Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  12 mayıs neden hemşireler günü olarak kutlanır

  1 ziyaretçi

  12 mayıs neden hemşireler günü olarak kutlanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır?

  Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır?

  Yaşanan pandemi nedeniyle tüm dünya sağlık çalışanlarının önemini anladı. Bu zorlu süreçte canını ortaya koyarak çalışan, hayat kurtaran sağlık çalışanları toplumun kurtarıcıları oldu. Meslekleri için kendi hayatlarını riske atmaları ise onların en önemli özelliğini oluşturuyor. Bu kapsamda toplumda sağlık çalışanlarına yönelik bilinç arttı. 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle internet kullanıcıları Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır? sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. Merak edilenleri sizler için derledik...

  HEMŞİRELER GÜNÜ NEDİR 2021?

  Hemşireler Günü, bu özel mesleği icra eden hemşirelerin öneminin hatırlanması için kutlanan gündür. Hemşirelik toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisiyle, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran bir meslek olması bakımından önemlidir.

  Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır?

  Hiçbir ayrım gözetmeksizin “Herkes için Sağlık” ilkesini benimseyen, topluma sağlık hizmeti sunan sağlık ekinin en önemli parçasından birini oluşturmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan değişim, hemşirelik mesleğinin önemini ortaya çıkarmış ve sağlıkta kalitenin artan değeri, hasta ve çalışan memnuniyetinin olmazsa olmaz hale gelmesi, hemşirelik eğitiminin lisans düzeyinde verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

  Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır?

  NEDEN 12 MAYIS HEMŞİRELER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR?

  Herkes 12 Mayıs'ın neden hemşireler Günü olarak kutlandığını merak ediyor. 12 Mayıs'ın Hemşireler Günü olarak kutlanmasının nedeni İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire Florence Nightingale'nin doğum gününün bu tarih olmasıdır. Aslında 12 Mayıs'ta Florence Nightingale'in doğum gününü kutluyoruz. Toplum için özel bir yeri olan Nightingale, Modern hemşireliğin kurucusudur. Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs günü, onun anısını yaşatmak ve izinden giden hemşireleri takdir etmek üzere Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanıyor.

  Ayrıca Hemşireler Günü'nde farkındalık yaratılarak hemşirelik mesleğinin önemi vurgulanmakta ve meslekteki sorunlara çözümler üretilmesi amaçlanmaktadır.

  Hemşireler Günü nedir 2021? Neden 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır?

  Yazı kaynağı : www.bolgegundem.com

  Hemşireler Günü nedir? Florence Nightingale kimdir?

  Hemşireler Günü nedir? Florence Nightingale kimdir?

  Hemşireler Günü her yıl Mayıs ayının 12'sinde kutlanmaktadır. Hemşireler Gününün 12 Mayıs tarihinden kutlanmasının en önemli nedeni ise Hemşirelik mesleğine büyük katkı sağlayan Florence Nightingale'in doğum günü olmasıdır. Bazı ülkelerde hemşireler günü 12 Mayıs tarihinde bazı ülkelerde ise 6-12 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Peki Florence Nightingale kimdir?

  Uluslararası Hemşireler Günü ( IND ) Her yıl uluslararası olarak kutlanan, Florence Nightingale 'in Hemşireliğe olan önemli katkılarından dolayı kendisinin doğduğu gün 12 Mayıs tarihinde veya bazı ülkelerce 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır.

  Uluslararası kutlamalar

  Avustralya

  Yılın Avustralyalı Hemşiresi başkentte özel bir törenle seçilir. Buna ek olarak, Avustralya eyalet ve bölgelerinin her birinde, 12 mayısın olduğu hafta boyunca çeşitli hemşirelik törenleri yapılır.

  Çin

  Çin hastanelerindeki her hemşire , her yıl Hemşirelik yemini ni okur.

  Birleşik Krallık

  Her yıl bu tören Londra'daki Westminster Manastırı'nda yapılır. Tören sırasında, Abbey'deki Hemşire Şapeli'nden sembolik bir lamba alınır ve bir hemşireden diğerine, daha sonra da Dekan'a gönderilir ve Yüksek Sunak üzerine yerleştirilir. Bilginin, bir hemşireden diğerine geçişi ifade eder.Her yıl düzenlenen bu törenler Florence Nightingale'in gömüldüğü Hampshire şehrindeki East Wellow 'daki St Margaret Kilisesi 'nde doğum gününden sonraki pazar günü yapılır.

  ABD ve Kanada kutlamaları (Ulusal Hemşirelik Haftası)

  ABD, her yıl 6 Mayıs -12 Mayıs ( Florence Nightingale 'in doğum günü) arasında Ulusal Hemşirelik Haftası'nı kutluyor . Kanada, Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs'ı içeren hafta boyunca her yıl Ulusal Hemşirelik Haftası'nı kutluyor. Kanada Sağlık Bakanı, 1985 yılında Kanada'daki Ulusal Hemşirelik Haftası'nı başlattı.

  ABD'de, Ulusal Hemşirelik Haftası ilk kez 11-16 Ekim 1954'te Florence Nightingale'in Kırım'a misyonunun 100. yıldönümü nedeniyle gerçekleşti. Başkan Nixon daha sonra 1974 yılında "Ulusal Hemşire Haftası" ilan etti. 1982 yılında Başkan Reagan, 6 Mayıs'ı resmi olarak Ulusal Hemşire Günü veya Ulusal RN Tanınma Günü olarak bilinen "Hemşireler İçin Ulusal Tanınma Günü" olarak resmen öneren bir karar imzaladı. 1990'da Amerikan Hemşireler Birliği (ANA), tatilini 6 Mayıs'tan 12 Mayıs'a kadar kutlayacak olan Ulusal Hemşirelik Haftası'na genişletti.

  FLORENCE NİGHTİNGALE KİMDİR?

  Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910), İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmıştır. Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine "Lambalı Kadın" denmiştir.

  Son günlerde bazı yorumcular Nightingale'in Kırım Savaşı'ndaki başarılarının medya tarafından abartıldığını, halkın bir kahramana olan ihtiyacının karşılandığını iddia etmiştir. Bununla birlikte, eleştirmenler Nightingale'in başarılarının profesyonelleştirici hemşirelik rollerini belirleyici nitelikte olduğunu kabul etmiştir. 1860 yılında Nightingale, Londra'da St Thomas' Hospital'da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atmıştır. Dünyada ilk modern sivil hemşire okulu olmuştur ve şu anda King's College London'ın parçasıdır. Yeni hemşireler tarafından alınan Nightingale Andı ile adı onurlandırılmıştır. Doğum günü her yıl "Uluslararası Hemşireleri Günü" olarak kutlanmaktadır. Sosyal reformları İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, Hindistan'daki açlık yardımını savunmak, kadınlara aşırı sert olarak gördüğü fuhuş yasalarını ortadan kaldırma ve kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme çalışmaları olmuştur.

  Nightingale çok yönlü bir yazardır. Yaşamı boyunca yayınlanan eserlerinin çoğu yayılan tıbbi bilgilerle ilgili olmuştur. Yazınsal becerileri kötü olanlar tarafından kolayca anlaşılabilecek basit İngilizce ile yazılmıştır. Ayrıca istatistiksel verilerin grafiksel sunumunu halka sevdirmeye yardımcı olmuştur. Din ve mistisizm üzerine yoğunlaşmış çalışmaları sadece ölümünden sonra yayımlanmıştır.

  1907'de Londra'daki Kızılhaç Toplulukları Sekizinci Uluslararası Konferansı'nda, toplanan delegeler, hemşirelik alanındaki seçkinlere verilecek bir Uluslararası Uluslararası "Florence Nightingale Madalyası" hazırlamaya karar verdiler. Daha sonra, Florence Nightingale Madalyası 1912'de Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından kuruldu. Bir hemşirelere verilen en yüksek uluslararası ödüldür, hemşirelere veya hemşire yardımcılara "yaralılara, hasta veya özürlülere olağanüstü cesaret veya bir çatışma ve felaketin sivil kurbanlarına olan yardımlar"a göre verilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Hemşireler Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Hemşireler Günü mesajlarından örnekler

  Hemşireler Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Hemşireler Günü mesajlarından örnekler

  Dünya çapında her yıl aynı tarihte kutlanan Hemşireler Günü, doktorların en büyük yardımcıları hemşirelerin emeklerinin karşılığının hissettirilmeye çalışıldığı bir gündür.  Peki, her yıl binlerce personeli kapsayan Hemşireler Günü ne zaman kutlanır, tarihi ne zamana dayanıyor? İşte, bu soruların yanıtları ve örnek Hemşireler Günü mesajları!

  HEMŞİRELER GÜNÜ TARİHÇESİ

  İlk olarak ABD Sağlık ve Eğitim Bakanlığında yetkili olan Dorothy Sutherland, 1953 yılında dönemin başkanı Dwight D. Eisenhower ile görüşerek bir sonraki yılın Ekim ayını “Hemşireler Günü” ilan etmeyi teklif eder. Ancak o dönemde bu teklif onaylanmaz.1972 yılında ise bu önemli günün tanınması için resmi bir bildiri hazırlama girişiminde bulunulur ve Ulusal Temsilciler Meclisine sunulur. Fakat yine bu teklif onaylanmaz.

  Bundan iki yıl sonra, Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan eder. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verilir. Yani 12 Mayıs 1974 yılından bu yana resmi olarak hemşireler günü kutlanmaya başlanmış olur.

  HEMŞİRELER GÜNÜ MESAJLARI

  ● Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum

  ● Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

  ● Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.

  ● Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

  ● Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun …

  ● Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun.

  ● 12-18 Mayıs Hemşireler haftası. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun

  ● Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun.

  ● 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun

  SUS HEMŞİRE’NİN HİKAYESİ

  Ülkemizde bulunana binlerce hemşirenin sembolü haline gelen ‘sus işareti yapan hemşire’ yıllar sonra gerçek hikayesini anlatmıştı. Hastane duvarlarını süsleyen ünlü ‘Sus’ pozunun sahibi Dilek Tunca, yıllarca önce verdiği bir röportajda ‘sus hemşire’ fotoğrafının ortaya çıkışını şu sözlerle ifade etmişti;

  Hiç unutmuyorum, 1976 senesinin yazıydı. Turizm işimle ilgili Almanya’dan döndüğüm gün annem söyledi “Seni ajanstan aradılar” diye. İstanbul Reklam Ajansı’ydı, Cağaloğlu’nda. Şimdi kapandı tabii. Hatta döndüğümün ertesi günü çekildi o fotoğraf. Şişli’de yaşıyordum. Babam Subay Emeklisi, annem ise terziydi.

  O dönem turizmciydim, aynı zamanda mankenlik yapıyordum. Şimdiki kadar çok manken yoktu. Biz 10-12 kişi kadardık. Simla Kantarcıoğlu, Başak Gürsoy, Fatoş Altınkum’lar filan. Ertesi gün hemen gittim ajansa. Yurtoğlu ilaç firması, hastanelere bir ‘Sus Pankartı’ yaptırmak istiyormuş. Firma beni seçmiş. O zamanlar ‘kast ajansı’ diye bir şey de yoktu. Reklam ajansları birbirine haber verirdi. Bağlı olduğumuz bir ajans da yoktu. Hepimiz birbirimizi tanırdık. Ekspozisyonlara 1-2 kişi çıkardık. Rozet Konfeksiyon için hep beraber çektirdiğimiz fotoğraflarımız da vardır.

  20 küsurlu yaşlardaydım. Gündüz çalışırken, 2 saatliğine gidiyorsun. Bir tek katalog çekimleri art arda birkaç gün sürerdi. O da günde 2 saat, dediğim gibi. Çalıştığım turizm şirketi Harbiye’deydi, izin alıp giderdim. ‘Bayan Sus’tan önce de deterjan reklamları vardı. 4 sene oynadım. ‘Bayan Omo’ydum o zamanda. Hayat, Ses Mecmuası’nda çıkardı fotoğrafları. Reklam filmi de çekildi. Hem de ilk renkli reklam filmiydi. Çamaşırları asıyorum. ‘Benim için önemli olan beyazlık’ diyorum.

  ‘Bayan Sus’ için ajansta bir sürü poz çektiler, sonra arasından da bildiğimiz pozu seçtiler. Set normaldi. 2-3 kişiydik. “Bir tek hastanelere koyacağız, sus işareti yapın” dediler. Reklam ajansının müdürü, bir de kameramanlar vardı. Elbiseyi de Haseki Hastanesi’nin başhemşiresinden ödünç almışlardı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap