Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023 asgari ücret brüt ne kadar

  1 ziyaretçi

  2023 asgari ücret brüt ne kadar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2023 asgari ücret ne kadar? Brüt asgari ücret ne kadar?

  2023 asgari ücret ne kadar? Brüt asgari ücret ne kadar?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti kamuoyuna duyurdu.

  Asgari ücret ne kadar oldu?

  2023 yılında uygulanacak asgari ücret brüt 10 bin 8 TL, net olarak da 8 bin 506 TL oldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, verilen ücrette işçi başına 250 TL devlet desteği verilecek.

  2022 Temmuz ayına göre asgari ücret yüzde 54,66 arttı. 

  Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

  Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, çalışma ve sosyal güvenlik bakanımızın nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonrasında çalışan ve iş veren tarafları maalesef ortak bir rakamda anlaşamadılar. 

  Hükümet olarak tüm tarafların gerekçelerini saygıyla karşıladık. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen görev milletimiz için en doğru, hakkaniyetli ve sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır.

  Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine, ne de işverenin üzerine altından kalkamayacakları bir yük vererek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz. Meseleyi bu açıdan ele alarak uzlaşma için samimi gayret sarf ettik. 

  Uzlaşma sağlanamadı

  Gönlümüz çalışan temsilcilerin de aramızda olmasını isterdi. Çalışan ve işveren tarafı ortak rakam üzerine anlaşamadı. Taraflardan biri katılmadığı için hem çalışanların en az gelirini hem de buna endeksli pek çok geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık.

  Nitekim geçmişte de taraflar uzlaşmaya varamadığı takdirde hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Bu defa da öyle yaptık. 

  Türkiye'de yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme gayretlerinin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldığımız bir gerçektir. Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek. 

  Ülkemizde, 2002 yılında 184 lira olan asgari ücret, bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yılbaşında asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 liraya yükseltmiştik. Bununla kalmamış, gelir ve damga vergisi de kaldırılmıştık. Ayrıca tüm gelirlerin asgari ücret kadar kısmını bu muafiyete dahil etmiştik. Yıl içinde enflasyondaki artış bizi Temmuz ayında yeni bir düzenlemeyle asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yönlendirmiştir. 

  2023 asgari ücret ne kadar? Brüt asgari ücret ne kadar?

  Asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan çekinmeyiz

  Şu kritik dönemde hem hakları koruyan, hem denge gözeten bir yol izliyoruz. Biz  çok hassasız, 85 milyon nüfuslu ülkemiz vatandaşlarıyla enflasyon rakamlarının düşüşüne şahitlik edeceğiz. Yıl ortasında yüzde 30'lu yıl sonunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyız. Ülkemizdeki her vatandaşımız planını bu hedefe göre yapmasını bekliyoruz. 

  Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak yine geçen yılki gibi asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Hiç kimsenin hakkının yenmesine izin vermeyiz. Biz, milletimizle birlikte varız, milletimiz için varız. Asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıyoruz. 

  Asgari ücret net 8 bin 500 lira oldu

  Şimdi sizlerle önümüzdeki yılın asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Net asgari ücrette 2023 yılında inşallah 8 bin 500 lira olarak aramızda mutabık kaldık.

  Bu asgari ücretin öyle ki tabii işverene yansıması olduğu gibi, bize de yansıması var. Bütün yansımaları düşünerek bu adımı attık. 

  Böylece asgari ücrette geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre yüzde 94 temmuz ayına göre yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenlerimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

  Devlet olarak bizim sırtımızda bir küfe var, bu küfe sürekli doluyor. Sağlık, eğitim ve ulaşımda atılan adımlarla Türkiye yeni bir yüzyıla giriyor. Şimdi Bitlis'te yapacağımız açılışta da ciddi bir adım atıyoruz. Batıda ne varsa doğuda da olacak prensibiyle devam ediyoruz.

  Asgari ücret milletimiz için hayırlara vesile olsun diyorum. 

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  2023 Yılı Asgari Ücreti

  Kapsam

  Daha önce 2023 yılı asgari ücretinin aylık brüt 10.008,-TL, net 8.506,80-TL olduğuna dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı web sayfasında 22.12.2022 tarihinde duyuru yayımlanmıştı.

  Bu kez;

  29.12.2022 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun

  22.12.2022 tarihli ve 02 sayılı kararında;

  1) Asgari ücret ile ilgili olarak:

  01.01.2023 – 31.12.2023 tarihleri arasında milli seviyede tek asgari ücret olarak bir günlük normal çalışma karşılığı brüt asgari ücretin 333,60 TL olarak tespit edildiği,

  2) Asgari Ücret Desteği ile ilgili olarak:

  Asgari ücret desteğinin 2023 yılı Ocak ila Haziran döneminde aylık 250,00-TL olarak sürdürülmesi için, desteğin kapsamı ile usul ve esaslarının yeniden belirlenmesinin önerildiği,

  Belirtilmiştir.

  Söz konusu Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararına aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.pwc.com.tr

  2023 Asgari Ücret ve Tüm Detayları

  2023 Asgari Ücreti Açıklandı

  2023 Asgari Ücreti Açıklandı

  Milyonlarca vatandaşın günlerdir beklediği 2023 Asgari Ücreti Açıklandı.

  2023 Asgari Ücret ne kadar oldu?

  2023 Asgari Ücret ile ilgili merak edilenler. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 2023 Asgari Ücret tutarlarını açıkladı.

  2023 Yılı Asgari Ücret rakamlarına göre;

  2023 Asgari Ücret ne kadar arttı?

  2023 Asgari Ücretine yapılan zam ne anlama geliyor? Nasıl yorumlanmalı?

  2023 Asgari Ücreti hangi tarihler arasında geçerli olacak?

  Yıl içerisinde 2023 Asgari Ücreti Tekrar Artacak mı?

  Yazı kaynağı : www.alomaliye.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap