Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şişli belediyesi hangi parti

  1 ziyaretçi

  şişli belediyesi hangi parti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şişli belediye başkanları listesi

  Şişli belediye başkanları listesi

  1954 yılına kadar İstanbul'un Beyoğlu'na bağlı bir bucak olarak yönetilen Şişli, o yıl ilçe yapıldı.[1] Bu dönemde Kâğıthane de ilçe sınırları kapsamındaydı.[1] 1984'e kadar Şişli, İstanbul Belediyesine bağlı şube olarak şube müdürlerince yönetildi. 1984 yılında büyükşehir ve ilçe belediyeleri için çıkartılan Yerel Yönetimler Kanunu çerçevesinde Şişli Belediyesi kuruldu. 1984 yerel seçimlerinde Şişli belediye başkanını belirlemek için yapılan seçimleri %51,19'luk oy oranıyla kazanan Anavatan Partisi'nden Mehmet Emin Sungur, ilçe tarihinin ilk belediye başkanı oldu. 1980'lerde ilçe sınırları içindeki tüm yerleşim yerlerinin kentsel alana katılmasıyla Ayazağa ve Kâğıthane köy statüsünden çıkarak belediye yetki alanına dahil oldu. 1987'de yapılan idari bir düzenlemeyle Kâğıthane, Şişli'den ayrılarak ilçe oldu.[1]

  1989 seçimlerinin ardından Sosyaldemokrat Halkçı Parti üyesi Fatma Girik, %38,72'lik oy oranıyla belediye başkanlığına seçildi. 1994 seçimleriyle birlikte yine Anavatan Partisi'nden Gülay Aslıtürk, oyların %23,75'ini alarak belediye başkanı oldu. Ancak adı birtakım yolsuzluk iddialarına karıştığından Aslıtürk, görevinden istifa ederek yurt dışına kaçtı.[2][3] Bunun üzerine 21 Kasım 1997 tarihinde İlçe Belediye Meclisinde yapılan olağanüstü toplantıda yeni belediye başkanı için oylama yapıldı. 37 meclis üyesinin katıldığı ve üç adayın bulunduğu oylama sonucunda 25 oy alan Cüneyt Akgün belediye başkanlığına getirildi.[4]

  1994 yılında da Demokratik Sol Parti'den aday olan fakat seçilemeyen Mustafa Sarıgül,[5] 1999 seçimlerinde başkanlığa seçildi. Temmuz 2002'ye kadar bu parti altında görevini sürdürse de bu ay içerisinde İsmail Cem tarafından kurulan Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı.[6][7] Aralık 2002'de Yeni Türkiye Partisi'nden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti.[8] 2004 seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi altında girdi ve oyların %65,7'sini toplamayı başardı. 29 Ocak 2005'te yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayında partinin genel başkanı Deniz Baykal'a rakip olan Sarıgül, kongre sürecinde yaptığı açıklamalar nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edildi.[9] Üç yıl kadar süren hukuki işlemlerin ardından Şubat 2008'de ihraç kararı kesin olarak sonuçlandı.[9] Kasım 2008'de Demokratik Sol Parti'ye dönen Sarıgül,[10][11] 2009 seçimlerinde %56,03'lük oy oranıyla üçüncü kez belediye başkanı seçildi. 9 Temmuz 2009'da ise Demokratik Sol Parti'den istifa etti ve bir süre görevini bağımsız olarak sürdürdü.[12] Kasım 2013'te tekrar Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı.[13][14] Sarıgül'ün, 30 Mart 2014 günü yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi adına İstanbul belediye başkanı adayı olmasıyla birlikte,[15] partinin Şişli belediye başkanı adayı olan Hayri İnönü, %61,57 oy oranıyla seçimleri kazanan taraf oldu. Son olarak 31 Mart 2019'daki seçimlerden %48,49'luk oy oranıyla birinci sırada ayrılan Cumhuriyet Halk Partisi'nden Muammer Keskin, günümüzde de bu görevi sürdürmektedir.

  Belediye başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  İstanbul Şi̇şli̇ Seçim Sonuçları: 31 Mart 2019 İstanbul Şi̇şli̇ Yerel Seçim Sonuçları

  Seçim Sonuçları - 23 Haziran 2019 İstanbul Seçim Sonuçları - NTV

  2019 Seçimleri - 31 Mart 2019 İstanbul Şişli - Mustafa Sarıgül - Yerel Seçim Belediye Sonuçları

  Şişli Belediyesi hangi partide? Şişli'nin mevcut Belediye Başkanı Hayri İnönü kimdir?

  Şişli Belediyesi hangi partide? Şişli'nin mevcut Belediye Başkanı Hayri İnönü kimdir?

  Şişli Belediyesi'nin hangi partide olduğu ve 2014 Yerel Seçimleri'nde hangi parti tarafından kazanıldığı, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte, bu konuya ilişkin detaylar ve Şişli'nin mevcut Belediye Başkanı Hayri İnönü hakkında bilgi...

  2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde CHP'nin adayı Hayri İnönü seçimleri kazandı ve o tarihten bu yana Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. CHP, 31 Mart Yerel seçimlerinde Muammer Keskin'i aday gösterdi.

  MEVCUT BAŞKAN HAYRİ İNÖNÜ KİMDİR?

  4 Mayıs 1954’de 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdu. Annesi ve babası Engin ve Ömer İnönü’dür.

  1965’de Maçka İlkokulu’nu, 1972’de Alman Lisesi’ni , 1977’de Mannheim Üniversitesi’ni (Almanya) Yüksek İşletmeci olarak bitirdi. 1985’de Harvard Üniversitesi (ABD) Yatırım Değerlendirmesi ve Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.

  1982 yılında Nazlı Kadirbeyoğlu ile evlendi. Eşi Doç. Dr. Nazlı İnönü, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Mantık Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir. Mehmet, Murat ve Münci adında üç oğlu vardır.

  İş hayatına Frankfurt’ta Metallgesellschaft AG de başladı. Ardından İstanbul’da Etmaş Siemens AŞ, Kadirbeyoğlu İnşaat AŞ, Deha AŞ, Kemer Yapı ve Turizm AŞ, Garanti Balfour Beatty AŞ, Beko Elektronik AŞ ve Arçelik AŞ’de çalıştı.

  2009 Yerel Seçimlerinde kontenjan adayı olarak Şişli Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerine seçildi.

  Cumhuriyet Halk Partisi’nin Şişli Belediye Başkanı adayı olarak girdiği 2014 Yerel Seçimlerinde  %61,6 oyla Belediye Başkanlığına seçildi.

  19 Nisan 2016 tarihinde, Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın ( UCLG - MEWA) 2019 yılına ombudsmanı oldu. Hayri İnönü ayrıca UCLG - MEWA Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eşbaşkanlık görevine de seçildi.

  İnönü Vakfı ve Sevinç Erdal İnönü Vakfı kurucu üyesidir.

  İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap