Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  24 saatlik idrar sonucu ne zaman çıkar

  1 ziyaretçi

  24 saatlik idrar sonucu ne zaman çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SYNLAB Turkey - Laboratuvara Gelmeden Önce

  LABORATUVARA GELMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

  Genel

  1- Kan verme işlemi sabah 07:00 ve 09:00 saatleri arasında yapılmalıdır.

  2- Test için kan vermeye gelmeden önceki gece saat 22.00′ den sonra su hariç hiçbir şey yenilip içilmemelidir ( sigara, çay, kahve dahil).

  3- Açlık süresi 10-12 saat olmalı, 16 saatten uzun olmamalıdır.

  4- Kan vermeden birkaç gün öncesinde özellikle son 24 saat alkol alınmamalıdır.

  5- Son 3 gün içerisinde ağır fiziksel aktivite yapılmamalıdır.

  Spermiyogram

  1. Sperm tahlili yapılacağı günden önceki 2- 5 gün cinsel aktivite yapılmamış olması gerekmektedir. 4.gün örnek alınması önerilir. Daha kısa/uzun süre olması durumunda sayı veya hareket oranı yanıltıcı olarak yanlış çıkabilir. Bu süre alkol alımı kısıtlaması için de geçerlidir.

  2. Numune vermeden 2 gün öncesinde alkol alınmamalıdır.

  3. Semen örneği masturbasyon yöntemi ile verilmelidir. Alternatif metotlar tartışılabilir ancak önerilmez. Kayganlaştırıcı krem, losyon, tükrük, sabun vs kullanılmamalıdır. Özellikle içinde yer alan spermisid ajanlar nedeniyle kondom (prezervatif- kılıf) kullanımı yanlış sonuçlara neden olacağından kesinlikle yasaktır.

  4. Sperm örneğinin içine koyulacağı özel plastik kap size laboratuvar görevlisi tarafından üzerine isminiz yazılmış olarak verilecektir. Örneği vermeye başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Dışarı dökülme olursa telaşlanmayınız. Sperm kabına bu dökülen miktarı da almaya çalışmayınız. Laboratuar personelini konu hakkında bilgilendiriniz.

  24 Saatlik İdrar Toplama Talimatı

  24 saatlik idrar toplarken şu hususlara dikkat etmek gerekir; idrar toplanmaya başlanılan sabah uyandıktan sonra ilk idrar tuvalete, sonraki 24 saatteki idrar ise toplama kabına biriktirilir. Örnek sabah 8 den ertesi gün sabah 8 e veya sabah 9 dan ertesi gün sabah 9 a kadar. Tüm idrar gündüz ve gece boyunca, dikkatlice toplama kabına biriktirilir. Ertesi sabahki ilk idrar da örnek sabah 8 veya 9 daki idrarınız toplama kabına eklenerek , idrar toplama işlemi tamamlanır. Biriktirilen idrar serin ve karanlık bir ortamda saklanılmalıdır.

  İdrar bekletilmeden laboratuvara getirilir.

  İdrarda ölçülecek test için koruyucu madde gerekiyorsa laboratuvara danışılmalıdır.

  Bazı testler için (okzalat, sitrat, VMA, HVA, 5-HIAA, katekolaminler, metanefrinler, serotonin) idrara koruyucu bir madde (6N HCl asit-5ml) eklenmesi gerekmektedir laboratuvardan koruyucu maddenin alınması gerekmektedir. Öncelikle bu asit ,idrar kabının dibine boşaltılır daha sonra idrar tarif edildiği şekilde toplanılır.

  Cuma ve Cumartesi günleri 24 saatlik idrar toplamayınız.

  Servis hastaları için toplanan idrarın karıştırılıp hacmi ölçülür, yazılır laboratuvara gönderilir.

  Spot idrar ve gaita numunelerinin laboratuvara çabuk ulaşması gerekir.

  24 SAATLİK İDRARDA VMA , HVA VE 5-HIAA, KATEKOLAMİNLER, METANEFRİNLER VE SEROTONİN

  Test sonuçlarının güvenilir olması için aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

  • Vanilyasız diyet 3 gün buyunca uygulanır. Ağır egzersizden kaçınılmalıdır

  • İdrar laboratuvarından alınan koruyucu madde asit (6N HCl-5ml) 5lt.lik pet şişeye boşaltılır.

  • 4.gün sabahı(ilk idrar dışarı atılır) idrar biriktirilmeye başlanır.

  • Ertesi günkü 5.günkü ilk idrar da dahil olmak üzere idrarın tamamı biriktirilir.

  NOT:Biriktirilen idrar serin ve karanlık bir ortamda saklanılmalıdır.VMA,METANEFRİN,KATEKOLAMİNLER İÇİN VANİLYASIZ DİYET (4 günlük) Yasaklar

  • Çay, kahve, kakao

  • Muz, greyfurt ,domates, portakal, ananas, mandalina

  • Dondurma, dondurma külahı, Hazır gıdalar hazır çorbalar

  • Vanilyanın girdiği her türlü yiyecek ve içecekler pastalar, bisküviler, salep, meşrubatlar vb.)

  • Kuruyemişler, salça, kurutulmuş meyveler, akollü içecekler

  Not: Metanefrin için diyet şart değildir.

  Bazı ilaçlar yanlış sonuçlara neden olabilen ilaçlar: asetaminofen, aspirin, MAO inhibitörleri, metildopa, levodopa, fenotiyazinler, chlorpromazine, promazine, phenothiazines, reserpine, kafein, lityum, eritromisin, tetrasiklinler, aminofilin ve diğer birçok ilaç.

  Pıhtıönler İlaç (Coumadin) Kullanan Hastalar İçin Dikkat etmesi gereken kurallar Talimatı

  Pıhtıönler ilaçlar kanınızın daha uzun sürede pıhtılaşmasını sağlayarak damarlarınızın içinde zararlı pıhtılarının oluşmasını ve eğer varsa pıhtının büyümesini önler. Ülkemizde bu amaçla kullanılan ilaç coumadin olarak bilinmektedir. Eczanelerde 5 ve 10 mg tablet olarak bulunmaktadır. Bu ilacın ne zaman ve hangi dozda kullanılacağı kararını doktorunuz verecektir.

  Kullandığınız Bazı İlaçlar Coumadin İle Etkileşerek INR Düzeyinizi Değiştirebilir!

  1. Eğer pıhtıönler ilaç kullanırken aynı zamanda bir başka ilacı kullanmaya başladıysanız ya da kullandığınız bir ilacı sonlandırdıysanız, doktorunuz sizden bir hafta içerisinde yeni bir kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu testin amacı yapılan ilaç değişikliğine rağmen INR düzeyinizin arzulanan düzeyde kaldığından emin olmaktır. Böyle bir durumda ayrıntılı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.

  2. Eğer bitkisel ilaçlar dahil reçete ile satılmayan ilaçlardan kullanmayı düşünüyorsanız eczacınıza pıhtıönler ilaç kullandığınızı belirtin ve kitapçığınızdaki ilaç dozunuzu ve INR değerlerinizi gösterin. Böylelikle eczacılar sizin için güvenli olan ilaçları kullanmanızı önerebilirler. Ancak bu konuda da doktorunuzdan bilgi almanın daha güvenli olduğunu unutmayınız.

  3. Doktorunuz tarafından özellikle reçete edilmedikçe aspirin kullanmayınız.

  4. Ayrıca, cataflam, dolorex, kalidren, diclomec, difenak, dikloron,miyadren, voltaren, advil, artril, brufen, dolgit, dolorin, ibu-600, nurofen, profen, siyafen, suprafen, upren gibi ağrı için sık kullanılan ilaçlardan sakınınız. Ağrı kesici ilaç gerektiğinde paracetamol veya kodein içeren ilaçların kullanılması kabul edilebilir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

  5. Kemoterapi alırken coumadin başlanan ya da coumadin alırken kemoterapi başlanan hastalarda tedavinin ilk birkaç haftası çok dikkatli olunması ve sık INR izlemi ile coumadin dozunun ayarlanması gerekmektedir.

  6. Daha pek çok ilaç coumadin ile etkileşime girerek INR düzeyinizi değiştirebilir. Bu konuda da doktorunuza danışmanız önemlidir.

  Yiyeceklerinize Dikkat Etmelisiniz!

  1. Beslenme düzeninizdeki herhangi temel bir değişiklik vücudunuzun pıhtıönler ilaca verdiği yanıtı değiştirebilir, INR testi aşırı yükselebilir ve beklenmeyen kanamalar olabilir.

  2. Özellikle K vitamini açısından zengin gıdalar INR sonuçlarınızı değiştirebilir. Bu gıdalar arasında brokoli, marul, yeşil lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, karaciğer, yumurtanın sarısı, buğday kepeği ve yulaf gibi tahıllar, kaşar peyniri, soya ve zeytinyağı sayılabilir. Bu gıdaların alınması sağlıklı bir beslenme için gereklidir; ancak, bunları aşırı miktarda tüketmeniz INR sonucunuzdaki kararlı hali değiştirebilir. Bu gıdalardan düzenli bir şekilde aynı miktarda almaya gayret ediniz.

  3. Kırmızıbiber, papatya, melek otu, solucan otu, sarımsak, keten tohumu, zencefil, yeşil çay, atkestanesi, tekesakalı, kavak tomurcuğu, zerdeçal, aslankuyruğu gibi bitikiler coumadin gibi pıhtıönler ilaçların etkisini artırıp kanamaya neden olabilirler. Bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

  4. Herhangi bir diyet uygulamasına gereksinmeniz varsa diyet uzmanınıza da coumadin kullandığınızı belirtmelisiniz.

  5. Beslenme şeklinizde 7 günü aşan sürelerde belirgin değişiklikler olursa INR testi yaptırmalısınız.

  6. Pıhtıönler ilaç kullanırken aşırı alkol alımının da tehlikeli olabileceğini unutmayınız.

  Yazı kaynağı : www.synlab.com.tr

  Sistem Tıp Tahlil Laboratuvar Hizmetleri Web Sitesine - Hoşgeldiniz...

  İdrar Örnekleri
  Bir çok metobolit anlizler 24 saat’lik idrarda yapılır. Analizi yapılacak parametrelerin stabilizasyonu için gerekli koruyucu maddeler (6N HCI vb) idrar toplamaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır.İdrar toplandıktan sonra dikkatlice karıştırılmalı,miktarı ölçülüp not edilmelidir.Test sonucu çıkıncaya kadar yedek  bir miktar idrar örneğinin saklanması önerilir.Aksi belirtilmedikçe idrar örnekleri mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

  24 Saatlik İdrar Toplama Prosedürü
  • Sabah ilk idrar tuvalete yapılarak 24 saat’lik idrar toplama işlemi başlatılmış olur.
  • Bundan sonraki bütün idrarlar (büyük tuvalet yapma sırasında ve gece yapılan idrarlar dahil) idrar toplama kabına yapılır..Bu süre içerinsinde idrar toplama kabı serin bir yerde saklanmalı ve güneş ışığından korunmalıdır.
  • Ertesi sabah günün ilk idrarı da toplama kabına yapılarak en kısa zamanda laboratuara ulaştırılır.

  24 Saatlik İdrar Da Diyet Gerektiren Ve Kullanılan İlaçlardan Etkilenen Testler:
  VMA(Vanilmandelik Asit),HVA(Homovanilik Asit),5HIAA(5-Hidroksi İndol Asetik Asit): İdrar toplamadan önce 3 gün ve idrar toplama sırasında avokado ,muz, patlıcan ,ananas, domates ,vanilya yenilmemeli ,kahve içeren içecekler içilmemelidir. Aspirin ve tansiyon ilaçları çok gerekli görülmedikçe alınmamalıdır.

  KATEKOLAMİNLER (Epinefrin,Norepinefrin,Dopamin), Trisiklik antidepresanlar, Ldopa, katekolamin içeren bazı ilaçlar (ör.dekonjestanlar), amfetaminler, buspiron, psikoaktif ilaçlar, metil dopa, etanol ve benzo diazepinlerin mümkünse bir hafta öncesinden kullanımı kesilmelidir.
  Kreatinin Klirensi: İdrar toplama süresince çay ve kahve içilmemeli,herhangi bir ilaç kullanılmamalı ve egzersiz yapılmamalıdır.
  Oksalat : İdrar toplamaya başlamadan son 2 gün C vitamini kullanılmamış olmalı.

  İdrar Koruyucular

                                         A.A : ASETİK ASİT                 B.A : BORİK ASİT
  NOT :   1. Aksi belirtilmedikçe idrar örnekleri laboratuvara ulaşıncaya kadar buzdolabında   saklanmalı.
  2. Parantez içerisinde belirtilen koruyucular alternatif olarak kullanılabilinir. Koruyucusuz ibaresi testlerde idrar koruyucu kullanmaya gerek yoktur. Örneğin üzerine kullanılan koruyucu not edilmelidir.

  1 Saatlik İdrar Toplanması
  • Hasta idrarını yapar,1 bardak su içirilir.
  • 1saat sonra birikmiş olan idrar alınır.

  Yazı kaynağı : www.sistemtip.com.tr

  24 saatlik idrar tahlili

  24 Saatlik İdrar Nedir? Neden ve Nasıl Toplanır?

  24 Saatlik İdrar Nedir? Neden ve Nasıl Toplanır?

  24 Saatlik İdrar Nedir? Neden ve Nasıl Toplanır?

  Böbrek fonksiyonlarında oluşan hastalıkların araştırılmasında 24 saatlik idrar toplanması gerekebilir. Bazı hastalıkların tespitinde detaylı araştırmalar gerekebilmektedir. İdrarda incelenecek olan değerleri ise gün içerisinde farklılıklar gösterecektir. 24 saatlik idrar nedir konusunda ise yapılacak olan tahlillerin bu değişiklikten etkilenmemesi için 24 saat yani bir gün boyunca kişinin idrarı toplanarak analiz edilir. Yapılacak olan bu tahlilde gün boyunca elde edilen idrar verileri inceleneceği için daha doğru bilgilere ulaşmak mümkün olacaktır.

  24 saatlik idrar testi yapılırken gün boyunca toplanan idrarların içerisindeki maddelerin bozulmaması için kullanılacak olan kabın içerisinde özel bir madde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu madde sayesinde idrar testlerinin yanılmadan elde edilmesi sağlanmaktadır. İdrarın içerisindeki maddelerin bozulmaması için kullanılacak madde genel olarak testi yapacak laboratuvar tarafından kişiye verilmektedir. Kabın içerisine bu maddeyi uygulamak yeterlidir.

  24 Saatlik İdrar Toplama Neden İstenir?

  24 saatlik idrar toplama neden istenir konusunda idrarda normal şartlarda olmayan proteini tespit etmektir. İdrarda protein hastalık durumlarında ortaya çıkmaktadır. 24 saatlik idrar testinde gün boyunca dışarı atılan protein miktarı tespit edilir.

  Normal şartlarda idrarda protein bulunmaz. Böbrekler kanı süzdükten sonra dışarı atılması gerekenleri idrar ile atar ve proteinleri tutarak kana tekrar gönderir. Böbrek fonksiyonlarının bozulması nedeni ile sürme işleminde problemler çıkarak depolanması gereken protein dışarı atılır. Bu durumun oluşmasında ise farklı hastalıklar rol oynar.

  Şeker hastalığı, proteinüri, hipertansiyon gibi hastalıklar nedeni ile protein miktarı arttığı için idrarda protein göründüğü gibi böbrek fonksiyonlarında da sorunların artmasına neden olur. Erken dönemlerde görülen böbrek hastalıklarında ise genellikle kişi asemptomatiktir.

  Proteinin yanı sıra idrarda bulunmaması gereken diğer minerallerin araştırılması içinde bu test istenebilmektedir. Örnek olarak böbrekte taşın bulunması sonrasında idrardaki kalsiyum seviyesinin ölçülmesi için bu test istenebilmektedir.

  Bu durumun devam etmesi ile kişide protein kaybı artar. Nefes alışlar kısalır, halsizliğin yanı sıra mide bulantıları görülür.

  24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

  Test sonuçlarının doğru çıkması için 24 saatlik idrarın doğru yapılması önemlidir. Bir gün boyunca uygulanacak bir test olduğu için tekrar yapılmasına gerek duyulmaması için talimatlara harfiyen uyulması önemlidir. 24 saatlik idrar nasıl toplanır konusunda öncelikle teste başlanacağı günün sabahında kişi ilk idrarını tuvalete boşaltılmalıdır. Ayrıca ilk idrara çıktığı saati de not almalıdır.

  İlk idrarın tuvalete boşaltılmasından sonra gelen bütün idrarlar verilen kaba boşaltılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise idrarın tamamının kaba boşaltılmasıdır. Bu testin amacı gün boyunca oluşan idrarı incelemek olduğu için kaba girmeyen idrarlar testin amacından sapmasına ve doğru verilerin elde edilmesine engel olabilir.

  Gün içerisinde toplanan idrar sonrasından ilk tuvalete boşaltılan idrar saatine kadar olan bütün idrar kaba boşaltılır. Burada önemli olan ise ilk tuvalete boşaltılan idrar saatinin ertesi günü ise ilk idrar kaba boşaltılmalıdır. Ertesi günün ilk idrarı da kaba boşaltıldıktan sonra 24 saatlik idrar toplama işlemi sona erer.

  24 Saatlik İdrar Toplama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir gün boyunca uygulanacak olan bu işlem için özel olarak üretilen kaplar üretilmektedir. Bu kaplar ve bu kaplar için uygulan idrardaki maddeler için koruyucu maddeler verilmektedir. Ancak bazı kişiler bu kapları satın almayı istemeyebilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ise pet şişe gibi kapların seçilmesidir. İçerisinde önceden çeşitli kimyasalların bulunduğu deterjan veya sıvı gıda kapları bu test için uygun değildir.

  İdrar toplama süreci boyunca kullanacağınız kap ise serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Mümkün olduğunca karanlık bir yerde bekletilmesi gerekir. 24 saat idrar toplama süreci bittiğinde ise yapılması gereken elde edilen idrarın en kısa süre içerisinde laboratuvara ulaştırmaktır. Kabı fazla bekletmemek en doğrusu olacaktır. İdrar kabı laboratuvara ulaştırılırken de ışık geçirmeyen bir poşet içerisinde muhafaza edilmesi de önemlidir.

  24 saatlik idrar toplama testini yaptıran doktor kişiye bazı uyarılarda bulunmaktadır. Bu uyarılardan en önemlilerinden biri ise idrar toplama gününde tüketilmemesi gereken besinlerdir. Doktor tarafından gün içerisinde tüketilmemesi gereken besinler belirtilmişse bu besinlerin tüketilmemesi test sonuçlarının olumsuz etkilenmemesi için oldukça önemlidir.

  24 Saatlik İdrar Toplama İşlemini Hangi Doktor Yapar?

  Bu hastalık bütün hastane bölümleri tarafından istenebilmektedir. Şeker hastalığı, tansiyon veya çeşitli kronik hastalıkları inceleyen bölümler 24 saatlik idrar toplama testini isteyebilmektedir. Genel olarak bu konu ile ilgilenen bölümler ise Dahiliye, Böbrek Hastalıkları (Nefroloji) bölümleridir. Gerek görüldüğünde bu bölümlere başvurularak 24 saatlik idrar toplama testi yaptırılabilir.

  24 Saatlik İdrar Toplama Tahlili Normal Değerleri Nelerdir?

  Test sonuçlarını elinize aldığınızda değerlerinizin normal olup olmadığını merak etmeniz normaldir. Elde edilen verilere göre bu test ile birçok farklı bilgi elde edilebilir. Bu bilgilerin normal değerleri ise aşağıdaki gibidir.

  pH değer, 4,8-7 arası,
  Lokosit, Negatif çıkması gerekir,
  Protein, hamilelerde görülebilir ancak diğer kişilerde Negatif çıkmalıdır,
  Glikoz, Negatif çıkması gerekir,
  Dansite, 1010 ile 1020 değerleri arasında olmalıdır,
  Görünüm, sonuç Berrak olmalıdır,

  Bu referans değerlerine göre testiniz yorumlanabilmektedir. Elde edilen idrar verileri sadece uzman doktor tarafından yorumlanmalıdır. Çünkü buradaki verilere göre olumsuz görülen bir diğer diğer tahlillerinize göre önemsiz görülebilmektedir. Bu nedenle veriler dışında gelen test sonuçlarında telaş yapılmamalıdır. Ayrıca rakamsal olarak değer aralıkları testin yapıldığı cihazlara göre farklılık gösterebilmektedir.

  Uzman doktorun önemli gördüğü durumlarda ise diğer belirtiler ve tahlillerde göz önünde bulundurularak gerekli tedavi işlemleri başlatılmaktadır. Bu konuda ilaç tedavileri başlatılabildiği gibi özellikle kronik olan hastalıklara karşı gerekli ilaç veya cerrahi tedavilerde yürütülmektedir.

  Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

  Yazı kaynağı : doktordanhaberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap