Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023-24 uefa şampiyonlar ligi türkiye

  1 ziyaretçi

  2023-24 uefa şampiyonlar ligi türkiye bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süper Lig şampiyonu, 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde kaç ön eleme oynayacak?

  Süper Lig şampiyonu, 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde kaç ön eleme oynayacak?

  Türk futbolunun son yıllarda Avrupa arenasındaki başarısızlığıyla birlikte kulüplerimiz artık daha fazla ön eleme oynamak zorunda kalacak.

  27 yıl sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde temsil edilemeyen Süper Lig, gelecek sezon da bu riskle karşı karşıya.

  Bu sezon ligi ikinci bitiren Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne 2. Ön Eleme turundan başlarken Dİnamo Kiev'e elenmişti. Şampiyon Trabzonspor ise Play-Off turunda Danimarka temsilcisi Kopenhag'a elenmişti.

  Peki, Süper Lig şampiyonu, 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde kaç ön eleme oynayacak? GOAL Türkiye ile göz atalım.

  Kaç ön eleme oynanacak?

  UEFA Ülkeler Sıralaması'nda 17. sıradan geriye düştüğümüz takdirde Avrupa'ya 5 yerine 4 takım göndereceğiz. Bu, Avrupa Ligi'ne takım gönderemeyeceğimiz ve Şampiyonlar Ligi'nde tek takımla mücadele edeceğimiz anlamına geliyor.

  Aynı zamanda Süper Lig şampiyonu, sezonu erken açmak zorunda kalacak ve Şampiyonlar Ligi macerasına 1. Ön Eleme turundan başlayacak. Böylelikle Süper Lig şampiyonu ancak 4 takımı birden eleyerek Devler Ligi'nde boy gösterebilecek.

  Öte yandan sezonu ikinci sırada bitiren ekibimiz geçen senelerde olduğu gibi Şampiyonlar Ligi'ne değil, UEFA Konferans Ligi'ne gidecek.

  Türkiye'nin sıralaması

  Türkiye, bu sezon Avrupa'da dört takımla mücadele edecek. Sivasspor ve Başkaşehir UEFA Konferans Ligi'nde yer alırken Fenerbahçe ve Trabzonspor UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edecek.

  Türkiye, şu anda puan bazında 20. sırada yer alırken önünde Danimarka ve Hırvatistan gibi ülkeler yer alıyor.

  Yazı kaynağı : www.goal.com

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 32., Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile birlikte toplamda 69. sezonudur. Final maçı 1 Haziran 2024'te İngiltere'nın Londra şehrindeki Wembley Stadyumunda yapılacaktır.[1]

  Format değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  UEFA tarafından 2021-22 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.

  Katılacak Takımların belirlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Liginde UEFA'ya üye 54 ülke federasyonundan 79, 80 veya 81 takım mücadele edecektir. (Lihtenştayn Futbol Federasyonu yerel lig düzenlemediğinden katılımcı gönderemeyecektir.) Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2022 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:

  Ülke Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ülke katsayı puanları 2017-18 ve 2021-22 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.[2][3]

  Takımların dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Not: Aşağıdaki liste varsayılan liste olup 2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 2022-23 UEFA Avrupa Ligi şampiyonları ile Rus takımlarının durumuna göre değişebilir.

  Rus takımlarına verilen men cezasının[4] devam etmesi durumunda aşağıdaki değişiklikler yapılacaktır[5]:

  Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligine katılan takımların mücadeleye başlayacakları turlar ve bulundukları ligdeki pozisyonları aşağıdaki gibidir:[6]

  Turnuva takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tüm kura çekimleri, aksi belirtilmedikçe, UEFA'nın Nyon, İsviçre'deki genel merkezinde yapılmaktadır.

  Ön eleme turları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Birinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  İkinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Üçüncü eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Play-off turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Grup aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Toplam 32 takım grup aşamasına katılmaktadır: bu turdan başlayan 26 takım ve 2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme ve play-off turu'nu kazanan 6 takım.

  Grup aşaması kura çekiminde, son Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları ile 2021 UEFA ülkeler sıralamasına göre ilk 6 ülkenin lig şampiyonları 1. torbayı oluşturacaktır. Son şampiyonların ilk 6 ülkeden olması durumunda 7. veya 8. ülkenin lig şampiyonları da 1. torbaya alınacaktır. Diğer takımlar, 2023 UEFA takım katsayıları'na göre 2., 3. ve 4. torbalara ayrılır. 32 takım kura ile dörderli sekiz gruba yerleştirilir. (aynı ülke takımları farklı gruplarda olma şartı ile)

  Grup aşaması sonunda, tüm gruplarda 1. ve 2 . sırada olan takımlar bir üst tura çıkarken 3. sırada tamamlayan takımlar 2023-24 UEFA Avrupa Ligi eleme aşaması play-off turuna dahil olur.

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına dahil olan takımlar otomatik olarak 2023-24 UEFA Gençlik Ligi'ne katılırlar.

  Torbalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  C Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  D Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  E Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  F Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  G Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  H Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eleme Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

  2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 turundan itibaren takımlar çift maçlı eleme sistemi ile mücadele ederler. (Final hariç)

  Kura sistemi aşağıdaki gibidir:

  Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Son 16 Turu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek final[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

  Final[değiştir | kaynağı değiştir]


  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi! Işık göründü

  Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi! Işık göründü

  Ülkeler sıralamasında sezona 20. basamaktan başlayan Türkiye, 31.100 puana gelip 12. sıraya çıktı. Ancak önümüzdeki Sırbistan ve Avusturya’nın turnuvalarda tek takımlarının kalması ve birbirine yakın puanla 10. sıra için herkesi heyecanlandırdı.

  2024-25 sezonu için

  Zira 10. sıraya yükselmek Türkiye için çok değerli bir başarılı olacak. Gelecek sezon yani 2023-24 sezonunda sadece 4 takımla Avrupa kupalarında boy göstereceğiz ama 2024-25 sezonunda bu iş değişecek. Şu anda elde ettiğimiz başarılar ve toplanan puanla 2024-25 sezonuna etki edecek. Kısacası bu sezonu 10. sırada tamamlarsak eğer 2023-24 sezonunun Süper Lig şampiyonu takımımız 2024-25 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne yeniden eskisi gibi direkt olarak katılabilecek.

  Seneye 4 takım

  Bu sezon toplanan puanlar 2023-24 sezonuna etki etmeyecek, 2024-25 sezonunu ilgilendirecek. Bu nedenle 2023-24 sezonunda Avrupa kupalarına 4 takımla gideceğiz. Bu sezon Süper Lig’de şampiyon olan takımımız Şampiyonlar Ligi’ne 1. ön eleme turundan katılacak. Süper Lig 2.’si, 3.’sü ve Türkiye Kupası galibi Konferans Ligi’ne 1. ön eleme turuna gidecek. Avrupa Ligi’ne takım yollamayacağız.

  Trabzonspor 7 yıl sonra

  Trabzonspor, tam 7 yıl sonra Avrupa kupalarında şubat ayını görmeyi başardı. En son 2014-15 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde son 32 turuna kalan bordo-mavililer bu sezon da Konferans Ligi’nde play-off turuyla yoluna devam edecek. Şimdiye kadar 6.5 puanlık katkı yapan Karadeniz ekibi, Konferans Ligi’nde play-off etabına 16 Şubat 2023’te çıkacak.

  Rövanş ise 23 Şubat 2023’te oynanacak. Trabzonspor’un kura çekimi de 7 Kasım Pazartesi günü yapılacak.

  Hedef 10. sıra

  12. basamağa kadar gelen Türkiye’nin önünde Sırbistan ve Avusturya bulunuyor. 31.100 puanlı Türkiye, yoluna 4 temsilciyle devam ediyor.

  Sırbistan’da Partizan, Avusturya’da da Salzburg kaldı. Sırbistan 31.875 puanda, Avusturya ise 33.600 puana sahip. Avusturya ile fark biraz açık olsa da kura şansı önem taşıyacak. Salzburg yoluna Avrupa Ligi play-off turuyla devam edecek. Partizan da Konferans Ligi play-off turu oynayacak.

  Alkışlar liderlere

  UEFA Konferans Ligi’nde gruplara Başakşehir ve Sivasspor ile başlayan Türkiye, firesiz devam ediyor. Hem Başakşehir hem de Sivasspor gruplarını lider tamamlayarak doğrudan son 16 turuna kalmayı başardı.

  Her iki ekibimiz de Avrupa’da mart ayını görmeyi bildi. G Grubu’nu tek yenilgiyle 11 puanla ilk sırada bitiren Sivasspor, tarihinin en iyi Avrupa derecesine ulaştı. Başakşehir de A Grubu’nu tek yenilgiyle 13 puanda bitirdi, liderliği bırakmadı. Başakşehir, 2019-20 sezonunda Avrupa Ligi’nde son 16 turu oynadıktan sonra en iyi ikinci derecesini bu sezon Konferans Ligi’nde elde etti.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap