Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  16 jant bisiklet kaç yaş için

  1 ziyaretçi

  16 jant bisiklet kaç yaş için bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuk Bisikleti! Doğru Bisikleti Nasıl Bulabilirsiniz?

  Çocuk Bisikleti! Doğru Bisikleti Nasıl Bulabilirsiniz?

  “Bisikletin yaşı olmaz” diyerek başlarsak çok mu klişe olur? Ne kadar klişe olursa olsun doğruluğu yadsınamaz. 7’den 70’e değil, gerçek manada 3 yaşından itibaren hayatınızın her döneminde kullanabileceğimiz en güzel araçlardan bir tanesi şüphesiz. Gelin şimdi çocuk bisikleti seçerken dikkat edilmesi gerekenlere beraber bakalım.

  3 yaşında da olsak, yetişkin bir birey de olsak bisikletimizi seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kadro boyudur. Gelin minik bisikletçiler için kadro boylarını/jant ebatlarını inceleyelim.

  Kadro Boyu/Jant Ebatı

  Kadro boyu her yaştan kullanıcı için önemli bir konu. Neden mi? Çünkü  doğru kadro boyunda bir bisiklet kullanmazsak orta/uzun vadede bel, boyun ve bileklerde problemler oluşabilir. Peki kadro boylarında neler fark ediyor? Kadro boyu büyüdükçe/küçüldükçe, buna paralel olarak sele ile gidon arasındaki mesafenin artması/azalmasıyla beraber, kadronun yükseliği/alçaklığı da değişmektedir. Bu da her yaştan kullanıcı için oldukça önemli bir konu, bilhassa gelişim çağlarındaki minik bisikletçiler için. Bisiklet, çocuğunuzun boyuna göre büyük olduğunda  gidon hakimiyetinin zorlaşması, ayakların pedala yetişememesi, çok fazla öne eğilmesi, küçük olduğunda ise; pedallara doğru güç aktarımının olmaması, oturuş pozisyonunun olması gerektiğinden daha dik olması küçük pedalşörleri bisiklet sporundan soğutabilir. O yüzden ebeveynlerin “biraz büyük alalım 2-3 sene binsin” düşüncesinin minik pedalşörlere geri dönüşü maalesef olumsuz yönde olmaktadır. Unutulmamalı ki; çocuk ya da yetişkin olalım, bisikleti alırken boyumuz için o an ideal kadro boyu hangisiyse bizim için doğru kadro boyu odur.

  Peki hangi jant ebatları çocuk bisikleti kategorisine girmektedir? 14 janttan, 24 janta kadar olan bisikletler çocuk bisikleti olarak kategorize olmaktadır. Yaş dağılımlarına gelmeden önce önemli bir diğer konuyu kısaca açıklayalım; her ne kadar bisikletler yaşa göre sınıflandırılmış olsa da belirleyici faktör çocuğun boyudur. Her çocuğun gelişiminin farklı ilerlediğini belirtmekle beraber, 6 yaşında minik bir pedalşör kimi zaman 4 yaş grubuna dahil bisikletleri kullanırken, zaman zaman tam tersi de olabildiğini hatırlatırız.

  Gelelim yaş dağılımlarına;

  14 jant: 3-5 yaş grubuna hitap eden bisikletlerdir. Boy olarak ise teorik olarak; 90-105 cm boyundaki pedalşörler için tasarlanmıştır.

  16 jant: 4-6 yaş olarak kategorize edilmiştir. Cm bazında  105-120 cm’ye tekabül etmektedir.

  20 jant: 6-8 yaş gurubu için tasarlanmış bisikletlerdir. 120-135 cm boylarındaki kullanıcılar için ideal jant ebatıdır.

  24 jant: 135-155 cm boylarında olup , 8-12 yaş grubuna dahil olan pedalşörler için ideal jant ebatıdır.

  Denge Tekerleri

  Her çocuğun ilk bisikletinde -eğer denge bisikleti kullanmamışsa-  mutlaka denge tekeri vardır. Fakat denge tekeri hassas bir konudur. Neden mi? Uzun süre kullanılması çocuğu tembelliğe alıştırır ve bundan dolayı denge tekerlerini çıkarmanız oldukça uzun zaman isteyebilir. Denge tekerinde çocuğun denge seviyesi ve yaşı elbette önemlidir ama en iyi ihtimalle 16, en kötü ihtimalle 20 jant itibariyle denge tekerlerini çıkararak bisikletin kullanılması çocuğun denge gelişimi için oldukça önemlidir.  Ne kadar geç çıkarılırsa iki tekere alışmak o kadar zor olur.

  14 janttan, 24 janta kadar  birçok farklı model ve renkteki B’twin çocuk bisikletlerimizi keşfetmek için tüm ebeveynleri mağazalarımıza beklemekteyiz. Deneme alanlarımızda tüm bisikletlerimizi deneyebilir, uzman ekibimizden istediğiniz konuda destek alabilirsiniz.

  Çocuklar için güvenli bisiklet kullanmanın önemine değindiğimiz bir yazımız içinse hemen buraya tıklayın! Güvenli sürüşün olmazsa olmazı kasklar içinse buraya tıklayabilirsiniz!

  Çocuk bisikleti seçimine dair önemli noktaları anlattığım Youtube videomuzu izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

  Sporla kalın!

  Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!

  Yazı kaynağı : blog.decathlon.com.tr

  4-7 Yaş (16 Jant) Çocuk Bisikletleri

  4-7 Yaş (16 Jant) Çocuk Bisikletleri

  16 jant bisikletler aslında hepimizin ilk bisiklete başladığı bisikletlerdir. Küçük üç teker bisikletlerden sonra gerçek bisiklet denebilecek ilk iki tekerlekli bisikletlerdir. 4-5 yaşlarından itibaren çocukların kullanabileceği, ilk dönemlerde dört tekerlekli (destek tekerleri ile) binilebilmesi, daha sonra ise ilk iki teker bisiklet deneyiminin yaşandığı bisikletlerdir. Bu sebeptendir ki tüm çocukların unutamayacağı hatıraları edindiği ve en çok hatırlanan bisikletlerdir. 4-8 yaş aralığında binilen 16 jant çocuk bisikletlerinde geniş bir tasarım ve marka çeşitliliği bulunmaktadır. Lisanslı tasarımlardan tutunda ( Ben10, Barbie, Hot Wheels,winx, hello kitty vs. ) çocukların ilgisini çekebilecek bir çok farklı tasarım mevcuttur. Ancak belirtilen yaş grubunda kas gelişimi yeterli olmadığı için ve çocukların aşırı aktif olmasından dolayı 16 jant bisikletleri seçerken son derece dikkatli olmak gerekir, Yumuşak frenli, hafif malzemeden üretilmiş ve çocuk ergonometrisine uygun bisiklet seçmek çocuğun güvenliği açısından önem taşımaktadır. Aynı şekilde uygun olan ebattan daha büyük bir bisiklet de çocuğunuzun sürüş güvenliği açısından son derece sakıncalıdır. Bu grupta en çok tercih edilen ve güvenebileceğiniz çocuk bisikleti markaları; bianchi, salcano, ümit, carraro olarak tercih edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.bisikletcim.com

  Çocuklarda Bisiklet Boyu Seçimi

  Çocuk Bisikletleri

  Çocuklarda Bisiklet Boyu Seçimi

  14 Jant altı ve Denge Bisikletleri 2-4 yaşındaki çocuklara hitap eder. 12 jant bisikletler, Denge Bisikletleri için tıklayın.

  14 jant : 3 - 5 yaşındaki çocuklara uygundur. Bisiklet cinsi ve kadro yapısına göre değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak 90-110 cm boyundaki çocuklar içindir. (Bacak iç boyu yaklaşık 48 cm altı)

  16 jant : 4-6 yaşındaki çocuklara uygundur. Bisiklet cinsi ve kadro yapısına göre değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak  100-120 cm boyundaki çocuklar içindir.(Bacak iç boyu yaklaşık 48 - 53 cm)

  20 jant : 6-8 yaş gurubu için kullanımı uygundur. Bisiklet cinsi ve kadro yapısına göre değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak 120-135 cm boyundaki çocuklar içindir. (Bacak iç boyu yaklaşık 53 - 60 cm)

  24 jant : 7-12 yaşındaki çocuklara uygundur. Bisiklet cinsi ve kadro yapısına göre değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak   130-155 cm boyundaki çocuklar içindir. (Bacak iç boyu yaklaşık 60 - 70 cm)

  12 Yaş üstü çocuklar için çocuğun boyuna ve bacak uzunluğuna göre XS - S kadro veya daha büyük bisikletleri hangi yol tipinde kullanılacağına göre seçim yapmalısınız. Dağ bisikletleri ve Hibrit bisikletler için 26 veya 28 jant fakat XS - S kadro bisikletler ile başlayabilirsiniz.

  Bütçenize en uygun modeli seçmek ve tüm çocuk bisikleti fiyatları için kategori sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : bikestore.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap