Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şeftali konservesi nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  şeftali konservesi nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kışlık Şeftali Konservesi

  Şeftali Konservesi

  Şeftali Suyu Konservesi Tarifi

  Şeftali Suyu Konservesi Tarifi

  Her sene aynı şeyi yapıyorum, her yaptığım konserveden sonra bu son artık daha yapmayacağım deyip deyip yenilerini yapıyorum. Geçen yıl kayısı suyu konservesi yapmıştım ve tabiri caizse delisi olmuştuk. Bu yıl kesin yine yaparım diyordum ama kayısı bir türlü ucuzlamayınca inat ettim yapmadım ben de. Öyle konservesi yapılabilecek olgunlaşmış sulu kayısıya da denk gelmedim, onun da etkisi var. Hem sert olmuşla olmamış arası Iğdır kayısısı gördüm bu yaz. Hal böyle olunca kayısı suyu konservesi hayallerim suya düştü. Şeftali yapayım diye niyetlenmişken de araya misafirler girdi derken Bayram geldi, şeftali konservesi fikrini rafa kaldırmıştım ki geçenlerde markette fiyatı fena olmayan güzel şeftaliler buldum. Hemen aldım 5 kg. 1 kilosunu yemek için ayırıp kalanını konserve yaptım.

  Özellikle küçük kavanozlar kullandım açınca tek seferde içip bitirelim diye. Açtıktan sonra 4-5 güne kadar bekletebilirsiniz dolapta bu arada hemen bozulmaz endişelenmeyin. 7 tane 300-400 ml'lik küçük, 1 tane de 500 ml'lik orta boy kavanoz çıktı. Yine bir 400 ml kadarını da kavanozlamadım hem akşam yemeğine içecek olsun hem de tadına bakalım diye. Tadına doyamadık:)

  Sulandırılarak içilen bunun gibi tariflerde kavanozu açıp sürahiye boşaltıyorum. Sonra kavanoza su doldurup onu da sürahiye boşaltıyorum. Böylece hem üzerine ekleyeceğim suyu ölçmüş hem de kavanozu durulamış oluyorum. Bu tür konserveleri hazırlarken yoğunluğunun ve şekerinin kendi kadar suyla açıldığında tam lezzetinde olacağı şekilde olmasına dikkat ediyorum. Böylece kavanozla kolayca ölçebiliyorum kullanırken.

  Bu arada şeker miktarı kullandığınız şeftalilerin şekerlilik oranına göre değişecektir. Tadına bakarak ayarlayın mutlaka. Tadına bakarken de kullanırken üzerine su ekleyeceğinizi unutmayın. Normalde içtiğinizden daha şekerli olmalı yani bu durumda.

  Bu arada konserve yapımı ile ilgili genel bilgiler ve düdüklü tencerede kaynatma yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgi için menemenlik domates konservesi tarifi yazısına göz atabilirsiniz.

  Afiyetle kalın...

  Afiyet olsun...

  Click here to see the recipe in English

  Yazı kaynağı : www.kevserinmutfagi.com

  ŞEFTALİ KONSERVESİ TARİFİ

  ŞEFTALİ KONSERVESİ TARİFİ

  Kış hazırlıklarına meyvelerle devam etmek,soğuk kış günlerinde yaz mevsimi meyvelerini özlememek adına şeftali konservesi tarifini sizlerle paylaşayım mı ne dersiniz? Şeftali ya da diğer yaz meyveleriyle yaptığınız konserveyi yaptıktan sonra kış mevsimi boyunca komposto olarak tüketebilir,aynı zamanda da pastalarınızda severek kullanabilirsiniz 🙂

  Önceki yıl domates konservesi yaptığım zaman tencerenin yanına evdeki şeftalilerden birkaç kavanoz da şeftali konservesi denemek istemiştim.Merak bu ya bir iki kavanozu da bulaşık makinesinde yapma maceram sonrası deneyimlerimi sizlerle paylaşacaktım.Geçenlerde aklıma gelen hadiseyle şöyle bir silkelenip şeftaliler bitmeden tekrar yapma kararı aldım.Deneyimlerimin sonucuna gelince; tencerede konserve şeklinde kaynattığım nefis oldu.Sanki mevsim şeftalisi yemiş gibi mis kokulu ve güzeldiler.Az yaptığım için de tadına doyamadan bitirmiştik.O hevesle bulaşık makinesinde yaptıklarımı açtığımda resmen hayal kırıklığı yaşadım.İyi ki deneme mahiyetinde bir iki kavanoz yapmışım.Kapakları açtığımda kaynayan ve köpüren şeftali kompostolarıyla karşılaştım.Çok üzülerek çöpe attığım şeftali komposto yapımı,bulaşık makinesinde yapma devri benim için o an bitmişti .Yaşasın konserve dönemi deyip yenilerini tencerede çok basit ve pratik olarak yaptım.Kısmetse uzun kış aylarında çıkartıp yiyeceğiz 🙂 Şeftali konservesi tarifine gelince;oldukça basit ve pratik.Elinizde şeftali,şeker,su,büyük ve derin tencere ve de konserve şisesi ve yeni kavanoz kapağı..Şeftali konservesini ben 5 kilo şeftaliden yaptım ,siz dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

  Kışlık domates konservesi nasıl yapılır tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : balkaramel.com

  Evde Şeftali Konservesi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

  Evde Şeftali Konservesi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

  Hazır konserve almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz. (Şeftali konservesi nasıl yapılır?) resimli anlatım makalemizde adım adım bu konservenin yapılışını anlattık.

  Malzemeler

  Şeftali

  Su

  Şeker

  Limon suyu

  1.Adım: Şeftalileri konserveye hazırlayın

  Şeftalileri seçin. Eti en kolay ayrılabilen türlerde şeftalileri tercih edin. Unutmayın ki 5 büyük şeftali 946 ml’lik bir kavanozu doldurabilir.

  Şeftalileri su dolu bir kaseye doldurun, kasenin içindeyken güzelce yıkayın.(Böylece su ziyan etmezsiniz.)

  Temizlediğiniz şeftalileri kaynar su içinde bekletin. Böylece kabukları daha çabuk soyulur, ve bozulmaya neden olan enzimler engellenerek saklama sırasında sağlam kalması sağlanır. Bir tencereyi suyla doldurun ve kaynayınca içine şeftalileri atın. İyice battığından emin olun ve 40 sn bekletin. Şeftaliler tam olgunlaşmış değilse 1 dk bekletin.

  Şeftalileri 4’e bölün. Kesme tahtasında 4’e bölün ve çekirdeği çıkarıp çukuru ayırın.

  Şeftalilerin üzerine taze sıktığınız 4 yemek kaşığı limon suyu dökün. Bu uygulama şeftalilerin kararmasını engelleyecektir.

  2.Adım: Şerbeti Hazırlayın

  Bir tencereyi suyla doldurun, ısıtırken yavaşca şeker ekleyin.

  Hafif bir şerbet için, 6 bardak su ve 2 bardak şekeri kaynatın. Bu ölçü 7 bardak şerbet edecektir.

  Orta bir şerbet için, 6 bardak su ve 3 bardak şekeri kaynatın. Bu 6,5 bardak şerbet edecektir.

  Ağır bir şerbet için6 bardak su ve 4 bardak şekeri kaynatın. Bu 7 bardak şerbet edecektir.

  Şekerin çözülüp erimesi için karışımı yavaşça karıştırın. Suyu kaynamaya getirin.

  Şeker çözündükten sonra karışımı sıcak tutun. Sürekli kaynar durumda kalırsa yanabilir.

  3. Adım: Kavanozları sterilize edin

   Kavanozları bulaşık makinesine yerleştirin ve tam programda çalıştırın. Böylece konserve şeftalinizde hiçbir bakteri kalmaz.

  Bir tencere su katın, kaynamış suya kavanoz kapaklarını atın. Kavanozları doldurana kadar kapakları bu suda tutun.

  Kapakları almak için manyetik kapak kaldırıcı kullanın. Yanmamak için eldiven takın.

  4. Adım: Şeftalileri konserve edin

  Kestiğiniz şeftalileri kaynayan şerbetin içine koyun. 5 dk karıştırın. Karışımdan direkt olarak kepçeyle kavanoza aktarın.

  Kavanozun üstünde 1.25-2 cm boşluk bırakın.

  Hava kabarcığı kalmaması için kavanozun içinde lastik spatula gezdirin. Çünkü hava kabarcıkları küf oluşumuna neden olabilir.

  Şerbetli şeftaliyi kavanozlara dökün. 1.25 cm boşluk bırakın, tüm şeftalinin kaplandığından emin olun.

  Kapağı kapatın ve iyice sıkıştırın. Kapak bölgesine dökülenleri silin.

  5. Adım: Konserve yapıcıyı kullanın

  Konserve makineniz varsa, konserve makinesinin içine kavanozları yerleştirin, kavanozların üzerinde 2,5-5,1 cm su bırakın. Makineniz yoksa kavanozları alacak büyük bir tencere bulun, içine kaynar suyu koyun. Kavanozları kaplayan suyun üzerine 2.5 cm boşluk kalmalıdır.

  Konserveleme zamanını hesaplayın. Bu kullanılan makineye göre değişir.

  Kaynamış su ile konserveleme yapıyorsanız deniz seviyesinde 0.0–304 m. üzerinde iseniz 10 dk yeterlidir. 305–914 m üzerinde iseniz 15 dk; 914.7–1,828 m üzerinde iseniz 20 dk; 1,828 m ve üzeri içinse 25 dk pişirin. 

  Şeftali Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

  Şeftali Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

  Şeftali İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

  Şeftali Nasıl Kurutulur? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

  Şeftali Diyeti İle 4 Günde 3 Kilo Diyet Listesi Tıklayınız

  Şeftali Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap