Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023 kira gelir vergisi dilimleri

  1 ziyaretçi

  2023 kira gelir vergisi dilimleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2023 Yılı Bazı Gelir Vergisi Rakamları

  2. Kira geliri istisna tutarı

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 21.000 lirası gelir vergisinden müstesnadır.

  3. Çalışanlara yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlerde istisna sınırı

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı 110 liradır.

  4. Çalışanlara işyerine gidip gelmesi için sağlanan menfaatlerde istisna sınırı

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında, işverenlerce hizmet erbabının işyerine gidip gelmesi için sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı 56 liradır.

  5. Binek otomobil gider, amortisman ve kiralarının gider yazılmasında sınır

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında;

  olarak uygulanacaktır.

  6. Engellilik indirimi tutarları

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında uygulanacak engellilik indirimi tutarları aşağıdaki gibidir:

  7. Taşınmaz alım satım kazançlarında istisna

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, 2023 yılında taşınmaz mal satışından elde edilen değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 55.000 lira olarak açıklanmıştır.

  8. Bazı gelirler için beyan sınırı

  323 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında elde edilen, vergi kesintisine tabi tutulmamış veya istisnaya konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarında beyan sınırı 8.400 liradır

  İlgili Tebliğ metnine aşağıdaki bağlantı yardımıyla ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.pwc.com.tr

  2023 Yılı için Gelir Vergisi Dilimleri Ne Kadar Oldu?

  Kira Vergisi Hesaplama

  2023 Gelir Vergisi Dilimleri – Vergi Oranları

  2023 Gelir Vergisi Dilimleri – Vergi Oranları

  2023 Gelir Vergisi Dilimleri – Vergi Oranları

  Her yıl olduğu gibi 2023 yılı için de gelir vergisi dilimlerinde değişiklikler gerçekleşiyor. Ücretliler için uygulanacak gelir vergisi dilimlerinin 2023 yılı hesaplaması için aşağıda bir tablo oluşturduk. Bu tabloya göre 2023 yılı gelir vergisi dilimlerini kolayca hesaplayabilirsiniz.

  Gelir vergisi iki farklı şekilde uygulanıyor:

  2023 Gelir Vergisi Dilimleri Ne Kadar?

  Vergi dilimi, çalışanlar tarafından elde edinilen ücret üzerinden alınan gelir vergisi oranını belirleyen ve elde edinilen gelir toplamının yüzde kaç üzerinden vergiye tabi tutulacağını gösteren artan oranlı vergi tarifeleridir.

  2023 Gelir Vergisi Dilimleri

  2023 yılında asgari ücretli çalışanlardan gelir ve damga vergisi alınmayacak.

  Resmi olmayan açıklamalara göre, belirlenen değerleme oranında 2023 gelir vergisi dilimleri ve oranları aşağıdaki gibidir:

  Vergimi nasıl beyan ederim?

  Öncelikle, ücret aldığınız tüm işverenlerden en son aldığınız maaşa dair ücret bordronuzu temin etmelisiniz. Ardından beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini aşağıdaki bağlantı üzerinden kontrol edebilirsiniz. Burada ücret gelirleri kısmına işverenlerden aldığınız tutarları yazıp, “Kontrol et” düğmesine tıkladıktan sonra, beyanname verme sorumluluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

  Eğer beyanname vermeniz gerekiyorsa Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet üzerinde hazırladığı “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden verginizi beyan ederek aynı zamanda ödeyebilirsiniz.

  Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

  Personel yönetim yazılımı ile insan kaynakları süreçlerinizi kolaylaştırmak için Kolay İK’yı şimdi 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

  İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

  Yazı kaynağı : kolayik.com

  Gelir Vergisi Oranları

  EY, sınırlı sorumlu bir İngiliz şirketi olan EY Global Limited (EYG)'nin bağlı şirketlerinden bir ya da bir kaçını ifade eder. EYG, global EY organizasyonunun yönetiminden sorumlu şirket olup, müşterilere herhangi bir hizmet sunmamaktadır. Müşteri Hizmetleri EYG bağlı şirketleri tarafından sağlanmaktadır. EYG ve bağlı şirketlerinin her biri ayrı bir tüzel kişiliktir ve bir diğerinin fiillerinden ya da ihmallerinden dolayı sorumlu değildir. Bu sitenin içeriğinin bir kısmı, bir ya da daha fazla sayıda EYG bağlı şirketi tarafından hazırlanmış olabilir.

  Sitemiz en iyi IE6+, Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılar ile görüntülenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.vergidegundem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap