Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  13 haziran 2003 star gazetesi

  1 ziyaretçi

  13 haziran 2003 star gazetesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Star'a ‘kalleş’ uyarısı

  STAR - Haberler - Son Dakika Haberleri

  Tüm Köşe Yazıları | STAR

  Basın Konseyi, Star Gazetesi'nin uyarılmasına karar verdi...

  Basın Konseyi, Star Gazetesi'nin uyarılmasına karar verdi...

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Star (gazete)

  Star (gazete)

  Star, 1999-2019 yıllarında Türkiye'de yayınlanmış günlük, ulusal gazetedir. Sloganı "Milli İradenin Sesi"dir. 2004 yılında TMSF'ye devredilen gazete, son olarak Ethem Sancak tarafından yönetiliyordu.

  Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Cem Uzan'ın kurduğu ve sahibi olduğu Ulusal Basın Gazetecilik Matbaacılık ve Yayıncılık Sanayi A. Ş. bünyesinde İstanbul'da hazırlanıp tüm Türkiye'de yayımlanmaya başlandı. İlk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge'dir. Daha sonraki yıllarda Can Ataklı tarafından da yönetilmiştir. İlk kurulduğunda Star TV ve Uzan Grubu'nun yazılı medya organıydı. Cem Uzan'ın Genç Parti'yle siyasete atılmasından sonra, Genç Parti'nin yayın organı olarak kullanılmaya başlandı.

  2004 itibarıyla Star gazetesine de, tüm Uzan grubu kuruluşlarına olduğu gibi TMSF tarafından el konuldu. Kıbrıslı Türk iş adamı Ali Özmen Safa tarafından 5 milyon 150 bin dolara satın alındı. Ali Özmen Safa, Star Medya Grubu'nda bulunan hisselerinin büyük bir bölümünü 2007'de Ethem Sancak'a sattı.

  9 Eylül 2015'te logosunu değiştirdi ve "Yeni Türkiye'nin Gazetesi" sloganını bırakıp "Milli İradenin Sesi" sloganını kullanmaya başladı.[2]

  31 Aralık 2019'da baskılı yayına son vermiş ve internet üzerinden yayına devam etme kararı almıştır.[3]

  Yazar kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yayın Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gazetenin yayın heyetinde; Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Yayın Koordinatörü Ahmet Gemici, Yayın Danışmanı Halime Kökce, Yazı İşleri Müdürü Sabriye Ergin, Görsel Yönetmen Sinan Alemdar, Ekonomi Müdürü Yaşar Kızılbağ, Kültür Sanat Editörü Bedir Acar, Magazin Müdürü Hakan Sadıç, Spor Müdürü Aydın Bayram, Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel ve Ege Temsilcisi Muammer Başkan yer almaktaydı.[kaynak belirtilmeli]

  Mizanpaj[değiştir | kaynağı değiştir]

  8 Mart 1999 yılında ilk sayısını çıkaran gazete, kırmızı logo ve renkli bir tasarıma sahipken, 15 Mart 2011 tarihinde Görsel Yönetmenler Levent Güneş ve Sinan Alemdar'ın yeni mizanpaj çalışması ile daha minimalist bir tasarım ve mavi logo ile radikal bir değişikliğe gitti. Dönemin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, 2011 yılında yapılan tasarım değişikliği ve sayfa sayısındaki artış ile ilgili olarak Akdeniz tarzı bir gazete oluşturduklarını ve daha rahat okunan bir gazete ile okurların karşısına çıkmayı amaçladıklarını ifade etmişti. En son değişiklik ise 9 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti ve logosu tekrar kırmızıya dönen gazete, sayfa tasarımında da yeniden değişime gitti ve son yayın tarihi olan 31 Aralık 2019 tarihine kadar bu son tasarımıyla devam etti.

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Uzan ve Partisi AKPyi Korkutuyor! - Özge Gözke - bianet

  Uzan ve Partisi AKPyi Korkutuyor! - Özge Gözke - bianet

  Uzan grubunun medya gücüne tutunarak yükseldiğini, saldırgan ve şantajcı yayın politikasının, bu iki şirkete karşı daha önce bir girişim yapılmasını engellediğini söyleyen Yanardağ'a göre, Uzanların Ecevit hükümeti ile sessiz bir uzlaşma içinde olması nedeniyle Çukurova ve Kepez'e bugüne kadar dokunulmadı.

  Yanardağ, görüşlerini Bianet'e açıkladı:

  * Uzan Grubu'nun Çukurova ve Kepez'e kaynak aktardığı belgelenmişti. Uzan'ın başta Star gazetesinde, olanları bir siyasi hesaplaşma gibi göstermesi hukuksal tartışmadan zararlı çıkacağının kesinliğine dayanıyor. Cem Uzan, Uluslar arası Para Fonu (IMF) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) karşıtlığı nedeniyle kendisine böyle davranıldığını da ileri sürebilir.

  Uzan'ın gücünü sınırlama operasyonu

  * Uzanların belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonrası siyasete girmesi, PETKİM'i de alabilme ihtimali, siyasi bir güç haline gelme amacında olmasıyla, AKP tabanına bir tehdit oluşturduğu açık. Star gazetesi de, Çukurova Kepez olayını böyle aktarıyor. AKP'nin tabanı olan taşradaki küçük üretici ve dışlanan kesimlere yönelik popülist milliyetçi çizgide ve ulusalcı bir zeminde yapılan politikalarla sistemin dışladığı kesimlerin desteğiyle bir güç haline gelmesi , AKP'yi korkutuyor.

  * Uzan grubunun ekonomik ve siyasi gücünü sınırlama operasyonu, İmar Bankası'nın teftişiyle sürecek. Uzanların ülke yönetimine talip olma siyaseti başta AKP, sermaye çevrelerini de ürküttü. Uzanların, çıkarları için herkese saldırabileceği düşünen kesimler bu duruma ses çıkarmayacak. Aydın Doğan'ın da Kepez ve Çukurova operasyonunun destekleyeceğini düşünüyor.

  * Genç Parti, mağduru oynayarak yoksulların, küçük üreticilerin sözcülüğünü yapmaya çalışıyor. İnsanlar Cem Uzan'ın gücü nedeniyle söylediklerini yapabileceklerin düşünüyor. Uzan seçmenine Çukurova olayını "Biz büyüğüz, iktidara yürüdüğümüz için önümüz kesiliyor" sözleriyle anlatacak. (ÖG/BB/NK)

  Yazı kaynağı : bianet.org

  kalleş

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap