Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023 egzoz muayene ücreti ne kadar

  1 ziyaretçi

  2023 egzoz muayene ücreti ne kadar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Fiyatı-TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları

  Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası

  Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası

  Egzoz muayeneleri 2023 yılına girmemizle en çok merak edilen konulardan birisi olmuştur. Buna göre 2023 yılında egzoz muayene ücreti KDV dâhil 177 TL’dir. 

  Egzoz muayene gecikme cezası 2023 yılı itibariyle 6.227 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ilk 15 gün içinde egzoz muayene cezasını ödersen %25 indirimden faydalanarak da ödeme yapabilirsin. Muayene sonucunda egzoz emisyon ölçümünün standartların dışında çıkması durumunda ise 12.561 TL para cezası kesilecektir.

  Trafik cezalarıhakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  Egzoz Muayenesi Nedir?

  Egzoz gazı hem çevreye hem de sağlığa zararlı bir gaz türüdür. Dolayısıyla hava kirliliği oluşturan ve çeşitli hastalıklara sebep olabilen egzoz gazına karşı önlem almak önemlidir. İşte bu sebepten ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir dizi önlem planını hayata geçirmiştir. Bu önlemlerden bir tanesi de egzoz gazı emisyon denetimidir. Egzoz gazı emisyon denetimi sayesinde çevreye daha az zarar verilmesi amaçlanır. Eğer belirli bir miktardan fazla gaz salınımı oluyorsa bunun yaptırımı olacaktır. Bu nedenle egzoz muayenesini düzenli olarak yaptırman gerekir. Belirli dönemlerde yapılan araç muayene işlemleri hakkında bilgi alabilirsin.

  Egzoz Muayene Ücreti ve İşlemleri 2023

  Egzoz muayene ücreti, egzoz emisyon muayenesi yaptırmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir konudur. Peki, egzoz muayenesi ne kadar? Geçtiğimiz yıl 110 TL olan egzoz emisyon ücreti 2023 yılında KDV dâhil 117 TL olmuştur. Ancak egzoz emisyon ölçümünün motorlu araç türüne göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Dizel araçlarda, katalitik dönüştürücü içeren benzinli araçlarda ve son olarak benzin ve LPG’li araçlarda farklı şekillerde egzoz emisyon ölçümü yapılır.

  Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

  Egzoz emisyon ölçümü; motorlu taşıtların atmosfere yaydığı gaz miktarının belirlenmesi amacıyla yapılan işlemdir. Dolayısıyla egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılma nedeni, “Trafikte yer alan motorlu taşıtların egzozlarından çıkan karbonmonoksit (soba zehirlenmelerine sebep olan gaz), karbondioksit, azotoksit, hidrokarbon gazları, kurşun gibi ağır metallerin yarattığı hava kirliliğinin önüne geçebilmektir.” diyebiliriz. Ancak egzoz emisyon ölçümü, bu problemlerin önüne geçebilmek için tam anlamıyla yeterli değildir. Çünkü egzoz gazında bulunan ağır metaller, ozon tabakasına zarar vermekle kalmayıp hem yol kenarındaki bitkilere hem de insan vücuduna zarar verir. 

  Eğer yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası, ölçümlerde kirletici gaz salınımı miktarı belirlenmiş sınırlar içerisinde kalmış ise, araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Raporu verilir. Bu raporun araçta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aracın son egzoz emisyon ölçümü de bu belgede yer alır. (1 Ocak 2018 tarihten itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası verilen ruhsat ve pul kaldırılmıştır.)

  Egzoz Muayenesi Cezası Nedir?

  Egzoz muayene cezası, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan kişilere uygulanan yaptırımdır, Eğer egzoz emisyon ölçümü yaptırdığın tespit edilirse egzoz emisyon cezası olarak 6.227 TL ödemek zorunda kalırsın. Aracın standartlara uygun olmayan ve fazla gaz salınması durumu için ise egzoz muayene cezası 2023 yılı için 12.561 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla egzoz muayenesi gecikme cezası ile karşılaşmamak için muayenesini kanunlara uygun olarak yaptırmanı tavsiye ederiz.

  Egzoz Muayenesi Cezasını Kim Keser? 

  Egzoz muayenesi cezası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi tarafından kesilir. 

  Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

  Egzoz emisyon ölçümü için TÜVTÜRK yetkili kuruluş olarak belirlenmiştir. Bu işlem için randevu aldıktan sonra bulunduğun şehrin veyahut başka bir şehrin sanayisinde, ölçüm yapma yetkisi bulunan bir merkeze giderek ölçüm yaptırabilirsin. Ek olarak TÜVTÜRK internet sitesinden muayene randevusu aldıktan sonra randevu aldığın TÜVTÜRK istasyonunda da egzoz muayene ölçümü yaptırman mümkündür.

  Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

  Egzoz emisyon ölçümü, motorlu araç türleri için farkı sıklıklar gösterir. Binek ve resmi motorlu araçlar (otomobiller) için egzoz emisyon ölçümü sıklığı ilk üç yaş sonu ve üç yaş sonrası her iki sende birdir. Diğer motorlu taşıtlar için ise bu sıklık bir yaş sonu ve sonrası için senede bir olarak belirlenmiştir. Bazı araçlar ise egzoz emisyon ölçümünden muaftır.

  Egzoz Muayene Sorgulama

  Egzoz muayene sorgulama ve ödeme işlemlerini www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilirsin.

  Kiralık Araçlarda Egzoz Muayene ve Araç Muayene Cezalarını Kim Öder?

  Kiralık araçlarda da araçlardan sorumlu olan kişi, araç sahibidir. Egzoz muayene ve araç muayene işlemlerini aracı kiralayan kişi değil sahibi yaptırmalıdır. Bu nedenle cezayı araç sahibi öder.

  Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Gazı Muayenesi Yaptırmalısınız?

  Egzoz muayene süreleri, araç tipine göre farklılık gösterir. Standart araçlarda ve resmi araçlarda bu muayene 3 yılda bir yaptırılmalıdır. Ticari araçlarda ise her sene egzoz muayene işlemi yapılmalıdır.

  Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

  Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

  Egzoz emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın emriyle yaptırılmaktadır. Bu nedenle zorunludur.

  Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

  Bazı araçlar, egzoz emisyon ölçümünden muaf tutulurlar. Bu araçlar:

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

  Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?

  Binek araçlarda ve resmi araçlar 3 yılda bir yaptırılması gereken bu muayene, ticari araçlarda her yıl yaptırılmalıdır.

  Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?

  Hafif kusurlu sayılarak araç muayenesini tamamlayabilirler.

  Traktör Egzoz Muayenesi Var mı?

  Traktörler, egzoz muayenesinden muaf olan araçlar arasındadır.

  Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı?

  Motosiklet için egzoz muayenesi yoktur. Motosikletler, egzoz muayenesinden muaf araçlar arasındadır. Motosiklet sahiplerini 3. kişilerin verdiği zararlara karşı güvence sağlayan motosiklet trafik sigortasıile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?

  Egzoz muayenesi, 2019 yılından önce “ağır kusur” olarak nitelendirilirken, 2019 yılından itibaren, “hafif kusur” statüsüne alınmıştır.

  Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

  Trafik sigortasıbulunmayan araçlar egzoz muayenesinden geçemez.

  Aracınızın egzoz muayenisini yaptırdınız peki kasko ve trafik sigortası için bilgi almak ister misin? En ucuz araba kaskosu gibi birçok sigorta türü için sorgulama yapabilirsin.

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Egzoz Emisyon Ölçümü Ücreti 2023

  Egzoz Muayene Ücreti 2023: Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar Oldu?

  Egzoz Muayene Ücreti 2023: Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar Oldu?

  Araç sahibi olan herkesin belli zaman dilimlerinde yaptırması gereken muayeneler vardır. Bunlardan bir tanesi egzoz muayenesidir. Trafikte seyir halindeki araçlardan çıkan zararlı gazların doğaya, insan sağlığına ve çevreye zarar vermemesi amacıyla yaptırılan egzoz muayenesi aslında emisyon gazı ölçümüdür. Bu muayene ile zararlı gazların çevreye olan etkisini en aza indirgemek amaçlanır. Egzoz muayene ücreti yıldan yıla farklılık gösterir. 

  Egzoz Muayene Ücreti 2023

  Egzoz muayene ücreti her araç için aynıdır. Egzoz muayene ücreti yıldan yıla değişir. Bu bağlamda her araç için egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2023 yılında 180 TL'dir.

  Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Ölçüm Tekrarı Hakkı

  Ölçüm sonucu onaylanmayan olumsuz sonuçlanan araçların 1 ay içinde aynı ölçüm istasyonunda sadece 1 adet ölçüm tekrarı hakkı vardır.

  Ancak; ölçümü olumsuz sonuçlanan araçların 1 aylık ölçüm tekrarı hakkı devam etse de 7. günden itibaren trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

  Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

  Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesinde olduğu gibi TÜVTÜRK üzerinden yapılır. Muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu alınması gerekir.

  Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  2023 araç egzoz muayene ücreti! TÜVTÜRK motor egzoz muayenesi (Egzoz Emisyon Ölçümü) fiyatı ne kadar oldu?

  2023 araç egzoz muayene ücreti! TÜVTÜRK motor egzoz muayenesi (Egzoz Emisyon Ölçümü) fiyatı ne kadar oldu?

  Araç sahipleri zorunlu tutulan 2023 egzoz muayenesinin fiyatını sorguluyor. Araçlardan çıkan zararlı gazların doğaya, insan sağlığına ve çevreye zarar vermemesi için yapılan Egzoz Emisyon Ölçümü 2023 fiyatı belli oldu. Peki, 2023 araç egzoz muayene ücreti ne kadar, 2023 egzoz emisyon ölçümü fiyatı kaç TL oldu?

  EGZOZ MUAYENE ÜCRETİ 2023 NE KADAR?

  Egzoz muayene ücreti her araç için aynıdır. Yıllık değişen bu ücret 2023 yılı için 180 TL oldu.

   EGZOZ MUAYENESİ ZAMANI NEDİR?

  Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.

  Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

  Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

  ÖLÇÜM TEKRARI HAKKI DA VARDIR

  Ölçüm sonucu onaylanmayan olumsuz sonuçlanan araçların 1 ay içinde aynı ölçüm istasyonunda sadece 1 adet ölçüm tekrarı hakkı vardır. Ölçümü olumsuz sonuçlanan araçların 1 aylık ölçüm tekrarı hakkı devam etse de 7. günden itibaren trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

  EGZOZ MUAYENESİ NEREDE YAPILIR?

  Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesinde olduğu gibi TÜVTÜRK üzerinden yapılır. Muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu alınması gerekir.

  EGZOZ MUAYENESİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

  Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.

  T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap