Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şiddetli bel ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  şiddetli bel ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

  Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

  Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Şiddetli Bel Ağrısı Neden Olur?

  Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Şiddetli Bel Ağrısı Neden Olur?

  Baş ağrısından sonra dünya genelinde ikinci olarak karşımıza çıkan bel ağrısı zorlama,  duruş bozukluğu ve bel zorlanması sonucu kişilerin bel kaslarına, eklemlerine ve bağlarına hasar veren bir ağrı çeşididir. Hamilelerde de sıkça görülen bel ağrıları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Evde yapılabilecek bazı egzersizler ile ağrıyı azalmak mümkün olabilir.  

  Tıp dilinde kullanılan lumbago yani bel ağrısı, bel bölgesinde beliren türlü ağrıları ve sancıları tanımlamaktadır. Günümüzde pek çok kişinin iş gücü kaybına sebep olan lumbago, genel kitlenin %80 kadarını etkileyen sağlık sorunudur. Bu ağrılar aniden ortaya çıkabileceği gibi zaman içerisinde donuk ve hafif şekilde de ortaya çıkabilir.

  Bel bölgesi vücudumuzun en önemli bölgesidir. Yapısal destek, belirli vücut dokularının koruması ve hareket kabiliyetinin neredeyse tamamı bel bölgesinin işlevlerindendir. Bel ağrısının nedeni ise bu bölgede yer alan omurlar arasında bulunan disklerden, omurga kemiklerinden, omurilikten, omurganın etrafındaki bağlardan ve sinirlerden kaynaklanıyor olabilir.

  Bel Ağrısı Neden Olur?

  Bel ağrısının sebeplerine baktığımızda en yaygın görülen bilgisayar başında yanlış oturmak, gereğinden fazla oturmak ve böylece bel bölgesindeki sinirlerin tahriş olmasıdır. Diğer yandan beli zorlamak, kemik ve eklem rahatsızlıkları, omurilik kaynaklı sorunlarda bu ağrıların baş göstermesinde büyük rol oynar.

  Belin Zorlanması: Bel zorlandığında bu bölgedeki bağlar, tendonlar ya da kaslar gerilir. Bu gerilme nedeniyle mikroskobik yırtılmalar söz konusu olur. Beli zorlamak, ağır kaldırmak ağrıların en büyük nedenlerinden biridir.

  Sinirlerin Tahriş Olması: Omurgadan çıkan sinirler, mekanik basınç nedeniyle tahriş olabilirler. Bu tip durumlarda belde disk kayması, zona enfeksiyonlarına bağlı olarak sinirlerde meydana gelen iltihaplanmalar ve kemik problemleri görülebilir. Bunlarda bel ağrısının oluşmasına sebebiyet verir.

  Lomber Radikülopati: Bel bölgesinde omur aralarındaki disklerin kayması ya da zarar görmesi sonucunda meydana gelen bir sinir tahrişidir. Diskin zarar görmesi; disklerin dış halkalarında aşınmaya, travmatik yaralanmalara, yıpranmaya ve tamamından da kaynaklanabilir.

  Kemiklerin Baskısı: Bel bölgesindeki omurların genişlemesi ya da yer değiştirmesi sonucunda, bitişik omurilik ve sinirler için boşluğu sınırlandırır. Böylece kemikler baskı yapar ve bel ağrıları görülür.

  Kemik ve Eklemler: Doğumdan kaynaklanan kusurlar, zaman içerisinde aşınma, yıpranma ve yaralanmalar, eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar bel ağrısına neden olmaktadır.

  Artrit: Belde ve kalçada yer alan eklemleri etkileyen iltihaplanmanın artrit tipidir. Reiter hastalığı olarak bilinen reaktif artrit bel ağrısına sebebiyet vermektedir.

  Bel Ağrılarını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Masa başı çalışanların devamlı olarak yaşadığı bu sağlık sorununu engellemek için, masada dik oturmaları gerekmektedir. Masaya doğru eğilmemeli ve saat başında biraz ayakta durup gezinmelidir. Ayrıca sırtını dik tutmalı ve içe doğru hafif kırılmalıdır. Omuzlar her zaman aynı hizada kalmalı ve kollar masaya düz bir şekilde temas etmelidir.

  Stres ise bel ağrısının en büyük nedenlerinden biridir. Kendinizi stresli hissettiğinizde her şeyi bırakıp biraz rahatlamaya çalışmak gerekir. Aynı zamanda gevşeme hareketleri yapılabilir ve bol miktarda su içilmesi gerekmektedir.

  Uzun süre aynı pozisyonda ya da aynı şekilde durmayın. En fazla 40 dakikadan sonra 5'er dakikalık yürüyüşler yapmak gerekmektedir. Ani kalkışlarda ise kalp krizi ve felç geçirme gibi büyük sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

  Çanta kullanımlarında ise ağır yüklerden kaçınmak gerekir. Çantaya sadece ihtiyaç duyulan şeyler konulmalı ve tek taraflı taşınmamalıdır. Sırt çantaları kullanmak her zaman daha sağlıklıdır. Ayrıca sırt çantasını her zaman arkadan değil pek çok kez önden takmayı denemek gerekmektedir.

  Gün içerisinde en az bir kez bel, sırt, kol ve bacak egzersizleri yapılmalıdır.

  Ağırlık kaldırmaktan genel olarak kaçınılmalıdır. Eğer zorunlu ise kol ve bel ağırlığını kullanmak yerine vücuttan destek alınmalı ve hareket edilmelidir.

  Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Bel ağrıları çağımızın en büyük problemlerinden biri haline geldi. Bireyin başta kişisel yaşamı olmak üzere işini, eğitimini de büyük ölçüde engellemektedir. Bel ağrısını hafifletmek için yapılabilecek pek çok uygulama vardır.

  Egzersiz: Pek çok kişi egzersiz yapmayı ertelemektedir. Fakat egzersizler olmadan vücudumuz zindeliğini koruyamaz. Bel ağrısı çekenler ayağa kalkarken ya da hareket ederken zorlanabilir. Tüm bunları engellemek için kısa yürüyüşler, yüzme ve yoga gibi spor aktiviteleri yapılmalıdır. Egzersizler gergin kasların gevşemesine, eklem ağrılarının azalmasına ve bel ağrısını hafifletmede büyük rol oynar

  Sıcak ve Soğuk Kompres: Bel ağrısından kurtulmanın en etkili yollarından biri de sıcak ve soğuk kompres uygulamalarıdır. Belin zorlanması gibi durumlarda bölgeye buz tatbiki yapmak yararlı olacaktır. Havlu içerisine buz torbası koyup, sararak ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. 15 dakika kadar sonra sıcak su torbası yine bir havluya sarılarak bölgeye uygulanabilir.

  Germe Hareketleri: Çok çeşitli germe hareketleri sayesinde de bel ağrılarını hafifletmek mümkündür. Bu hareketler 30 saniye kadar süreyle yapılmalıdır.

  Ayak parmaklarına dokunma,

  Kobra duruşu (Yukarı bakan köpek)

  Çocuk duruşu,

  Özellikle yoga da yapılan aşağı bakan köpek duruşu da bel ağrılarına iyi gelecektir.

  Ergonomi: Çalışma alanları konforu sağlamak amacıyla ergonomik şekilde tasarlanmalıdır. Bilgisayar başında ekranı görmek ya da fareyi hareket ettirmek için öne doğru eğilmemeli ve kambur durulmamalıdır. Her zaman beli desteleyen bir sandalye ya da yastık kullanılmalıdır.

   Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

  Bel ağrısından kurtulmak için yardım almak isteniyorsa, bazı tıbbi yöntemlere başvurmak gerekmektedir. Bunlar;

  - Fizik tedavi,
  - Akapunktur,
  - Spinal manipülasyon,
  - Masaj,
  - Yoga ve Tai Chi,
  - PRP enjeksiyonları,
  - Proloterapi enjeksiyonları gibi tıbbi yöntemler bel ağrılarının neredeyse tamamen ortadan kaybolmasını sağlamaktadır.

  Bel Ağrısı Egzersizleri

  Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler konusundaki videomuzda nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

  Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

  - Normal pozisyonda sırt üzeri yatın.
  - Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.
  - Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.
  - Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.
  - Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

  Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

  - Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5'e kadar sayınız.
  - Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.
  - Her iki programı da günde 2 kez 10'ar kez uygulayın.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

  Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

  Bel Ağrısı Nedir?

  Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

   Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz. Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir. Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

  Bel Ağrısı Nedenleri

  Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir. Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

  Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

  En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir. Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

  Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

  Her bel ağrısı bel fıtığı olarak yorumlansa da bu yanlış bir kanıdır. Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanımlanabilir.  Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar. Bazen bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetler ile belirgin hale gelir.

  Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

  Bel ağrısı nasıl geçer sorusu toplumuzda sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Bel ağrılarının nasıl geçeceğini merak eden birinin öncelikle yapması gereken bel sağlığını korumak için neler yapması gerektiğidir. Rutinleşen bel ağrılarınız için ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

  Bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

  Bel Ağrısına ne iyi gelir? 

  Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

  Bel Ameliyatı

  Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere 3 ayrı çeşidi olan bel ameliyatlarının detaylarını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

   Hamilelikte Bel Ağrısı

  Hamilelikte bel ağrısı hamilelilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri. Hamilelikte ağrının nedeni hamileliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değiştiği için omurgaya baskının artmasıdır. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için kadınların kilo almamaları çok önemlidir.  Bu nedenle hamilelik sürecinde yürüyüş, yüzme, pilates gibi egzersizlere çok önem verilmelidir.

  Hamilelikte bel ağrısını etkileyen bir diğer faktör ise yüksek topuklu ve çok düz ayakkabılar giymektir. Bu nedenle kadınların alçak topuklu ayakkabı tercih etmeleri çok önemlidir. Bele yeterli desteği verebilmek için mutlaka belin arkasını destekleyen yastıklar kullanılmalı. Hamileler bel ağrısı sırasında doktor kontrolünde tedavi edici jeller kullanılabilir.

  Hamilelik sırasında geçmeyen bel ağrılarında mutlaka uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.  Hamile kadınların bel ağrısı ile birlikte dikkat etmeleri gereken nokta bel ağrısının yanı sıra karında sertleşme, aşağı doğru baskı hissi olmasıdır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Eğer uzun süre geçmeyen bel ağrınız varsa böbreklerinizden de şüphelenilebilir.

  Bel Ağrısı Egzersizleri

  Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler konusundaki videomuzda nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

  Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

  Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Bel ağrısı için 9 öneri

  Bel ağrısı için 9 öneri

  Bel ağrısı nasıl geçer?

  Bel ağrısı toplumda sık rastlanılan sorunlardan biri. Ağır bir şey kaldırmak, dengesiz bir hareket yapmak gibi basit pek çok neden bel ağrısına yol açabilir. Bu nedenle de toplumda bel ağrısının görülme sıklığı yüzde 80’lere ulaşır. İstatistiklere göre, nüfusun yüzde 60-80’i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakınıyor. Bu nedenle, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürmesinin yanında, yarattığı işgücü kayıpları nedeniyle bel ağrıları bugün toplumun ortak sorunu denebilecek noktaya ulaşmış durumda. Bununla birlikte günlük yaşam içinde yapılan yanlış hareketleri de bel ağrılarına neden olabilir. Bel ağrılarıyla baş etmenin yolları…

  1. Yatağınız ortopedik mi?

  Doğru bir yatak seçmek bel ağrısına maruz kalmamak için büyük önem taşır. Yatağınız, kaliteli bir uyku sağlayacağı gibi sabahları bel ağrısı ile uyanmanızı da engelleyecektir. Bu nedenle yatak satın alırken ortopedik olanları seçmeye özen gösterin.

  2. Ağır kaldırmak zorundaysanız…

  Genç ve güçlü bile olsanız ağır bir nesnenin yanlış şekilde kaldırılması bele zarar verebilir. Bu nedenle ağrı yaşamak istemiyorsanız mümkün olduğunca ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının. Bunu yapmanız gerekiyorsa, sırtınızı dik tutun ve belinizi sağa, sola veya öne bükmeyin. Ağır yükleri hem kaldırırken, hem de taşırken geniş destek yüzeyi sağlamak için bacaklarınızı birbirinden ayırın ve yükü mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutun.

  3. Yerden bir şey almanın kuralı

  Yerden herhangi bir eşya almanız gerekirse belinizi değil dizlerinizi bükün. Bu sayede yük bacaklarınıza dağılacağı için beliniz korunacaktır.

  4. Mutlaka oturarak dinlenin

  Ağrıların artmasına neden olabileceği için işiniz gereği ya da farklı bir nedenle uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa arada dinlenmeyi ihmal etmeyin.

  5. Oturma şekliniz böyle olsun

  Oturarak çalışıyorsanız sandalyenizin yüksek ve sert ayarlanabilir bir arkalığı olmasına özen gösterin. Otururken sandalyenin arkalığını ve sırtınızı desteklemeyi unutmayın. Oturma pozisyonunuzu da her zaman dik olarak ayarlayın. Bilgisayar kullanıyorsanız ekranın göz hizasında olmasına dikkat edin. Gerekiyorsa ayaklarınızın altında bir tabure bulundurun.

  6. Fazla kilo sorunu

  Her ne kadar boy, vücut yapısı ve kilo ile bel ağrısı arasında direkt bir ilişki olmasa da çok kilolu ve uzun boylu kişilerde hem ağrı daha fazla ortaya çıkar, hem de devamlılığı artar. Bu nedenle ağrılardan korunmak için fazla kiloların verilmesi gerekir. Bu sorunu kendi başınıza çözemiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

  7. Trafikte mola verin

  Trafikte geçirilen saatler ya da uzun yolculuklar nedeniyle otomobil kullanmak zorunda kalındığında bel ağrısına daha sık rastlanır. Bunun önüne geçmek için belinizi desteklemeye ve her 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin.

  8. Kısa topuklu ayakkabınız olsun

  Özellikle kadınlarda bel ağrılarının sebeplerinin başında yüksek topuklu ayakkabı giymek gelir. Ağırlık merkezinin kaymasına ve belin gerginleşmesine neden olabileceği için bu tarz ayakkabıları giymemeye özen gösterin. Tercihiniz yüksek topukluysa da ağrı duyduğunuzda değiştirmek üzere yanınızda mutlaka daha kısa topuklu ayakkabı bulundurun.

  9. Bel kaslarınızı egzersizle güçlendirin

  Bel ağrılarından korunmayı sağlayacak en etkili yöntemlerden biri de egzersiz yapmak olduğu için mümkün olduğunca hareketli olmaya çalışın. Fiziksel kondisyonunuza uygun bir egzersiz yöntemi seçerek bunu düzenli hale getirmek bel kaslarını güçlendirebileceği gibi duruşu da düzeltir. Düzenli egzersiz aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olduğundan bel ağrısına neden olan önemli etkenlerden biri olan fazla kilonun da önüne geçilmesini sağlar.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap