Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  2000 tl altındaki vergi borçları

  1 ziyaretçi

  2000 tl altındaki vergi borçları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Garo Paylan uyardı: 2000 TL'nin altında borcu olan yurttaşların borcunun silinmesinde inisiyatif şirketlerde

  Garo Paylan uyardı: 2000 TL'nin altında borcu olan yurttaşların borcunun silinmesinde inisiyatif şirketlerde

  HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan; "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5.5 milyon vatandaşımızın 2000 TL altındaki borçlarının silineceğini müjde gibi açıklamıştı. Ancak dün Meclis'te yaptığımız torba yasa görüşmelerinde bu 5.5 milyon vatandaşımızın borçlarının silinmesinin keyfiyetinin şirketlere verildiğini öğrenmiş olduk" dedi. Paylan, "Ya yurttaşlarımızı kandırmış ya da kendisi kandırılmış. Bu konuda derhal kamuoyunu aydınlatıcı bir bilgi verilmesi lazım. Aksi takdirde bu yasa Meclis'ten geçerse 2000 TL'nin altında borcu olan yurttaşlarımızın borcunun silinmesi şirketlerin insafına bırakılmış olacak" diyerek yurttaşları uyardı.

  AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül'deki Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada; 15 Ağustos 2020 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2000 TL altındaki borçların silineceğini açıklamıştı. 

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği, CHP vaatleri arasında yer alan KYK borçlarının faizlerinin silinmesini de içeren "torba" kanun teklifi geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu. 

  Maddeler arasında yurttaşların icra takibine giren 2000 TL ve altı borçlarının silinmesi de yer alıyordu. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Garo Paylan, görüşmeler sonrasında ANKA Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı. 

  "ŞİRKETLER İSTEDİĞİ KISMINI SİLECEK İSTEMEZSE SİLMEYECEK"

  Paylan; "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5.5 milyon vatandaşımızın 2000 TL altındaki borçlarının silineceğini müjde gibi açıklamıştı. Ancak dün Meclis'te yaptığımız torba yasa görüşmelerinde bu 5.5 milyon vatandaşımızın borçlarının silinmesinin keyfiyetinin şirketlere verildiğini öğrenmiş olduk. Mesela Turkcell, Vodafone gibi şirketler borçlarını bu alacaklarının istediği bir bölümünü silebilecekler, istemediklerini silmeyecekler. Yani bu 5.5 milyon dosyadan şirketler batık olduklarını düşündüklerini vergilerinden düşebilecekler ve silecekler; batık olmadıklarını düşündüklerinin icra takiplerine devam edecekler" dedi.

  “VALLAHİ SAYIN CUMHURBAŞKANI HERHALDE BİR KEZ DAHA KANDIRILMIŞ”

  Borçların silinmesine şirketlerin karar vereceği konusunda vatandaşları uyaran Garo Paylan, şöyle konuştu: 

  “HAZİNE AÇIKLADI AMA TCMB AÇIKLAMIYOR”

  Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nin de komisyonda görüşüldüğünü belirten Paylan; "Kur Korumalı Mevduat ile Hazine'nin kasasında 85 milyar TL yoksulun vergisi zengine aktarıldı. Aynı zamanda 50 milyar TL vergiden de vazgeçildi. Bu maliyet burada bitmiyor. Merkez Bankası da 100 milyar TL'nin üzerinde bir rakamı ilk 9 ayda zenginlere aktardı. Peki biz bu rakamı neden bilmiyoruz? Çünkü Hazine, Kur Korumalı Mevduat'ta maliyeti açıkladı, ama Merkez Bankası aylardır bu rakamı açıklamıyor. Yani yoksulların, emekçinin, emeklinin hakkı olan bu rakamları zenginlere aktardığı rakamı Merkez Bankası açıklamıyor" sözleriyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkililerini eleştirdi. 

  “ŞU ANDA O KASADA O PARA YOK”

  Paylan şöyle konuştu:

  "TEK SERMAYESİ İTİBARI OLAN MERKEZ BANKASI MİLLETİN KASASINDAN KAÇ PARA ZENGİNLERE PARA AKTARDIĞININ HESABINI VEREMİYOR"

  “BU PROTESTOYA HEP BERABER KATILMALIYIZ”

  "Biz muhalefet partileri olarak; CHP, HDP ve İYİ Parti'li milletvekilleri olarak protesto edip Plan ve Bütçe Komisyonu'nu terk ettik. Ama bu protestoya hep beraber katılmalıyız. Kur Korumalı Mevduat ile 85 milyonun vergileri, gelirleri birkaç yüz bin zengine aktarılıyor. Bu soygun çarkına dur demek hepimizin sorumluluğu" dedi.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  2 bin liranın altındaki borçlar, ‘alacaklı rıza gösterirse’ silinecek

  2 bin liranın altındaki borçlar, ‘alacaklı rıza gösterirse’ silinecek

  9 Kasım 2022 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Kanun ile belirli şartların mevcut olması halinde borçlusu gerçek kişi olan 2 bin TL ve altında kalan icra borçları ile bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilmekle birlikte, anapara takip bakiyesi 2 bin 500 TL ve altında kalan bireysel nitelikli kredilerden kaynaklı alacakların tasfiye edilmesinin önü açıldı.

  YAK Avukatlık, henüz çok taze olan bu konuyu detaylandırdı. YAK Avukatlık Ortakları Hande Yayla Oğuzülgen, Buket Altufan Ulu ve Özge Konukçu'nun aktardığı bilgilere göre, Türkiye genelinde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ve milyarlarca icra borcunu kapsayan torba yasa ile ilgili kritik birkaç noktaya değinilmesi gerekiyor. Torba Yasa, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılan borçları kapsıyor. Abonelik sözleşmelerinden doğan alacaklar da dahil olmak üzere takip talebinde yer alan toplam tutarı 2 bin TL'yi aşmayan alacaklar ile daha yüksek tutarda takip başlatılmış olmasına karşın 15 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla yapılan tahsilatlar nedeniyle bakiye takip tutarı 2 bin TL'ye denk veya bu tutarın altında kalan alacaklar değersiz alacak olarak kabul edilecektir. Bu alacakların tasfiye edilebilmesi için alacaklıların, 2023 Mayıs ayı sonuna kadar alacaklarından feragat ettiklerine dair dilekçe sunarak icra takiplerini sonlandırmaları gerekiyor.

   Torba Kanun'un geçici 3. maddesine getirilen düzenleme de değinen uzmanlar, “Torba Kanun ile varlık yönetim şirketlerince bankalardan devir ve temlik alınan alacaklar için de geçici 3. Madde ile ayrı bir tasfiye usulü getirilmiştir. Bu alacakların tasfiye edilebilmesi için 15 Ağustos 2022 tarihi itibariyle alacağın varlık yönetim şirketine devir olmuş olması, Torba Kanun'un yürürlüğe girdiği 9 Kasım 2022 tarihi itibarıyla anapara takip bakiyesinin 2 bin 500 TL ve altındaki tutarda olması, alacağın, bireysel nitelikli kredi sözleşmelerinden kaynaklı alacak olması, varlık yönetim şirketinin kalan anapara, faiz, masraf, vekalet ücreti ve benzeri alacakların takibinden feragat etmeleri gerekiyor. Bu şartların sağlanması halinde anapara takip bakiyesinin yarısı varlık yönetim şirketine ödenecek. 9 Kasım 2022 tarihinden sonra varlık yönetim şirketlerince yapılmış tahsilatlar ise bu şirketlerce borçlusuna iade edilecek” ifadelerini kullandı.

  Hüküm uyarınca tasfiye edilecek tutarın belirlenmesinde bir gerçek kişinin tüm varlık yönetim şirketlerine olan borç toplamı dikkate alınacak. Bu hüküm kapsamında alacaklı kuruluşlar tarafından tahsil edilen tutarlar nedeniyle lehe alınan paraların banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf olduğu, tasfiye edilen alacaklar için ise alınması gereken icra tahsil harcı, vazgeçme harcı ve cezaevi harcının alınmayacağı yer alıyor.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2023 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap