Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  23 nisan günün anlam ve önemi konuşması

  1 ziyaretçi

  23 nisan günün anlam ve önemi konuşması bilgi90'dan bulabilirsiniz

  23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma

  23 Nisan okul müdürü konuşma metni, 23 Nisan öğretmen konuşma metni, 23 Nisan öğrenci konuşma metni

  23 Nisan okul müdürü konuşma metni, 23 Nisan öğretmen konuşma metni, 23 Nisan öğrenci konuşma metni

  23 NİSAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMA METNİ
  Sayın konuklarımız

  Değerli öğretmen arkadaşlarım

  Ve elbette Sevgili öğrenciler…

  Çocuklarımız… yarınlarımız…

  İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz… Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşkusunu yaşıyoruz… Bir ulusun yazgısının bir kişi tarafından değil, ulusun kendisi tarafından belirlendiği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği büyük bir devrimin sevincini yaşıyoruz… Tek önderimiz Atatürk'ün ve elbette bu büyük devrimde payı olan diğer kahramanların, egemenliği gerçek sahibi olan halka vermelerinin 99. Yılı'nı kutluyoruz… Onlar Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkmış bu ulusun, aydınlık bir yolda, aklın ve bilimin ışığında ilerleyeceğine, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alacağına inanarak ve bu ulusa yakışanın bir kişiye kul köle olmak değil, kendi kendisinin efendisi olmak olduğunu düşünerek bunu yaptılar… Onlar inandılar ki, bu halk en nitelikli temsilcilerini ve yöneticilerini seçecek, barış, huzur ve refah içinde uygarca yaşayacak ve sizlere yani çocuklara, yani yarınlarımıza mutlu bir ülke bırakılacak… Ne var ki, bugün durup baktığımızda sizlere gerçekten güzel bir gelecek sağlamak adına, yarınlarda sizlerin bizden mutlu yaşamanız için pek de bir şey yapabildiğimizi söylememiz oldukça zor…
  Ancak, yüreğimizi karartmaya gerek yok… Çünkü, sizlerden umutluyuz…. Her biriniz fırçanızı elinize alacaksınız ve bizim, bizden öncekilerin kirlettiği bu dünyayı, bu ülkeyi siz en güzel renklerle boyayacaksınız… Sizler yarını bugünden güzel , bugünden daha yaşanılır kılacaksınız…

  Unutmayın ki, sizler bu dünyanın gerçek sahipleri, sizler soylu bir geçmişe sahip geleceğimizsiniz…

  Bilmeniz gereken şeyler de var elbette…

  Dürüst olmayı bileceksiniz…

  Çalışkan olmayı bileceksiniz…

  Vatan sevgisini bileceksiniz…

  Bayrak sevgisini bileceksiniz…

  Barışı, kardeşliği bileceksiniz…

  Birlik olmayı, beraber yaşamayı bileceksiniz…

  Onurlu olmayı bileceksiniz…

  Sorumluluk nedir bileceksiniz…

  Kurtuluş Savaşı nedir bileceksiniz…

  Çanakkale'yi bileceksiniz… Sakarya'yı, Dumlupınar'ı, İnönü'yü, Büyük Taarruz'u bileceksiniz…

  19 Mayıs ne demek, Samsun ne demek bileceksiniz… Erzurum, Amasya, Sivas'ı bileceksiniz… 29 Ekim nedir bileceksiniz…

  Yani sevgili çocuklar… Ödeviniz biraz ağır, yolunuz uzun… Bizler bu ödevde pek de geçer not alamamış olsak da…

  İnanıyorum ki sizler hep yıldızlı başarılarla yürüyeceksiniz uygarlığın ve barışın yolunda…

  Atatürk size güvendi… Biz de güveniyoruz… Sizin göreviniz bu güveni boşa çıkarmamak…

  Gördüğünüz her yerde Atatürk'ün resmine bir bakın… Göreceksiniz ki, O size bakıyor… O, sizi izliyor…

  O, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyor…

  Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum…

  Sevgili çocuklar hepinizi umutla bakan gözlerinizden, sıcacık yüreklerinizden öpüyorum...

  Bayramınız kutlu olsun…

  23 NİSAN ÖĞRETMEN KONUŞMA METNİ
  Sayın Müdürüm, değerli meslektaşlarım, sevgili veliler ve bugüne anlam katan aydınlık yüzlü çocuklarım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına hoş geldiniz.

  Çocuklar şarkı söylerken

  Kanatlanır gökyüzüne

  Melek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken

  Sarı saçlı mavi gözlü bebek olur.

  İşte bu yüzden dünyanın bütün çocuklarını getirin buraya, kimi bir dere kenarından, kimi bir orman gölgesinden, kimi kentin kalabalık sokaklarından, kimi el değmemiş dağlarından yurdumun ,kimi vatanına hasret, kimi anasına babasına , kimi mutluluktan azade, kiminin değmemiş sevgiye eli, kimi durmadan horlanırken, kimi bambaşka dünyalar yaratır hayalleriyle. Getirin bütün çocukları.

  Bugün 23 Nisan.. Egemenlik ulusundur diyerek dünya liderlerine örnek olmuş ,çocuklar karşısındaki o mağrur duruş, o boyun büküş, o çocukluğunun yaşayamadığı her gününü küçücük yüreklere emanet etmekte hiçbir beis görmeyiş Mustafa Kemal'in en önemli özelliğidir... Teşekkürler ATATÜRK'ÜM

  Çocuklar çocuklarımız bakmaya doyamadığımız, kıyamadığımız, alınterimiz, geleceğimiz, umudumuz, yarına hazırlayıp yanında yöresinde beklediğimiz, incinmesinden korktuğumuz, ayımız, yıldızımız, gündüzken güneşimiz, yapamadıklarımız ,yaptıklarımızdan daha fazla istediğimiz, üstüne titrediğimiz , arkasından kokusunu içimize çektiğimiz getirin bütün çocukları, bayramları var bugün.El ele gönül gönüle,zararsız, ziyansız büyüttüğümüz o çocukları getirin. Hiçbir kaygı yaşamadan özgürce yaşasınlar, sıkıntı çekmeden geleceğe hazırlansınlar diye gözüne baktığımız, hiçbir hain el değmesin diye uğraştığımız çocuklarımızı getirin buraya. Bugün 23 Nisan. Ülke liderlerinin bir çoğuna mücadele anlayışı ve devlet adamlığıyla örnek olmuş hala da örnek olmaya devam eden Atatürk'ün küçücük yüreklerin, ağız dolusu çocuk gülüşlerinin önünde sevgiyle eğilişininadıdır 23 Nisan. TEŞEKKÜRLER ATATÜRK'ÜM

  Çocuklar şarkı söylerken

  23 Nisanlarda

  Pırıl pırıl saydam kanatlı

  Kelebek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken

  23 Nisanlarda

  Dillerinde, gözlerinde

  Yüreklerinde yalnızca

  Bir dilek olur.

  Sevgili çocuklar ,

  Sizler bizim geleceğimizsiniz. Uygar, mutlu bir dünya ve aydınlık yarınlar sizlerin iyi ,bilinçli bireyler olarak yetişmenizde saklıdır. Sizlere bugünlerinizi armağan eden Mustafa Kemal ATATÜRK'e gönülden teşekkür etmek demek onun açtığı yolda ,gösterdiği hedefe yürümek demektir. Yolunuz aydınlık , yüreğiniz insan sevgisiyle dolsun.. Hepinizin bayramı kutlu olsun.

  23 NİSAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMA METNİ
  Değerli öğretmen arkadaşlarım, kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler!

  Milli İradenin temsil edildiği meclisimizin açılışının 99. Yıldönümünü kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.
  Bugün Vatan topraklarımıza göz diken sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında milletimizin tek vücut olduğu gündür.
  Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla Kurtuluş meşalesi yakıldı. Milletimiz Uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatan uğruna can veren şehitlerin acısı, fakirlik ve çaresizlik içindeydi. Ama bir Kurtuluş sesi duyuldu Amasyadan. Ey Türk Milleti, seni yine senin azim ve kararın kurtaracaktır. Diyordu. Bu ses Yurdun dört bir yanında yankılandı. Düşmanların, hainlerin yüreklerine korku saldı. Kahraman Milletimizin yüreğine ferahlık ve kurtuluş ümidi oldu.

  Önce Erzurum da daha sonra Sivas ta bölgenin milli irade temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Her toplantı sonucunda Milletimizi yine milletimizin azim ve kararının kurtaracağı haykırıldı.

  Vatan topraklarını işgalci düşmanlardan, işbirlikçi hainlerden kurtarmak ve Milli İradeyi etkin kılmak için Ankara da Meclisimiz açıldı.
  Milli iradenin azim ve kararı Kahraman, fedakar, cesur Milletimizin olağanüstü gayretleriyle yurdun dört bir yanında işgallere öncelikle dur dendi.
  Avına saldırmak için gerileyen bir aslan gibi Kahraman ordumuz İnönü de Sakarya da düşmanı durdu. Kocatepe de, Aslıhanlarda Dumlupınar da düşmanı bozguna uğrattı. Düşmanın 3 yılda işgal ettiği Batı Anadolu toprakları yaklaşık 10 günde kahraman ordumuzca kurtarıldı.

  Tarih boyunca esaret yaşamamış bu Kahraman Milletimizin İradesi Atatürk'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyetini Kurdu. Atatürk Milli İradenin ne kadar önemli olduğunu gelecek nesillere aktarmak için bu günü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bayram olarak armağan etti.
  İnsanlığın hiçbir zaman savaş, kan ve acı görmemesi dileğiyle,tüm çocuklarımızın ve siz kıymetli misafirlerimizin bayramını kutlar, saygılarımı sunarım.

  23 NİSAN ÖĞRENCİ KONUŞMA METNİ
  Sayın Müdürüm, Değerli Öğretmenlerim, Kıymetli velilerimiz, Sevgili arkadaşlar!

  Bugün BüyükÖnder Atatürk'ün 23 Nisan 1920'de Türk Milletinin geleceği yolunda attığı adımlardan biri olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. Yıl dönümünde "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun.
  Hepiniz hoş geldiniz.

  Gazi Mustafa Kemal, Milli Kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaştı. Samsun'da başlayan mücadelenin devamında Amasya, Erzurum ve Sivas'ta yapılan kongrelerle ülkenin kurtuluşu için yine ülke evlatlarının savaşması gerekiği fikri pekişti. Ulusun egemenliği, millet eliyle gerçekleşmeliydi. Atatürk, "Tek egemenlik vardır, o da ulusal egemenlik" diyerek Cumhuriyet'e vurgu yapmıştı.

  Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler,ülkemizin yokluk ve yoksulluk döneminde böylece çalışmaya başladı. Meclis, top sesleri altında, gaz lambası ışığında çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. Ulusal Kurtuluş Savaşımızı ilgilendiren tüm kararlar bu mecliste alındı.

  23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 ruhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bununla birlikte Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bir gündür. Dünyada kutlanan ilk Çocuk bayramıdır.
  Bu büyük gün, başta biz çocuklar olmak üzere tüm milletimiz için kutlu olsun.

  23 Nisan Günün anlam ve önemini belirten konuşma
  Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının var olma veya yok olma savaşları içinde egemenliğini ilân ettiği tarih olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.
  Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir. Bugünü milletçe büyük bir coşkuyla kutlamaktayız

  23 Nisan, tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Milletimiz,eğemenliğini , yurdumuzu ele geçirmek isteyen düşmanlara ve bunlarla işbirliği yapanlara karşı savaşarak kazanmıştır, Bu nedenle egemenliğimiz, ulusal varlığımızın başında gelir.
  Bizler bu günde çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız
  Günümüz büyükleri , sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır.
  Bu, Ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.
  Sözlerimi Atatürk'ün şu sözleriyle tamamlıyorum

  Küçük hanımlar, küçük beyler!
  Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,
  Yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!
  Memleketi asıl aydınlığa boğacak
  Sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,
  Kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre
  Çalışınız.

  SİZLERDEN ÇOK ŞEYLER BEKLİYORUZ...
  Ulu Önderinde söylediği gibi sizlerden çok şeyler bekliyoruz
  Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun.

  Mehmet ZOR
  İskenderun Akkent Defne İlköğretim Okulu Müdürü

  .

  Yazı kaynağı : www.ogretmensitemiz.com

  23 Nisan'ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğrenci Konuşması

  23 Nisan'ın Anlam ve Önemi ile İlgili Öğrenci Konuşması

  23 Nisan 1920 tarihinde iç içe önemli iki olay vardır: Bunlardan biri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması, diğeri ise bir ulusun yaşantısında önemli bir yeri olan böylesi bir günün çocuklara bayram olarak armağan edilmesidir. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na katılması; bu savaştan, birlikte savaştığımız ülkelerle beraber yenik çıkmamız, ülkemizi çok kötü durumlara sokmuştur. Atatürk o zamanlar Osmanlı Ordusunda subay idi. Yurdumuzun düşman işgali altında olmasından, aziz vatanımızın düşman devletleri tarafından paylaşılıyor olmasından büyük rahatsızlık duyuyordu. Vatanımızın kurtuluşunun ancak ciddi, inançlı bir mücadele ile mümkün olacağını düşünmekteydi. Düşündüklerini uygulamak üzere harekete geçti, Bandıma Vapuru ile İstanbul'dan ayrılarak 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'a geçti. Anadolu'yu dolaşıp birçok toplantılar yaptı. Ve milli mücadele ateşini Anadolu'da akmış oldu. Ancak başlayacak mücadelenin sevk ve idaresi nereden yapılacak, mücadele kararı nereden ve nasıl alınacaktı?

  Böylece 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş oldu. Meclis yurt genelinden 115 üyenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren biz ulusça kendi kendimizi yönetmeye başladık.

  Milletimizin kurtuluş hareketinin gerçekleştiği 23 Nisan 1920'de açılan ilk TBMM bütün savaş boyunca yurdumuzu büyük bir cesaretle yönetmeyi başarmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın kesin zaferle sona erip Cumhuriyet kurulduktan sonra, 23 Nisan tarihi ''Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı '' olarak kabul edildi. Her yıl 23 Nisanda hem ''Çocuk Bayramı '' hem de ''Ulusal Egemenlik Günü'nü bir arada kutluyoruz.

  Atatürk ulusal tarihimizin önemli gün ve olaylarını, taşıdıkları anlama göre değerlendirmesini çok iyi yapan bir önderdir. İşte bu nedenle Atatürk, 23 Nisan Egemenlik Bayramı'na ''Çocuk Bayramı'' adını vermiştir. Çünkü, bu günün çocukları büyüyecekleri yarınki büyük Türkiye'yi meydana getirecektir.

  23 NİSAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMA METNİ
  Sayın konuklarımız

  Değerli öğretmen arkadaşlarım

  Ve elbette Sevgili öğrenciler…

  Çocuklarımız… yarınlarımız…

  İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz… Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşkusunu yaşıyoruz… Bir ulusun yazgısının bir kişi tarafından değil, ulusun kendisi tarafından belirlendiği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği büyük bir devrimin sevincini yaşıyoruz… Tek önderimiz Atatürk'ün ve elbette bu büyük devrimde payı olan diğer kahramanların, egemenliği gerçek sahibi olan halka vermelerinin 99. Yılı'nı kutluyoruz… Onlar Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkmış bu ulusun, aydınlık bir yolda, aklın ve bilimin ışığında ilerleyeceğine, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alacağına inanarak ve bu ulusa yakışanın bir kişiye kul köle olmak değil, kendi kendisinin efendisi olmak olduğunu düşünerek bunu yaptılar… Onlar inandılar ki, bu halk en nitelikli temsilcilerini ve yöneticilerini seçecek, barış, huzur ve refah içinde uygarca yaşayacak ve sizlere yani çocuklara, yani yarınlarımıza mutlu bir ülke bırakılacak… Ne var ki, bugün durup baktığımızda sizlere gerçekten güzel bir gelecek sağlamak adına, yarınlarda sizlerin bizden mutlu yaşamanız için pek de bir şey yapabildiğimizi söylememiz oldukça zor…
  Ancak, yüreğimizi karartmaya gerek yok… Çünkü, sizlerden umutluyuz…. Her biriniz fırçanızı elinize alacaksınız ve bizim, bizden öncekilerin kirlettiği bu dünyayı, bu ülkeyi siz en güzel renklerle boyayacaksınız… Sizler yarını bugünden güzel , bugünden daha yaşanılır kılacaksınız…

  Unutmayın ki, sizler bu dünyanın gerçek sahipleri, sizler soylu bir geçmişe sahip geleceğimizsiniz…

  Bilmeniz gereken şeyler de var elbette…

  Dürüst olmayı bileceksiniz…

  Çalışkan olmayı bileceksiniz…

  Vatan sevgisini bileceksiniz…

  Bayrak sevgisini bileceksiniz…

  Barışı, kardeşliği bileceksiniz…

  Birlik olmayı, beraber yaşamayı bileceksiniz…

  Onurlu olmayı bileceksiniz…

  Sorumluluk nedir bileceksiniz…

  Kurtuluş Savaşı nedir bileceksiniz…

  Çanakkale'yi bileceksiniz… Sakarya'yı, Dumlupınar'ı, İnönü'yü, Büyük Taarruz'u bileceksiniz…

  19 Mayıs ne demek, Samsun ne demek bileceksiniz… Erzurum, Amasya, Sivas'ı bileceksiniz… 29 Ekim nedir bileceksiniz…

  Yani sevgili çocuklar… Ödeviniz biraz ağır, yolunuz uzun… Bizler bu ödevde pek de geçer not alamamış olsak da…

  İnanıyorum ki sizler hep yıldızlı başarılarla yürüyeceksiniz uygarlığın ve barışın yolunda…

  Atatürk size güvendi… Biz de güveniyoruz… Sizin göreviniz bu güveni boşa çıkarmamak…

  Gördüğünüz her yerde Atatürk'ün resmine bir bakın… Göreceksiniz ki, O size bakıyor… O, sizi izliyor…

  O, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyor…

  Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum…

  Sevgili çocuklar hepinizi umutla bakan gözlerinizden, sıcacık yüreklerinizden öpüyorum...

  Bayramınız kutlu olsun…

  23 NİSAN ÖĞRENCİ KONUŞMA METNİ


  Sayın Müdürüm, Değerli Öğretmenlerim, Kıymetli velilerimiz, Sevgili arkadaşlar!

  Bugün BüyükÖnder Atatürk'ün 23 Nisan 1920'de Türk Milletinin geleceği yolunda attığı adımlardan biri olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. Yıl dönümünde "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun.
  Hepiniz hoş geldiniz.

  Gazi Mustafa Kemal, Milli Kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaştı. Samsun'da başlayan mücadelenin devamında Amasya, Erzurum ve Sivas'ta yapılan kongrelerle ülkenin kurtuluşu için yine ülke evlatlarının savaşması gerekiği fikri pekişti. Ulusun egemenliği, millet eliyle gerçekleşmeliydi. Atatürk, "Tek egemenlik vardır, o da ulusal egemenlik" diyerek Cumhuriyet'e vurgu yapmıştı.

  Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler,ülkemizin yokluk ve yoksulluk döneminde böylece çalışmaya başladı. Meclis, top sesleri altında, gaz lambası ışığında çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. Ulusal Kurtuluş Savaşımızı ilgilendiren tüm kararlar bu mecliste alındı.

  23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 ruhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bununla birlikte Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bir gündür. Dünyada kutlanan ilk Çocuk bayramıdır.
  Bu büyük gün, başta biz çocuklar olmak üzere tüm milletimiz için kutlu olsun.

  23 NİSAN ÖĞRETMEN KONUŞMA METNİ
  Sayın Müdürüm, değerli meslektaşlarım, sevgili veliler ve bugüne anlam katan aydınlık yüzlü çocuklarım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına hoş geldiniz.

  Çocuklar şarkı söylerken

  Kanatlanır gökyüzüne

  Melek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken

  Sarı saçlı mavi gözlü bebek olur.

  İşte bu yüzden dünyanın bütün çocuklarını getirin buraya, kimi bir dere kenarından, kimi bir orman gölgesinden, kimi kentin kalabalık sokaklarından, kimi el değmemiş dağlarından yurdumun ,kimi vatanına hasret, kimi anasına babasına , kimi mutluluktan azade, kiminin değmemiş sevgiye eli, kimi durmadan horlanırken, kimi bambaşka dünyalar yaratır hayalleriyle. Getirin bütün çocukları.

  Bugün 23 Nisan.. Egemenlik ulusundur diyerek dünya liderlerine örnek olmuş ,çocuklar karşısındaki o mağrur duruş, o boyun büküş, o çocukluğunun yaşayamadığı her gününü küçücük yüreklere emanet etmekte hiçbir beis görmeyiş Mustafa Kemal'in en önemli özelliğidir... Teşekkürler ATATÜRK'ÜM

  Çocuklar çocuklarımız bakmaya doyamadığımız, kıyamadığımız, alınterimiz, geleceğimiz, umudumuz, yarına hazırlayıp yanında yöresinde beklediğimiz, incinmesinden korktuğumuz, ayımız, yıldızımız, gündüzken güneşimiz, yapamadıklarımız ,yaptıklarımızdan daha fazla istediğimiz, üstüne titrediğimiz , arkasından kokusunu içimize çektiğimiz getirin bütün çocukları, bayramları var bugün.El ele gönül gönüle,zararsız, ziyansız büyüttüğümüz o çocukları getirin. Hiçbir kaygı yaşamadan özgürce yaşasınlar, sıkıntı çekmeden geleceğe hazırlansınlar diye gözüne baktığımız, hiçbir hain el değmesin diye uğraştığımız çocuklarımızı getirin buraya. Bugün 23 Nisan. Ülke liderlerinin bir çoğuna mücadele anlayışı ve devlet adamlığıyla örnek olmuş hala da örnek olmaya devam eden Atatürk'ün küçücük yüreklerin, ağız dolusu çocuk gülüşlerinin önünde sevgiyle eğilişininadıdır 23 Nisan. TEŞEKKÜRLER ATATÜRK'ÜM

  Çocuklar şarkı söylerken

  23 Nisanlarda

  Pırıl pırıl saydam kanatlı

  Kelebek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken

  23 Nisanlarda

  Dillerinde, gözlerinde

  Yüreklerinde yalnızca

  Bir dilek olur.

  Sevgili çocuklar ,

  Sizler bizim geleceğimizsiniz. Uygar, mutlu bir dünya ve aydınlık yarınlar sizlerin iyi ,bilinçli bireyler olarak yetişmenizde saklıdır. Sizlere bugünlerinizi armağan eden Mustafa Kemal ATATÜRK'e gönülden teşekkür etmek demek onun açtığı yolda ,gösterdiği hedefe yürümek demektir. Yolunuz aydınlık , yüreğiniz insan sevgisiyle dolsun.. Hepinizin bayramı kutlu olsun.

  23 NİSAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMA METNİ
  Değerli öğretmen arkadaşlarım, kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler!

  Milli İradenin temsil edildiği meclisimizin açılışının 99. Yıldönümünü kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.
  Bugün Vatan topraklarımıza göz diken sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında milletimizin tek vücut olduğu gündür.
  Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla Kurtuluş meşalesi yakıldı. Milletimiz Uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatan uğruna can veren şehitlerin acısı, fakirlik ve çaresizlik içindeydi. Ama bir Kurtuluş sesi duyuldu Amasyadan. Ey Türk Milleti, seni yine senin azim ve kararın kurtaracaktır. Diyordu. Bu ses Yurdun dört bir yanında yankılandı. Düşmanların, hainlerin yüreklerine korku saldı. Kahraman Milletimizin yüreğine ferahlık ve kurtuluş ümidi oldu.

  Önce Erzurum da daha sonra Sivas ta bölgenin milli irade temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Her toplantı sonucunda Milletimizi yine milletimizin azim ve kararının kurtaracağı haykırıldı.

  Vatan topraklarını işgalci düşmanlardan, işbirlikçi hainlerden kurtarmak ve Milli İradeyi etkin kılmak için Ankara da Meclisimiz açıldı.
  Milli iradenin azim ve kararı Kahraman, fedakar, cesur Milletimizin olağanüstü gayretleriyle yurdun dört bir yanında işgallere öncelikle dur dendi.
  Avına saldırmak için gerileyen bir aslan gibi Kahraman ordumuz İnönü de Sakarya da düşmanı durdu. Kocatepe de, Aslıhanlarda Dumlupınar da düşmanı bozguna uğrattı. Düşmanın 3 yılda işgal ettiği Batı Anadolu toprakları yaklaşık 10 günde kahraman ordumuzca kurtarıldı.

  Tarih boyunca esaret yaşamamış bu Kahraman Milletimizin İradesi Atatürk'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyetini Kurdu. Atatürk Milli İradenin ne kadar önemli olduğunu gelecek nesillere aktarmak için bu günü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bayram olarak armağan etti.
  İnsanlığın hiçbir zaman savaş, kan ve acı görmemesi dileğiyle,tüm çocuklarımızın ve siz kıymetli misafirlerimizin bayramını kutlar, saygılarımı sunarım.

  .

  Yazı kaynağı : www.ogretmensitemiz.com

  23 nisan günün anlam ve önemini belirten konuşma metni

  Değerli Meslektaşlarım, Sayın Misafirler ve Sevgili Öğrenciler;

  Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin ... yılını kutluyoruz.

  23 Nisan 1920 günü, Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak, Türk milletinin ufku açılmıştır.

  Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir.

  Türk milleti, dün olduğu gibi, bugünde Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, Cumhuriyetin temel niteliklerini en iyi şekilde koruyup, muhafaza edecektir. Millet olarak amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyerek, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar varolabilmektir.

  Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur.

  Tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle, bu günleri bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Atatürk'ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.

  Yazı kaynağı : www.ataturkbizimle.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap