Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şekli kolay değişmeyen kırılması çizilmesi güç olan maddelere verilen ad

  1 ziyaretçi

  şekli kolay değişmeyen kırılması çizilmesi güç olan maddelere verilen adi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  çizilmesi .kırılması ve buruşması güç olan maddelere ne denir - Eodev.com

  çizilmesi,kırılması ve buruşması güç olan maddelere ne denir - Eodev.com

  şekli kolay değişmeyen,kırılması,çizilmesi güç olan maddelere verilen ad​ - Eodev.com

  şekli kolay değişmeyen,kırılması,çizilmesi güç olan maddelere verilen ad​ - Eodev.com

  merhaba ^^

  Açıklama:

  Çizilmesi . kırılması ve buruşması güç olan maddelere katı maddeler denir.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Şekli kolay değişmeyen, kırılması, çizilmesi güç olan maddelere verilen ad nedir?

  Kolay şekil değişmeyen kırılması çizilmesi zor olan maddenin adı

  Kolay şekil değişmeyen kırılması çizilmesi zor olan maddenin adı

  Merhaba :)

  Cevabımız katı veya sert madde olur diyebiliriz.

  Katı Maddeler :

  >Şekil bakımından katı olan maddelerdir.  

  > Molekül bakımından en dar olanıdır.

  >Sert olurlar.

  Örnek :  

  -Tahta

  -Duvar

  -Silgi

  -Kale

  -Masa

  -Altın

  -Demir

  -Bakır

  -Kömür

  ...

  Maddenin Diğer Hallerinden Birini Açıklarsak :

  Sıvı :

  > Konulduğu Kabin şeklini alırlar.  

  > Alışkandırlar.  

  > Şekilleri yoktur.

  Örnek:  

  - Su

  - Kola

  #Helin

  Yazı kaynağı : eodev.com

  çizilmesi kırılması ve buruşması güç olan maddelere ne denir - Eodev.com

  çizilmesi kırılması buruşması kesilmesi veya çiğnenmesi güç  olan maddeler ne maddelerdir       :] - Eodev.com

  çizilmesi kırılması ve buruşması güç olan maddeler.......................maddelerdir? - Eodev.com

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf fen bilgisi konuları içerisinde maddenin halleri ve maddeyi niteleyen özellikler ile ilgili konular bulunmaktadır. Doğada maddeler farklı şekilde bulunması maddenin hallerini ifade eder. Maddeler katı, sıvı, gaz olmak üzere üç halde doğada bulunur. Maddenin halleri duyu organlarıyla ayırt edilmektedir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

   Maddeler doğada katı, sıvı, gaz olmak üzere üç farklı şekilde bulunur. Çevremize de baktığımızda farklı şekillerde ve renklerde birçok madde görülür. Çevrede gördüğümüz her şey bir madde olarak isimlendirilir. Maddeler belli bir yer kaplar ve kendine ait özellikleri mevcuttur. Maddelerin özelliklerini duyu organlarımızla ayırt edebiliriz. Örneğin; limonun rengini gözümüzle, kokusunu burnumuzla, tadını dilimizle, yumuşaklığını derimizle algılarız. Beş duyu organımızla algılayabildiğimiz bu özellikler maddeyi nitelendiren özellikler olarak tanımlanmaktadır. Maddeler farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

   Sertlik- Yumuşaklık

   Sert maddeler; Maddenin özelliklerden bir tanesi sertlik yumuşaklıktır. Çizilebilen, kırılabilen, katı maddelere sert maddeler denir. Sert maddelere örnek olarak; taş, mermer, çelik gibi sert maddeler verilebilir. Sert maddelere elle şekil vermek pek mümkün değildir. Bir maddenin şeklinin kolayca de değişememesi o maddenin sert bir özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. Sert maddeler kolaylıkla eğilemez, çizilemez ya da bükülemez.

   Sağlam olması gereken birçok eşya sert maddeden yapılmak zorundadır. Örneğin; buzdolabı, çamaşır makinesi, tencere, çivi gibi ürünler sert maddelerden üretilir.

   Yumuşak maddeler; kolaylıkla şekil değiştiren maddeler yumuşak maddeler olarak tanımlanır. Oyun hamuru, yastık, pamuk gibi maddeler yumuşaktır. Yumuşak maddelere kuvvet uygulandığında şekli çabuk değişir. Bazı maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında eski şekillerine dönme özelliğine sahiptir.

   Esneklik

   Şekli kolay değişebilen maddelere esnek maddeler denir. Özellikle sünger, lastik gibi birçok madde esnek özelliğe sahiptir. Bu maddeler eğilebilir, bükülebilir özelliktedir. Bu şekilde maddenin değişmesi mümkün olmaktadır. Esnek maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski haline dönme özelliğine sahiptir.

   Kırılganlık

   Cam, porselen gibi sert maddelerin esneklik özelliği bulunmaz. Bu maddeler kırılgan özelliğe sahip maddelerdir. Bazı maddeler çabucak kırılabilen bir özelliğe sahip iken, bazı maddeler biraz fazla kuvvet uygulandığında kırılabilir özelliktedir

   Pürüzlülük Ve Pürüzsüzlük

   Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır. Araç lastikleri, ağaç gövdeleri gibi maddeler pürüzlü alanlara örnektir.

   Pürüzsüzlük; yüzeyi düz olan dokunulduğunda kayma hissi yaşatan maddeler ise pürüzsüz maddeler olarak tanımlanır. Ayna, kağıt, cam gibi maddeler yüzeyleri pürüzsüz olan maddelerdir.

   Renk

   Renk, koku, tat gibi farklı özelliklere sahip maddeler bulunur. Çevremizde birçok farklı renkte madde bulunmaktadır. Aynı renklerden oluşan birçok üründe mevcuttur. Bazen aynı renkte ürünler tatlarıyla ya da kokularıyla ayırt edilebilir.

   Koku

   Her maddenin maddelerin kendine özgü bir kokusu vardır. Bazı maddeler koku duyusuyla ayırt edilebilir özelliğe sahiptir. Keskin kokulu maddeler; sirke, sarımsak, soğan gibi maddeler olabilmektedir.

   Tat

   Maddelerin farklı tatları bulunur. Örneğin; şeker tatlı iken, limon ekşi, biber ise acı bir tada sahiptir. Tatma duyusu dinimizle gerçekleştirilen bir duyudur. Şeker ve tuz renkleri benzer olduğu halde tatlarıyla ayırt edilebilen maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap