Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  17 kasım prematüre günü sözleri

  1 ziyaretçi

  17 kasım prematüre günü sözleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sağlık Kütüphanesi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 17 Kasım Dünya Prematüre Günü mesajı

  17 Kasım Dünya Prematüre Günü

  17 Kasım Dünya Prematüre Günü

  Değerli Hocalarım, Sevgili Arkadaşlarım,

  Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde her ne kadar içimizden hiçbir konuda kutlama yapmak gelmese de, Türk Neonatoloji Derneği olarak hayata erken başlayan minik kahramanlarımız için bu yıl da 17 Kasım Dünya Prematüre Gününü kutlamamamız ve yapacağımız etkinliklerle prematüre bebeklerimizin kaliteli yaşam hakkına toplumun dikkatini çekmemiz gerektiğini düşündük.

  Bu yıl da ana temamızı prematüre bebeklerin bakımının yenidoğan uzmanı tarafından yapılmasının önemini vurgulamak olarak belirledik. Yakın zamanda yayınlanmasını umduğumuz Yoğun Bakım Tebliğinde göreceğiniz gibi somut bazı kazanımlar elde etmeye başlasak bile bu vurguyu bir süre daha sürdürmek yararlı olacak diye düşünüyoruz. Bu nedenle geçen yıl hazırladığımız kamu spotu ile birlikte “Erken doğanlar yenidoğan hekiminin ellerindeyse kazanır” sloganını hep birlikte kullanalım istiyoruz. Ayrıca prematüre farkındalık rengi olduğu için  “Premetüre için mor giy!” diğer önemli sloganımız olacak. Ancak kampanya süresince pek çok poster ve video paylaşımlarımız olacak

  17 Kasım için planladığımız etkinlik alanlarımızı aşağıda dikkatlerinize sunuyor, desteklerinizi bekliyoruz:

  • 17 Kasım’da Ankara’da gerçekleşecek geleneksel prematüre günü toplantısı ve tüm medya kanallarının davet edildiği bir basın toplantısı: Ankara’daki tüm yenidoğan ünitelerinin doktor, hemşire, prematüre bebekleri ve aileleriyle birlikte katılacağı bu toplantı Wyndham Otelde saat 11.00 de başlayacak. Toplantıya Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ı da davet ettik. Bir saate yakın süren ve yenidoğan sorunlarını konuştuğumuz toplantıda kendisi kutlamaya katılmaktan memnuniyet duyacağını söyledi. Bu toplantıdan hemen önce tüm basın mensuplarının davet edildiği ve farkındalık oluşturmak istediğimiz konuların paylaşılacağı bir basın toplantısı yapılacak.

  • Kamu spotumuzun ulusal ve yerel kanallarda yayınlanması: Geçen yıl beğeni toplayan kamu spotumuzun bu yıl daha fazla kanalda ve daha çok sayıda yayınlanmasını hedefliyoruz.

  • Gazete ilanı ve basın röportajları: 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısı ile Hürriyet ve Sabah gazetelerine farkındalık oluşturacak ilan vermeyi planladık. Habertürk, Vatan ve henüz netleşmeyen bazı gazetelerde röportajlarımız yayınlanacak. Ayrıca ana haber spikerleri, editörler, köşe yazarları, sağlık/yaşam yazarlarına günün önemini anlatan mektuplarla birlikte mor çiçekler gönderilerek farkındalığı artırmayı umuyoruz.

  • Sosyal medya aktiviteleri ve aktivitelerimize bloggerların desteğinin sağlanması: Ekte sizlere sunduğumuz görsellerimizi ve sloganlarımızı sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Sizlerden de daha çok kişiye ulaşması için beğeni ve geri paylaşımlarınızı bekliyoruz. Ayrıca bunların takipçi sayısı yüksek bloggerlara ulaşmasını sağlayacağız.

  • Kliniklerimize göndereceğimiz kampanya posterleri: Bu yıl da tüm kliniklerimize kampanya posterlerimizi ulaştıracağız. Ünitelerinizde bu posterlerle çektirdiğiniz resimlerinizi bizlerle ve sosyal medya hesaplarınızla paylaşmanızı bekliyoruz.

  • 13 Kasım’da gerçekleşecek Avrasya Maratonu’na katılım: Bildiğiniz gibi Avrasya Maratonu farklı mesajların verildiği dikkat çeken bir spor aktivitesi. Biz de prematüre bebeklerimiz ve aileleriyle, mor giysiler ve aksesuarlar eşliğinde bu etkinlikte bulunmamızın farkındalık oluşturmada etkili olacağını düşündük. İstanbul’daki yenidoğan hekim ve hemşirelerinin katılımını ve desteğini bekliyoruz. Kampanya için hazırlanmış mor tişörtler koşu öncesi katılımcılara dağıtılacaktır

  • Çeşitli belediyeler ile işbirliği (afiş ve billboard çalışmaları): Maliyet etkinliği yeterli olmadığı için çok yaygın kullanmasak da önemli yerlerde afiş ve billboardlarımızın gösterimi için İstanbul’da Kadıköy ve Bakırköy belediyeleriyle iletişime geçtik, bize maliyet getirmeyecek şekilde posterlerimizi asacaklarını bildirdiler.

  • 3. Boğaz Köprüsünde mor renk aydınlatmasının yapılması: Her yıl olduğu gibi önemli bir farkındalık oluşturan boğaz köprüsünün mor ışıklandırmasını diğer 2 köprü kırmızı beyaz ışıklandırıldığı için bu yıl 3. Boğaz köprüsünde yapıyoruz, Galata kulesinde de mor ışıklandırma olacak.

  • Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin mor ışıklandırması: Bu yıl mor ışıklandırma için farkındalığı arttıracak önemli mekanlardan biri olarak Sağlık Bakanlığı binasını düşündük ve Bakanımızın onayını aldık. Ayrıca hepimiz kendi hastanelerimizin mor ışıklandırması için hastane yönetimleri ile iletişime geçebilirsek ve ne kadar çok hastanede başarırsak o kadar ilgi çeker diye düşünüyoruz. Hastaneler dışında da yerel önemli mekanlarda mor ışıklandırma çalışmaları yapabiliriz. Fotoğraflarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.

  • Medimagazin web sitesi ve Kasım sayısında yayınlanacak röportaj ve kuşak reklam çalışması: Medimagazin sağlık çalışanları arasında giderek daha fazla okunan bir dergi haline geldi. Dünya Prematüre Gününün bizim dışımızdaki sağlık çalışanları tarafından da bilinmesi gerektiğini düşünerek bu röportajın gerçekleşmesi için girişimde bulunduk.

  Bu yıl sizlerin yerel aktivitelerinin de yine çok renkli ve anlamlı olacağına inanıyoruz. Yerel aktiviteleriniz sırasında derneğimizin ortak mesajlarını ve görsellerini kullanmanız kampanyamızı daha da güçlendirecektir. Etkinliklerinizin görsellerini dernek adresimize ulaştırırsanız hem web sitemizde hem de sosyal medya hesaplarımızda büyük bir mutlulukla paylaşırız.

  Desteğiniz ve farkındalığa olan katkılarınız için teşekkürlerimle,

  Prof. Dr. Esin Koç
  Türk Neonatoloji Derneği Başkanı

  Görseller:

  Yazı kaynağı : www.neonatology.org.tr

  OMÜ’de Günlerden 17 Kasım Dünya Prematüre Günü | OMÜ | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

  17 Kasım Dünya Prematüre Bebekler Günü

  17 Kasım Dünya Prematüre Bebekler Günü

  Bugün Dünya Prematüre Bebekler Günü...

  Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak değerlendiriliyor. Her yıl yaklaşık 100 binin üzerinde bebek erken doğuyor ve tahmin edeceğiniz gibi prematüre bebekler için gelişmiş bir alt yapı ülkemizde yok denecek durumda.

  Koskoca İstanbul'da sadece 4-5 hastanenin prematüre bebek bakım bölümü çok iyi olarka bilinir. İzmir' de ise bu sayı 2' yi geçmiyor diyebilirim.

  Demir' in 25. haftanın sonunda dünyaya geldiğinde annesinin ilk sorusu "nefes alıyor mu?" oluyor. Evet, Demir bebek nefes alıyor ama minicik bedeninin her yerinde kablolarla, hortumlarla nefes almaya çalışıyor. Ayşegül' ün büyük ısrarları sonucu yoğun bakım odasına giriyor ve o minik bedenle karşılaşıyor. Gözyaşları içinde...

  "Hiç hayal ettiğim gibi değildi" diyor Ayşegül. "Hani doğumdan sonra kucağıma vereceklerdi, hami emzirecektim, hani koklayacaktım mis gibi..."

  İlk duygularını anlatmaya devam ettiğinde şunları ekliyor: "13. kattan aşağı bırakılmış boş bir çuval gibiydim, ne düşünmeliydim? Nasıl davranmalıydım? Neler olmuştı böyle??? Hepsi benim yüzümdendi kesin bir yerde bir hata yaptım başka neden olabilirdi ki? Ya da bilmeden birisinin ahınımı aldım acaba??? Kimseyi incitmemeye dikkat ederim ama bilmem ki belkide farkına varmadan !!!! Yok yok bu bana verilmiş bir cezaydı biliyorum ben bir yerde yanlış yaptım. İlk defa size itiraf edeceğim birşey daha geçti aklımdan; acaba burdan çıksam kimseye haber vermeden öylece çekip gitsem, nereye? bilmem hiç önemli değil, kimse bulamasa beni, ben bas edemeyeceğim duygusu. Arkasından sabaha kadar ağlama nöbeti… Neden benim bebeğim soruları….. Acaba yaşayacak mı endişesi, peki yaşarsa neler olacak düşüncesi??

  İlk 3 gün burnundan hortumla beslendi, 5 ml sütü bile tolere edemeyip kusuyordu… İlk 3 gün ben de haraptım zaten, bitiktim. Koridorda her odadan şen şakrak sesler, bebek ağlamaları herkes mutlu benim odamda hüzün…

  Annenin morali ve mücadelesi prematüre doğanları hayata bağlıyor!

  Daha sonra Demir bebek 3. günün sonunda sütü tolere etmeye başlıyor ve ilk defa 5 ml süt verildiği ve kusmadığı haberi geldiğinde Ayşegül eşiyle sevinçten ağlamış. Aklına gelen korku, endişe ve yersiz düşünceleri bir kenara bırakıp kendini toparlamaya çalışan anne Ayşegül' ün yükselen morali hemen bebeğinin durumunu olumlu etkileyince Ayşegül şu notu eklememi istiyor: "Erken doğum yapmış bir annenin yanına ikide bir diyetisyen gelmemesi gerektiği onun yerine bir psikolog göndermelerinin daha doğru olacağını yazar mısınız? "

  Uzay teknolojileriyle donatılmış prematüre bebek odalarının sayısının artmasını çok isterim. Hassas bakımın çok önemli olduğuna hepimiz inanıyoruz. Bir o kadar da Ayşegül' ün notunda yer aldığı gibi, konuya hassas yaklaşan ruh sağlığı uzmanlarının ağırlık vermesi çok önemli.

  Hayata tutunmaya çalışan bebeğin aldığı güç anne ve anne sütünden geçiyor. Bu durumda moral verecek, anneyi endişelerinden uzaklaştıracak bir hastane yaklaşımının yerleşmesi çok önemli. En az süper teknolojiler kadar çok önemli.

  Bebeğin ten tene temasının daha çok artması, annenin sütünün çoğalması, annenin yaydığı enerjinin sağlıklı ve güçlü oluşunun kıymetine paha biçilemez herhalde...

  Prematüre bebeklerin hayata tutunması için merkezlerin artması lazım. Özellikle neonatalaog sayısının atması, çocuk kardiyologlarının, odyologlarının, çocuk nörologlarının ve göz hastalıkları uzmanları ve fizyo terapistlerin bulunduğu merkezlerde küçük prematüre bebekler için yoğun bakım odaları açmak çok önemli.

  Demir çok zorlu ve uzun mücadeleler sonunda bebek hayata tutunup kocaman bir adam oldu. Onun gibi binlerce hatta yüzbinlerce prematüre doğan çocuk gibi çok büyük mücadeleler verdi. Burada hiç şüphesiz onun kadar mücadeleci bir anne ve annesine çok destek olan bir babanın varlığı söz konusu.

  Ayşegül, geride kalan çoğu şeyi unutmuş ama yoğun bakım hemşirelerinin emzirmeya çalıştığı halde onu azarlamasını, üstelik kucağından bebeğini alıp gitmelerini unutamamamış. Hastanelerin bu konuda personelini eğitmesi çok önemli.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

  17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

   Dünyada her 10 bebekten 1’i 37 gebelik haftası tamamlanmadan prematüre olarak doğmaktadır. Son yıllarda endüstrileşmiş ülkelerde prematüre doğum sayısının giderek arttığı bildirilmektedir. Avrupa ülkelerinin tamamında yılda yaklaşık 500 000 bebek prematüre doğarken, tek başına ülkemizdeki prematüre doğumların sayısı yılda 150 000’dir. Bu prematürelerin 50 000 kadarının doğum ağırlığı 1000 gr’dan düşük olup, tam bir yaşam savaşı vermektedirler.

  Prematüre doğumlar bebek ölümlerinin en sık nedenidir. Prematüre doğumların yaklaşık %50’sinin nedenihenüz bilinmemektedir. Benim başıma gelmez demeyelim,hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarımız, torunlarımız prematüre doğabilir.Prematüre doğumlar aileler için ağır bir duygusal yük, toplum için ağır bir ekonomik ve sosyal yük getirdiğinden, onların doğumukutlanmaz. Çünkü aileler şaşkınlık, tedirginlik, korku, kabullenmeme, isyan, suçluluk, sevgi, umut, bekleyiş gibi karmakarışık duygulariçindedir.

  Kendileri küçük, sorunları büyük prematüreler o kadar immatürlerdir ki

  Akciğerleri gelişmediğinden makineler yardımıyla soluyabilirler

  Sindirim sistemleri gelişmediğinden annelerini ememez, damardan veya sondalarla beslenirler

  Bağışıklık sistemleri gelişmediğinden enfeksiyon hastalıklarıyla savaşırlar 

  Gözleri gelişmediğinden görme problemleriyle, körlükle mücadele ederler

  Beyinleri gelişmediğinden kanama, serebralpalsi, okul başarısızlığı, mental gerilik riskiyle boğuşurlar.

  Anne memesine değil karmaşık makinelere, kataterlere, sondalara, maskelere daha yakındırlar. Sayısız ağrılı işlemi yaşarlar, kan alırlar, kan verirler, ameliyat edilirler. Geceleri gündüzleri karışmıştır. O yaşta ne çok doktor, hemşireyle tanışmışlardır. 

  Yaşamın kenarında ölüm-kalım mücadelesi veren minik kahramanlarımızın, anne karnındaki kadar güvenli bir ortama, kalpleri onlar için atan anne-baba desteğine, ihtiyaçları olan özel bakımı severek sunan deneyimli bir ekibe ihtiyacı vardır. Bilinsin ki, Pamukkale Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi çalışanları hemşiresi, doktoru ve yardımcı sağlık personeli, anne-babalarla el ele, kendilerini prematürelere adamıştır.

  Amacımız ailelere, topluma sağlıklı, sekelsiz bireyler kazandırmaktır. İşimiz zor, biliyoruz. Ancak, prematüre doğumların azaltılması, her prematürenin yenidoğan yoğun bakım merkezlerinde, bu konuda eğitilmiş deneyimli bir ekip tarafından bakılması, prematürelerin büyüme, gelişme ve sorunlarının taburcu olduktan sonra da takip edilmesi konusunda toplumda farkındalık oluşturabilirsek,  inanın omuzlarımızdaki yük hafifleyecektir. Bu çetrefilli yolda en büyük destekçilerimizin, prematürelerimizin aileleri olduğunu biliyoruz.

  Hepimizin Dünya Prematüre Günü kutlu olsun, prematürelerimiz sağlıklı ve mutlu olsun. 

  Prof. Dr. Hacer ERGİN

  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı

  Yazı kaynağı : hastane.pau.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap