Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  1. sınıf geometrik şekiller konu anlatımı

  1 ziyaretçi

  1. sınıf geometrik şekiller konu anlatımı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  1. Sınıf Geometrik Şekiller Konu Anlatımı ve Etkinlikler | Sınıf Öğretmenleri İçin Ücretsiz Özgün Etkinlikler

  1. Sınıf Geometrik Şekiller Konu Anlatımı ve Etkinlikler | Sınıf Öğretmenleri İçin Ücretsiz Özgün Etkinlikler

  1.sınıflar matematik dersi geometrik şekiller konusu için hazırladığımız etkinlikleri paylaşıyoruz. Bu etkinliklerin EBA ortamında da paylaşılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

  Çalışmalarımızın hiç biri “alıntı” değildir. Tamamen kendi emeklerimizle hazırladığımız özgün çalışmalardır.  1. Sınıf günlük ödevlerimizi yazımızın sonundaki linkten indirebilirsiniz.

  Özgün çalışmalarımızdan öncelikli haberdar olmak ister misiniz. Facebook grubumuza bekliyoruz. Katılmak için BURAYA TIKLAYIN

  Etkinlik Paketinde:

  Aşağıdaki Görseller Örnektir. Çalışmayı Yukarıdaki Kırmızı Butondan İndiriniz.

  Yazı kaynağı : www.ilkokul1.com

  1. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler Ve Şekiller Konu Etkinliği

  1. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler Konu Özeti

  1. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler Ve Şekiller konu anlatımı

  1. Sınıf Matematik Geometrik Cisimler Ve Şekiller konu anlatımı

   1. sınıf öğrencileri için matematik açıdan geometrik cisimler belli başlı temel şekiller üzerinden ele alınmaktadır. Bunlar içerisinde üçgen, kare, dikdörtgen ve daire şeklinde öne çıkıyor. Sırasıyla geometrik cisimlerin kenar ve köşeleri ile beraber diğer bölümler onların anlayacağı şekilde ele alınabilir.

   Öğrencilerin öncelikle bilmesi gereken geometrik cisimlerin kenar ve köşeleri bulunur.

   Kenar: Bir geometrik şeklin sınırı kenarı olarak bilinir.

   Köşe: İki kenarın geometrik cisim üzerinde birleştiği nokta köşe olarak bilinmektedir.

   Genel anlamıyla kenar ve köşeler birleştirilmek suretiyle geometrik cisimler oluşturulur. Bu cisimler değişik şekillere ve boyutlara sahiptir.

   Kare: Uzunlukları birbirine eşit kenardan oluşan şekil kare olarak bilinir. Aynı zamanda 4 tane köşesi bulunur. Kenar ve köşeler bir araya gelmek suretiyle kare oluşur.

   Dikdörtgen: İki kısa kenarı ve iki uzun kenarı olan, toplamda 4 tane kenarı bulunan şekil dikdörtgen olarak bilinmektedir. İki uzun kenarı ile iki kısa kenar karşılıklı olarak aynı boyuta sahiptir. Ayrıca dikdörtgenin 4 tane köşesi bulunur.

   Üçgen: 3 tane kenarı olduğu için üçgen denir. Aynı zamanda 3 tane köşesi yer alır. Kenarlar bir araya gelerek üçgen oluşturur.

   Çember: Madeni bir parayı kullanarak etrafı çizildiğinde çember meydana gelir. Diğer geometrik şekillerde olduğu gibi çemberin köşesi ve kenarı yoktur. Tam bir yuvarlak görünüme sahiptir.

   Matematikte geometri içerisinde bu şekilde 4 tane cisim bulunur. Her bir cisim farklı görüntüye sahiptir. Aynı zamanda kenar sayıları değişir. Geometri içerisindeki bu şekiller daha büyük ya da daha küçük biçimde çizilebilir. Özellikle daire dışındaki diğer cisimler açısından kenarlar dik şekilde çizilmeli ve birleştirilmelidir. Herhangi bir eğiklik veya yamukluk olmamalıdır. Aynı şekilde çemberi çizerken tıpkı madeni parada olduğu gibi, görüntü her daim muntazam bir yuvarlak şeklinde çizilmelidir.

   Geometrik cisim ve şekilleri çizerken cetvelden faydalanabilirsiniz. Her bir kenarı cetvel ile çizebilir ve daha sonra köşelerinden bir araya getirebilirsiniz. Böylece ölçülerini kaçırmadan daha düzgün şekilde çizim gerçekleştirebilirsiniz. Daire için ise farklı boyutlardaki madeni paraları kullanabilirsiniz. Bir kalem vasıtasıyla çevresinden çizmek suretiyle çember oluşturabilirsiniz. Çemberleri düzgün şekilde çizmeyi ve iki ucunu birleştirmeyi unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1. Sınıf Geometrik Şekiller Konu Anlatımı ve Etkinlikler | Sınıf Öğretmenleri İçin Ücretsiz Özgün Etkinlikler | Sınıf, 1. sınıf matematik, Evde eğitim

  1. Sınıf Geometrik Cisimler: Geometrik Cisimler Konu Anlatımı, Örnek Alıştırmalar Ve Etkinlikler!

  1. Sınıf Geometrik Cisimler: Geometrik Cisimler Konu Anlatımı, Örnek Alıştırmalar Ve Etkinlikler!

  1. Sınıf Geometrik Cisimler

  Bu geometrik cisimlerden kare, dikdörtgen ve üçgen de kenar ve köşeler mevcuttur. Kenarın tanımı şu şekildedir: Bir geometrik şeklin sınırına kenar denir. Köşenin tanımı ise şu şekildedir: İki kenarın birleştiği noktaya köşe denir. Bu saydığımız cisimlerin her biri birbirinden farklı görüntülerde olmaktadır. Hepsi birbirinden farklı bir oluşum göstermektedir.

  Geometrik Cisimler Konu Anlatımı

  Geometrik cisimler 4 alana ayrılmaktadır. Bunların her biri görünüm olarak farklılık arz etmektedir. Bu cisimler kare, dikdörtgen, çember ve üçgen olarak isimlendirilir. Genel anlamıyla kenar ve köşeler birleştirilmek suretiyle geometrik cisimler oluşturulur. Bu cisimler değişik şekillere ve boyutlara sahiptir.

  1. Kare: Uzunlukları birbirine eşit olan 4 kenardan oluşan şekil geometri de kare olarak bilinmektedir. Bu özelliğinin yanında 4 tane köşesi bulunur. Kenar ve köşeler bir araya gelip birleşmek şartıyla kare oluşur.

  2. Üçgen: 3 tane kenarı olduğu için ve bu 3 kenardan oluştuğu için üçgen denir. Bunun yanında 3 tane köşesi de var olmaktadır. Kenarlar bir araya gelip birleşerek üçgen oluşturur.

   3. Dikdörtgen: İki kısa kenarı ve iki uzun kenarı olan, toplamda 4 tane kenara sahip bulunan cisim geometride dikdörtgen olarak bilinmektedir. İki uzun kenarı ile iki kısa kenar karşılıklı olarak aynı uzunluğa sahiptir ve birbirlerine paralel olarak bulunurlar. Bu kenarlar birbirlerinin simetriğidir. Ayrıca dikdörtgenin 4 tane köşesi bulunur.

  4. Çember: Madeni bir parayı kullanarak veya tam yuvarlık bir cisim kullanılarak etrafı çizildiğinde çember meydana gelir. Çemberin diğer geometrik şekillerden farklı bazı özellikleri yoktur. Bu özellik çemberin köşesi ve kenarının olmaması durumudur. Tam bir yuvarlak görünüme sahiptir.

   Geometrik Cisimler Örnek Alıştırmalar

   Geometrik cisimler ile ilgili çeşitli alıştırmalar yapmak konunun pekişmesi için önem arz etmektedir. Bu alıştırmada klasik olarak sorulara yer vereceğiz ve bunları cevaplamanızı isteyeceğiz.

   1. Zar hangi geometrik cismi andırmaktadır? Cevap:

   2. Top hangi geometrik cisim görünümüne benzemektedir? Cevap:

   3. Kitap kapağı hangi geometrik cisme örnektir? Cevap:

   4. Dondurma topu hangi geometrik cisme benzemektedir? Cevap:

   5. Bütün kenarları birbirine eşit olan masa hangi geometrik cisme örnek olarak verilir? Cevap:

   Geometrik Cisimler İle İlgili Etkinlik

   Bu başlık altında geometrik cisimler ile etkinlik kapsamında 5 soruluk test soruları soracağız ve doğru olan şıkkı işaretlemenizi isteyeceğiz.

  1. Dünyamıza benzeyen geometrik cisim hangisidir? 

   A)KARE B)ÇEMBER C)DİKDÖRTGEN

   2. Hangi geometrik şeklin 4 köşesi yoktur?

   A)KARE B)DİKDÖRTGEN C)ÇEMBER

   3. Hangi geometrik cismin köşesi yoktur?

   A)ÇEMBER B)KARE C)ÜÇGEN

   4.Trafik levhaları hangi geometrik cisim şeklindedir?

   A)KARE B)ÇEMBER C)ÜÇGEN

   5. Bütün kenarları birbirine eşit olan masa hangi geometrik cisimden oluşmuştur?

   A)KARE B)DİKDÖRTGEN C)ÜÇGEN

   Geometrik Cisimlerin Çizimlerini Nasıl Yaparız?

  Geometrik cisim ve şekilleri çizerken cetvelden ve aynı zamanda pergelden faydalanabilirsiniz. Her bir kenarın çizimini cetvel ile yapabilir ve bunun sonrasında köşelerinden yardım alarak bir araya getirebilirsiniz. Bu şekilde ölçülerini kaçırma riskinden uzaklaşarak daha düzgün şekilde çizim gerçekleştirmiş olursunuz.

   Bu çizim şekli kare, dikdörtgen ve üçgen için yardımcı olarak şekillerdir. Çember için ise çizeceğiniz çemberin büyüklüğüne göre farklı boyutlardaki madeni paraları kullanabilirsiniz. Bir kalem vasıtasıyla çevresinden çizmek suretiyle çember oluşturabilirsiniz. Çemberleri düzgün şekilde çizmeyi ve iki ucunu birleştirmeyi unutmamanız gerekir.

   Geometrik Cisimler İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler

  Matematikte geometri içerisinde bu şekilde 4 tane cisim bulunduğunu belirttik. Her bir cisim farklı görüntüye sahiptir. Aynı zamanda kenar sayıları da cisme göre değişiklik gösterir. Geometri içerisindeki bu şekiller daha büyük ya da daha küçük biçimde, boyutlarına göre çizilebilir. Özellikle çember dışındaki diğer cisimler açısından kenarların dik şekilde çizilmesi büyük önem arz eder.

  Eğer kenarlar birbirine dik değilse o geometrik cisim oluşmaz. Bunun için kenarlar birbirine dik çizilmeli ve bu kenarlar birleştirilmelidir. Herhangi bir eğiklik veya yamukluk olması durumunda o çizdiğimiz şekilde bir geometrik cisim olmaz. Aynı şekilde çemberi çizerken tıpkı madeni parada olduğu gibi, görüntü her daim düzgün bir yuvarlak şeklinde çizilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap