortası bulunmayan ev hanımlarının emekliliği için yasalarda belirtilen durumlara göre emeklilik hakkı bulunabilir. Hiç sigortası olmayan ev hanımlarının emekli olabilmek için sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

  Ev Hanımlarının Emeklilikte Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

  Emekli olmak isteyen kadınların dikkat edeceği durumlar bu konu üzerinde atacağı adımlara özen göstermeleridir. Emeklilik planlamasını riske sokacak hallerden uzak durmalıdırlar. Yaşlılık ve malullük maaşı veya herhangi bir gelirleri olmamalıdır. Sağlanması gereken tüm koşullara uyarak 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik imkânlarından yararlanabilirler.

  Yazı kaynağı : www.kamupersoneli.net

  Sosyal Güvenlik ve Sigorta

  SGK başvuru şartlarını duyurdu! Ev hanımları fırsattan yararlanabilecek! 25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi...

  SGK başvuru şartlarını duyurdu! Ev hanımları fırsattan yararlanabilecek! 25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi...

  EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

  Ev hanımları için emeklilik, gerçekleşmesi zor olan bir hayal olarak kabul ediliyordu. Emeklilik yaşlılık döneminde rahat etmek için neredeyse bütün vatandaşların en büyük arzusu haline almaya başladı. Çalışma hayatını tamamlayan, prim gününü ve yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emeklilik hakkını elde ederken; devletten büyük bir hamle geldi. Yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik için şans verilecek.

  Yazı kaynağı : www.ahaber.com.tr

  ev hanımları emeklilik şartları

  ev hanımları emeklilik şartları

  Milyonlarca ev hanımı sigortadan emekli olma hayali kuruyor. ev hanımlarının beklediği müjdeyi SGK verdi. Peki ev hanımları hangi şartlarda emekli olabiliyor? İşte detaylar...

  Bilindiği üzere emeklilik şartlarını belirleyen Sosyal Sigortalar Mevzuatı, emeklilik hakkından faydalanabilmeleri için iş hayatında olanların birtakım koşulları yerine getirmesini bekliyor.  İstenilen kriterlerin en önemlilerinden birisi de sigortalı olarak belirli bir yaşı doldurmak olurken diğeri de prime esas gün sayısını doldurmaktır. Fakat kimi sebeplerden ötürü çalışma hayatına giremeyen ya da prim gün sayısını dolduramayan ev hanımları için istenilen bu şartlar oldukça olumsuz bir şekilde değerlendirilebilir. Bu sebeple de sistemde ev hanımlarının da emekli olabilmelerine imkan tanıyan belli başlı düzenlemeler yapılmış ve bu kapsama dahil olan kişilere emekli olabilme şansı sağlanmıştır. İşte ev hanımlarının emekli olabilmeleri için yapmaları...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap