Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  10 yıllık öğrenci pasaport ücreti 2023

  1 ziyaretçi

  10 yıllık öğrenci pasaport ücreti 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2023 Pasaport Ücretleri Açıklandı

  Pasaport Harçları Nereye Yatırılır?

  Öğrenciler için pasaport harcı;

  Öğrenciler için özel bir pasaport sınıfı yoktur. 25 yaşını doldurmamış öğrenciler ve yurtdışına öğrenim amacıyla gidecekler harç ücreti ödemeden (sadece defter ücreti ödeyerek) Umuma Mahsus - Bordo pasaport alabilirler.

  Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ?

  Pasaport randevularınızı internetten online olarak veya telefonla alabilirsiniz. Randevularınızı buradan oluşturabilirsiniz. Randevu oluşturduktan sonra pasaport ücretini internetten online olarak veya anlaşmalı bankalara yatırabilirsiniz. Sonrasında gerekli evraklarla birlikte Nüfus Müdürlüklerinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurusu yapılan pasaportlar 1 hafta içinde belirttiğiniz adrese teslim edilecektir.

  Yazı kaynağı : www.gkredu.com

  2023 Yılı Pasaport Ücretleri

  2023 Yılı Pasaport Ücretleri

  Pasaport ücretleri her sene değerleme oranına göre artış gösterir. 2022 yılında pasaport ücretleri yüzde 36 artmıştı. Son zamanlarda ise pasaport ücretlerinin önemli derecede zamlanacağı gündemde. Yurt dışına seyahat etmeyi planlayan bireyler 2023 yılında pasaport ücretlerine ne kadar zam geleceğine dair araştırmalar yapıyor. Pasaport fiyatları, her sene yeniden değerleme oranında zamlanmaktadır. 2022 senesinde %36 oranında zam belirlendi. 2023 senesinde ise bu işlemlere oldukça fazla zam geleceği tahmin ediliyor. Pasaport nedir, çeşitleri nelerdir, pasaport çıkarma gibi pek çok konu hakkındaki bilgileri sizler için araştırdık. Siz de merak ettiğiniz her ayrıntıyı bu yazı aracılığıyla öğrenebilir ve tüm sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

  Pasaport Nedir?

  Pasaport, yurt dışı seyahatlerinde kullanılan uluslararası bir kimlik belgesidir. Bireylerin isteği üzerine yetkili kurumlar ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. Pasaport almak için online veya yetkili kurumlar üzerinden başvuru yapılabilir. Pasaport başvurusu, ücretlere ve kurallara tabidir. 

  Yurt dışı seyahatlerinde kullanabileceğiniz pasaport çeşitleri vardır. Bunlar; Umuma mahsus pasaport, hususi pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportudur. Gerekli koşulları yerine getiren Türk Cumhuriyeti vatandaşı umuma mahsus pasaport başvurusu yapabilir. Diğer pasaport çeşitleri için belirli kriterler vardır. Farklı pasaport türleri renklerle ayrılmış ve farklı statülerdeki kişiler için tanımlanmıştır. Üst düzey devlet yetkilileri, devlet memurları, diplomatlar ve vatandaşlar farklı pasaport çeşitlerine sahiptir. 

  1) Umuma Mahsus Pasaport (Bordo)

  Türk vatandaşlarının sahip olabileceği pasaport türü olan bu pasaport ülkemizde yaygın olarak kullanılır. Ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir. Bordo pasaport, vatandaşların yurt dışına seyahat ettikleri zaman yabancı kurumlara sunduğu bir belgedir. Pasaport kriteri, bireyin yurt dışına seyahati için engelinin bulunmadığı durumları içerir. Bordo pasaport, az sayıda başvuru belgesi gerektiren bir pasaport olması sayesinde kolaylık sağlar. Bordo pasaport alan kişiler, değişkenlik gösterebilmekle beraber pek çok ülkeyi vizesiz ziyaret edebilir. Geçerlilik süresi 10 yıla kadar uzanabilen bu pasaportlar sık seyahat eden kişiler için oldukça avantajlıdır.

  2) Hususi Pasaport (Yeşil) 

  Devlet sporcuları, devlet memurları ve gerekli kriterleri karşılayan iş insanları hususi pasaport alabilir. Diğer pasaport çeşitlerinden farkı kişinin aile bireylerine de avantaj sağlayan bir pasaport olmasıdır.  Yeşil pasaport alabilen bazı hak sahipleri aşağıdaki gibidir;

  3) Diplomatik Pasaport (Siyah)

  Pasaport çeşitleri arasında en ayrıcalıklı olan ve siyah pasaporttur. Diplomatik pasaport, diğer pasaportlara nazaran az kişiye verilir. Siyah pasaport, Dışişleri Bakanlığı pasaport bölümü tarafından oluşturulur. Diplomatik pasaport, Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet veren üst düzey yetkililere verilen kimlik belgesidir. Bu pasaport, bireyin dışında ailesine de verilir. Diplomatik pasaport, daha fazla ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlar. Harç ücreti bulunmaz ve bireyin ailelerine de avantajlar sunar. Siyah pasaport alabilen bazı hak sahipleri aşağıdaki gibidir;

  4) Hizmet Pasaportu (Gri)

  Devlet hizmetinde bulunacak kişilere tanımlanan gri pasaport, diğer pasaport çeşitlerinden farklı kullanıma sahiptir. Hizmet pasaportu, turistik amaçlarla kullanılamaz.  Yeşil pasaporta sahip olmayan kişilere yurt dışı görevleri için verilen gri pasaport, sadece hizmet döneminde geçerlidir ve ilgili ülkenin vizesini içerir. Harç ücreti gerektirmeyen bu pasaport, hak sahibinin ailesine de avantaj sunar. Aynı zamanda pasaport çıkarma sürecinde bireye kolaylık sağlar. Hizmet pasaportu alabilen bazı hak sahipleri aşağıdaki gibidir;

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (https://randevu.nvi.gov.tr) internet adresi üzerinden yapabilirsiniz. Pasaport randevusu telefon üzerinden de alınabilir. Çağrı merkezinden alo 199 Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu tarihi belirlenebilir. Alınan randevuya gidilmemesi durumunda, randevu saatinizden minimum yarım saat önce iptal etmeniz önemlidir. Pasaport başvurusu için randevu sayfasından randevu alabilirsiniz. Sayfaya giriş yaptıktan sonra pasaport türü ve alınacağı yer seçilir. Randevu oluştuktan sonra verilen tarihte gerekli evraklarla ilgili kuruma gidilerek pasaport işlemleri tamamlanır. 

  Başvurunun ardından pasaport harcı yatırırken belirlenen geçerlilik süresine uygun pasaport ücreti ödenir. Geçerlilik süresi, pasaportun seyahatlerde ne kadar süre kullanabileceğini gösterir. Ülkeler, bu duruma göre vize verirler. Bu süre genellikle altı aydır. Fakat bazı ülkeler bir ay, bazı ülkeler üç ay, bazıları ise bir sene geçerlilik süresi olan pasaporta sahip bireylerin vize başvurusunu kabul eder.

  Kanuna göre yeniden değerleme oranı, bir önceki senenin aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksi'nde (ÜFE) oluşan ortalama fiyat artış oranına denilmektedir.

  2022 Pasaport Ücretleri Ne Kadardı?

  2022 senesinde alınan pasaportlar %36 oranında zamlanmıştı. Pasaportların süresine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. 2022 senesinde alınan pasaport ücretleri aşağıdaki gibidir;

  Süre      Harç Bedeli     Defter            Toplam Fiyat   

  6 Ay       309,40 TL     225,00 TL        534,40 TL oldu.

  1 Yıl        452,30 TL     225,00 TL     677,30 TL oldu.

  2 Yıl        738,40 TL    225,00 TL      963,40 TL oldu.

  3 Yıl        1049,00 TL    225,00 TL    1274,00 TL oldu.

  4-10 Yıl   1478,30 TL     225,00 TL     1703,30 TL oldu.

  Not: Hususi ve hizmet türü pasaportlar harç bedelinden muaftır. 

  2023 Yılı Pasaport Ücretleri

  2023 yılı için Yeniden Değerleme Oranı hesabında zam uygulandı.

  Harçlar Kanunu uyarınca, harçlar o yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılıyor. Cumhurbaşkanı, yeniden değerleme oranında artırılmış olan harçları 20 katına kadar artırmaya, yarıya kadar indirmeye yetkili.

  Buna göre Pasaport haçlarının 2023 yılı yeni bedelleri aşağıdaki gibi oldu;

   Toplam Pasaport Çıkarma Bedeli

  6 aya kadar  1190,70 TL

  1 yıl  1509,30 TL

  2 yıl   2147,10 TL

  3 yıl   2839,50 TL

  3 yıldan fazla  3796,50 TL

  2023 Pasaport Harç Ücreti Zammı

  6 aya kadar          689,70 TL      

  1 yıl                       1008.30 TL   

  2 yıl                       2338,50 TL    

  3 yıl                      3295,50 TL  

  3 yıldan fazla  1.478,30 TL     

  2023 yılı pasaport ücretlerine zam geliyor mu?

  Her sene zamlanan pasaport ücretlerine karşın bu sene daha yüksek olabilecek zam ihtimali pek çok kişiyi düşündürmekte. 2023 yılı pasaport zammı haberlerini almaya başladık. Sene başında yüzde 36 olarak açıklanan değerleme oranının bu yıl için daha çok artacağı düşünülmektedir. Yeniden değerleme oranı 2021 senesinde yüzde 9,11 olarak açıklanmıştı. Pasaport ücretlerine, yeni yılda iki katından daha fazla zam gelmesi bekleniyor.

  Pasaport İçin Gerekli Evraklar

  Bordo pasaport için gerekli evraklar;

  Not: Ebevynlerden biri cezaevindeyse o bireyin muvafakatnamesi gerekmiyor. Ancak bireyin cezaevinde olduğuna dair belge gerekiyor. Ebevynlerden biri vefat etmişse sağ olanın muvafakatı isteniyor.

  Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri 

  Önceden ödemeler yalnızca anlaşmalı bankalara yatırılıyordu. Şimdi defter ve harç ücreti online olarak yatırılabiliyor. Ama yine de bankaya gidip yatırmak isterseniz anlaşmalı bazı bankalar aşağıdaki gibidir;

  Online ödeme linki için tıklayın.

  Pasaport yenileme işlemi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

  Sonfiyat üzerinden uçak biletinizi aldığınızda 7/24 danışabileceğiniz alanında uzman çalışanlarımızın olduğunu hatırlatmak isteriz. Sonfiyat üzerinden aldığınız her bileti sizler için özenle takip eder ve uçuşunuzun sorunsuz geçmesini sağlarız. Taksit seçeneği ile uygun fiyata uçak bileti için bizleri tercih edebilirsiniz, şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

  Yazı kaynağı : www.sonfiyat.com

  2023 Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 2023 Pasaport Ücreti Ne Kadar Olacak?

  2023 Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 2023 Pasaport Ücreti Ne Kadar Olacak?

  Uluslararası kimlik belgesi yerine geçen pasaportların bordo, gri ve yeşil gibi çeşitleri bulunur. Pasaport almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmak gerekir. Ancak pasaport çıkarmak için bazı evraklar ve harçların yatırılması gerekir. 2022 yılında pasaport ücretleri geçerli olduğu süreye bağlı olarak değişir. Pasaportlar 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık olacak şekilde çıkarılır.

  Pasaport Ücretleri 2023

     Süre           Harç          Defter            Toplam        

  Öğrenci Pasaport Ücreti 2023

  Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. 2023 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 501 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.

  Pasaport Yenileme

  Pasaport yenileme işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekir. Alo 199 çağrı merkezinden veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alınabilir.

  Pasaport Yenileme İşlemi için Gerekli Evraklar

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap