Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  1 kg domatesten ne kadar salça çıkar

  1 ziyaretçi

  1 kg domatesten ne kadar salça çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ne kadar domatesten ne kadar salça yapılır?

  Ne kadar domatesten ne kadar salça yapılır?

  Domates salçası bu sıralar ev hanımlarının gündeminde. Kışlık salça konservelerinin azırlıklarını tamamlayanların yanısıra henüz yapmaya başlamayanlar da var. Domates salçası yaparken kaç kilo domates alınır veya ne kadar domatesten ne kadar salça çıkar gibi sorular salça yapacak olanların aklına gelmekte. Peki Ne kadar domatesten ne kadar salça yapılır? İşte detaylar...

  Domates salçası yapmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Kimileri salçayı pişirerek yaparken kimileri ise çiğden yapmayı tercih ediyor. Bu metotlar arasında lezzet ya da kıvam açısından çok fazla fark yok. O nedenle siz dilediğiniz bir salça tarifini tercih edebilirsiniz.

  Ne kadar domatesten ne kadar salça yapılır?

  Domates salçası için aldığınız domatesin büyüklüğü, sululuğu çıkaracağınız salçanın miktarını değiştirmektedir. Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

  Domates salçası nazıl hazırlanır?

  Malzemeler

  2 kilogram domates
  4 yemek kaşığı zeytinyağı
  5 diş sarımsak
  1 tatlı kaşığı kuru nane
  1 tatlı kaşığı karabiber
  1 çay kaşığı toz şeker
  1 tatlı kaşığı tuz

  Hazırlanışı

  Öncelikle domateslerin kabuklarını soymakla işe başlayın. En pratik yolu domatesin dibine artı şeklinde bir çizik attıktan sonra kaynar suda 30 saniye bekletip ardından buzlu suya koymaktır. Domateslerin kabukları bıçakla çizdiğiniz bölgelerden soyulmaya başlayacaktır.

  Domatesleri küp küp doğrayın eğer fazla sulu ise biraz suyunu ayırın. Tencerenin içine zeytinyağı, karabiber ve naneyi biraz kavurun. Daha sonra, küçük küçük doğradığınız sarımsakları ekleyin. Son olarak domateslerle beraber bütün malzemeleri ekleyin ve 3-4 dakika kaynattıktan sonra altını kapatın. Bu noktada tadına bakarak tuz miktarını artırabilirsiniz.

  Kullanacağınız kavanozları daha önceden kaynar suda iyice kaynatın ve temizleyin. Biraz soğuduktan sonra sosunuzu kavanozların içine doldurun ve kapaklarını kapatın. Ters çevirip buzdolabında veya karanlık bir ortamda bekletin. Domates sosunuz hazır.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  1 Kg Salça Kaç Kilo Domatesten Olur? NET HESAP

  1 Kg Salça Kaç Kilo Domatesten Olur? NET HESAP

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kışlık erzak hazırlıkları başladı. Salça, konserve ve melemen konserve yapmak isteyenler için küçük bir hesaplama yapmak istedik. 1, 5, 10, 20, 12, 15, 30, 50 ve 100 kg. kasa domatesten kaç kilogram konserve veya menemen çıkar? Hani derler ya, ne kadar ekmek o kadar köfte.. Bu hesaplama zor olmasa gerek. 

  Domates Çeşitleri Nelerdir?

  “Salça yapmak için, domates çeşitlerini bilmek gerekmez” dediğiniz duyar gibiyim. Ancak bu iş öyle kolay değil, bileceksiniz ki, zarar etmeyin. Zira domatesin o kadar çok çeşidi var ki, bir kaç tanesini sıralamak istedim.

  Bu listenin yanlış olduğunu öne sürüp, 10 farklı isim daha sıralayabilirsiniz. Yorum bölümüne yazmayı unutmayın. Bizim için önemli olan ve siz ismine ne diyorsanız deyin önem taşıyan 2 farklı cins var. Bir tanesi yuvarlak domates, diğeri ise uzun salçalık domates. Gerisi boş..

  1 Kg. Salça İçin Kaç Kilo Domates Gerekir?

  Domates salça hesaplaması yapmadan önce yapacağımız kışlık gıdanın ne şekilde olacağına karar vermek gereklidir. Genelde domates salçalarında kapya, pembe veya yağ biberi adı verilen biberlerde kullanılmaktadır. 1 kasa veya 1 kilogram domatesten kaç kavanoz salça olacağı aşağıda yer alan kriterlere bağlıdır.

  Genelde domates salçası yapımında sebze halleri veya pazarlarda kasa kasa satılan domatesler kullanılır. Salçalık domates adı verilen bu ürünler, kahvaltılık için satın aldığımız domateslerden kalite açısından daha farklıdır. Yani bu domatesler sadece salçalık amacıyla satılır. Salata da veya yemeklerde kullanımı çok iyi olmaz. Türkiye genelinde Ağustos ve Eylül aylarında o yıl domates stoğu göz önünde bulundurularak kilogramı 5 TL., 10 TL. civarında bir ücretle satılırlar. Bir kasa domatesin 15-20 Kg. geldiği düşünüldüğünde ortalama olarak bir kasa domates 80 TL. fiyatla satılmaktadır. Eylül ayının sonralarında doğru ise salça kaynatmakta geç kalanlar için domatesin kasa ve kilogram fiyatı biraz daha yükselir ve 70 lira arasında satılmaktadır.

  Tüm domates çeşitlerinden salça yapılabilse de genelde kullanılan salçalık domates 2 çeşittir. Birinci çeşit yuvarlak olarak kullanılan domates, ikincisi ise tabiri caizse uzun domatestir.

  Uzun domateslerin posası daha fazla çıkacağından kilogram başına düşen yoğunlukları yuvarlak domatese göre daha fazladır.

  Örnek vermek gerekirse 3-4 kilogram uzun salçalık domatesten 1 kg. salça çıkıyor ise, yuvarlak domates kullanıldığında 1 kilo salça için 6-7 kilogram domates kullanmak gerekir.

  Ancak unutulmaması gerekir ki, yuvarlak domates uzun salçalık domatesten daha lezzetlidir. Bu sebeple genelde uzun salçalık domatesin yanında bir kaç kasa da yuvarlar domates alınması lezzetli olmasına katkı sağlayacaktır.

  Yukarıda ki hesaplamayı göz önünde bulundurursak ortalama olarak;

  1 kg salça için 3 kilo ile 7 kilo arasında domates gerekir.

  1 Kasa Domates Kaç Kilogram Gelir?

  Manavlarda satılan domatesle pazarda satılan domateslerin kasaları birbirinden farklılık gösterebilir. Plastik kasalar çok çeşitli ebatlara sahiptir. Ayrıca bu konuda domateslerin türleri de önemlidir. Kasa ve domates hesaplamasını bir örnekle açıklayalım.

  Kavanoz hesaplamasını domatesin cinsine ve kasanın büyüklüğüne göre yapmanızı öneririz.

  Domates satın alırken kaç kasa domates aldığınızı değil, kaç kilogram aldığınızı önemseyin. Zira bütün kışı 3-5 kavanoz domatesle geçirmek zorunda kalabilirsiniz. 😉

  Teyzeden Domates Salçası Tarifi

  İnternet ortamında özellikle youtube kanallarında size salçayı nasıl yapacağınızı ilmek ilmek anlatan bir çok youtuber var. Bunların içinden fazla hit alanları değil, geleneksel yöntemleri tercih edenleri izlemenizi öneririm. Ben size burada 2 farklı çeşitten bahsedeceğim. Bir tanesi çiğden salça yapımı, diğeri ise normal usul domates salçası yapımıdır. Sizinde bildiğiniz gibi artık salça yapımında endüstriyel makineler ve salça makineleri kullanılıyor.

  Eğer siz çok geleneksel usulleri kullanıyorsanız çokta takılmayıp basit bir makine almanızı öneririm (link verdim, tıklayıp alın bir tane). Zira salça yapmak zor iş. Kaynat kaynat bitmez. Neyse şu iki farklı yöntemden bahsedeyim.

  Teyzelerimizin tavsiyesi üzerine yukarıda yazılan 2. usul daha değerlidir. Öyle ki salça çiğden yapılırsa, pek lezzetli olmaz.

  Babanne’den Biber Salçası Tarifi

  Biber salçası yapmak için pazardan gözününe kestirdiğiniz en kaliteli yağ biberlerini satın alın. Ortalama kilogram fiyatları 3 TL. ile 4 TL. arasında değişiklik göstermektedir. Birçok vatandaşımız biber salçasını tek başına kullanmak yerine domates salçasına ilave olarak kullanmaktadır.  Biber salçasının nasıl yapıldığı hakkında binlerce kaynak bulabilirsiniz. Size bu hususta kısa ve önemli bilgiler vermek istiyorum.

  Salça Tuzu Nasıl Ayarlanır?

  Değerli okuyucular, salçada kullandığınız biberin ve domatesin yoğunlu, kazanda ne kadar olduğu gibi net bilgilere sahip olmadığımızdan dolayı;

  1 kilo salçaya 100 gr. tuz atın veya 1 kasa domates salçasına 200 gr. tuz gider gibi bir hesaplama yapmak doğru olmaz.

  Size tavsiyemiz salçanıza ortalama bir seviyede tuz atın ve sık sık kontrol edin. Karıştırdıkça tuz oranını yeniden hesaplayın. Salçanın kaynadıkça azalacağı ve tuzun sabit kalacağını unutmayın. Teyzelerimiz derler ki, “TUZSUZUN KOLAYI VAR AMA TUZLUNUN YOK” hesabınızı buna göre yapın.

  Salça Tuzlu Olursa Ne Yapmalı?

  Tuzlu biraz fazla olan salçalar diğerlerine oranla daha fazla süre dayanıklı oldukları söylenmektedir. Sizlere salçanın içine şunu katınca olay çözülür gibi bir yardımda bulanamayacağım. Çünkü ne yaparsanız yapın, salçanın o doğallığı ortadan kalkacaktır. Ancak yapım aşamasında iken iki farklı kazandaki salçaları birbirine karıştırarak, biraz daha tuzsuz domates veya biber ekleyerek karışımın tuzunu ayarlayabilirsiniz. Tabi en iyisi yapım aşamasında tuzunu ayarlamaktır.

  Kaç Kavanoz Salça Çıktı? Salça Kaynatmak Hesaplı mı?

  Bazı ev hanımları yemeklere AVM’den aldığı salçaları kullanırken, kahvaltılık özenle kaynattığı salçaları kullanıyor. Geçenlerde bir yakınım 250 kg. domates kullandığını ve 80 kavanoz civarında salça yaptığını anlattı. Bu hesaba göre 250 kilogram domates / 80 = 3,1250 = 3-4 kilogram salça çıkmış gibi görünüyor

  Domatesin kilogramının fazla fazla 8 TL olduğunu ve 4 kilo domates harcadığımızı düşünün. 8 TL x 4 kilo domates = 32 TL domates masrafı tutuyor..

  Odun, ateş, tüp vs. gibi yakıt giderleri için de kilogram başına 1-2 TL ayıralım.

  Tuz ve su ve diğer giderler için de 1 TL ayıralım.

  Tabi bunun işçiliğini de düşünürseniz, sabah namazında başlayıp gece saat 1’e, 2’ye kadar kepçe salladığınızı da düşünürseniz hesap alıp başını gidiyor. Eğer siz domatesi pahalı almış ve yakıt içinde bir sürü para ödemişseniz, benim hesabım çarşıya pek uymayabilir. Artık bu kadar hesaplamadan sonra değer mi, değmez mi hesabını siz yapın. Altını çizelim; bu giderler ortalamadır.

  Kolay gelsin, afiyet olsun. Sevgiyle kalın.

  Yazı kaynağı : tarimkredi.net

  Bir Kilo Salça Kaç Kilo Domatesten Elde Edilir? 📌

  Bir Kilo Salça Kaç Kilo Domatesten Elde Edilir? 📌

  Evlerimizin vazgeçilmez gıdalarından birtanesi olan salça hepimizin bildiği gibi domatesten elde edilmektedir. Çoğu zaman salça kullanılması gereken bazı yemeklerde evde salça olmadığı zaman salça görevini üstlenmesi için domatesten yararlanmışızdır.

  Salça1Özellikle kırsal alanlarda halk tüketeceği salçayı kendisi domateslerden yapmaktadır. Salça yapılması çok zahmetli olmayan bir iş olması sebebiyle bazı şehirlerde de özellikle bazı evler kendi salçasını kendisi yapmaktadır. Fakat günümüz itibarıyla şehirlerde yaşayan insanların tamamına yakını salça ihtiyacını marketlerden karşılamaktadır.

  Bu yazımızda aşağı yukarı 1 kilo salça elde edebilmek için ne kadar domates gerektiği hususuna değineceğiz ve bunu açıklamalı şekilde maddeler halinde anlatacağız.

  Salça2Domatesten elde edilen salça miktarını etkileyen faktörler nelerdir?

  Elimizdeki domatesten en çok şekilde salça üretmede iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır.

  1-Salçanın yapılış biçimi ve bu husustaki yetenek.

  2-Salça için kullanılan domatesin salça için uygunluğu.

  Birinci kısım salça yapma konusunda uzmanlaşmış kişiler domatesleri en verimli şekilde kullanmayı zamanla öğrenmiş olduğundan en az domates ile en çok salça elde etmeyi bilirler. Artık günümüzde çok iyi salça makinaları yapıldığından bu konuda bu makinalar ile yapılan salçadan en üst düzeyde verim alındığı bilgisi birçok kaynakta geçmektedir.

  İkinci kısım ise bazı domatesler salça yapmak için oldukça verimli iken bazı cins domatesler ise salça verimi açısından çok verimli değillerdir.

  Şimdi gelgelelim 1 kilo salça elde etmek için ortalama kaç kilog domotese ihtiyaç vardır? Sorusunun civabına:

  Salça1 kilo salça için kaç kilo domatese ihtiyaç vardır?

  Birçok kaynakta 1 kilo salça elde etmek için aşağı yukarı 5-6 kilogram domatese ihtiyaç duyulduğu yazılıyor ise de özellikle bazı uzmanlarca bu oranın yüksek olduğu bilgisi gelmektedir. Fakat genel itibarıyla bir kilo salça elde etmek için yaklaşık olarak 7-7.5 kilogram dometese ihtiyaç olduğu bilgiside yer almaktadır.

  Tabi salça yapmak için ana madde olan domatesler birbirleri ile aynı olamayacağı için ortalama olarak 1 kilogram salça yapımı için 6-7 kilogram domates olması gerektiği bilgisi ortaya çıkacaktır.

  Yine özellikle salça yapımı için en iyi verim sağlayan dometesler bir tanesi olarak armut tipi dometes  bilgisi bulunmakla birlikte bazı dometes türlerinin ise biraz daha az verimli olmasına karşın çok daha kaliteli olduğu ve bu domateslerden yapılan salçalarında oldukça kaliteli salça olduğu bilinmektedir.

  Salça3Salçayı evde yapan ve bu konuda yeni olanlar için şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Örneğin

  10 kilo salça yapmanız gerekiyor ise ortalama olarak yaklaşık olarak 60 ila 70 kilogram aralığında bir domotese ihtiyaç vardır.

  Kısaca salça yapan hiçkimse dometes ve yapım kaynaklar faktörler sebebiyle aynı orandaki domatesten aynı oranda salça çıkaramayacaktır. Bazıları 1 kilogram salça için 6 kilogram dometes kullanırken bazıları 7 kilogram bazıları ise daha fazla domates kullanabilmektedir. 

  Yazı kaynağı : mzhblog.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap