Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  20 temmuz kıbrıs barış harekatı kutlama mesajları

  1 ziyaretçi

  20 temmuz kıbrıs barış harekatı kutlama mesajları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  OĞUZ

  Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurban Bayramı dolayısı ile mesaj yayımladı.

  Oğuz, mesajında şunları kaydetti:

  "Birlik ve beraberliğimizin önemli sembollerinden biri olan Kurban Bayramı, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlnmesi için bir vesiledir. Dayanışmanın, sevgi, saygı ve muhabbetin temelidir. Her bayram olduğu gibi bu bayram da mazlumların ve ihtiyaçlıların yanında olmak bizim önemli görevlerimiz arasında yer almalıdır. Yardımlaşma ve yardıma muhtaç olanlara böylesine bir günde yardım etmek çok önemlidir. Bayram boyunca vatandaşlarımızdan temennimiz Covid-19 kurallarına azami şekilde uymaları ve bayram sürecini kendilerini ve sevdiklerini koruyarak sağlıklı bir şekilde geçirmeleridir.

  Bu duygularla tüm İslam âleminin Kurban Bayram’ını kutlar; sevginizi ve sevinçlerinizi paylaşarak Kurban Bayramı’nı en güzel şekilde idrak etmenizi temenni ederim".

  ARIKLI

  Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı  Türk askerinin 47 yıl önce adaya çıkarma yapmasıyla Kıbrıslı Türklerin özgürlüğe kavuştuğunu belirtti.

  Arıklı yayımladığı  Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında,, "Bizler bugün barış ve huzur içerisinde yaşıyorsak, 20 Temmuz'da yapılan Barış Harekatı sayesindedir. Anavatan Türkiye olmasaydı, şimdi adada bir Türk yaşamını sürdürüyor olamazdı" ifadelerini kullandı.

  EOKA'cıların adayı Yunanistan'a bağlama girişimlerinin engellendiğini, Yunan darbesi sonucunda adanın kan gölüne döndüğünü belirten Arıklı, "Bugünlerde Yunan darbesini EOKA katliamlarını görmeyenler de var. O dönem Türkiye olmasaydı, katliamlar devam edecekti" ifadesine yer verdi.

  Arıklı “Kıbrıs Türkleri 47 yıldır Rumların keyfini ve  barış yönünde adım atmasını beklemiştir. Ama artık bu dönem bitmiştir. Kıbrıs Türk tarafı olarak kendi yazdığımız senaryoyu hayata geçireceğiz. Yeni senaryonun uzun adı egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümdür. Bu 20 Temmuz’u ilk kez federasyon gölgesinin dışında kutluyoruz. Mutluyuz huzurluyuz.” ifadelerini kullandı.

  AMCAOĞLU

  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “20 Temmuz 1974, Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuştuğu gündür” dedi.
  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Kıbrıs Türk halkının 47 yıl önce, yıllarca çektiği acılardan ve tutsaklıktan kurtulmanın büyük mutluluğunu yaşadığını kaydederek, Barış Harekatının Kıbrıs Türk halkına bağımsızlığı, özgürlüğü ve güvenliği armağan ettiğini belirtti.
  Amcaoğlu, Kıbrıs Türkü’nün, Anavatan Türkiye’nin de desteği ile kendi devletini kurduğunu ve yaşatmakta da kararlı olduğunu vurguladı.
  Amcaoğlu mesajında şunları kaydetti:
  “Barışın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Mutlu Barış Harekatı’nın 47’inci yıldönümünde, bugünlere gelmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kahraman gazilerimizi minnet duyguları ile selamlıyorum. Her zaman yanımızda olan Anavatan Türkiye’ye şükranlarımızı sunarken, tüm halkımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum.”

  ÇAVUŞOĞLU

  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelirken geçtiği zorlu süreç ve varlığını sürdürme mücadelesinin dünya tarafından artık görülmesi, insan haklarına aykırı olan ambargo ve izolasyonların kaldırılması gerektiğini belirtti.
  Çavuşoğlu, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı’nın 47’inci yıldönümünü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının onurlu varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasını teşkil eden Barış harekâtının,  Kıbrıs Türk halkına haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına gelmesinin yolunu açtığını ifade etti.
  Çavuşoğlu, mesajında şunları kaydetti:
  “Kıbrıs Türk halkı toplumsal varlığını korumak için büyük mücadeleler vermiş, büyük acılar çekmiştir. Kıbrıs Türk halkının 1963-74 arasında verdiği varoluş mücadelesi, Barış harekâtıyla birlikte yeni bir safhaya geçmiş, kendi kendini yönetebileceği bir coğrafyada, güven içinde yaşayabilmesine vesile olmuştur.
  47 yıldır halkımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Anadolu halkının maddi manevi desteğiyle, huzur ve güven içerisinde yaşayabilmekte, toplumsal gelişimini sürdürebilmekte, yarınlara umutla bakabilmektedir. Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelirken geçtiği zorlu süreç ve varlığını sürdürme mücadelesi dünya tarafından artık görülmeli, insan haklarına aykırı olan ambargo ve izolasyonlar kaldırılmalıdır.
  Bu duygu ve düşüncelerle Halkımızın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlar, başta Anavatan Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelmesinde emek verenlere minnetlerimi sunar,  vatan uğruna  canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.”

  SUCUOĞLU

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

  “Bayramlar; birlik, beraberlik, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşmanın pekişmesine, toplumsal dayanışmanın güçlenmesine katkı sunan; küskünlüklerin sona ermesine vesile olan müstesna zamanlardır” diyen Sucuoğlu, Milli birlik, bütünlük ve kardeşliğe ziyadesiyle ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak sevgiyle, hoşgörüyle tam bir kaynaşma ve birliktelik ruhuyla hareket etmeli ve sürekli dayanışma içinde olmalıyız” ifadesini kullandı.

  Pandeminedeniyle de uyarılarda bulunan Sucuoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

  “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş gösteren pandemi nedeniyle hassas bir süreçten geçmekteyiz.

   Pandemi süreci hayatımızın her alanında olduğu gibi Bayramlarımızın idrakinde de eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmayı zorunlu kılmıştır. Bu salgını en az sıkıntıyla atlatabilmek ailemiz, yakınlarımız ve tüm halkımızın sağlığı, huzuru ve geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte vatandaşlarımızın salgınla mücadele kapsamında belirlenen tüm kurallara özellikle de Maske, Mesafe ve Hijyen kurallarına uyması sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir. Bu konuda göstereceğiniz duyarlılık ve içinde bulunduğumuz toplum sağlığı açısından üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle hareket ederek Pandemi sürecini başarıyla atlatacağımıza yürekten inanıyorum.

  Bu duygu ve düşüncelerle, vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlar, tüm insanlık için barışa, kardeşliğe ve sevgiye vesile olmasını temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım”.

  SADIKOĞLU

  İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kurban Bayramı ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayınladığı mesajla kutladı. Sadıkoğlu, mesajında ‘bu yıl çifte bayram, çifte mutluluk yaşıyoruz’ diyerek, pandeminin son bulduğu, yeniden bir arada kutlanabilecek, nice sağlıklı bayramlarda buluşmayı diledi.

  Başkan Sadıkoğlu, şöyle dedi:

  “Bu yıl Temmuz ayı, Kıbrıs Türk Halkı için önemli iki bayramı içerisinde barındırıyor. Bunlardan biri Barış ve Özgürlüğümüzün sembolü, 20 Temmuz. Bir diğeri ise Kurban Bayramı. 

  Anavatan Türkiye’nin etkin ve zamanında müdahalesiyle esaretten kurtulduğumuz gün olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramımızı kutluyorum.  20 Temmuz, yarım asra yaklaşan yaşıyla bizlere gurur ve heyecan vermeye devam ediyor. Zira 20 Temmuz tarihi, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahraman Türk Ordusu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bizleri Rum’un insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

  Harekât ile birlikte bizi karanlıktan aydınlığa çıkaran, özgürlüğümüze kavuşturan, dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, bu uğurda canını hiçe sayan tüm şehitlerimize ve gazilerimize, Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyorum.”

  “Biz Müslümanlar için önem teşkil eden Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz’a denk geldi. Son iki yıldır pandeminin gölgesinde kutladığımız Kurban Bayramı’nın, hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanan tablo gösteriyor ki, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını henüz bitmiş değil.  

  Pandemi kurallarına uymayı sürdürmemizde büyük fayda var. Herkes kişisel tedbirini almayı sürdürmeli, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, kişisel temizliğimize özen göstermeli, maske kullanımına devam etmeliyiz. Uzman görüşlerin uyarılarını dikkate alıp, virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Hem kendi hem de sevdiklerimizin sağlığı için aramıza mesafe koymaya devam edelim. Lakin bu kurallara uyduğumuz takdirde güzel günler yakın. Bu vesileyle tüm halkımızın Kurban Bayramını kutluyor, Covid-19 salgınının son bulacağı, birbirimize kavuşacağımız sağlıklı nice güzel bayramlar geçirmeyi diliyorum.”

  TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ

  Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, 53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebinin Rumların  Enosis’te ısrar etmeleri olduğunu belirterek, “Barış için Kıbrıs Türk halkının varlığını ve özgürlüğünü sağlayan KKTC’nin yaşatılması gerçeği ortadadır” dedi.   

  Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “20 Temmuz 1974’de Anavatanımız Türk Silahlı Kuvvetleri, Uluslararası antlaşmalardan doğan meşru ve de barışçı müdahaleyi yapmamış olsa idi bugün Kıbrıs’ta, Girit Adası’nda olduğu gibi tek bir Türk kalmayacaktı” diyerek, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’de gerçekleştirdiği müdahalenin  haklı ve yerinde olduğunu kaydetti.

  1959’dan başlayarak gelinen tarihi süreci aktaran Bora, Rum saldırılarına karşı Kıbrıs Türk halkının yılmadığını, yediden yetmişe herkesin ulusal direnişte yerini aldığını ve umutsuzluğa kapılmadığını anlattı.
        
  Bora, “Bu direniş değil birkaç gün hafta veya ay değil 11 yıl devam etmesine rağmen Kıbrıs Türk halkı  ne Rum’a ne de BM Barış Gücü’nün tehditkâr taleplerine boyun eğmedi. Kadını, erkeği, yaşlısı ve genci ile birlikte bu direnişte başını dik tuttu. Anavatan Türkiye’ye ve de kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine güvendi ve bu güveni boşa çıkmadı” dedi.

  53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebinin Rumların  Enosis’te ısrar etmeleri olduğunu belirten Bora, şunları kaydetti:

  “Bilinmelidir ki Birleşik bir Kıbrıs’ın sahibi Kıbrıs Türk halkı olmayacaktır. Birleşik bir Kıbrıs’ın sahibi Avrupa yani AB ve sonuçta Yunanistan olacaktır. 53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebi Rumların  Enosis’te ısrar etmelerindendir. Rum ve Yunan’ın ve onlara arka çıkan emperyalistlerin amacı bizleri Anavatanımızdan koparıp devletimizden vazgeçerek Birleşik bir Kıbrıs’ta Rum’a tabi olmamız hedeflenmektedir.  Bunun için canla başla çalıştıklarını ve ortak projelere destek verdiklerini ve bu amaç için psikolojik savaşı da başarılı bir şekilde sürdürmektedirler. 
        
  Tüm bu nedenlerle başta öğretmenler olmak üzere KKTC aydınlarını Rum faşizmine karşı direnmeye; Kıbrıs’ın yaşanmış gerçeklerini gençlerimize ve halkımıza anlatmaya, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin maskesini düşürmeye, Kıbrıs Türklerinin aldatılarak içinden çıkılmaz bir tuzağa düşülmesini engellemeye davet ediyoruz.” 

  Bora, barış için Kıbrıs Türk halkının varlığını ve özgürlüğünü sağlayan KKTC’nin yaşatılması gerçeğinin ortada olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Halkımızın yeniden tehlikeler karşısında olduğunu görüyor ve bu tehlikelere karşı uyarmakta ve halkımızı bu önemli yıl dönümünde haklı ve meşru devletimiz ile onu tanıyan ve kollayan Anavatanımıza dört elle sarılmaya davet ediyoruz. 
         
  20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtının 47’nci Yılında bizlere bugünleri, canları ve kanları ile armağan eden aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor başta Büyük Türk Ulus’u ile yüksek iman gücüne sahip kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan sarsılmaz inancımızı bir kez daha kıvançla yineliyoruz.”

  HAK SEN

  Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı Eren Büyükoğlu, yayınladığı mesajla başta çalışanlar olmak üzere tüm halkın bayramını kutladı.

  Büyükoğlu, gerek pandemi, gerek TL’nin değer kaybı, gerekse zamlar yüzünden halkın bayramı sıkıntılarla karşıladığını, ancak buna rağmen bayramların insanların sevdikleriyle birlikte keyifle ve huzurla geçirdiği günler olduğunu kaydetti. 

  Büyükoğlu, “Herkesin malumu olan sebepler ve hükümet edenlerin yanlış politikaları sonucunda, halkımız maalesef bu bayramı ideal koşullarda karşılamamaktadır. Ancak daha mutlu bayramlar için, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

  MEMUR SEN

  Kıbrıs Türk Memur Sendikası (MEMUR-SEN);  Kıbrıs Türk halkının egemen,  kendi geleceğini belirleme evrensel hakkını kullanarak kurduğu, KKTC Devleti’ne sahip bir halk olduğunu belirtti.
  MEMUR-SEN Başkanı Akın Manga 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, üç maymunu oynamaya devam eden sözde uygar dünyanın hala daha Kıbrıs Türk halkının egemen varlığını yok saymaya, insanlık dışı ambargoları sürdürmeye, Kıbrıs sorununun 1974’te başladığı yalanına inanarak, Rumlarca 1963’te işgal edilen sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Kıbrıs Türkü’nü  yamamaya çalıştığını kaydetti.
  Manga, “Devlet sahibi siyasi eşit bir halkız. Bizimle egemen siyasi mutlak eşit bir halk olarak, yan yana yaşamak isterlerse, bu gerekçeleri kabul edeceklerdir. Aksi halde KKTC Devleti’nin tanınması talebiyle bizler yolumuza devam edeceğiz. “ifadelerini kullandı.
     Barış ve Özgürlük Bayramı2nın 47.yıl dönümünü ve Kurban Bayramı’nı  kutlayan Manga, Türkiye’ye olan sarsılmaz güvenlerini yineledi.  
  Manga, var oluş mücadelesinde canlarını feda şehitleri rahmet, gazileri minnet ve şükranla andı.

  EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

  Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve Kurban Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı.

  Dernek açıklamasında, sistemli ve örgütlü bir tedhişle 1955 yılında tanışan Kıbrıs Türkünün, kurucu ortağı olduğu devletten üç yıl içerisinde dışlandığı, özellikle 1963 ve 1974 yılları arasında da özgürlüğünün kısıtlandığı, yokluklar içerisinde gettolarda yaşamaya mahkum edildiği anlatıldı ve şunlar kaydedildi:

  “Bu zaman zarfında her türlü zulüm ve baskıya maruz kalan Kıbrıs Türk Halkı'na en temel hakkı olan yaşam hakkını fazla gören Rum ve Yunan ikilisinin Enosis hayallerine daha çabuk ulaşmak için Yunanistan'da yapılan faşist darbenin uzantısı olarak Başpiskopos Makarios'u da devirmek suretiyle yerine faşist Nikos Sampson'u getirerek kurguladığı karanlık oyunu Anavatan Türkiye ve kahraman TSK, garantörlük hak ve yetkilerini kullanarak 20 Temmuz 1974 sabahı icra ettiği Barış Harekatıyla engelleyerek bozmuştur.

  Barış Harekatıyla Kıbrıs Türk varlığını korumak için varoluş ve direnişin sembolü olan Mücahitle Mehmetçiğin omuz omuza mücadelesi nihayete ulaşarak, çekilen acılar ve katliamları sonlandırmıştır.

  Anavatan Türkiye Kıbrıs Türkü için her türlü maddi ve manevi fedakarlığı göstermekten hiçbir zaman kaçınmadığı gibi gereğinde can vermekten de kaçınmamıştır. Kıbrıs için bir dönüm noktası olan 20 Temmuz 1974'ün üzerinden bugün tam 47 yıl geçmiştir. Kıbrıs Türk'ü ve Anavatan'ın çözüm yönünde ortaya koyduğu iyi niyet ve irade Enosis hedefinden vaz geçmemiş olan Rum ve Yunanlılar tarafında karşılık bulmamıştır.”

  Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmeyecek olan Kıbrıs Türk Halkının bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuştuğu bu günde tarih sahnesinde özne olarak da yerini aldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet’i Devleti ile Anadolu’daki Türk Halkı’nı temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Barış ve Özgürlük Bayramında KKTC Meclisine hitabına katılmayarak protesto edenler Anadolu’daki kardeşlerimize karşı vefasızlık ve saygısızlık örneği sergileyerek yüce milletimizle olan bağlarımız ve haklarımıza halel getirirken, Enosis hedeflerine ulaşma gayretlerinden zerre taviz vermeyen Rum ve Yunanlıları da sevindirmektedirler” denildi.

  Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

  “Barış ve Özgürlük Bayramımız ile Mübarek Kurban Bayramını kutladığımız  bu mutlu günde hedefimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletini koruyarak, halkımızı güven ve refah içerisinde geleceğe taşımaktır.

  Bu vesileyle halkımızın Barış ve Özgürlük Bayramını ile Kurban Bayramını kutlar, şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız silah arkadaşlarımızı rahmetle, gazilerimizi saygıyla anarız.”

  Yazı kaynağı : www.kibrisgenctv.com

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

  Özersay, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46. yıldönümünde yayınladığı mesajda, “20 Temmuz 1974 Barış Harekatı Kıbrıs Türküne bağımsızlığı, özgürlüğü ve güvenliği sağlamıştır” dedi.

  Özersay mesajında şu ifadeleri kullandı:

  “Uluslararası antlaşmalar ihlal edilerek gerçekleşen Yunan darbesi ertesinde Garanti Antlaşması’nın verdiği hak ve yükümlülüğün gereği olarak ortaya çıkan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı Kıbrıs Türküne bağımsızlığı, özgürlüğü ve güvenliği sağlamıştır.

  Doğu Akdenizde ve bölgede tüm dengeleri değiştiren bu tarihi adım şehitlerimiz, gazilerimiz ve öngörülü devlet adamları sayesinde atıldı.  Tümünü rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Barış ve Özgürlük Bayramımız kutlu olsun.

  ÇAVUŞOĞLU

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “20 Temmuz 1974 yılında verilen mücadele ne kadar kıymetli ve manevi açıdan önemliyse, bugün KKTC’nin bağımsızlığının muhafaza edilmesi için verilecek mücadele de en az o kadar önemli ve kıymetlidir.” dedi.

  Çavuşoğlu, yayımladığı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, Barış Harekâtı’nın 46. yıl dönümünü idrak etmenin büyük coşkusu ve gururu içerisinde olduklarını, harekâtın, barışın, özgürlüğün, milli duruşun ve dayanışmanın simgesi olduğuna dikkat çekti. 

  “Barış Harekâtı olmasaydı, bugün Kıbrıs’ta Türk varlığından, egemen ve özgür Kıbrıs Türk halkından söz edilemezdi” diyen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının egemen ve özgür bir şekilde varlığını sürdürmesi için sahip olduğu hak ve çıkarları en üst düzeyde korumasına ve her şartta devletini yüceltmesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Çavuşoğlu’nun mesajı şöyle:

  “Değerli halkımız; 20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtının 46. yıl dönümünü idrak etmenin büyük coşkusunu ve gururunu yaşıyoruz. 

  20 Temmuz, Bülent Ecevit'in, Rauf Denktaş'ın, Dr. Fazıl Küçük’ün, barış için hayatlarını feda eden şehitlerimizin ve bu uğurda canını ortaya koyan gazilerimizin dünyaya meydan okuyuşunun simgesi, Ada’da bağımsız bir devlet olan KKTC'nin ulusal egemenliğinin temelinin atıldığı ilk adımıdır.
  Barış Harekâtı olmasaydı, bugün Kıbrıs’ta Türk varlığından, egemen ve özgür Kıbrıs Türk halkından söz etmemiz mümkün değildi.

  Bu yüzden, 20 Temmuz 1974 yılında verilen mücadele ne kadar kıymetli ve manevi açıdan önemliyse, bugün KKTC’nin bağımsızlığının muhafaza edilmesi için verilecek mücadele de en az o kadar önemli ve kıymetlidir.

  Kıbrıs Türk halkı, geçmişin acı tecrübelerini bir kez daha yaşamamak ve egemen bir şekilde varlığını sürdürmek için sahip olduğu hak ve çıkarları en üst düzeyde korumalı ve her şartta devletine sahip çıkarak geleceğe taşımalıdır. 

  Bu bağlamda ülkesini seven, vatanına sahip çıkan, milli değerleri göz önünde bulunduran bir nesil yetiştirmenin, en asli görevimiz olduğunun bilinciyle hareket edecek ve bu doğrultuda adımlar atacağımızı belirtmek isterim.

  Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyorum.”

  BAYBARS

   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 46. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

  “Kıbrıs Türk Halkı, uzun yıllar bu topraklarda özgürlüğü kısıtlanmış bir şekilde can ve mal güvenliği tehdit altında yaşamak zorunda bırakılmıştır” diyen Baybars, “çatışmaların gölgesinde çok zor günler geçirdik, belleklerimizden silinmeyecek unutulmaz dramlar yaşadık.” İfadesini kullandı.

  Baybars mesajını şöyle sürdürdü

  “O zor şartlardan bu günlere gelinmesinde onurlu ve haklı varoluş mücadelemizin öncülerinin çok büyük fedakarlıkları oldu. Bu onurlu mücadeleye yakışır şekilde ülkemizi dünden daha iyi bir noktaya, daha güzel yarınlara taşımak için çalışıyoruz.

  Hamasi söylemlerle ve nutuklarla değil, özgür ve hür bireyler olarak bu topraklarda demokrasisi güçlü, adil, daha çağdaş, daha planlı büyüyen, daha  refah bir devlet yaratmak için çalışmalıyız. Bizler için hiç düşünmeden canlarını feda eden aziz şehitlerimizin huzur içinde yatmasını sağlamak, bu memleketi seven her Kıbrıslı Türk’ün birinci görevi olmalıdır.

  Bu duygu ve düşüncelerimle tüm halkımızın, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlar, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlık ve esenlikler dilerim.”

  TAÇOY

  Ekonomi ve Enerji Bakanı Bakanı Hasan Taçoy, 20 Temmuz Barış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

  “20 Temmuz 1974, sadece Kıbrıs Türkleri için değil, Kıbrıs Rumları için de barışın ve huzurun sembolüdür” diyen Taçoy, “Adanın o günkü Kıbrıs Türklerini canından, malından eden, iç savaşla aynı zamanda Kıbrıs Rumlarınının da birbirini öldürdüğü kanlı dönemi; Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklı müdahalesi ile son bulmuştur” ifadesini kullandı.

  Taçoy mesajına şu sözlerle devam etti:

  “1974 sonrası ise, Anavatan Türkiye ile et ve tırnak olduk, geliştik ve bir devlet sahibi olduk. Bunun kıymetini bilelim.

  Özellikle pandemi döneminde; bizi insan haklarına aykırı bir şekilde dışlayan bir çok ülkeden daha başarılı bir yönetim örneği gösterdik. Bunu; bir devlet ve çağdaş bir devlete ait kurumlarımızın çabası ve organizasyonu ile başardık.

  1974’den 2020’ye uzanan zor ve meşakkatli dönemde emeği bulunan; merhum Türkiye liderleri Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan; Kıbrıs Türkü liderleri Dr. Fazıl Küçük ve kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.

  20 Temmuz 1974, dünyada eşi görülmemiş bir barış ortamının temellerinin atıldığı, akan kanın durdurulduğu örnek bir gündür. Bize düşen bu zor mücadeleden çıkan KKTC’yi ilelebet yaşatmak ve Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisine dört elle sarılarak, huzur ortamını ekonomik başarılarla taçlandıracak yönetim becerisini göstermektir.

  Bir kez daha 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda şehit düşen, öncesinde Kıbrıs Türkünün bir arada mücadele etmesi için gecesini gündüzüne katan, gözünü korkmadan canını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerim.

  Sorumluluklarımız farkında, daha çok çalışmaya devam edeceğiz.”

  OĞUZ

  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

  Oğuz mesajında, bugünün, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde tarihi bir gün olduğuna işaret ederek, 20 Temmuz Barış Harekatı’yla birlikte Kıbrıslı Türklerin özgürlüklerine kavuştuğunu, Türkiye’nin desteğiyle zor günleri geride bıraktığını kaydetti.

  Barış Harekatı’ndan bu yana geçen süreçte, Kıbrıs  Türk halkının adada çözüme yönelik irade göstererek, cesaretli adımlar attığını anımsatan Oğuz, şöyle devam etti:

  “Ne yazık ki çözüm yönündeki irade karşılık bulmadığı için pek çok tarihi fırsat kaçırılmıştır.

  Barış Harekatı’nın 46’ncı yıl dönümünü kutladığımız bu günde adada kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşma yönündeki dileğimizi yinelemek isterim.

  Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlar, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, gazilerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.”

  SUCUOĞLU

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta insanca yaşama ve var olma hakkını korumak için 1963’ten 1974’e kadar çok zorlu mücadeleler verdiğini ve  20 Temmuz Barış Harekatı ile can güvenliğini ve özgürlüğünü  teminat altına aldığını kaydetti

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı  dolayısıyla mesaj yayımladı.

  Bakan Sucuoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

    “20 Temmuz 1974, Rum-Yunan tarafının, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama hayaline son veren, Kıbrıs’ta Türklere ve Rumlara barış getiren, Yunan cuntasını ortadan kaldıran; KKTC Devleti’nin egemen varlığının  temelinin atıldığı ; Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde bağımsız, özgür ve egemen bir halk olarak varlığının   geleceğe taşındığı tarihi bir gündür.

  20 Temmuz Barış Harekatı’ndan bugüne kadar geçen 46  yılda Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin desteği ve iş birliğiyle her türlü haksız baskı ve izolasyona rağmen imkanları zorlayarak büyük gelişmeler sağlamıştır. Kıbrıs Türk halkı, Anadolu halkının sonsuz desteğini her zaman yanında hissetmekte ve Türkiye Cumhuriyeti ile ülkemizin sarsılmaz bağlarla bağlı ilişkilerinin önemini çok iyi bilmektedir.

  Başta özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş olmak üzere 20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı’na katılıp omuz omuza savaşan Mehmetçik ve Mücahitlerimize  şükranlarımı iletir, tüm şehitlerimizi rahmetle anar, Kıbrıs Türkü’nün  Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlarım. "

  KTBK

  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

  Mesajda şu ifadeler kullanıdı:

  “Barış ve özgürlüğün sembolü 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Mutlu Barış Harekatı’nın 46’ncı yıldönümünde bugünlere gelmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyoruz.

  GKK
  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK), 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

  GKK mesajında şu ifadelere yer verildi:

  “Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi olan, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 46’ncı yılını kutluyor, barış ve özgürlük yolunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz.”

  ARIKLI

  Yeniden Doğu Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, 20 Temmuz her ne kadar Kıbrıs Türklüğüne özgürlük, barış ve huzur getirmişse ve bunun için Kıbrıs Türkleri tarafından bayram olarak kutlanıyorsa da, bu bayramın aslında dünya Türklüğünün zafer bayramı olarak kutlanması gerektiğini vurguladı.

  YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında şunları kaydetti:

  “Ne yazık ki Mehmetçik ve Mücahidimizin birlikte elde ettiği bu askeri zaferin anlam ve önemini dahi yeni yetişen kuşaklara anlatamadık. 20 Temmuz zaferimizin bir neticesi olan KKTC’yi hala daha ekonomik, sosyal ve siyasi zaferle taçlandıramadık. Kurduğumuz bu aziz devleti yaşatıp kökleştirecek tedbirler alamadık.

  Yıllardan beri süregelen ve sonuç vermeyen bir federasyon hayaline bu devleti kurban edebilmek için müzakereler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Federasyon görüşmeleri devam ettikçe hiçbir devletin bizi tanımayacağı gerçeğini anlayamadık. “BM Kararları varken bizi tanımayacaklar. Bunun için federasyon görüşmeliyiz. Başka çaremiz yok” anlayışı ile halkımızı öğretilmiş bir çaresizliğe mahkum ettik.

  Önümüzdeki sürecin bu anlayışın noktalanacağı bir süreç olmasını ve devletin başına bu devlete inanan insanların gelmesini umut ediyoruz.

  Barış Harekatı’mızın 46. yıl dönümünü kutlarken şehitlerimizi rahmet gazilerimizi minnet ile anıyor, Anavatanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.          

  ÖZÇINAR

  Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediyesi Başkanı Mahmut Özçınar, 20 Temmuz 1974’ün Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs Türkü için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türkü’nü özgürlüğüne kavuşturan Mutlu Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümünü, Türkiye’nin desteği ve güvencesi altında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında huzur ve güven içerisinde kutladıklarını belirtti.

  Özçınar yayınladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının 1963-74 yılları arasındaki zorlu dönemde çetin mücadele verdiğini, 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin Garanti ve İttifak antlaşmalarından doğan haklarıyla yaptığı müdahale sonucunda özgür ve güven içinde yaşayabileceği bir coğrafyaya kavuştuğunu kaydetti.

  Özçınar mesajında, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlarken, “Barış Harekâtı sırasında şehit düşenlere Allah'tan rahmet diler, gazilerimizi saygı ile anarım” ifadelerine yer verdi.

  ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ 
  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı. 
  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği  Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, 21 Aralık 1963’ten 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’na kadar geçen 11 yıllık sürenin, Kıbrıs adası üzerinde “kara leke” olduğunu belirtti. 
  Barış Harekâtı sayesinde bugün Kıbrıs Türkü’nün, Kıbrıs adası üzerinde Türk-Müslüman kimliğinin varlığını sürdürüp koruduğunu ifade eden Kelle, Çiftçiler Birliği’nin de Kıbrıs Türk halkının örgütlü mücadelesinin “gizli kahramanı” olduğunu kaydetti. 
  Kelle, 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın sadece Kıbrıs adasına değil, Yunanistan’a da barış getirdiğini ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkının ada üzerinde var olabilmesi için kader değil, şans olduğunu vurguladı ve bu uğurda şehit olanları andı, gazilere ve şehit ailelerine uzun ömürler diledi.
  DP GENÇLİK ÖRGÜTÜ
  Demokrat Parti Merkez Gençlik Örgütü de mesajında,  yokluk ve imkânsızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmayan Kıbrıs Türk halkının, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü varoluş mücadelesini Türkiye'nin desteği ile birlikte zaferle neticelendirdiğini kaydetti. 
  Mesajda şunlar da ifade edildi:
  “Kıbrıs Türk halkını 11 yıllık Rum zulmü ve vahşetinden kurtarıp, haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına kavuşturan 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın bu kutlu yıl dönümünde aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, bu uğurda kanının son damlasına kadar mücadele eden herkesi minnetle anıyoruz.”
  TMT DERNEĞİ
  Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, halkın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak, 21 Aralık 1963’te anayasal hakları silah zoru ile gasp edilen ve katliama uğrayan Kıbrıs Türk halkının en zor şartlarda, ambargo ve izolasyonlar altında Rum’a teslim olmadığını kaydetti.
  Bayar, yayımladığı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, Makarios’un uzun vadeli Enosis planına karşı olan EOKA-B ve Yunan subaylarının başını çektiği 15 Temmuz 1974 Yunan cunta darbesi ile Enosis’in gerçekleştirilmek istendiğini, darbeden sağ olarak kurtulan Makarios’un ise 19 Temmuz 1974’de BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında, darbe ve Yunan işgalini dünyaya duyurup yardım talep ettiğini hatırlattı.
  20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nın şehitler pahasına, şanla ve şerefle başarıldığını kaydeden Bayar, Türklere özgürlük ve Adaya, Rum’a ve Yunanistan’a da barış sağlandığının altını çizdi.
  “EN İYİ ÇÖZÜM ŞEKLİ BUDUR”
  Bayar mesajında, “Rum ve Yunan tarafının amacı Enosis idi. Enosis önlendi. Nüfus Antlaşması ile ve Doruk Antlaşmalarıyla Türkler Kuzey’de Rumlar Güney’de iki bölgelilik tesis edildi. 46 yıldır da iki ayrı idare ve dvlet barış içinde yan yana yaşantısını sürdürmektedir. En iyi çözüm şekli de budur. Artık bu gerçeğin de tüm dünya tarafından da görülmesinin zamanı gelmiş ve geçmiştir.” ifadelerini kullandı.
  Bayar, “Bize bugünleri sağlayan ve gösteren aziz şehitlerimizi rahmetle anar, kahraman gazilerimizi saygı ve sevgiyle kucaklarız.” diyerek mesajını tamamladı.
  ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİ
   Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtının 46. yılını yaşamanın gurur ve heyecanı içerisinde olunduğunu bildirdi.
  Benan, 20 Temmuz mesajında, Türkiye ile birlikte yılmadan verilen onurlu mücadelelerin Kıbrıs Türk halkını özgür, bağımsız, kendi devleti ve bayrağı altında bir yaşama kavuşturduğunu kaydetti.
  Benan mesajında şunlara yer verdi:
  “20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı’nın yıl dönümünde başta Anavatan Türkiye olmak üzere Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelmesinde emek verenlere ve bu vatan için mücadele eden herkese de minnettarız.
  Yurdumuzda insanca yaşayabilmemiz ve bu topraklarda tutunabilmemiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor gazilerimizi saygıyla anıyorum. Bu düşüncelerle 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı içtenlikle kutlar sevgi ve saygılarımı sunarım.”

  TİCARET ODASI

  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

  Deniz, “Kıbrıs Türk halkının, Yunanistan’ın bir parçası haline gelecek bir adada ikinci sınıf yurttaşlar olarak yaşamasını engelleyen; özgürlük ve barış ortamında, kendi kendisini yöneterek yaşamasına olanak veren 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46’ncı yıldönümü, tüm halkımıza kutlu olsun.” Ifadesini kullandı.

  Deniz, mesajına şöle devam etti:

  Bugün çeşitli sorunlarla karşı karşıya olmamız ve gerekli olduğu durumlarda bu sorunların çözümü için kendi aramızda çeşitli mücadeler yapmamız da, kendi kendimizi yönetmekte olduğumuzun çok somut bir delilidir. 20 Temmuz Barış Harekatı olmasaydı, bu sorunlarla mücadele etmeyecek, sorunların çözümünü bizim katılmadığımız bir idareden yalvarırcasına beklemek durumunda kalacaktık. Kıbrıs Türk halkı, bugün bir siyasi varlık olarak yaşamasını Barış Harekatı’na borçludur. Barış ve Özgürlük Bayramı, bizim için en önemli bayramdır. Kutlu olsun! Kıbrıs adasında halen yaşanmakta olan siyasi sorunların çözümlenmesi için elbette bir anlaşmaya ihtiyaç vardır. Kıbrıs Türk halkı, 20 Temmuz Barış Harekatı sonrasında bile, fırsat bulunan her aşamada, Kıbrıs sorununun bir anlaşma ile sonuçlanması için iradesini ortaya koymuştur. Böyle bir anlaşmayı engelleyen taraf, Barış Harekatı’nın sonuçlarını kabullenmeyen ve Ada’nın bütününe sahip çıkmaya çalışan Kıbrıs Rum tarafı ile onu cesaretlendirerek uzlaşmazlığının devam etmesini sağlayan güçlerdir. Bize düşen görev, çok daha iyi ve sorunların üstesinden gelmeyi başaran bir idare oluşturmak ve Kıbrıs Rum halkının, 20 Temmuz Barış Harekatı ile sağlanan gelişmenin geri döndürülemeyeceğini tam olarak anlayabilmesini sağlamaktır.

  Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bu mücadeleyi sürmeye kararlıdır. Ada’da istikrarı sağlayacak bir anlaşma için olduğu kadar, daha iyi bir yönetim için de mücadele etmeye devam edeceğimizi bu vesile ile bir kez daha tekrarlamak isteriz.

  Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutladığımız bu günde, bu günlere ulaşmamız için emek veren insanlarımızı ve bu uğurda canını esirgemeyen şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

  Barış ve Özgürlük Bayramı, halkımıza; barış ve esenlik içinde yaşamaya devam etmemiz için katkı koyan herkese kutlu olsun.”

  KIBTES
  Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES), Kıbrıs Türk halkı için 20 Temmuz 1974 tarihinin  vatan sevgisinin en yüce değerlerden biri olduğunun  tüm dünyaya gösterildiği gün olduğunu ifade etti.
  KIBTES Başkanı Himmet Turgut, yayımladığı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında,  “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen varlığının temelinin atıldığı ve biz Kıbrıs Türk halkının can güvenliğinin ve özgürlüğünün, teminat altına alındığı, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte, yılmadan verilen onurlu mücadelenin adıdır. 20 Temmuz, Kıbrıs Türk halkının özgür, bağımsız, kendi devletimiz ve bayrağımız altında bir yaşama kavuştuğumuz gündür. ”dedi.
  Turgut,  Kıbrıslı Türklere düşen en önemli vazifenin, 20 Temmuz ruhuyla şahlanan  muazzam vatan bilincinin idrakinde olmak olduğunu belirtti
  Turgut, tarih boyu vatanı için kan döken tüm şehitlere rahmet dileyerek, varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı hürmetle andı,  Barış Harekâtı’nı gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri’ne ve gazilere  şükranlarını sundu
  BAY-SEN

  Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (BAY-SEN) de 20 Temmuz mesajı yayımlayarak, halkın bayramını kutladı.

  Bay Sen Basın Sözcüsü Mehmet Aktan tarafından yayımlanan mesajda şunlar kaydedildi:

  “20 Temmuz kundaktaki bebekten, yaşlı insanımıza kadar, çeşitli işkence ve soykırım vahşetine tüm dünya ses çıkarmazken, Türk’ün dur deyişidir.
  Mehmetçik’in Barış Harekâtı ile bayram yerine çevirdiği er meydanıdır. Mücahidin dik ve asil duruşudur. Bugüne kadar siyasiler, siyasi beceriksizlikleri ile BRTK kurumu gibi kurum ve kuruluşlarımızı yok etmenin eşiğine getirseler bile, yarın, geçmişimizi hatırlayıp devlet düzeni içerisinde çocuklarımız için yine zafer kazanmak bize düşer”
  DIŞ BASIN BİRLİĞİ
  Dış Basın Birliği’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, Bütün kısıtlamalara rağmen Kıbrıs Türk halkının öz varlığından doğan KKTC’nin her geçen gün gelişmekte ve kurumsal yapısını sağlamlaştırmakta olduğu vurgulandı.
  “Mesajda, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın sağladığı hürriyet ve güven ortamında Barış ve Özgürlük Bayramının coşkusunu yaşıyoruz.” Ülkemizi ve dünyayı etkileyen pandemi süreci ve Covid 19 nedeniyle Anavatanımız Türkiye ile birlikte dünyanın her köşesinde insanların hayatlarını kaybetmesi sevincimizi buruk yaşamamıza neden olsa da, bizler 20 Temmuz’un önemini ve Kıbrıs Türklerinin geleceğini nasıl şekillendirdiğinin idraki içerisindeyiz.” denildi.
  Mesajda, bugün gelinen noktanın  istenilen,  arzulanan  konum olmasa da 1974 sonrası Kıbrıs Türklerinin ada içerisinde kurduğu devlet ile birlikte yarınlara kök salmasının , gelecek için umutlandırdığı ifade edildi.
  Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Uluslararası toplumdan beklentimiz Kıbrıs Türk halkının her türlü gelişimini engelleyen izolasyonlarının kaldırılması  ve olacak çözüm müzakereleri ile birlikte ada üzerinde doğal gaz başta olmak üzere yaşanan tüm süreçlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin atacağı bütün adımlarda Kıbrıs Türk tarafını siyasi eşit ortağı olarak görmesinin sağlanmasıdır.
  KKTC’nin refah düzeyini artırmak, ekonomisini güçlendirmek ve halkımızın barış ve güvenlik içinde yaşayabilmesi yönünde Anavatanımız Türkiye’nin katkıları ile bu yola kararlılıkla devam edeceğimize olan inancımız tamdır.
  Tüm üyelerimizin ve halkımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Harekat’ın düzenlenmesinde katkısı olan tüm kişi ve kurumlara şükranlarımızı sunuyor, şehitlerimizin aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyoruz. Bayramımız kutlu olsun.”

  MEMUR SEN

  Kıbrıs Türk Halkını soykırımdan kurtarıp, Barış ve Özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

  Yunan Albaylar Cuntası ve tedhişçi Grivas’ın işbirliği ile, 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta bir darbe düzenlenmişti. Akabinde Rum’ların kendi içlerinde iç savaş başlamış, Makarios Adadan kaçmış, terörist Samson sözde Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı yapılarak, Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhak edildiği ilan edilmişti.

  Rum’ların kendi aralarındaki iç savaş sonrası, sıranın Kıbrıs Türk Halkının soykırımına geleceği kesindi.

  1960 Kıbrıs Garanti ve İttifak anlaşmalarından doğan hukuki hakkını kullanan garantör Türkiye, diplomatik girişimlerinden bir sonuç alamadı. 20 Temmuz 1974’te havadan ve denizden I. Kıbrıs Barış Harekatını başlattı.

  Bu harekat ve 14-16 Ağustos 1974 2. Harekatla, Kıbrıs Türk Halkının güvenliği sağlanmış, KKTC Devletinin bugünkü sınırları çizilmiştir.

  Bugün rahmetle andığımız Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan Hükümetinin kararıyla icra edilen Kıbrıs Barış Harekatıyla, Rum’lar arasında ki iç savaş sona erdi. Kıbrıs’a Barış, Yunanistan’da ise, Cunta yıkılarak Demokrasi getirilmiştir.

  Kıbrıs Türk Halkı olarak bugünü Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutluyoruz. Tüm Halkımızın Bayramı kutlu olsun. Bizlere bu günleri sağlamak için, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Anavatanımız Türkiye ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımıza olan, sarsılmaz güvenimizi yeniden vurguluyoruz.

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı  dolayısıyla,  bazı belediyeler, dernekler ve kurum kuruluşlar, mesaj yayımladı.

  İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KKTC’nin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşmasındaki yolun 20 Temmuz’dan geçtiğine vurgu yaptı.

  İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

  Sadıkoğlu, Barış Harekâtı’nda gözünü bile kırpmadan canını feda eden şehitler ve mücadele ruhunu bir an olsun kaybetmeyen herkese minnettar olduklarını kaydetti.  Sadıkoğlu şöyle devam etti:

  “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı bizlere gurur ve heyecan vermeye devam ediyor. Bu yıl da 46. yıldönümünü kutluyor olmanın onuru içerisindeyiz. 20 Temmuz tarihi, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman Türk Ordusu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bizleri Rum’un insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür. Harekât ile birlikte bizi karanlıktan aydınlığa çıkaran, özgürlüğümüze kavuşturan, dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, bu uğurda canını hiçe sayan tüm şehitlerimize ve Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız.

  Bizim için 20 Temmuz demek; şehitlerimizin kanları ile sulanmış vatan toprağı demek, bayrak demek. Ve en önemlisi özgürlük demek. Onun içindir ki; ne bu toprak parçası yok olacak ne de bu bayrak gönlerden inecek. Var olduğumuz sürece, emanetiniz emanetimiz olacak.”

  Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutladı, huzurlu, sağlıklı ve barış içinde bir yaşam diledi.

  TİCARET ODASI

  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de, Kıbrıs Türk halkının, Yunanistan’ın bir parçası haline gelecek bir adada ikinci sınıf yurttaşlar olarak yaşamasını engelleyen, özgürlük ve barış ortamında, kendi kendisini yöneterek yaşamasına olanak veren 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46’ncı yıldönümünü kutladı.

  Deniz, 20 Temmuz Barış Harekatının, Kıbrıslı Rumların en büyük hayali olan enosisi engellemek için başlatılan direnişi taçlandıran mutlu bir sonuç olduğunu ifade ederek, “Bu harekatla birlikte, enosis hayalleri tam anlamı ile yok olmuş; Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halkları iki ayrı bölgede toplanarak iki bölgeli ve iki toplumlu bir Kıbrıs’ın temelleri atılmıştır. Kıbrıs Türk halkı, bu harekat sayesinde kendi bölgesinde yaşamakta ve kendi kendini yönetmektedir” dedi.

  Deniz, Kıbrıs Türk halkının, bugün bir siyasi varlık olarak yaşamasını Barış Harekatı’na borçlu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

  “Barış ve Özgürlük Bayramı, bizim için en önemli bayramdır. Kıbrıs adasında halen yaşanmakta olan siyasi sorunların çözümlenmesi için elbette bir anlaşmaya ihtiyaç vardır. Kıbrıs Türk halkı, 20 Temmuz Barış Harekatı sonrasında bile, fırsat bulunan her aşamada, Kıbrıs sorununun bir anlaşma ile sonuçlanması için iradesini ortaya koymuştur. Böyle bir anlaşmayı engelleyen taraf, Barış Harekatı’nın sonuçlarını kabullenmeyen ve Ada’nın bütününe sahip çıkmaya çalışan Kıbrıs Rum tarafı ile onu cesaretlendirerek uzlaşmazlığının devam etmesini sağlayan güçlerdir. Bize düşen görev, çok daha iyi ve sorunların üstesinden gelmeyi başaran bir idare oluşturmak ve Kıbrıs Rum halkının, 20 Temmuz Barış Harekatı ile sağlanan gelişmenin geri döndürülemeyeceğini tam olarak anlayabilmesini sağlamaktır.

  Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bu mücadeleyi sürmeye kararlıdır. Ada’da istikrarı sağlayacak bir anlaşma için olduğu kadar, daha iyi bir yönetim için de mücadele etmeye devam edeceğimizi bu vesile ile bir kez daha tekrarlamak isteriz.

  Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutladığımız bu günde, bu günlere ulaşmamız için emek veren insanlarımızı ve bu uğurda canını esirgemeyen şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Barış ve Özgürlük Bayramı, halkımıza; barış ve esenlik içinde yaşamaya devam etmemiz için katkı koyan herkese kutlu olsun.”

  KIBRIS SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ

  Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da mesajında, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının siyasi haklarını koruduğuna işaret ederek, Kıbrıs’ta yeni bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu ancak bunu engelleyenin Rum tarafı olduğunun da açık seçik görüldüğünü  ifade etti.

  20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleşen harekatın nedeninin; “Kıbrıs Rum tarafının ele geçirdiği bütün olanakları enosis için kullanmak kararlılığı” olduğunu ifade eden Savaşan, “20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhak edilmesini engellediği unutulmalıdır. Bu harekatın esas amacı buydu ve amacına ulaşmıştır” dedi.

  20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların iki ayrı bölgede toplanmasına neden olarak Kıbrıs sorununun şeklini değiştirdiğine de dikkat çeken Savaşan, şunları kaydetti:

  “Demokratik hayatımız ve ekonomik refahımız da bu harekatın bir sonucudur. Bugün çeşitli sorunlar ile mücadele ediyor olsak bile, bu kendi kendimizi yönetmemizin bir sonucudur. Barış Harekatı olmasaydı, sorunlarımızın çözümü için mücadele etme olanağımız bile olmayacak; tamamen başkalarına bağımlı, irade ortaya koyma hakkından yoksun insanlar olarak yaşamaya mahkum edilecektik.”

  Savaşan, 20 Temmuz Barış Harekatı’nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, bu harekatın kararını veren siyasilere ve harekat sırasında şehit düşen ve gazi olan Mücahit ve Mehmetçiklere minnet borçlu olduklarını da belirterek, “Bu kararı alan devlet büyüklerimizi saygı ile anıyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

  KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

  Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek de, 20 Temmuz Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Kıbrıs Türk halkının, bir daha geçmişteki acı günlerine geri dönmeyeceğini vurguladı.

  Civelek, mesajında şunları kaydetti:

  “Askeri başarılar elde edilmesine rağmen ağır bedeller ödenerek kurulan devletimizin, siyasi ve ekonomik başarılarla taçlandırılıp gerçek anlamda zafere ulaşılması gerekmektedir. Bizleri bugünlere kavuşturan ve adadaki güvencemiz olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarımızı sunarken bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türkü’ne karşı yaptığı ve reva gördüğü zalimliği ve insanlık dışı uygulamaları, hiçbir milletin bir daha yaşamamasını temenni eder, Kıbrıs Türkü’nün bu anlamlı gününü en içten dileklerimle kutlarım.”

  MEMUR-SEN

  Memur-Sen Başkanı Akın Manga da, Kıbrıs Türk halkını soykırımdan kurtarıp, barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

  Manga, Rumların soykırım ve Yunanistan’ın darbe girişimlerine karşı 1960 Kıbrıs Garanti ve İttifak Anlaşmalarından doğan hukuki hakkını kullanan garantör Türkiye’nin diplomatik girişimlerinden bir sonuç alamayınca 20 Temmuz 1974’te havadan ve denizden Kıbrıs Barış Harekatını başlattığını, 14-16 Ağustos’taki ikinci aşamayla da, Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin sağlandığını ve KKTC Devletinin bugünkü sınırlarının çizildiğini anlattı.

  Rahmetle andıkları Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan hükümetinin kararıyla icra edilen Kıbrıs Barış Harekatıyla, Rum’lar arasındaki iç savaşın sona erdiğini, Kıbrıs’a barış, Yunanistan’da ise cunta yıkılarak demokrasi getirildiğini ifade eden Manga, şöyle devam etti:

  “Kıbrıs Türk Halkı olarak bugünü Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutluyoruz. Tüm Halkımızın Bayramı kutlu olsun. Bizlere bu günleri sağlamak için, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Anavatanımız Türkiye ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımıza olan, sarsılmaz güvenimizi yeniden vurguluyoruz.”

  ULUSAL TÜRK KURULUŞLARI DÜNYA KONSEYİ

  Ulusal Türk Kuruluşları Dünya Konseyi Başkanı Hüseyin Macit Yusuf da, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mesajı yayımladı.

  Yusuf, Mukavemetçi Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin taçlandırıldığı, özgürlüğüne kavuştuğu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının, Büyük Türk Milletine ve onun kopmaz ve ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkına kutlu olmasını temenni etti.

  Emperyalist güçlerin desteklediği Rum-Yunan ikilisinin adayı Yunan yapma emellerine, eli kanlı EOKA teröristlerinin Megali İdea ve Enosis rüyasına, bu anlamlı günde Mücahit ve Mehmetçiğin zaferiyle son verildiğini ifade eden Yusuf, şöyle devam etti:

  “Kıbrıs Türkü asırlardır adada Şehitler vererek,canla,kanla koruduğu müslüman Türk varlığının sonsuza dek bağımsız ve egemen olarak yaşayacağını bu tarihi günde dünyaya ilan etmiştir.Bağımsız Devletimiz KKTC'nin temelleri ve adada iki ayrı devlete dayalı  çözümün coğrafi zemin ve temeli bu şanlı günde atılmıştır. Emperyalist planlarla Kıbrıs’ın Rum - Yunan yapılmasına asla müsaade etmeyeceğimiz bilinmelidir.”

  Yusuf, “federasyon amaçlı müzakerelerin çöktüğünü ve artık Kıbrıs Türkünün gündeminden çıkarılması gerektiğini” belirterek, Rum Yunan ikilisi ve dış güçlerin Kıbrıs’ta KKTC ve Türkiye’yi dışlamak istediğini, Kıbrıs Türkünün azınlık haline düşmesini hedeflediğini kaydetti.

  Yusuf şunları  ifade etti:

   “Kıbrıs Türkünün self determinasyon-kendi geleceğini belirleme- hakkından taviz verilmeyecektir. Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü olmazsa olmazımızdır.

  Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 46.yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu gururlu günümüzde,20 Temmuz Mutlu Barış Harekatında canlarını seve seve veren Şehitlerimize, Kahraman Gazilerimize, Mukavemetçi Kıbrıs Türküne, Varoluş Mücadelemizin lideri merhum Dr.Fazıl Küçük'e, Barış Harekatının Başbakanı merhum Bülent Ecevit'e, Başbakan Yardımcısı merhum Necmettin Erbakan’a, KKTC'nin Kurucusu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'a, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Anadolu'daki vefakar kardeşlerimize minnet ve şükranlarımı sunarım.”

  KIBRIS TÜRK PİLOTLAR DERNEĞİ

  Kıbrıs Türk Pilotlar Derneği Başkanı Kaptan Pilot Akay Yılmaz da, 46 yıl önce adaya barış getirmek için yola çıkan Türk askerinin zaferini onurlandıran 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı gururla kutladıklarını belirtti.

  Tüm dünyada hayatı kısıtlayan, binlerce cana mal olan salgın hastalık döneminden geçerken, meslekleri gereği en olağanüstü koşullarda çalışmaya ve yaşamaya alışma sürecinde olduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

  “Kıbrıslı Türk pilotlar arasında olumlu ilişkiler ve iş birlikleri geliştirmek, dayanışma içinde olmak amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Pilotlar Derneği olarak, 46 yıldır süregelen barış ve güven ortamının devam edeceğine inancımız tamdır.

  Savaşın karanlık ve acı hatıralarını değil, 20 Temmuz 1974’ten sonra Kıbrıslı Türkler için doğan özgürlük, barış ve eşitliği selamlıyoruz. Bu uğurda can veren, gazi olan askerlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

  KKTC ÜLKÜ OCAKLARI

  KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Fatih Arıcı da, 20 Temmuz mesajında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümün de, harekatın başarı ile sonuçlanmasını sağlayan Kahraman Türk askerlerini minnet ve şükran ile andıklarını ifade etti.

   “ 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs coğrafyasında atalarımızdan aldığımız kutlu mirastan bir adım geri atılmamış,1071 yılındaki Sultan Alparslan’ın ruhu Kıbrıs Adası’nda bir kez daha beden bulmuş, Kurtuluş Savaşı’ndaki emek ve mücadelesi bu topraklarda bir kez daha şahlanmıştır” diyen Arıcı, Kıbrıs Türklüğü’nün  yalnız bırakılmadığını ifade etti.

  Mesajda şunlar kaydedildi:

  “Türk’ün Türk’le kucaklaşarak cani ve gözü dönmüş Rumlara karşı omuz omuza mücadelesi, bağımsızlığa giden yolu oluşturmuştur.

  Bu bilinçle Kıbrıs davasına hayatını adayan Dr.Fazıl Küçük ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bey başta olmak üzere vatan toprağı için kanını döken tüm mücahitlerimize minnetlerimizi ve dualarımız sunuyoruz”.

  TÜRK BİRLİĞİ DAYANIŞMA MERKEZİ

  Türk Birliği Dayanışma Derneği (TBDD) Başkanı  Güven Arıklı, “Kıbrıs'ta, 1974'te sağlanan huzur ve barış ortamının bozulmasına asla müsade edilmeyecektir” dedi.

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, “Doğu Akdeniz  başta olmak üzere Kıbrıs konusunda, Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri görmezden gelen anlayışların başarılı olma şansı olmadığını vurgulayan Arıklı “TBDD olarak, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan askerlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, Türk dünyası ve Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

  Yazı kaynağı : www.kibrisgenctv.com

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedir, neden kutlanır? Kıbrıs Barış Harekatı'nın tarihi

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle kurum, kuruluş ve dernekler kutlama mesajları yayımlıyor.

  ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ

  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan mesajında, Türkiye ile birlikte yılmadan verilen onurlu mücadelelerin Kıbrıs Türk halkının özgür, bağımsız, kendi devleti ve bayrağı altında bir yaşama kavuşturulduğunu kaydetti.

  Barış Harekatı’nın hem Türklere, hem de Rumlara barış getirdiğini kaydeden Benan, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı’nın yıl dönümünde başta Anavatan Türkiye olmak üzere Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelmesinde emek verenlere ve bu vatan için mücadele eden herkese minnettarız.” dedi.

  Benan, şehitleri rahmetle, gazileri saygıyla andı.

  KIBRIS TÜRK EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

  Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği Yönetim Kurulu mesajında, 20 Temmuz Harekatı ile Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması engellendiğini ifade ederek,  Kıbrıs Türkü’nün vermiş olduğu varoluş mücadelesinin nihayete ulaşarak, çekilen acıların son bulduğunu kaydetti.

  Mesajda, 20 Temmuz 1974 üzerinden tam 45 yıl geçmiş olmasına rağmen Kıbrıs Türkü’nün bu süreçte gösterdiği barışa yönelik iradenin karşılık bulmadığı ve çözüme ulaşılamadığı belirtildi.

  Mesajda, “45’inci yıl dönümünü kutladığımız bu günde dileğimiz, barışçı irademizin karşılık bulması ve en yakın zamanda adamız üzerinde kabul edilebilir bir çözüm bulunarak, her yönden güvenle bakabileceğimiz yarınlarımızın olmasıdır” denildi.

  Bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de saygıyla anarız.

  EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

  Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü, 20 Temmuz’un, KKTC Devleti’nin egemen varlığının temelinin atıldığı, Kıbrıs Türk halkının, can güvenliğinin ve özgürlüğünün, teminat altına alındığı gün olduğunu kaydetti.Ömürlü, “Kıbrıs Türk halkı ve Türk Ulusu olarak bu mutlu günün 45. yıldönümünün haklı  gururunu yaşıyor ve Anavatanımız Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri’mize olan güvenimizi bir kez daha yineler ve şükranlarımızı sunarız” dedi.

  Ömürlü, “20 Temmuz Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde bağımsız, özgür ve egemen bir halk olarak varlığımızı geleceğe taşıma açısından tarihi bir gündür” ifadelerini kullandı.

  Ömürlü, geçmişte yaşananların tekrarlanmaması için egemen varlığın ve özgür yaşamın simgesi olan KKTC Devletine, her  şart altında sahip  çıkmak ve geleceğe taşımak gerektiğini belirtti.

  KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

  KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek de,  20 Temmuz Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Kıbrıs Türk halkının bir daha geçmişteki acı günlerine geri dönmeyeceğini vurguladı.

  Civelek, “Askeri başarılar elde edilmesine rağmen ağır bedeller ödenerek kurulan devletimizin, siyasi ve ekonomik başarılarla taçlandırılıp, gerçek anlamda zafere ulaşılması gerekmektedir” dedi.

  Civelek, “Bizleri bugünlere kavuşturan ve Ada’daki güvencemiz olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarımızı sunarken bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.havadiskibris.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap