Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2020 yks tercihleri ne zaman açıklandı

  1 ziyaretçi

  2020 yks tercihleri ne zaman açıklandı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS tercihleri son gün ne zaman?

  YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS tercihleri son gün ne zaman?

  YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS tercihleri son gün ne zaman?

  Üniversite hayali kuranlar nefeslerini tutup YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor. ÖSYM tarafından sonuçların açıklanacağı tarih sınav takviminde yer aldı. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, iki yıllık ön lisans tercih sonuçları ve dört yıllık tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtı. İşte, 2020 YKS tercihlerinin son günü…

  ÖSYM üzerinden üniversite tercihleri yani TYT puanı ile 2 yıllık ön lisans tercihleri ile TYT ve AYT puanlarıyla 4 yıllık üniversite yani lisans tercihleri resmen başladı. Tercihler için ise başvurulacak programlar arasında ilk sıralarda ise 2020 YKS tercih robotu YÖK Atlas geliyor. Sizler için YÖK Atlas tercih robotu erişim sayfasını ve detayları haberimizde derledik. Öte yandan YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihte merakla araştırılıyor. İşte, merak edilen detaylar…

  YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

  ÖSYM Başkanı Aygün’ün yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre tercihler 6 Ağustos’ta başlayacak ve 14 Ağustos’ta sona erecek. Adaylar tercihlerini https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile (e-Devlet uzantısı üzerinden) giriş yaparak gerçekleştirecekler.

  Adaylar açılacak tercih sayfasına en çok istedikleri bölümden en azına doğru ve geçen yılın tercih sonuçlarını göz önünde bulundurarak sıralayacaklar.  Ardından tercih sırlamasını kaydederek tercih işlemini tamamlayacaklar. İşte, YKS tercihlerinin yapılmasında yardımcı olacak YÖK atlas erişim sayfası…

  YÖK ATLAS İÇİN TIKLAYIN

  YKS TERCİH SONUÇLARI EN ZAMAN AÇIKLANACAK?

  ÖSYM Başkanı Aygün’ün yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre tercihler 6 Ağustos’ta başlayacak ve 14 Ağustos’ta sona erecek. Tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı kesin olarak bilinmemekle beraber sonuçların 30 Ağustos’a kadar açıklanması bekleniyor.

  Adaylar tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  2020 YKS sonuçları açıklandı! YKS tercihleri hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak?

  2020 YKS sonuçları açıklandı! YKS tercihleri hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak?

  2020 YKS sonuçları açıklandı! YKS tercihleri hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak?

  ÖSYM tarafından bir gün önce açıklanan 2020 YKS sonuçları ardından tercih süreci başlayacak. Sınava giren 2 milyon 296 bin öğrenci sonuçları öğrenerek, üniversitelerin 2/4 yıllık programların puanlarını ve kontenjanlarını araştırmaya başladı. Ayrıca tercihlerin nasıl gerçekleştirileceği ve tarihleri merak edilmeye başlandı. Merkezi yerleştirmede tercihlerin nasıl yapılacağı da kılavuzda yer aldı. YKS tercih ve yerleştirme işlemleri hakkındaki tüm detaylar haberimizde. İşte 2020 YKS sonuç sayfası ve tercih tarihleri...

  Sabah saatlerinde son dakika açıklamasıyla 2020 YKS sonuçları adayların erişimine açıldı. YKS sonuçlarını öğrenmeye başlayan lise mezunları, sonuçların ardından tercih sürecine girecek. Öğrenciler YKS sonuçlarına göre aldıkları puanlar doğrultusunda tercihlerini yapacak. ÖSYM’nin tavkimine göre, 2020 YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında tamamlanacak. İşte YKS sonuçları sorgulama linki ve tercihler hakkında merak edilen detaylar…

  YKS ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

  Üniversite sınavı sonuçlarını öğrenen binlerce öğrenci, tercih dönemi için bölümleri araştırmaya şimdiden başladı. ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza göre, 2020 YKS tercihleri 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılabilecek.

  2020 YKS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

  TERCİHLERİN YAPILMASI

  Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.
  Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT'de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını, 2020-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

  Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecektir. 2020-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır.

  DİKKAT : Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî
  yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

  a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir.

  b)
  Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

  c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

  d)
  Bir adayın kayıt hakkı kazandığı programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna gönderilecek bilgilerde, kayıt hakkı kazanan bütün adayların açık kimlikleri, fotoğrafları, puanları, ortaöğretim alan/dalı ve ek puandan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi yer alacaktır.

  e) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.

  -Tercihlerinizi son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol ediniz: Listenizdeki programların bu kılavuzda “bakınız/koşullar” olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz?
  -Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?
  -Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz?
  -Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?
  Bütün bu kontrollerden sonra tercih bildirim işleminizi gerçekleştiriniz.

  DİKKAT: ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerinizi tamamlayınız. Tercih işlemini ekrandaki uyarılara göre sonlandırınız. Tercihlerinizin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “2020-YKS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir.” ifadesini mutlaka görünüz. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercihlerinizi internetle ÖSYM'ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun olduğundan mutlaka emin olunuz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır (Tercihlerin tümüyle iptali yapılmaz.). Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayınız. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde işlem yapılmayacaktır.

  MERKEZÎ YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILACAKTIR?

  Adaylar, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini
  tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

  ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEKTİR?

  Adaylar, Tablo-3’teki ön lisans, Tablo-4’teki lisans programlarına;
  a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
  b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
  c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları
  göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2020-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar
  geçerli olacaktır.

  YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN OBP’LERİNİN ÇARPILACAĞI KATSAYILAR

  2020-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2021-YKS’ye girdikleri takdirde, OBP’lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülecektir.

  MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI NELERDİR?

  Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3’te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Bu tablolar ile ilgili koşul ve açıklamalar Tablo 4’ten sonra yer almaktadır.

  2020 YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  YKS 2020 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS tercih sonuçları…

  YKS 2020 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS tercih sonuçları…

  2,5 milyon adayın başvurduğu YKS 2020 için tercih dönemi sona erdi. YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihlerinde yapıldı. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YKS tercih sonuçlarına ilişkin açıklama

  ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün Twitter hesabından 22 Ağustos’ta yaptığı açıklamada tercih sonuçlarının önümüzdeki hafta içerisinde açıklanacağını belirtti.

  Aygün, 2020 YKS tercih sonuçları hakkında “Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız.” dedi.

  Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

  YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül arasında, elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül arasında yapılacak.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap