Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2023 çoçuk parası ne zaman yatar

  1 ziyaretçi

  2023 çoçuk parası ne zaman yatar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ödeme | Çocuk parası | SVB

  2023 ÇOCUK DESTEK ÖDEMESİ: Çocuk parası ne kadar arttı, yeni çocuk parası kaç lira oldu 2023?

  2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar? Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplama!

  2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar? Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplama!

  2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar? Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplama!

  Asgari ücret rakamının 2023 yılı için brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlenmesinin ardından anne ödemeleri gündem oldu. Asgari ücretle beraber yaşlılık, evde bakım maaşı, engelli parası gibi birçok ödeneğin de ücreti güncellendi. Peki, 2023 doğum (rapor) parası, çocuk yardımı ve emzirme ödeneği ne kadar? İşte çalışan kadın rapor, iş görmezlik parası hesaplama detayları…

  Yeni doğum yapan anneler için devlet tarafından ödenen doğum parası hesaplama araştırmaları 2023 asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte hız kazandı. Kadınlar doğum yaptıklarında üç, bazı durumlarda ise dört ayrı ödenek alıyorlar. Öncelikle doğum izninde oldukları dönemde maaşlarını devletten iş görmezlik ödeneği ile alan annelere ayrıca doğum parası, emzirme ve yaparlarsa yarı çalışma ödeneği de veriliyor.

  ANNELERE YAPILAN DOĞUM ÖDEMELERİ

  RAPOR, İŞ GÖRMEZLİK PARASI; doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den kontrol edilebiliyor. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Ya da başvuru yapan kişiler tarafından PTT şubelerine gidilerek çekiliyor.

  DOĞUM YARDIMI: Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın doğum parası da veriliyor. İlk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 lira ödeniyor. Bunun için en yakın kaymakamlığa başvurmak yeterli, Çocuğun doğum belgelerini de yanınızda götürmeyi unutmayın.

  EMZİRME ÖDENEĞİ: Emzirme ödeneği almak için de kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl bu ödenek yeniden belirleniyor. 2022'de tutar 316 liraydı, bu yıl için henüz rakam belli değil. Kadın çalışmıyorsa sigortalı eşine bu para ödeniyor.

  ÇOKLU DOĞUM YARDIMI: En fazla 24 ay verilen ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Hanedeki kişi başına gelir şartı, 2022 yılı için 1.416 lira oldu.

  RAPOR, İZ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ PARASI HESAPLAMA 2023

  Doğum izin gün sayısı, doğumdan önce 8 hafta yani 56 gün, doğumdan sonra da 56 olmak üzere 112 gündür. Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vs.) durumu varsa doğum incesi izne fazladan 2 hafta (14 gün) olmak üzere en fazla 126 gün olmaktadır. 126 günden fazla girerseniz sistemimiz 126 gün üzerinden hesap yapacaktır.

  2023 Asgari ücretli bir annenin ödeneği şöyle hesaplanıyor:

  Aylık brüt ücret: 10 bin 8 TL

  Günlük brüt ücret: 10 bin 8 TL/ 30 = 333,60 TL

  16 Haftalık (112 gün) rapor parası: 333,60X 112= 37.363,2 TL

  Anneye ödenecek miktar: 37.363,2 X 2/ 3= 24.57 TL

  *Brüt ücrete göre örnek bir doğum parası hesaplamasıdır.


  DOĞUM (RAPOR) PARASI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

  SSK'lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılıyor. Yeni annenin doğum parasını alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor. Bunlar şöyle:

  -Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.

  -Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.

  -Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmeli. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  2022 Kasım çocuk parası ödeme takvimi... Çocuk yardım parası ne zaman yatar?

  2022 Kasım çocuk parası ödeme takvimi... Çocuk yardım parası ne zaman yatar?

  ÇOCUK PARASI NE ZAMAN YATAR?

  Çocuk parası nakit olarak alınan bir yardımdır. Bu yardım, başvuru yapılan ayı takip eden bir sonraki ayın 25. gününe kadar anne adına PTT hesaplarına yatırılır. Böylece herhangi bir bankaya gitmenize gerek kalmaz.

  Çocuk parası için yaptığınız başvurunun kabul edilip edilmediğini ya da paranın yatıp yatmadığını ise;

  En yakın PTT şubesine giderek;

  E-Devlet Kapısı üzerinden online sorgulama yaparak,

  Telefon ile 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak kontrol edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1-2-3 evladı olan ailelere 2023 yardımı! E-devlet’ten başvuruluyor paralar Aile Bakanlığından bağlanıyor! 2 çocuğa kadar 350 TL! Anaokulu, ilkokul... - Galeri - Takvim

  ZAMLI YENİ sosyal yardım ödeme tutarları: Çocuk, öğrenci... 2023 Sosyal yardım paraları ne kadar, kaç TL olacak?

  ZAMLI YENİ sosyal yardım ödeme tutarları: Çocuk, öğrenci... 2023 Sosyal yardım paraları ne kadar, kaç TL olacak?

  2023 SOSYAL YARDIM PARALARI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

  Memur maaş katsayısındaki artışla sosyal destek ödemeleri de artacak. İşte mevcut ve yeni Aile Destek Paketi, Çocuk Destek Bileşeni dahil sosyal yardım ödeme miktarı;

  2023 YILI ASGARİ ÜCRET rakamı belli oldu! Başkan Erdoğan açıkladı

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap