Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  15 temmuz darbesi araştırılsın önergesi

  1 ziyaretçi

  15 temmuz darbesi araştırılsın önergesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TBMM Genel Kurulu İYİ Parti’nin “15 Temmuz’un siyasi ayağı araştırılsın” önergesini reddetti

  TBMM Genel Kurulu İYİ Parti’nin “15 Temmuz’un siyasi ayağı araştırılsın” önergesini reddetti

  İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Lütfü Türkkan gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

  İYİ Parti'nin "FETÖ'nün darbe kalkışmasının askeri ayağı ve Yurtta Sulh Konseyi'nin, darbenin gerçekleştiği geceye kadar gidilen süreçte siyasi bir taraf ve grupla ilişkilerinin belirlenmesine" ilişkin araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

  Önerge üzerine söz alan İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin TBMM'de araştırma komisyonu kurulduğunu ancak bu komisyonun, kalkışmayı "Allah'ın büyük lütfu" olarak niteleyenler tarafından çalıştırılmadığını öne sürdü.

  "FETÖ'cülükleri tescilli' bazı kişiler ortalıkta gezinirken, bazı kişilerin, rakiplerini FETÖ'cülükle suçlayarak" karalamaya çalıştığını iddia eden Çıray, sözlerini şöyle sürdürdü:

  HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise Genel Kurul'da en çok tartışılan konulardan birinin FETÖ'nün darbe girişimi olduğunu belirterek, bu konudaki tartışmalara son verilmesi için araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

  CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da kendisinin 15 Temmuz'da Meclis'e ilk gelenlerden olduğunu belirtti. "Yurtta Sulh Konseyi"ni ilk kez AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'den duyduğunu ifade eden Bayraktutan, Atatürk'ün sözlerinin subliminal mesajlarla başka yerlere aktarılmaması gerektiğini söyledi.

  Darbenin kimler tarafından yapıldığı, kimlerin de onlara lojistik destek verdiğini bildiklerini ifade eden Bayraktutan, İYİ Parti'nin önerisini desteklediklerini dile getirdi.

  Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, darbe metni okunduğu zaman darbe metninin içerisinde "Yurtta Sulh Konseyi" ifadesinin defaatle söylendiğine dikkati çekti.

  Zengin, "O terör örgütü başı 'Eğer bir şefaat hakkım olacaksa onu Bülent Ecevit'e kullanmak isterim' demiştir. Buradan bize öyle gülerek nutuk irat ederken gerçeği unutmayın. Bülent Ecevit de gitmiştir, onların okullarını açmıştır. Nasıl bunları unutuyorsunuz CHP vekilleri? O yüzden buradan yola çıkarak bize parmak sallamaktan vazgeçin. Yapacaksanız eğer bir şey 15 Temmuz'dan itibaren her türlü terör örgütünden uzak durun. Şu an hala beraber yürümeye devam ediyorsunuz" şeklinde konuştu.

  AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Özkaya ise Sincan'da görülen davalarda FETÖ üyelerinin yargılanmasının devam ettiğini kendisinin de o davaya müdahil olduğunu belirterek, "Ben müdahilim ve gidip takip ediyorum. Siyasi ayak arıyorsak, milletvekili olduğu halde oraya gidip müdahil olmayan, o davaları takip etmeyen kişilere dönmemiz lazım" dedi.

  "Bu meclisi savunacaksan, bu milleti savunacaksan, bu meclise bomba atanlara karşı mahkemeye gidip müdahil olacaksın" diyen Özkaya, Meclis'in "şu suçludur bu suçludur" diyemeyeceğini, yargılamayı ancak yargının yapabileceğini söyledi.

  Söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Sincan'daki davaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile o gece TBMM'de bulunan tüm milletvekillerinin müdahil olduğunu kaydetti.

  Darbe girişimine ilişkin gerçeklerin TBMM tarafından araştırılmasını isteyen Özkoç, "Mehmet Dişli'yi göreve kim getirdi? FETÖ'cülerin karısı veya çocukları Bank Asya'ya para yatırdı diye iş akdini feshederken Şaban Dişli'yi Hollanda büyükelçisi kim yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz. Bu doğal hakkımız. TBMM bunu araştırmak zorunda" diye konuştu.

  HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise 15 Temmuz döneminde Meclis'te olan partisinin milletvekillerinin şu an "FETÖ'cü savcıların hazırladığı iddianameler" nedeniyle cezaevinde olduğunu savundu. Bu araştırma önergesinin neden bu kadar vahim bulunduğunu soran Oluç, "Her türlü meslek grubundan FETÖ'cü bulundu, bir tek siyaset alanından yok? Bu size çok acayip gelmiyor mu?" değerlendirmesinde bulundu.

  Konuşmaların ardından yapılan oylamada İYİ Parti'nin araştırma önerisi reddedildi.

  Öte yandan, Genel Kurul'da, HDP'nin "işsizlik", CHP'nin "kamu özel iş birliğiyle gerçekleştirilen projeler" konusundaki grup önerileri de kabul edilmedi.

  Independent Türkçe, Ajanslar

  Yazı kaynağı : www.indyturk.com

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Devlet Bahçeli, CHP'nin 'FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın' önergesini neden reddettiklerini açıkladı - Son Dakika

  Devlet Bahçeli, CHP'nin 'FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın' önergesini neden reddettiklerini açıkladı - Son Dakika

  akp'nin 15 temmuz'un araştırılmasını engellemesi

  15 Temmuz’un siyasi ayağının araştırma önergesi yine reddedildi

  15 Temmuz’un siyasi ayağının araştırma önergesi yine reddedildi

  15 Temmuz’un siyasi ayağının araştırma önergesi yine reddedildi

  15 Temmuz ve siyasi ayağının araştırma öneri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları yine reddedildi. Temmuz 2018 tarihinde İYİ Parti’nin verdiği aynı önerge yine AKP ve MHP’lilerin oyları ile reddedilmişti. Önergenin reddedilmesini Twitter hesabından duyuran CHP milletvekili Mahmut Tanal, oylama anının videosunu paylaştı. İYİ Parti’nin önergesi İYİ Parti, 15 Temmuz’un ardından 2018 yılına kadar ortaya çıkan […]

  15 Temmuz ve siyasi ayağının araştırma öneri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları yine reddedildi.

  Temmuz 2018 tarihinde İYİ Parti’nin verdiği aynı önerge yine AKP ve MHP’lilerin oyları ile reddedilmişti.

  Önergenin reddedilmesini Twitter hesabından duyuran CHP milletvekili Mahmut Tanal, oylama anının videosunu paylaştı.

  İYİ Parti, 15 Temmuz’un ardından 2018 yılına kadar ortaya çıkan bilgiler ışığında, ‘Fethullah Gülen yapılanması’nın siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi verdi.

  24 Temmuz’da değerlendirilen önerge, yine AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

  İYİ Parti Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun basılmayan raporunu hatırlatarak, “Hem FETÖ’den bu kadar şikâyet edeceksiniz hem ‘FETÖ’yle mücadele ediyoruz diyeceksiniz hem de hâlâ o komisyon raporunu basmamış olacaksınız. 250 şehit vermiş olan, gaziler vermiş olan Türk milleti burada gerçeği öğrenmeli ve gerçeğe ulaşmalı” demişti.

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap