Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şahmaran dizisi sonunda ne oluyor

  1 ziyaretçi

  şahmaran dizisi sonunda ne oluyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  şahmaran (dizi)

  şahmaran (dizi)

  Şahmaran dizisi konusu ne? Oyuncuları kimler? Netflix'in yeni yerli dizisi mercek altında

  Şahmaran dizisi konusu ne? Oyuncuları kimler? Netflix'in yeni yerli dizisi mercek altında

  Netflix'in yeni dizisi Şahmaran bir süre önce izleyiciyle buluştu ve sosyal medyada çok konuşuluyor. Öyle ki dizide geçen 'Şahsu', 'Maran' gibi isimlerin anlamları da Google'da çok arananlar arasına girmiş durumda. İşte diziyle ilgili merak edilen soruların yanıtları...

  Şahmaran dizisi künyesi:

  Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Netflix üyelik ücreti ne kadar? Netflix üyelik paketleri ve fiyatları 2023

  ŞAHMARAN DİZİSİ KONUSU

  20 Ocak'ta Netflix izleyicisi ile buluşan Şahmaran dizisinin konusu şu şekilde:

  Şahsu, annesini kaybettikten sonra büyük babasıyla yüzleşmek için Adana’ya gider ancak burada kendisini Mar adı verilen sıra dışı bir topluluğun ortasında bulur. Şahmaran efsanesine inanan Mar ırkı seçilen kızın Şahsu olduğunu düşünmektedir. Ve onun gelişiyle tarihi kehanetin gerçekleşmesini beklemektedirler. Her şeyden habersiz olan Şahsu ise Mar topluluğunun yol göstericisi Maran ile aralarındaki çekime karşı koyamaz ve ona âşık olur. Şahsu, onu bekleyen bu tehlikeli yolda hem kendini hem de aşkın gücünü keşfedecektir.

  ŞAHMARAN DİZİSİ OYUNCU KADROSU

  ŞAHMARAN DİZİSİ FRAGMAN

  ŞAHMARAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLDİ?

  Şahmaran dizisinin çekimleri Adana, Tarsus ve Datça'da gerçekleşti.

  ŞAHMARAN EFSANESİ

  Peki Şahmaran ya da Şahmeran efsanesi nedir? Kültür Portalı'nda Şahmeran olarak yer alan efsane şu şekilde anlatılıyor:

  Tarsus'ta binlerce yıl önce yedi katlı yeraltında yaşayan yılanlar varmış. Meran adı verilen bu yılanlar, akıllı, şefkatli ve barış içinde yaşarlarmış. Meranların kraliçesine Şahmeran denirmiş. Şahmeran genç ve güzel bir kadınmış. Efsaneye göre, Şahmeranı gören ilk insan Cemşab'mış. Cemşab geçimi için odun satan fakir bir ailenin oğluymuş. Bir gün Cemşab ve arkadaşları bal dolu bir mağara keşfetmişler. Balı çıkarmak için Cemşab'ı aşağıya indiren arkadaşları paylarına daha çok bal düşmesi için onu orada bırakıp kaçmışlar. Cemşab mağarada bir delik görmüş ve buradan ışık sızdığını farketmiş. Cebindeki bıçak ile deliği büyütünce, ömründe görmediği kadar güzel bir bahçe görmüş. Bu bahçede eşi benzeri olmayan çiçekler, havuz ve pek çok yılan görmüş. Uzun yıllar burada yaşamış ve Şahmeran'ın güvenini kazanmış.

  Yıllar sonra, ailesini çok özlediğini söyleyip gitmek için yalvarmış. Bunun üzerine Şahmeran kendisini salıvereceğini, ancak yerini kimseye söylemeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Şahmeran'a söz verip ailesine kavuşan Cemşab uzun yıllar verdiği sözde durarak Şahmeran'ın yerini kimseye söylememiş. Bir gün ülkenin padişahı hastalanmış. Ülkenin veziri hastalığın çaresinin Şahmeran'ın etini yemek olduğunu söylemiş ve her yere haber salınmış. Cemşab kuyunun yerini söylemeye zorlanmış. Cemşab mecbur kalıp kuyunun yerini gösterince Şahmeran bulunup dışarı çıkarılmış. Şahmeran Cemşab'a; "Beni toprak çanakta kaynatıp suyumu Vezire içir, etimi de Padişaha yedir" demiş. Böylece vezir ölmüş padişah da iyileşip Cemşab'ı veziri yapmış.

  Efsaneye göre Şahmeran'ın öldürüldüğünü yılanlar o günden beri bilmemektedirler. Tarsus'un, Şahmeran'ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği rivayet edilir.

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  Şahmaran dizisi inceleme : Yılan hikayesine dönüş

  Şahmaran dizisi inceleme : Yılan hikayesine dönüş  ŞAHMARAN DİZİSİ KONUSU NEDİR?
   

  Serenay Sarıkaya' nın hayat verdiği Şahsu karakterinin annesinin esrarengiz ölümüyle yüzleşmesi için Adana' ya gitmesiyle karşılaştığı olayları konu edinir.

  Şahsu' nun Adana' da yaşayan dedesi Davut' un yanında kalması ve ütopik kişilerden oluşan komşularıyla görüşmesi onu bilinmezliğin içerisine sürükleyecek.  Mar adı verilen topluluğun üyelerinin Şahsu' nun hayatını bir anda değiştirmesi onu sorunun cevaplarına götürecek.Mar ırkı Şahsu' yu inandıkları kehanetin gerçekleşmesi için bir adım olarak görüyor.

  Onun gelişiyle tarihi kehanetin gerçekleşmesini beklemektedirler. Her şeyden habersiz olan Şahsu ise Mar topluluğunun yol göstericisi Maran ile aralarındaki çekime karşı koyamaz ve ona âşık olur. Şahsu, onu bekleyen bu tehlikeli yolda hem kendini hem de  aşkın gücünü keşfedecektir.


  ŞAHMARAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLDİ?
   

  20 Ocak' ta yayımlanan Şahmaran dizisinin çekimleri Adana, Mersin ve Muğlu bölgelerinde gerçekleştirildi.
   

  ŞAHMARAN DİZİSİ OYUNCULARI KİMLER?
   

  Şahmaran dizisinde Serenay Sarıkaya Şahsu' yu, Burak Deniz Maran karakterini canladırırken ;
  Mustafa Uğurlu Davut, Mahir Günşiray Ural, Mert Ramazan Demir Cihan, Ebru Özkan Çavgeş, Hakan Karahan Lakmu, Elif Nur Kerkük Medine, Mehmet Bilge Aslan Salih, Berfu Halisdemir Diba, Nilay Erdönmez Hare, Nil Sude Albayrak Bike, Ayşe Lebriz Berkem Tutku, Ece Ertez Lilit, Beran Soysal Camsap, Almina Günaydın ise Şahsu'nun çocukluğunu canlandırıyor.
   

  ŞAHMARAN DİZİSİ NE ZAMAN ÇIKIYOR?
   

  20 Ocak' ta yayımlanması konusunda açıklama yapan Netflix bu tarihe uyarak diziyi gününde yayınladı.Şahmaran dizisinin 1. bölümünü tatmak isteyenler Netflix' e giriş yaparak bu yapımı izleyebilir.


  Şahmaran dizisi inceleme : Yılan hikayesine dönmüş
   

  ---- Spoiler İçerir ----

  İsimlerin zoraki konulduğu bir durumda oyuncular bu isimleri 1.bölüm itibariyle taşımakta zorlanmış gibi görünüyor.Oyunculuklar da 1.bölüm itibariyle pek ısındırmasa da yine aynı taktikle (kadın) ekranda tutma eğilimi var.
   

  Bunun dışında Mustafa Uğurlu' nun gizemli bir oyunculuk sergilemesinin yanında karakter olarak tuhaf davranış sergilemesi diziyi seyretme nedenlerinden biri oluyor.
   

  Şahmaran dizisinin konusu ve işleniş kısmına ayrı bir parantez açaçağız.Umur Turagay' ın yönettiği Şahmaran dizisinin 2.bölümü itibariyle oyunculukların oturması ve anlatılmak istenen konuların anlaşılmasıyla beraber güzel bir sonuç alıyor.


  Dizinin ilerleyen bölümlerinde de konuların netleşmesi Şahmaran dizisini doruk noktasına ulaştırıyor.

  Dizi içerisinde geçmişin verdiği rahatsızlıklardan dolayı birçok sıkıntı taşıyan Davut' un Şahsu' ya olan tavrıda sürekleyici etkenlerden biri olmuş.


  Şahraman dizisinin içerisinde Şahsu' nun haz yaşamasını aynanın terlemesiyle göstermiş olmasıda farklı bir bakış açısının olduğunun göstergesi. ( Haz olmasa daha iyi ).
   

  Üniversite de öğretim görevlisi olan Şahsu' nun bulunduğu eğitim alanında sadece sınıfta değil, hocaları ( Cihan-Mert Ramazan Demir ) ve güvenliğinin içerisinde de yılanlar var.


  3.bölümde ise Şahsu' yu takip eden adamın da bodrum katında yılan olarak karşısına çıkması Şahsu' nun giderek delirmesine yol açtı.
   

  Şahmaran dizisinin 4.bölümünde yılan sokmasıyla bayılan Şahsu' yu yine kurtarıcı olan Maran oluyor. Ayrıca Hare karakterinin 1.bölümden itibaren Maran' ın eşi gibi durmasıyla ters köşe yapma eğiliminde bulunulmuş.


  Hare' nin 4.bölümünde de Şahsu' ya Maran' ın aşığıyım demesiyle de bu durum pekiştirilmiş. Fakat duruma Maran açıklama getirip Şahsu' ya olan yaklaşımını devam ettirmiş.

  Ütopik bir ev ortamında bulunan Maran' ın ev içerisinde müzik seçimlerinin de ütopik olmasından kaynaklı bir takım anormallik olduğu hissettirilmeye çalışılmış.


  Kısacası yılan hikayesine dönen hikayede yalanların ortaya çıkmasıyla ilk sezonda herşey ortaya çıkıyor.Alacakaranlık ve bir kaç filmden birer tutam alıp Şahmaran dizisine eklenmesi dışında herşeyin iyi olduğu söylenebilir. 
   

  Şahmaran dizisinin 1.sezonunda gölün kenarında başlayıp aynı yerde biten hikayenin 2.sezonda nasıl devam ise merak konusu...
   

  Sizlerde Şahmaran dizisinin 1.bölümünü Netflix veya farklı platformlar üzerinden izleyebilirsiniz.
   

  Şahmaran dizisi 2.sezonu yayınlanacak mı?
   

  İlk sezonuyla beklentinin üzerinde bir performans gösteren dizinin 2. sezonu gelmesi muhtemel.Fakat 2. sezonun nasıl olacağı ise şüpheli. Çünkü herşeyin sonuca bağlanması 2. sezonda hikayenin devamında nasıl devam edeceği sorusunu beraberinde getiriyor.

  Yazı kaynağı : www.haberimcepte.com

  Şahmaran hikayesi gerçek mi? Şahmaran dizisinde bahsedilen 'Şahmaran efsanesi' nedir?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap