Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  15 temmuz gecesi halkımız nasıl bir kahramanlık gösterdi

  1 ziyaretçi

  15 temmuz gecesi halkımız nasıl bir kahramanlık gösterdi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  MEB'in 3. sınıf ders kitabında velilere 15 Temmuz sorusu: O gece neredeydiniz?

  MEB'in 3. sınıf ders kitabında velilere 15 Temmuz sorusu: O gece neredeydiniz?

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz dağıttığı 3. sınıf Türkçe ders kitabında 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili öğrencilerin velilere "15 Temmuz gecesi neredeydiniz?" sorusunu sormaları istendi. Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan tartışma yaratan etkinlikle ilgili “Müfredatta çocukların aileleriyle yapacakları etkinlikler vardır. Ama o yaştaki çocuklardan, yakın dönemde yaşanmış siyasi bir olayla ilgili aile etkinliği yapılmasını istemek doğru değil” dedi.

  Gizem Yayıncılık tarafından hazırlanan 3. sınıf Türkçe ders kitabında 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Bayramı ile ilgili temalar ve etkinlikler yer alıyor. Okuma metinlerinin etkinlik bölümünde öğrencilere velilere şu soruların sorulması istendi: 

  "15 Temmuz gecesi neredeydiniz?,  O gece ülkemize ne yapılmak istendi?, Yaşanan olayları öğrenince neler hissettiniz?"

  Birgün'den Abidin Yağmur'un haberine göre, kitabın 51. sayfasında, 15 Temmuz temalı Derya Öney tarafından yazılan “Bayrağıma Sesleniş” adlı metin yer aldı. Metindeşu ifadelere yer verildi:

  “Öyle ya! haklıydı bayrağım. Biz birlikte var olmuşuz şimdiye kadar. Vatan, bayraksız; bayrak, vatansız olamaz asla! Tıpkı 15 Temmuz’daki gibi biz bir bütün olarak var oldukça ve halkımız el ele verip canla başla çalışmaya devam ettikçe daha güzel günler göreceğiz.” 

  Çocuklardan ailelerine 15 Temmuz'u sormaları istendi

  Kitabın bir sonraki sayfasında çocuklardan metinle ilgili bir etkinlik yapmaları isteniyor ve “Türk halkı 15 Temmuz’da ne yapmış?” sorusu yöneltildi. Kitaptaki 15 Temmuz etkinliğinde çocuklardan ailelerinin 15 Temmuz’la ilgili görüşlerini sorması istendi. Kitabın ilgili bölümünde, “Aile büyüklerimizden birini belirleyelim. Ona aşağıdaki soruları sorarak röportaj yapalım. Edindiğimiz bilgileri defterimize yazalım” şeklinde bir yönlendirme yapılıktan sonra çocuklardan şu soruları ailelerine sormaları isteniyor:

  “15 Temmuz gecesi neredeydiniz? O gece ülkemize ne yapılmak istendi? Bu olaylardan nasıl haberdar oldunuz? Yaşanan olayı öğrenince ne hissettiniz? Halkımız o gece nasıl bir kahramanlık gösterdi?”

  "Çocuklardan bu soruları sormasını istemek doğru değil”

  Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, ilkokul 3. Sınıf ders kitabında yer alan etkinlikle ilgili 

  “Müfredatta çocukların aileleriyle yapacakları etkinlikler vardır. Mesela çevre bilinci oluşturmak için çocuğun ailesiyle çevre temizliği hakkında röportaj yapması istenebilir. Hayvan sevgisi kazandırmak için çocuktan ailesiyle sokak hayvanları için neler yapılabileceğini konuşması istenebilir. Bu tür etkinlikler çocuğun çevreye duyarlılığı açısından yapılır. Bu tür etkinlikler normaldir. Ama bu kitapta çocuklardan istenen etkinlik çok farklı. O yaştaki çocuklardan, yakın dönemde yaşanmış siyasi bir olayla ilgili aile etkinliği yapılmasını istemek, ailenin ne düşündüğünü ne hissettiğini, o gece nerede olduğunu sormasını istemek doğru değil.”

  “İlkokul 3. Sınıf Türkçe ders kitabına böyle bir etkinliğin ve böyle soruların konulması, çocukların bilinçaltına böyle bir günün olduğunun kazınması amacını taşıdığını düşünüyorum. Yakın tarihte meydana gelmiş, hâlâ siyasetin tartışma konusu olan bu olayın bu seviyedeki bir sınıfın ders kitabında olmasını bir eğitimci olarak doğru bulmuyorum” diye konuştu.

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  15 Temmuz’da ne oldu ve neler yaşandı? Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar…

  15 Temmuz’da ne oldu ve neler yaşandı? Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar…

  15 Temmuz’da ne oldu ve neler yaşandı? Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar…

  15 Temmuz 2016'da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) / Paralel Devlet Yapılanması (PDY) tarafından düzenlenen hain darbe girişimi, Türk Milleti'nin direnişiyle bertaraf edildi. Hain darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti ancak 251 vatandaşın şehit olduğu, 2196 vatandaşın da gazi olduğu karanlık gecede yaşananlar hafızalardaki tazeliğini koruyor. Bu kara günde Şehit Ömer Halisdemir'in yazdığı gibi onlarca kahramanlık öyküsü ortaya çıktı ve darbe girişimi durduruldu. 15 Temmuz'da neler olduğunu dakika dakika saat saat haberimizde sizler için derledik. İşte 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar...

  Türk tarihinin son yıllarda yaşadığı en büyük olaylardan olan 15 Temmuz hain darbe girişimi üzerinden tam 4 yıl geçti. 251 vatandaşımızın şehit düştüğü, 2 bin 196 vatandaşın da gazi olduğu hain darbe girişimi büyük bir mücadele ve direniş ile engellendi. Halkın öncülüğü ve güvenlik güçlerinin desteğiyle FETÖ/PDY tarafından düzenlenen darbe girişimi saatler içerisinde bertaraf edildi. Darbe girişimi ileri boyutlara ulaşmadan engellendi ancak 15 Temmuz gecesinde onlarca şehit verildi. Vatandaşların tankların önünde dimdik durduğu ve birçok kahramanlık hikayesinin yazıldığı 15 Temmuz’da neler yaşandığını anbean sizler için yazımızda derledik. İşte FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde yaşanan olaylar…

  İŞTE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE YAŞANANLAR

  Saat 16.16: Kara Havacılık Komutanlığı'nda görevli bir subay MİT'e giderek, FETÖ üyesi askerler tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın alınması için kuruma saldırı olacağını ihbar etti. Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i telefonla aradı, konu hakkında bilgi verdi.

  Saat 17.32: Hakan Fidan tarafından Karargah'a gönderilen müsteşar yardımcısı Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i bilgilendirdi. Orgeneral Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a detaylı bilgi verdi ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı karargaha davet etti.

  Saat 18.10: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Karargah'a giderek komuta kademesiyle görüştü. Gelen ihbarın daha büyük bir planın parçası olabileceğini söyledi.

  Saat 18.30: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, TSK Harekat Merkezi'ni aradı, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi.

  Saat 19.26: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı, kendisine ulaşamayınca koruma müdürüyle görüştü. Cumhurbaşkanı'nın güvenliğiyle ilgili bir problemin olup olmadığını ve ilave güvenlik tedbirlerine ihtiyaç duyup duymadıklarını sordu.

  Saat 20.22: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Karargah'tan ayrıldı.

  Saat 20.23: Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda toplanan 33 Özel Kuvvetler görevlisi Karagah'a doğru harekete geçti.

  Saat 20.46: Darbenin gece saat 03.00'te başlayacak olması nedeniyle Karargah'tan erken ayrılan Genelkurmay Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, özel aracıyla geri döndü.

  Saat 21.00: Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın makam odasına girerek, kendisine “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz” diyerek darbeyi tebliğ etti. Hulusi Akar'ın söylenenlere tepki gösterdi ve bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini belirtti. Geri adım atmayan Dişli, odanın dışına çıkarak hazır durumda bekleyen ekibe, komutana müdahale etmeleri emrini verdi.

  Saat 22.05: Darbeci askerlerin kontrolündeki uçaklar Ankara'da alçak uçuş yaptı.

  Saat 22.10: Köprüyü kontrol altına almak için Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı’ndan hareket eden FETÖ’cülerin komutasındaki askeri birlik Boğaz Köprüsü'nü tek yönlü trafiğe kapattı.

  Saat 22.30: Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm emniyet mensupları acil olarak göreve çağrıldı.

  Saat 22.35: Atatürk Havalimanı'na tanklarla gelen askerler kontrol kulesine girdi.

  Saat 23.10: Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları ‘kalkışma' olarak niteleyerek, “Türk ordusu içerisindeki bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu” duyurdu.

  Saat 23.25: Darbecilerin sosyal medyaya erişimi engellendi ancak erişim engeli kısa bir süre sonra kaldırıldı.

  Saat 23.37: Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, darbeci Cemil Turhan ve iki Özel Kuvvetler personeli tarafından elleri ve kolları bağlı vaziyette, Halil Gül’ün pilotluğunu yaptığı helikoptere bindirilerek Akıncı Üssü’ne götürüldü.

  Saat 23.44: Darbecilerin WhatsApp’taki “Yurtta Sulh” grubundan “İstanbul Moda Deniz Kulübüne müdahale lazım, generaller var, derdest edilecek” şeklinde bir mesaj atıldı.

  Saat 23.45: Darbe girişimi yapan grup, TSK'nın akredite gazetecilerle iletişim için kullandığı e-posta hesabından “Kontrolün tam olarak ele alındığına” dair mesaj gönderdi.

  Saat 23.50: Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geldi. Darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar sokaklara dökülmeye başladı.

  Saat 00.04: Cumhurbaşkanı ilk açıklamasını yapmaya başladı. Açıklamadan hemen sonra ise sozcu.com.tr'nin İstanbul'daki merkezine telefonla ulaşmayı başaran muhabir arkadaşımız Gökmen Ulu, ‘SON DAKİKA' haberi olarak bu tarihi gelişmeyi yazdırdı ve Erdoğan'ın çağrısı “saat 00:13'te” sozcu.com.tr'de ‘SON DAKİKA' haberi olarak 1'inci manşetten yayınlandı.

  Saat 00.15: Darbeci askerler TRT binasını basarak, haber spikeri Tijen Karaş'a Yurtta Sulh Konseyi adına korsan bildiri okuttu.

  Saat 00.24: Erdoğan, sozcu.com.tr'nin Türkiye'ye duyurduğu çağrıyı saat 00:24'te yani ‘haberimizden 11 dakika sonra' CNN Türk'e Facetime'la bağlanarak Hande Fırat aracılığıyla da duyurdu.

  00.33: Akıncı Üssünden iki F-16 daha izinsiz kalktı.

  Saat 01.00: Darbe girişiminde bulunan kişiler hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı ve gözaltı kararı alındı.

  Saat 01.10:Sikorsky tipi askeri helikopter TÜRKSAT uydu istasyonunu vurdu.

  Saat 01.13: Diyarbakır’dan gelen Özel Kuvvetler Grup Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi’nin uçağı Etimesgut Havalimanı’na indi. Özel Kuvvetler'i ele geçirmeye çalışan Terzi, Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından başından vurularak etkisiz hale getirdi. Darbeci hainlerin silahından çıkan kurşunlarla şehit düşen Halisdemir, bu hamlesiyle darbe girişiminin kaderini de değiştirdi.

  Saat 01.21: İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı, TSK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve darbe planlayıcılarını ‘çete' olarak tanımladı.

  Saat 01.40: Boğaziçi Köprüsü'nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açıldı, camilerden sela okunarak halka darbe girişimine karşı sokaklara çıkma çağrısı yapıldı.

  Saat 02.21: Ankara Emniyet Müdürlüğü'nede vuran ve en az 17 polisin şehit olmasına neden olan askeri helikopter Gölbaşı'nda düşürüldü.

  Saat 02.25: İstanbul Taksim Meydan'nda mevzilenen bir grup asker, giderek sayıları artan protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

  Saat 02.50: F-16'lar ve askeri helikopterler TBMM binasını vurmaya başladı. Meclis'in giriş kapılarının yakınlarına dört bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

  Saat 03.00: TRT yeniden yayına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.

  Saat 03.14: TÜRKSAT Gölbaşı Yerleşkesi FETÖ mensubu pilotlar tarafından bombalandı. Yerleşkeye dört adet MK-82 bombası atıldı.

  Saat 03.20: İstanbul'da darbecilerin kontrolündeki savaş uçakları alçak uçmaya başladı.

  Saat 03.30: Darbeci askerler Doğan Medya Center'ı basarak CNN Türk'ün yayınını kesti.

  Saat 04.00: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaş uçaklarından gizlenmek için yolcu uçağıyla İstanbul'a geldi.

  Saat 04.07: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılayan kalabalığa “Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler” dedi.

  Saat 05.00: Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı darbeyi planlayanlara ve içinde bulunanlara darbeye teşebbüs suçundan soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da darbecilerin darbe başarılı olduğunda kullanacakları sıkıyönetim planından harekete geçerek birçok kişi hakkında yakalama kararı çıkarttı.

  Saat 06.26: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinden dumanlar yükseldi.

  Saat 06.42: Boğaz Köprüsü'nde barikat kuran darbeci askerler teslim oldu.

  Saat 07.52: Genelkurmay karargahından çıkan bir tanktan, barikat kuran kamyonlara ateş açıldı.

  Saat 11.01: Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir” şeklinde bir açıklama yaptı.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Ders kitabında velilere sorular: 15 Temmuz gecesi neredeydiniz?

  Ders kitabında velilere sorular: 15 Temmuz gecesi neredeydiniz?

  Millî Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul 3. sınıflar için hazırlayıp okullarda ücretsiz olarak dağıttığı ders kitabında öğrenci velilerine yönelik '15 Temmuz darbe girişimi' konulu sorular tepkiye neden oldu. 

  Kitabın kapağındaki okul görselinden okulun adının 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu olduğu göze çarpıyor. 50. sayfasında, Derya Öney tarafından yazılan “Bayrağıma Sesleniş” adlı metinde de 15 Temmuz’dan söz ediliyor.

  Metinde, “Öyle ya! haklıydı bayrağım. Biz birlikte var olmuşuz şimdiye kadar. Vatan, bayraksız; bayrak, vatansız olamaz asla! Tıpkı 15 Temmuz’daki gibi biz bir bütün olarak var oldukça ve halkımız el ele verip canla başla çalışmaya devam ettikçe daha güzel günler göreceğiz” ifadeleri yer alıyor.

  Kitabın bir sonraki sayfasında çocuklardan metinle ilgili bir etkinlik yapmaları isteniyor ve “Türk halkı 15 Temmuz’da ne yapmış?” sorusu yöneltiliyor.

  "OLAYLARI DUYUNCA NE HİSSETTİNİZ?"

  BirGün'den Abidin Yağmur'un haberine göre, kitaptaki 15 Temmuz etkinliği konusu metinle de sınırlı bırakılmıyor ve çocuklardan ailelerinin 15 Temmuz’la ilgili görüşlerini sorması isteniyor.

  Kitabın ilgili bölümünde, “Aile büyüklerimizden birini belirleyelim. Ona aşağıdaki soruları sorarak röportaj yapalım. Edindiğimiz bilgileri defterimize yazalım” şeklinde bir yönlendirme yapılıktan sonra çocuklardan şu soruları ailelerine sormaları isteniyor:

  “15 Temmuz gecesi neredeydiniz? O gece ülkemize ne yapılmak istendi? Bu olaylardan nasıl haberdar oldunuz? Yaşanan olayı öğrenince ne hissettiniz? Halkımız o gece nasıl bir kahramanlık gösterdi?”

  "BU YAŞTA ÇOCUKLARIN DERSİ İÇİN UYGUN DEĞİL"

  Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, ilkokul 3. Sınıf ders kitabında böyle bir etkinliğin yer almasını doğru bulmadıklarını söyledi.

  Aslan, “Müfredatta çocukların aileleriyle yapacakları etkinlikler vardır. Mesela çevre bilinci oluşturmak için çocuğun ailesiyle çevre temizliği hakkında röportaj yapması istenebilir. Hayvan sevgisi kazandırmak için çocuktan ailesiyle sokak hayvanları için neler yapılabileceğini konuşması istenebilir. Bu tür etkinlikler çocuğun çevreye duyarlılığı açısından yapılır. Bu tür etkinlikler normaldir. Ama bu kitapta çocuklardan istenen etkinlik çok farklı. O yaştaki çocuklardan, yakın dönemde yaşanmış siyasi bir olayla ilgili aile etkinliği yapılmasını istemek, ailenin ne düşündüğünü ne hissettiğini, o gece nerede olduğunu sormasını istemek doğru değil” dedi.

  Aslan, iktidarın 15 Temmuz’u önemli gün ve haftalar arasına aldığını, ders müfredatlarında da 15 Temmuz’u daha çok anlatmak istediğini belirterek, “İlkokul 3. Sınıf Türkçe ders kitabına böyle bir etkinliğin ve böyle soruların konulması, çocukların bilinçaltına böyle bir günün olduğunun kazınması amacını taşıdığını düşünüyorum. Yakın tarihte meydana gelmiş, hâlâ siyasetin tartışma konusu olan bu olayın bu seviyedeki bir sınıfın ders kitabında olmasını bir eğitimci olarak doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap