Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  12. haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü

  1 ziyaretçi

  12. haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ultrasonla Cinsiyet Tahmini

  Erkek mi Kız mı Var? - Ultrason ve Cinsiyet Tahmini
  Ultrasonun hamilelik sırasında çeşitli amaçları vardır, ancak sıklıkla en çok dikkat çeken kullanım alanı, bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarma yeteneğidir.

  Bazı anne-babalar, erkek mi, kız mı olduklarını öğrenmek için sabırsızlanırlar, diğerleri ise doğuma kadar cinsiyeti bilmemeyi tercih eder.  Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyeti pek anlaşılmaz. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirleme yapılabilir. Bebeğinizin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra belli olur. Özellikle de 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyeti kesinleşir. Bebeğin duruş şekli, anne karnında gaz, göbek kordunu gibi faktörler cinsiyetin belirlenme haftasına etki edebilen faktörlerdir.

  Ultrasonla Gebelik Tahmini

  Ultrason, annenin rahmindeki bebeğin ekranında bir görüntü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Taramalar genellikle hamilelik sırasında iki kez yapılır, ancak 18 ila 22 hafta arasında yapılan ultrasonda ebeveynler bilmek istediği takdirde bebeğin cinsiyetini belirlenebilir. Çiftlerin yaklaşık yüzde 85-90'ının doğumdan önce bebeğin cinsiyetini öğrenmek ister. Bunu çeşitli nedenlerle yaparlar: bebek odası, bebek kıyafetlerinin hazırlamak, bir isim seçmek veya aile kompozisyonu hakkındaki meraklarını gidermek amacıyla isterler.

  Ultrasonla Gebelik Tahmini

  Son dönemlerde giderek daha fazla insan bize bebeğin cinsiyetini öğrenmek için doğuma kadar beklemek istediklerini söylemekte. Giderek artan bir şekilde, çiftler bebeğin cinsiyetini yazmamı ve cevabı kapalı bir zarfa koymamı istiyorlar. Bunun nedeni, bazı ebeveynlerin ailenin ve arkadaşlarının haberleri paylaşması için bebek cinsiyet açıklayıcı bir partiye ev sahipliği yapmak istemesidir.

  Tahmin oyununu sona erdirmenin ötesinde, annelerin ve babaların bebeklerinin cinsiyetini bir ultrasondan öğrenmek isteyebileceklerinin tıbbi nedenleri vardır. Bazen cinsiyetin bilinmesi, ebeveynlerin cinsiyete özgü hastalıklar gibi hamileliğin kendisi hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, kız bebeklerin daha erkeksi görünen cinsel organlara sahip olabileceği genetik bir durum olan konjenital adrenal hiperplazidir.

  Son zamanlarda, daha fazla çift bir çocuğun gebe kalması için tüp bebek prosedürlerine başvurdukça, bir bebeğin cinsiyetini seçme konusu tartışmalıdır ve etik endişeleri gündeme getirmektedir . 

  Ultrason taramaları ve cinsiyet belirleme hakkında 5 gerçeği hatırlatmak isterim.

  Gebeler genellikle ilk üç aylık dönemde bir tane alırlar. Bu erken ultrason genellikle hamileliği doğrulamak, fetal kalp atımını tespit etmek ve doğum tarihini belirlemek için yapılır.Bebeğin düzgün bir şekilde büyüdüğünden ve geliştiğinden emin olmak için genellikle hamileliğin 18. ve 22. haftaları arasında ikinci bir ultrason yapılır. Tipik olarak ikinci ultrason sırasında ebeveynler bebeğin cinsiyetini öğrenebilir. Tarama ayrıca bir kadının birden fazla bebeğe sahip olup olmadığını görmek, ayrıca plasenta ve göbek kordonunun yerini belirlemek için yapılır. Buna ek olarak, ultrason, Down sendromu ve omurga anormallikleri gibi belirli doğum kusurlarını tanımlayabilir ve düşük dahil gebelik komplikasyonlarını araştırabilir.

  Anne ve bebek için güvenli bir test: Ultrason doğum öncesi uygulanan güvenli bir testtir. Fetüsün görüntülerini oluşturmak için X-ışınları gibi radyasyon değil, ses enerjisi kullanır. Bir transabdominal ultrason sırasında, hamile bir kadın sırt üstü yatarken, karnına temiz bir jel yayılır. Daha sonra, dönüştürücü olarak adlandırılan bir prob, kadının karnının üzerine taşınır ve bu, annenin rahminde gelişirken fetüsün görüntülerini üretebilen ses dalgalarını iletir. İşlemin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek riski dolu bir mesaneye sahip olmanın rahatsızlığıyla birlikte, sırt üstü düz uzanmaktan kaynaklanabilir, bu da baş dönmesine neden olabilir.

  Cinsiyet belirleme genellikle yüksek oranda doğrudur

  Ultrasonla yapılan cinsiyet tahminlerinin doğruluk oranı "yüzde 90'ın üzerindedir." Ancak cinsiyeti belirlerken hatalar yapılabilir çünkü bu, görüntülerin netliğine ve onları yorumlayan kişinin becerilerine bağlıdır. Hamileliğin 13. haftaya kadar, erkek bebekler ve kızlar ultrasonda tamamen aynı görünüyorlar. Bu noktanın ötesinde, cinsel organlarda gözle görülür anatomik farklılıklar taramada ortaya çıkabilir. 18 haftalık hamilelik ve sonrasında, bebeğin annenin uterusunda iyi bir konumda olması durumunda (yani bir makat veya ayak aşağı konumda olmadığı) ultrason cinsiyet tahmini için oldukça iyi bir güvenilirliğe sahiptir.

  Ultrasonla Gebelik Tahmini

  Son yıllarda hamile kadınlar için uygulanan yeni bir kan testinin (fetal DNA testi) fetüsün cinsiyetini yüzde 98 ila 99 doğrulukla belirleyebilir. Hücresiz  fetal DNA testi olarak adlandırılan bu tarama gebeliğin 10. haftasında yapılır. İleri yaş annelerde olduğu gibi kromozomal anormallik riskinin arttığı durumlarda kadınlarda kullanılabilir. (Bu testle ilgili detaylı bilgiye web sitemden ulaşabilirsiniz)

  Cinsiyet tahmini amacıyla kullanılan efsaneler

  Ultrasonla Gebelik Tahmini

  Bazı insanlar için, bir bebeğin cinsiyetini öğrenmek için hamileliğin 18. haftasına kadar beklemek sonsuzluk gibi hissedebilir. Boşluğu doldurmak için, insanlar fetüsün erkek mi, kız mı olduğunu tahmin etmek için aşağıdaki eski efsanelerden (kimine göre masal) bazılarına inanabilirler.

  Meraklı anne adayı ve yakınları için biraz da eğlenceli olan bu deneyim şu şekilde gerçekleşiyor:

  Yazı kaynağı : www.huseyincengiz.com

  Hamileliğin 12. Haftası - 12 Haftalık Gebelik

  12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

  - 12. haftada, gebelikte bulantıların ve baş dönmelerinin azalması güzel haberlerden biridir ancak anne adayında bu belirtilerin yerine yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Sırt ve bel ağrılarıyla 12. haftada karşılaşılabilir. Bu belirtilerin sebebi relaxin ismiyle nitelendirilen bir hormondur.

  - Sıklıkla nefes nefese kaldığınızı veya çabucak yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ihtiyaç duyduğunuz oksijen miktarının artmış olmasıdır.

  - Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

  - Bu dönemde kadınlar yorgun hissedebilir. Bu oldukça doğaldır. Bundan dolayı uykulu hissedebilirsiniz ve uyku ihtiyacınız biraz daha artmış olabilir çünkü vücudunuz bebeğiniz için enerji harcıyor. Belki kendinize biraz zaman verip dinlenmek size iyi gelecektir.

  - Hamileliğin 12. haftasında bazı yakınmalarınız olabilir. Bazı kadınlarda ortak olan bu yakınmalara göz atmakta fayda vardır:

  - Vajinal akıntıda artma: Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Bu akıntı tamamen doğal ve vajinayı korumak için olan bir akıntıdır.

  - Lekelenme: Koyu kırmızı veya kahverengi renkli sadece nokta ve leke şeklindeki lekeler önemli olmayabilir. Bu lekelenmenin nedeni rahim ağzının gebelikte hassaslaşması ve cinsel birliktelik sonrası ufak kanamaların olması olabilir. Bu şikayetinizin devam etmesi durumunda doktorunuza danışmalısınız.

  - Baş ağrısı: Stres, uykusuzluk ve kan şekerindeki ani düşüşler baş ağrısına sebebiyet verebilir.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri

  Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri

  Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri

   “Makalemizde erkek bebek ultrason görüntülerinin resimlerini inceleyebilirsiniz. Bu resimlerden önce hamilelikte cinsiyet tespiti ile ilgili bazı bilgiler verelim;”

  Bebeğiniz olacağını öğrendikten sonra tabii ki "acaba bebeğim erkek mi yoksa kız mı?" diye çok merak edersiniz. Günleriniz büyük merak ve ve heyecan içinde geçerken cinsiyeti öğrenme günü gelip çatar. Bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda belli olunca bu konudaki merakınız dinmiştir fakat şimdi de sizi tatlı bir telaş alır: Bebeğiniz için eksiksiz bir alışveriş yapmak ve her şeyi tastamam hazırlamak istiyorsunuzdur. Odasını düzenlersiniz, bebeğinizin ihtiyaçlarını, kıyafetlerini, oyuncaklarını alırsınız. Özetle bebeğin cinsiyeti belirli bir haftadan sonra öğrenilir ve o günden itibaren ailede hummalı bir hazırlık başlar.

  Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için genital organın ultrasonda görünecek biçimde şekil alması gerekmektedir. Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 12. haftasından önce öğrenilemez. 12. haftada ise vajinal ultrasonla, 13. hafta ile 16. haftalarda ise karın bölgesinden ultrason yapılarak tespit edilir.

  Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

  Ultrasonda bebeğin eğik bir alnı ve kare bir çenesi varsa bu durumlar bebeğin erkek olduğuna işaret eder.

  Bebek kız ise, ultrason görüntüsünde alt çenesinin yuvarlak, kafasının konik şeklinde olduğu görülebilir. Fakat bu bir teoridir ve bilimsel olarak doğrulanmamıştır.

  Ramzi teorisine göre bebeğin 7 . haftalardaki ultrason görselinde bebek sağ taraftaysa veya sağ tarafa daha meyilli ise kızdır. Fakat bebek soldaysa veya sola daha yakın ise bu durum erkek olduğuna işaret eder. Yine 6-7. haftalarda yapılacak vajinal ultrasonda bebeğin konumu belirlenerek bunun üzerinden cinsiyet tahmininde bulunulmaktadır. Bebeğin sağda olması erkek, solda veya sola yakın olması kız olduğunu gösterir.

  Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılmaz?

  Maalesef bazen bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için daha fazla beklemek gerekebilir. Örneğin anne adayı aşırı kiloluysa bu durum cinsiyetin belli olmasına etki edecektir. Bebeğin anne karnındaki konumu, ultrason cihazının çözünürlüğü ve bebeğin cinsiyetle ilgili bir sağlık sorununun olup olmadığı gibi hususlar da cinsiyet tespitini zorlaştırır.

  Ultrasonda Kız Bebeğin Erkek Olma İhtimali Neden Olur?

  Cinsiyet tahmini için kullanılan yöntemlerin en güvenilir olanı ve en iyi sonuç vereni şüphesiz ki ultrasondur. Ancak bebeğin konumu ya da genital organlarının tam olarak görülememesi cinsiyet tespitinde hataya sebep olur. Mesela bebeğin kız olduğu zannedilirken erkek doğabilir. Yanlış cinsiyet tespiti genelde 16 haftayı tamamlamamış olan hamilelerin ultrason muayenelerinde meydana gelmektedir. 15. haftadan önceki ultrason muayenelerinde kız bebek yanlışlıkla erkek, erkek bebek de yanlışlıkla kız zannedilebilmektedir.

  Bebek erkekse penisin oluştuğu gözlemlenir. Kız bebeklerde ise genital organın iç ve dış dudaklarının oluştuğu görülür. Bunun tespit edilebilmesi için bebeğin bacakları açık vaziyette olmalıdır. Kız bebeğin cinsiyet tespitinde hata yapılması daha yüksek bir ihtimaldir. Erkek bebeklerde cinsel organ oluşumu daha kolay görülebildiği için tespitte hata oranı daha düşüktür. Öte yandan bebeğin pozisyonu ultrasona dönük değilse aslında erkek olan bebeğin kız olduğu sanılabilir. Sonuç olarak cinsiyetin belirlenmesinde genital organın net olarak gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.

  Ultrason Görselinden Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

  Aşağıda örnek olarak paylaştığımız ultrason görüntüsüyle kendi bebeğinizin ultrason görüntüsünü mukayese ederek cinsiyet tahmininde bulunabilir, erkek mi yoksa kız mı olduğu noktasında fikir yürütebilirsiniz. Resimlerde boy ve male yazan yer erkek bebek, girl ve female yazan yer kız bebek görüntüsüdür.

  9,10,11,12,13,14,15,16,17 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olurmu? Tıklayınız

  Ayrıntılı Ultrason Detaylı Ultrason Nedir Ne Zaman Kaçıncı Haftada Yapılır? Tıklayınız

  Hamilelikte Down Sendromlu Bebek Nasıl Anlaşılır? Ultrason Belirtileri Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap