Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  15 temmuz darbesi neden yapıldı

  1 ziyaretçi

  15 temmuz darbesi neden yapıldı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

  15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

  15 Temmuz akşamı milyonlar sosyal medya ve televizyonlardan yapılan canlı yayınlarla sıcak gelişmelerin yaşandığını öğrendi. Pek çok vatandaş “Darbe mi oluyor?” sorusunun cevabını aramaya başladığında TRT ekranlarından darbe bildirisi okundu. Vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı. Bu gelişmeler sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara seslendi ve onları sokağa mücadeleye davet etti. Peki, bütün bunlar neden yaşandı?

  15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

  2016 yılının ağustos ayında Yüksek Askeri Şura toplantısı yapılacaktı. Bu toplantıda askeriye içerisinde bazı mensupların tasfiye edileceği tahmin ediliyordu. Gülen Hareketi'ne yakın çeşitli kademede askerî yetkililerin bu hareketi önlemek ve Türkiye hükûmetini ele geçirmek amacıyla darbe hareketine giriştiği öne sürülmektedir.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu ise ''sık sık yer değiştirerek'' darbecilerden kaçmıştır.

  Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

  16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  15 Temmuz darbe girişimini kim yaptı, neden yaptı ve başka sorular...

  Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu?

  Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu?

  Türkiye'nin en zor günlerinden biri 15 Temmuz'du. Türkiye'nin geleceğine göz diken ve devletin her kademesine sızmış olan FETÖ üyeleri yıllarca hazırlığını yaptığı hain planını 15 Temmuz günü yürürlüğe koydu. Yapılan kanlı darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü kapatıldı, F-16'lar havalandı, FETÖ'cü askerler sivillere ateş açarak şehit ettiler. Bu hain kalkışmanın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen şehitlerin acısı ilk günkü gibi yüreklerdeki yerini korurken gaziler ise o günleri hala hatırlıyor. O gün hakkında akıllarda çokça soru işareti bulunuyor. Bu sorulardan bazıları da Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu? İşte detaylar... 

  Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu?

  DARBECİLER NEDEN 15 TEMMUZ'U SEÇTİ? DARBE NEDEN 15 TEMMUZ'DA OLDU?

  FETÖ'cüler darbeyi 16 Temmuz 2016'da günün ilk saatlerinde yapmayı planlıyorlardı. Ancak örgüt içerisinde yer alan ve örgütü sorgulayan Ankara'daki Güvercinlik Kara Üssü'nde görevli Binbaşı O.K. 15 Temmuz 2016 günü  MİT Karargahına giderek TSK'nın içerisindeki birtakım kişilerin MİT Müsteşarına saldırıyı yapmayı planladığı şeklindeki ihbarda bulundu. Bu durum Hakan Fidan'a ulaştırıldı. Binbaşı O.K. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifade Tabur Komutanı Binbaşı Deniz Aldemir'in kendisini aradığını ve arabasında buluştuğunu anlattı. Aldemir'in " Senin hizmetten olduğunu biliyorum, bu akşam faaliyetimiz var. Ben kooger helikopteri ile Hakan Fidan'ı alacağım. Sen Murat Bolat'la uçacaksın. Çok kan akacak" dediğini anlatan O.K. daha sonra Aldemir'in yanından ayrıldı. 

  Pensilvanya'dan gelen FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz, 9 Temmuz 2016'da  Ankara Konut kentteki bir villada FETÖ'cü  üst düzey komutanlarla son değerlendirme ve karar toplantısını yaptı. Burada yapılan toplantıda darbenin yönetileceği yerin Akıncı Üssü olmasına karar verildi. MİT,  FETÖ üyelerinin kullandığı ByLock yazılımına sızmıştı. Litvanya'daki serverin 3 katmanlı şifreli kırılmış, binlerce örgüt üyesiyle gizli kodlu milyonlarca yazışma deşifre edilmişti.

  Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu?

  17-25 Aralık operasyonları ile deşifre olan örgüt, paralel devlet ve MİT davası ile köşeye sıkışmıştı. Ayrıca MİT'in TSK'ya sızdığını tespit ettiği örgüt üyeleri de Ağustos 2016 yılında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura ile tasfiye edileceklerini biliyorlardı. 

  Örgüt 13 Temmuz'da son hazırlıkları tamamladıktan sonra 15 Temmuz akşamı Yurtta Sulh parolasını bilmeyen hiçbir kimse nizamiyeden içeri alınmayacaktı. 14 Temmuz gecesi Yeşiköy Hava Harp okulunda 20 general ve bazı subayların katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda darbe planlarının üzerinde geçilirken askerlere birbirlerini tanımaları için F serisinden bir dolarlar dağıtıldı.

  15 Temmuz günü hazırlıklar tamamlandı ve alt kademedeki askerler belirlenmeye başlandı. Binbaşı O.K.'da 15 Temmuz günü kalkışmaya dahil edildi. Örgüt kalkışma saatini gizlemiş ve örgüt üyelerine bilmeleri gerektiği kadarını söylemişti. 

  Binbaşı O.K'nın15 Temmuz günü öğle saatlerinde yaptığı istihbaratını ciddiye alan MİT çalışanları, durumu MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a bildirdi. Fidan da  durumu Genel Kurmay 2. Başkanı Yaşar Güler'e bildirdi. Daha sonra MİİT Müsteşarı yardımcısı Genel Kurmay Karargahına gelerek Yaşar Güler'e daha detaylı bilgi verdi. 

  Darbeciler neden 15 Temmuz'u seçti? Darbe neden 15 Temmuz'da oldu?

  Saat 17.45'te Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, Genel Kurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutan Orgeneral Salih Zeki Çolak, gelen istihbaratı değerlendirme toplantısına başladı. Toplantının sonlarına saat 18.00 civarı Genel Kurmay karargahına gelen Hakan Fidan da katıldı. MİT'ten gelen üst düzey yöneticiler FETÖ üyelerinin dikkatini çekti. Bu kişilerden biri Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan'dı.

  Akar, istihbaratı önemseyerek Fidan'ın helikopterlerle kaçırılmasının önüne geçmek için birtakım önlemler aldı. Hulusi Akar, havada bulunan tüm askeri uçak  ve helikopterlerin üslerine dönmesini ve yeni kalkışlara da izin verilmemesi direktifini verdiğini, zırhlı araçların da birlik dışına çıkmasına müsaade edilmemesini emrettiğini yazılı cevabında kaleme aldı. 

  thumbs-b-c-c730a7feea631ba9355a86e685514617.jpg

  Genel Kurmay Başkanlığındaki hareketlilik örgütün üst kademelerine bildirilir. Bu durum darbe elebaşlarını tedirgin edince örgüt, 15 Temmuz günü darbe saatini öne çekmeye karar verdi. Belirlenen saat 20.30'dur. 

  Yazı kaynağı : www.bolgegundem.com

  Dakika dakika 15 Temmuz: Darbe girişiminde ne oldu ve neler yaşandı?

  Dakika dakika 15 Temmuz: Darbe girişiminde ne oldu ve neler yaşandı?

  16.16: Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir subay MİT’e giderek, FETÖ üyesi askerler tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın alınması için kuruma saldırı olacağını ihbar etti. Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i telefonla aradı, konu hakkında bilgi verdi.

  17.32: Fidan tarafından Karargâh’a gönderilen Müsteşar Yardımcısı Güler’i bilgilendirdi. Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a detaylı bilgi verdi ve Fidan’ı karargâha davet etti.

  18.10: Fidan, Karargâh’a giderek komuta kademesiyle görüştü. Gelen ihbarın daha büyük bir planın parçası olabileceğini söyledi.

  18.30: Hulusi Akar, TSK Harekât Merkezi’ni aradı, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi.

  19.26: Fidan, Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı, kendisine ulaşamayınca koruma müdürüyle görüştü. Cumhurbaşkanı’nın güvenliğiyle ilgili bir problemin olup olmadığını ve ilave güvenlik tedbirlerine ihtiyaç duyup duymadıklarını sordu.

  20.22: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Karargâh’tan ayrıldı.

  20.23: Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda toplanan 33 Özel Kuvvetler görevlisi Karargâh’a doğru harekete geçti.

  20.46: Darbenin gece saat 03.00’te başlayacak olması nedeniyle Karargâh’tan erken ayrılan Genelkurmay Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, özel aracıyla geri döndü.

  21.00:  Dişli, Hulusi Akar’ın makam odasına girerek, kendisine “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz” diyerek darbeyi tebliğ etti. Hulusi Akar’ın söylenenlere tepki gösterdiği ve bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini belirtti. Geri adım atmayan Dişli, odanın dışına çıkarak hazır durumda bekleyen ekibe, komutana müdahale etmeleri emrini verdi.

  22.05: Darbeci askerlerin kontrolündeki uçaklar Ankara’da alçak uçuş yaptı.

  22.10: Köprüyü kontrol altına almak için Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı’ndan hareket eden FETÖ’cülerin komutasındaki askeri birlik Boğaz Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı.

  22.35: Atatürk Havalimanı’na tanklarla gelen askerler kontrol kulesine girdi.

  23.10: Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları ‘kalkışma’ olarak niteleyerek, “Türk ordusu içerisindeki bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu” duyurdu.

  23.37: Yaşar Güler, darbeci Cemil Turhan ve iki Özel Kuvvetler personeli tarafından elleri ve kolları bağlı vaziyette, Halil Gül’ün pilotluğunu yaptığı helikoptere bindirilerek Akıncı Üssü’ne götürüldü.

  23.50: Ankara’nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geldi. Darbe girişimine tepki gösteren yurttaşlar sokaklara dökülmeye başladı.

  00.04: Cumhurbaşkanı ilk açıklamasını yapmaya başladı. 

  00.15: Darbeci askerler TRT binasını basarak, haber spikeri Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi adına korsan bildiri okuttu.

  00.24: Erdoğan, CNN Türk’e Facetime ile bağlanarak Hande Fırat aracılığıyla yurttaşlara çağrıda bulundu. 

  01.40: Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açıldı, camilerden sela okunarak halka darbe girişimine karşı sokaklara çıkma çağrısı yapıldı.

  02.50: F-16’lar ve askeri helikopterler TBMM binasını vurmaya başladı. Meclis’in giriş kapılarının yakınlarına dört bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

  03.30: Darbeci askerler Doğan Medya Center’ı basarak CNN Türk’ün yayınını kesti.

  04.00: Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaş uçaklarından gizlenmek için yolcu uçağıyla İstanbul’a geldi.

  04.07: Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’nda kendisini karşılayan kalabalığa “Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler” dedi.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap