Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  105. dhy münhal kadrolar

  1 ziyaretçi

  105. dhy münhal kadrolar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  104.Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası

  Yerleşenler listesi yayınlanmıştır

  Yazı kaynağı : yhgm.saglik.gov.tr

  105. DHY ilan metni yayınlandı - DrTus.com

  DHY Kurası Kaç Ayda Bir Çekiliyor?

  Hekimlerin mezuniyetlerinden sonraki çalışma dönemlerini ilgilendiren DHY kurası, belirli aralıklarla yapılan bir atamadır. Bu atamanın şablonu ilgili kanun içerisinde açıklanmışken, uygulanma şekli bakanlık tarafından belirlenmektedir.

  Bu yazı içerisinde DHY kurasının kaç ayda bir çekildiğini ve DHY kuralarının hangi aylarda çekildiğini genel hatlarıyla bulabilirsiniz.

  DHY Kurası Kaç Ayda Bir Çekiliyor

  DHY’nin yasal zemininikimleri ilgilendirdiği ve tamamlanmaması durumunda nasıl bir yaptırım ile karşılaşılacağı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’na eklenen ek maddeler ışığında belirlenmiştir.

  Eklenen ek maddelerden birinde DHY atamasının kaç ayda bir yapılacağı açıklanmıştır. İlgili yasal madde şu şekildedir:

  Diploma ve uzmanlık belgeleri tescil edilen hekimler en geç 2 ayda bir yapılan DHY atamalarına dahil edilerek atamaları yapılmaktadır.

  Yıllardır süregelen DHY atamaları uygulamaları da bu yasal maddeye uygun şekildedir, her iki ayda bir DHY ataması yapılmaktadır. Her yıl altı DHY ataması yapılmaktadır.

  İlgili yasal madde DHY atamasının ne sıklıkta yapılacağını açıklamış olsa da işleyişi bakanlığa bırakmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen işleyiş çerçevesinde DHY atamaları yıllardır benzer şekilde yapılmaktadır.

  Her yılın çift sayılı aylarının son günlerine denk düşen günlerde DHY kurası çekilmektedir. DHY kurasının çekildiği aylar şunlardır:

  Bu aylarda DHY kurasında belirlenen münhal kadrolar için tercihler verilmekte ve ayın son günlerinde kura çekilmektedir.

  DHY kurası bu aylarda çekiliyor olsa da, bu aylarda mezun olan hekimler bir sonraki atama kurasına kalırlar, çünkü kura çekiminden yaklaşık bir ay önce o DHY dönemine katılacaklar için son başvurular alınmış olur.

  DHY atamalarına son başvuru tarihleri tekli ayların 20-25’i gibi olurken, kura çekimi çiftli ayların son günlerinde olmaktadır. (bazen kura çekimi birkaç gün gecikerek ertesi ayın ilk günlerine denk gelebilir.)

  DHY’nin uygulanışı açısından yıllardır benzer bir düzen var, bu sayede her yeni DHY atamasını önceki yılların aynı ayındaki DHY atamasına bakarak yorumlayabiliyoruz.

  Yazı kaynağı : dhy.doktorbun.com

  devlet hizmeti yükümlülüğü

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap