Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  şaban ayı ilk gecesi namazı nasıl kılınır

  1 ziyaretçi

  şaban ayı ilk gecesi namazı nasıl kılınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şaban ayı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Şaban ayında kılınacak namazlar, okunacak dualar ve sureler neler?

  Şaban ayı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Şaban ayında kılınacak namazlar, okunacak dualar ve sureler neler?

  Şaban ayı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Şaban ayında kılınacak namazlar, okunacak dualar ve sureler neler?

  Mübarek Recep ayının bitmesiyle 21 Şubat 2023 tarihi itibarıyla başlayacak olan Şaban ayında kılınacak namazlar, okunacak dualar ve sureler merak ediliyor. Üç ayların ikincisi olan ve Diyanet 2023 dini takviminde yer alan Şaban ayında kaza namazları kılınır, Kur'an okunur, tövbe edilir.. Peki, Şaban ayı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Şaban ayında okunacak dualar ve sureler neler? İşte detaylar.

  Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı şubat ayı içerisinde idrak edilecek. Mübarek şaban ayında dualar okunacak, namazlar kılınacak ve oruç tutulacak. Diğer vakitlerde kılınan bir rekât namazın sevabı on ise, Şaban ayında üç yüzden fazladır. Müslüman aleminin bol bol dua edip, namaz kılacağı mübarek ayda kılınacak namazlar ve okunacak dualar bu nedenle daha da fazla merak ediliyor.

  2023 ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR NE ZAMAN BİTİYOR?

  Üç aylar içerisinde yer alan ve Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden, Ramazan Ayı ile sona eren aylar Müslümanlar için en kutsal zamanlardır. İlâhî feyz ve bereketin yeryüzünü şenlendirdiği bu mübarek ay, mü'minler için en kârlı ve kazançlı fırsattır.  21 Şubat Salı günü Recep ayının bitişiyle birlikte üç ayların devamı olan üç aylar başlamış olacak. Şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen 6 Mart 2023 Berat Kandili, her yıl olduğu gibi bu yıl da Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle idrak edilecek. Şaban ayının sona ermesinin ardından da 11 ayın sultanı Ramazan ayı başlayacak. 2023 Ramazan başlangıcı ise 23 Mart 2023 Perşembe günü olacak.

  ŞABAN AYINDA İBADETİN ÖNEMİ

  Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam diğer aylara göre bu ayda daha çok ibadet ve taatte bulunurlardı.

  "Şaban benim ayımdır.

  "Şaban günahları temizleyendir" buyurarak kadrini yüceltirdi.

  Receb ayı geldiği zaman da "Allahım, Receb ve Şaban (ayını) bize mübarek ve bereketli kıl" buyururdu. Böylece dua ve niyazlarında bu ayların kudsiyetini dile getirmişlerdir.

  Peygamberimizin Şaban ayına gösterdiği bu hürmetin bir sebebi de devamında gelecek olan Kur'ân ayı olan Ramazan'dan dolayı idi. Hz. Enes'in rivayetine göre, Peygamberimizden sual ederler:

  "Ya Resulallah, Ramazan'dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?"

  Bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam,

  "Ramazan'ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban' da tutulan oruçtur" cevabını verirler.

  ŞABAN AYINDA KILINACAK NAMAZLAR VE OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

  Hz. Peygamber, bu ayı 'Ümmetimin ayı' olarak ifade etmiştir. Hz. Ayşe validemiz 'Peygamberimiz şaban ayında bazen o kadar oruç tutarlardı ki biz Peygamber şaban ayının tamamını oruçlu geçirecek zannederdik. Bazen de bu kadar tutmazlardı' derdi.

  Din adamları, bu gecelerde kaza namazları kılınabileceğini, Kur'an okunabileceğini, tövbe edilebileceğini vurgulayarak Kadir Gecesi'nin ise bu aylardan ayrı olarak Kur'an-ı Kerim'de bildirildiğine işaret ediyor. Bu aylarda, her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamberimizin sünnetleri arasındadır. Nafile ibadet olduğu için gücü yetenler oruç tutabilirler, Kur'an-ı Kerim'i daha çok okuyabilirler, çevrelerine, fakir fukarayı daha çok gözeterek yardımda bulunabilirler.

  Her kim Şabanın ilk gecesinde, birinci rekatlarında; Bir fatiha 5 ihlas okumak suretiyle (yani ikinci rekatta dilediğini oku fatihadan sonra), on iki rekat kılarsa (2 rekatta bir selam ile) Allahu Teala ona on ikibin şehid sevabı verir. Kendisine oniki senelik ibadet sevabı yazılır. Anasının onu doğurduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve seksen güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz.

  ŞABAN AYI İLK GÜN NAMAZI

  2 rekat kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 10 Ayetel Kürsi ve Ali İmran süresi 18. (Şehidallahu…) ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık,hiç bir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir. Mahşer korkusundan emin olur.

  Şaban ayı Rasülüllah (s.a.v.)Efendimizin ayıdır.Bu itibarla bu ayda çokça salevatı şerife okumaya gayret etmek gerekir. Yine mümkün oldukça istiğfar ve İhlâs-ı Şerîf okumalı, teheccüd ve tesbîh namazları kılmalı ve hatm-i enbiyâ yapmalıdır. Şa'bân ayı, şerefli, ulvî, berâta erdirici, ilâhî ihsâna kavuşturucu, müminlere rahmet, kâfirlere gazap olan ve ilâhî nûra nâil eden bir aydır.

  Bu ayın birinci gecesinde, her rek'atte bir Fâtiha,ve zammı sure olarak da üç Âyetü'l-Kürsî okuyarak bir tesbih namazı kılınır.

  Tesbih namazı dört rek'attir.Bu namazda 300 defa şu tesbih okunur:

  Sübhanellahi velhamdü lillahi velaa ilaahe illallahü vellahü ekber velaa havle velaa kuvvete illaa billaahil aliyyil azıym.

  Bu tesbih namaz içinde şöyle okunur:

  15 kere Sübhaneke' den sonra(Fatiha'dan önce),

  10 kere Zamm-ı süreden sonra,

  10 kere rukuda,

  10 kere rukü'den kalkınca ayakta,

  10 kere birinci secde'de,

  10 kere iki secde arasındaki oturmada(celsede),

  10 kere ikinci secde'de

  Bu birinci rek'atte okunan tesbihlerin adedi 75'tir.

  İkinci rek'atte aynı sıralama ile yine 75 def'a okunur.

  Üçüncü ve dördüncü rek'atler'de böyle kılınır.

  Namaz bittikten sonra dua edilir.

  Bu namazı şaban ayı başlangıcında özellikle zammı sure olarak 3 ekürsi okuyarak kılınmalı fakat diğer kandil gecelerinde ve Ramazan'ı şerif gecelerinde ihmal etmeyip kılarak işlenen günahlardan pişmanlıkla tevbe etmelidir.

  ŞABAN AYININ 15.GECESİ BERAT NAMAZI

  Şaban ayının yarı gecesi olan 14.geceyi 15 'e bağlayan gece berat kandilidir.Bu gece 100 rekat hayır namazı kılınır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

  • "Her kim bu gece yüz rek'at namaz kılarsa, Allâhü Teâlâ ona yüz melek gönderir. Bunlardan otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu cehennem azâbından emniyette olduğunu söyler, otuzu da dünyâ âfetlerini ondan geri çevirir. On melek de o kimseyi şeytanın tuzaklarından muhâfaza eder."

  Bu gecede evvela bir Tesbîh Namazı kılınır.daha sonra 100 rekatlık "Hayır namazı" kılınır.

  100 rek'atlik bu namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur. Namaza şöyle niyet edilir:

  "Yâ Rabbi, niyet ettim senin rızâ-yı şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünyâ ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip, süedâ defterine kaydeyle."

  Allâhu Ekber.

  Her rek'atte Fâtiha'dan sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur. İki rek'atte bir selâm verilerek 100 rek'ate tamamlanır. Namazdan sonra;

  Allâhü Teâlâ'nın "Hû" ism-i şerîfinin ebced hesabına göre değeri 11'dir. Resûlullah Efendimiz'in isimlerinden "Tâhâ"nın ebced hesâbıyla değeri de 14 olduğu için, aşağıdaki 11 şey 14'er adet okunur.

  1. İstiğfâr: 14 kere,

  2. Salevât-ı şerîfe: 14 kere,

  3. Fâtiha-i şerîfe (Besmeleyle): 14 kere,

  4. Ayetü'l-Kürsî (Besmeleyle): 14 kere,

  5. Tevbe Sûresi'nin son 2 âyeti olan "Lekad câeküm..."

  (Besmeleyle): 14 kere,

  6. 14 kere "Yâsin, Yâsin..." dedikten sonra 1 Yâsîn-i şerîf. (Yâsîn-i Şerîfte 7 zâhirî, 7 bâtınî "mübîn" vardır, böylece o da 14 olur.)

  7. İhlâs-ı şerîf (Besmeleyle): 14 kere,

  8. Felak Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,

  9. Nâs Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,

  10. "Sübhânellâhi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm": 14 kere,

  11. Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak daha fazîletlidir): 14 kere okunur ve duâ edilir.

  ŞABAN AYININ 27.GECE NAMAZI

  Yine Şaban ayının son gecelerinden 27. gecesi bu ayın şefaatına ve rasülüllah Efendimizin şefaatı kübrası için kılınacak şükür namazı vardır.

  Bu Namazda Fatiha'dan sonra istenilen veya bilinen herhangi bir zammı sure okunabilir.ve iki rekat olarak kılınır.

  Bu namaza şöyle niyet edilir:"Ya Rabbi beni Rasülü zişan Efendimizin (s.a.v.)ayının sonuna yaklaştırdın.Rasülüllah (s.a.v)Efendimiz'i ve Mübarek ayını bana hem şef'i (şefaatcı)hem de şahid eyle Allahü Ekber"

  Namazdan sonra :

  -70 istiğfarı şerif ;Esteğfirullehel azıım ve etübü ileyk

  -100 defa da şu salevatı şerife okunur:

  "Allahümme salli Ala Muhammedin fil-ervah.Ve salli ala cesedi Muhammedin fil-ecsad.Ve salli ala kabri Muhammedin fil-kubur. Okunacaklar bittikten sonra "Ya Rabbi senin huzur-i sırrı ehadiyyetine iltica ediyorum" denilerek dua edilir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Şaban ayının ilk gecesinde kılınacak namaz! Şaban ayı namazı kaç rekattır nasıl kılınır?

  Şaban ayının ilk gecesinde kılınacak namaz! Şaban ayı namazı kaç rekattır nasıl kılınır?

  Şaban ayının ilk gecesi bu yıl 3 Mart’ı 4 Mart’a bağlayan geceye denk geliyor. Milyonlarca Müslüman bu gecede namazlar kılıyor, tesbih ve zikirler çekiyor. Mübarek üç ayların ikincisi, Ramazan ayının da habercisi olan Şaban ayının ilk gecesinde kılınması tavsiye edilen namazın rekatları ve kılınışını bir araya getirdik…

  ŞABAN AYININ İLK GECESİNDE KILINACAK NAMAZ KAÇ REKATTIR?

  Şaban ayının ilk gecesinde kılınacak namazla ilgili iki ayrı bilgi bulunmaktadır. Her iki namaz da 12 rekat olarak kılınmaktadır.

  Muhammed ibni Hatiruddin Hazretleri'nin nakline göre; Şabanı Şerif ayının ilk gecesi 12 rekat kılınır, her rekatta Fatiha'dan sonra 15 kere İhlas Suresi okunur, Her kim bunu yaparsa onun amel defterine 10.000 hasene sevap yazılır ve 10.000 günahı olsa da silinir.

  Nesefi (Rahimehullah) 'dan nakledildiğine göre; her kim Şaban'ın ilk gecesinde, birinci rekatlarında 1 Fatiha ve 5 İhlas (bazı rivayetlerde her rekatta 15 İhlas) suresi okumak suretiyle 12 rekat kılarsa, Allahu Te'ala ona 12 bin şehid sevabı verir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı yazılır. Anasının doğurduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve 80 güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz.

  ŞABAN AYININ İLK GECE NAMAZI NASIL KILINIR?

  1. rekatta Subhaneke duası okunur, euzu besmele çekilir ve 1 Fatiha Suresi ve 15 İhlas Suresi okunur.

  Rükû ve secdenin ardından ayağa kalkılır

  2. rekatta besmele çekilir ve 1 Fatiha Suresi ile 15 İhlas Suresi okunur.

  Ruku ve secdenin ardından oturulur.

  Ettehiyyatü, Salli ve Barik duaları okunarak selam verilir.

  Diğer rekatlar da aynı şekilde kılınır ve böylelikle 12 rekat namaz 6 selam verilerek tamamlanır.

  ŞABAN AYI NAMAZI NASIL KILINIR?

  Şaban ayı namazı ise 2 rekat kılınır.

  Her rekatta 1 Fatiha, 10 Ayetel Kürsi ve Ali İmran süresi 18. (Şehidallahu...) ayeti okunur.

  Dini kaynaklara göre bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık, hiçbir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir. Mahşer korkusundan emin olur.

  ŞABAN AYINDA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

  Şaban ayı Rasülüllah (s.a.v.) Efendimizin ayıdır. Bu nedenle bu ayda çokça salevatı şerife okumaya gayret edilmelidir. Yine mümkün oldukça İhlâs-ı Şerîf ve istiğfar okumalı, tesbîh ve teheccüd namazları kılmalı ve hatm-i enbiyâ yapmalıdır.

  Şa'bân ayı, ulvî, şerefli, berâta erdirici, ilâhî ihsâna kavuşturucu, kâfirlere gazap, müminlere rahmet olan ve ilâhî nûra nâil eden bir aydır.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  �aban ay� ilk gece namaz� nas�l k�l�n�r, ka� rekatt�r? �aban ay� ilk gece namaz�na nas�l niyet edilir?

  �aban ay� ilk gece namaz� nas�l k�l�n�r, ka� rekatt�r? �aban ay� ilk gece namaz�na nas�l niyet edilir?

  �� aylar�n ikincisi olan �aban ay� ba�l�yor. Ramazan'�n m�jdecisi olan bu ayda yap�lan ibadetler �ok �nemlidir. �aban ay�n�n �zellikle belli g�nlerini namaz, oru�, tesbih ve zikir gibi ibadetlerle ge�irmek �ok faziletlidir. Bu g�nlerden birisi de �aban ay�n�n ilk gecesidir. �aban ay� Ras�l�llah (S.A.V) efendimizin ay�d�r. Bu itibarla bu ayda m�mk�n olduk�a isti�far ve �hl�s-� �er�f okumal�, tehecc�d ve tesb�h namazlar� k�lmal� ve hatm-i enbiy� yapmal�d�r. �aban ay� ilk gece namaz�n� k�lanlara 12 senelik ibadet sevab� yaz�l�r. Peki �aban ay� ilk gece namaz� nas�l k�l�n�r, ka� rekatt�r? �aban ay� ilk gece namaz�na nas�l niyet edilir? ��te detaylar...

  �ABAN AYI �LK GECE NAMAZINA NASIL N�YET ED�L�R?

  �aban ay�n�n ilk gece namaz�n� k�lana cennette g�z g�rmedik kulak duymad�k, hi� bir be�erin kalbinden ge�meyecek nimetler verilir. Mah�er korkusundan emin olur.

  �aban ay�nda k�l�nacak namaz da nafile namaz�d�r. Nafile namazlar�na "Niyet ettim Allah r�zas� i�in Nafile Namaz� k�lmaya" diye niyet edilir. Allah-u Ekber diyerek Tekbir al�n�r ve namaza ba�lan�r.

  �ABAN AYI �LK GECE NAMAZI NASIL KILINIR, KA� REKATTIR?

  �aban ay� ilk gece namaz� 12 rekatt�r. Namaz iki�er veya d�rder rekatta bir selam verilerek k�l�n�r.

  Toplamda 12 rekat olarak k�l�nacak �aban ay� ilk gece namaz� iki�er veya d�rder rekatlar halinde k�l�n�r.

  1. rekatta Subhaneke duas� okunur, euzu besmele �ekilir ve 1 Fatiha Suresi ve 15 �hlas Suresi okunur.

  R�k� ve secdenin ard�ndan aya�a kalk�l�r


  2. rekatta besmele �ekilir ve 1 Fatiha Suresi ile 15 �hlas Suresi okunur.

  Ruku ve secdenin ard�ndan oturulur.

  Ettehiyyat�, Salli ve Barik dualar� okunarak selam verilir.

  Di�er rekatlar da ayn� �ekilde k�l�n�r ve b�ylelikle 12 rekat namaz 6 selam verilerek tamamlan�r.

  Peygamber Efendimiz (S.A.V, �aban ay� ilk gece namaz� ile ilgili bir Hadis-i �erifinde, "Her kim �aban'�n ilk gecesinde, birinci rek�tlar�nda bir Fatiha ve be� �hlas okumak suretiyle on iki rekat k�larsa Allah-u Teala ona on iki bin �ehit sevab� verir. Kendisine on iki senelik ibadet sevab� yaz�l�r. Anas�n�n do�urdu�u g�ndeki gibi hatalar�ndan s�yr�l�r ve seksen g�ne kadar �zerine hi�bir hata yaz�lmaz." buyurmu�tur.

  �aban ay�n�n birinci gecesinde k�l�nacak namazda, her rek'atte bir F�tiha ve zamm� sure olarak da �� �yet�'l-K�rs� okunur.

  Namaz bittikten sonra dua edilir.

  Bu namaz� �aban ay� ba�lang�c�nda �zellikle zamm� sure olarak 3 ek�rsi okuyarak k�l�nmal� fakat di�er kandil gecelerinde ve Ramazan'� �erif gecelerinde ihmal etmeyip k�larak i�lenen g�nahlardan pi�manl�kla tevbe etmelidir.

  �ABAN AYI �LK GECE NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

  �aban ay� ilk gece namaz�, �aban ay�n� kar��layan gece yani 20 �ubat 2023 Pazartesi'yi Sal� g�n�ne ba�layan gece k�l�n�r.

  �ABAN AYI �LK G�ND�Z NAMAZI

  �aban ay�n�n ilk gecesi k�l�nan namaz oldu�u gibi ilk g�n� k�l�nacak namaz da vard�r. �lk g�nd�z namaz� �aban ay�n�n birinci g�n� k�l�n�r. 21 �ubat 2023 Sal� g�n� ��le ile ikindi vakti aras� k�l�nacak namazda Enes (r.a)dan rivayet edildi�ine g�re: �aban ay�n�n ilk g�n� iki rekat k�l�p, her rekat�nda bir Fatiha, on Ayete'l-K�rsi ve �l-i �mr�n Suresi'nin 18 . Ayetini okuyana Allah-u Teala bir�ok m�kafatlar ihsan eder.

  Yazı kaynağı : www.star.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap