Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2022 dünya kültür başkenti

  1 ziyaretçi

  2022 dünya kültür başkenti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Azerbaycan'ın Şuşa kenti '2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edildi

  Azerbaycan'ın Şuşa kenti '2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edildi

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Habercilik ve KVKK İlkeleri

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Avrupa’nın 2022 kültür başkentleri belli oldu

  Avrupa’nın 2022 kültür başkentleri belli oldu

  Sürdürülebilir turizmi teşvik etmek açısından büyük önem taşıyan ve British Time Out’un seçimleriyle her sene iki ila üç arasındaki şehre verilen “Avrupa’nın Kültür Başkenti” unvanı, yalnızca şehirlerin kültürel gelişimini teşvik etmekle kalmayarak aynı zamanda sosyo-ekonomik olarak da uzun vadeli bir etki de yaratıyor.

  Ödül İlk Kez Sırbistan’da

  Müzeleri, galerileri ve etkinlikleriyle Sırbistan’ın en önemli kültür merkezlerinden biri olarak öne çıkan Novi Sad, daha önce de 2019 senesinde “Avrupa Gençlik Başkenti” seçilerek ödüllere yabancı olmadığını ortaya koymuştu. Kentin ilk fahri vatandaşı Nikola Tesla’dan ilham aldığı bir programla ödülü kucaklayan Novi Sad şehri, farklı üslupların iç içe geçtiği karakteristik mimarisi, kırsal alanları, manastır kompleksleri, iyi korunmuş ekosistemi ve zengin gastronomi gelenekleriyle, “2022 Avrupa Kültür Başkenti” unvanını da gururla taşımaya hazır.

  Novi Sad Artık Resmi Olarak Avrupa Kültür Başkenti

  Jülyen takvimine göre yılbaşına denk gelen 13 Ocak tarihinde yapılan görkemli bir açılışla, Novi Sad artık resmi olarak Avrupa Kültür Başkenti görevini devraldı.

  Şehir merkezindeki açılışa Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić ve Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojković’in yanı sıra Avrupa Birliği Sırbistan Delegasyonu Başkanı da dahil olmak üzere çok sayıda seçkin konuk katıldı.

  Sloven yönetmen Dragan Zivadinov’un “Zeniteum: 2022” adlı gösterisi ile damga vurduğu seremoni, şehrin kırk ayrı noktasında düzenlenen çeşitli müzik gösterileri ve sergi etkinlikleriyle 15 Ocak’a dek devam etti.

  Yeni Kültür Programı: Yeni Köprüler İçin

  “Avrupa’nın Kültür Başkenti” unvanını bir sene boyunca taşıyacak olan Novi Sad, Avrupa ile kurulacak yeni köprüleri temsilen geliştirdiği “Novi Sad 2022” programını “For New Bridges/Yeni Köprüler İçin” sloganı ile duyurdu.

  İsimleri “Aşk Köprüsü”, “Özgürlük Köprüsü”, “Gökkuşağı Köprüsü” ve “Umut Köprüsü” olarak belirlenen projenin sanatsal konseptinde, Avrupa Birliği’nin temel değerlerini temsil eden konulara değinilmesi planlanıyor. Aynı zamanda 45 ayrı ülkeden 1700’den fazla sanatçı da, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirecekleri çeşitli etkinliklerle Novi Sad’ın hikayesini tüm dünyaya anlatmaya hazırlanıyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Novi Sad - 2022 Avrupa Kültür Başkenti | Küçük Dünya | Gezi Rehberi

  Avrupa Kültür Başkenti

  BURSA "2022 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ" SEÇİLDİ


  Bursa, TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı'nda "2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti" seçildi.

  Türk dünyasının 2020 Kültür Başkenti Özbekistan’ın Hive şehrinde düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı'nda alınan kararla Bursa, "2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edildi.

  Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa’nın gelecek yıl için Türk dünyası kültür başkenti olmasını önerirken, "2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Osmanlı devletine başkentlik yapmış, tarihi ve mimari dokusu ile büyüleyen, yeşili ve doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri hayran bırakan Bursa’mızın adaylığını büyük bir memnuniyetle açıklamak istiyorum. Bursa şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi için sizlerin de desteklerini bekliyor, Hive, Eskişehir ve Kastamonu gibi Bursa’mızın aynı özveri ile çalışarak Türk dünyası kültür başkentleri arasında yerini alacağına inanıyorum.” dedi.

  Toplantıda, katılımcılar öneriyi kabul ederek Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

  Toplantıda alınan diğer kararla 2022, gelecek sene doğumunun 100. yılı kutlanacak Kırgız sanatçı Toktobolot Abdumomunov ve Azerbaycanlı besteci Fikret Amirov ile 2022’de ölümünün 600. yıl dönümü olan Türk mutasavvıf Süleyman Çelebi’yi anma yılı ilan edildi.

  Yazı kaynağı : usak.ktb.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap