Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şeyh mahmut ustaosmanoğlu kimdir

  1 ziyaretçi

  şeyh mahmut ustaosmanoğlu kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi (1929[1], Trabzon - 23 Haziran 2022, İstanbul), Türk din adamı, mutasavvıf ve İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi.[2] Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi 'nin her yıl yayımladığı, "Dünya'nın En Etkili 500 Müslümanı" 2022 listesinde 34. sırada yer aldı.[3]

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğdu.

  10 yaşındayken, babası köy imamı Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım’ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşıkkkutlu’dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Abdülvehhap Efendi’den Arapça okudu. Hacı Dursun Feyzi Güven’den fıkıh, tefsir, hadis gibi dinî bilgileri öğrenerek 16 yaşında icazet aldı ve köyünde ders vermeye başladı.

  1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Yaptığı dinî sohbetlerle çevresindeki insanların dikkatini çekti. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik sonrası şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onu İsmailağa Camii’ne imam tayin etmek için davet etti.[4] 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu.[2] 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.[5][6]

  Uzun yıllar boyunca yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele eden Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakımda tedavi altına alındı. 23 Haziran 2022'de, 93 yaşında hayatını kaybetti.[7][8]

  Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1945 yılında, teyzesinin kızı Zehra ile evlendi. Bu eşinden, Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu’nun 1993 yılında ölümünün ardından aynı yıl Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ustaosmanoğlu’nun Arifan Kitabevinden yayımlanan eserleri şu şekildedir:[9]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat nedeni...

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat nedeni...

  Mahmut Efendi 1931'de Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. Asıl adı Mahmut Ustaosmanoğlu'dur. Aslen Trabzonlu'dur. Annesinin adı Fatma, babasının adı Ali'dir. Annesi ev hanımı, babası imamdır. Lakabı, Hazrat-ü Mevlana Eş-Şeyh Mahmud En-Nakşibendî El-Müceddidî El-Halidi El-Ufi'dir. 

  Çocukluk dönemini Of'a bağlı Tavşanlı köyünde geçirdi. İslami hassasiyet doğrultusunda büyüyen Mahmut Efendi, zekası ile de dikkatleri üzerine çekiyordu. Henüz 10 yaşında, anne ve babasının önderliğinde hafız oldu. 

  İsmailağa Cemaati'nin lideri Mamut Efendi

  EĞİTİM HAYATI

  Aklı ermeye başlayınca, farklı köyün hocalarından ders almaya başladı. Fıkıh, tefsir, hadis eğitimi alan Mahmut Efendi, iyi derece de Arapça öğrendi.  Bir dönem Kayseri'ye Ahmed Efendi'nden ilim tahsil etmeye gitti. Burada, Sarf, Nahiv ve Farsça dersler de aldı. 

  Ünlü kıraat alimi Mehmed Rüşdü Aşıkkutlu'dan da kıraat eğitimi aldı. Hacı Dursun Fevzi Efendi de ders aldığı hocalar arasındadır. Henüz 16 yaşındayken icazet alınca, kendi köyünde eğitim vermeye başladı. Bu yıl içinde teyzesinin kızı ile bir evlilik yaptı. 

  Eğitim hayatını da diğer yandan devam ettiren Mahmut Efendi, 1951'de Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Burada görevini ifa ederken, çevredeki insanlar tarafından benimsendi ve oldukça sevildi. 

  Daha sonraki yıllarda, Osmanlı'nı son dört padişahına huzur hocalığı yapan şeyh Ahıskalı Ali Haydar Efendi tarafından İsmailağa Camii’ne imam tayin edildi. 1954 ile 1996 arasındaki yıllarda İsmailağa Cemaati'nin imamlığını yaptı. İlerleyen yıllarda ise bu cemaatin de liderliğini yaptı.

  İlim ve tasavvufu birlikte yürüten Mahmut Efendi, bir televizyon kanalı veya kamera önünde konuşmayı tercih etmemesi ile dikkat çekti. Ayrıca, çok sayıda hocanın yetişmesine vesile oldu. 

  HER MAHALLEYE BİR MEDRESE

  İslam'a ve insanlığa yaptığı hizmetlerle bilinen Mahmud Efendi, köy köy gezerek, tebliğ görevini yerine getirirdi. Kendisine ne zaman, "Bir isteğiniz var mı" diye sorulsa, her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi yapılmasını arzuladığını söylerdi. 

   Mahmut Efendi olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu

  MAHMUT EFENDİ'NİN ÇOCUKLARI KİM?

  Mahmut Efendi'nin 3 çocuğu bulunmaktadır. İsimleri ise, Ahmet Abdullah ve Fatıma'dır. 

  MAHMUT EFENDİ'NİN KİTAPLARI

  MAHMUT EFENDİ'NİN VEFATI

  Mahmut Efendi 23 Haziran 2022'de hayatını kaybetti. 90 yaşında vefat eden Mahmut Efendi'nin ölüm nedeninin, bir süredir devam eden böbrek hastalığı olduğu öğrenildi.

  Mahmut Efendi'nin cenazesi 24 Haziran'da Fatih Camii'nde kılınacak. 

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Mahmut Efendi kimdir öldü mü, Mahmut Ustaosmanoğlu kaç yaşında neden öldü?

  Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 senesinde Trabzon'da dünyaya geldi.  

  Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders aldı. 16 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başladı. 

  Henüz askerlik çağına gelmeyecek kadar genç yaşında, yetiştirmiş olduğu talebelerine icazet verdi. 

  Henüz 16 yaşındayken evlendi. 

  1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerilik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii'nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 senesinde İsmailağa Camii'nde imamlık görevine başlayan Ustaosmanoğlu, bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü. 

  2010 senesinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine İslam'a Üstün Hizmet Ödülü verildi. 

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yetiştirdiği ünlü talebeleri arasında "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinenAhmet Mahmut Ünlü de vardır. 

  ESERLERİ 

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler: 

  Ruhul Furkan Tefsiri  (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur'an tefsiri)

  Sohbetler (6 Cilt)  (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

  Risale-i Kudsiyye (2 Cilt)  (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)

  Umre Sohbetleri

  Fatiha Tefsiri

  Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri

  Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı

  Efendi Babam Buyurdu ki

  Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

  Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

  Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

  İrşadül Müridin

  Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

  Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

  Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

  Tembihat

  Mektubatı Mahmudiyye

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap