Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üsküdar amerikan lisesi nazi selamı

  1 ziyaretçi

  üsküdar amerikan lisesi nazi selamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri Musevi öğrencilere karşı Nazi selamı verdi

  Üsküdar Amerikan Lisesi-Ulus Özel Musevi Lisesi futbol maçında 'Nazi' selamı skandalı

  Üsküdar Amerikan Lisesi-Ulus Özel Musevi Lisesi futbol maçında 'Nazi' selamı skandalı

  İstanbul'da Üsküdar Amerikan Lisesi ile Ulus Özel Musevi Lisesi arasında 14 Mart günü gerçekleşen futbol müsabakasında bir grup liselinin gol sevinçlerini toplu Nazi selamı vererek yaptığı iddiası sosyal medyada gündem oldu.

  Konuyu gündeme getiren kişi olan İzzet Stamati isimli kullanıcı Twitter’dan attığı tweet'te 14 Mart günü liseler arası oynanan futbol maçında Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) futbol takımı oyuncularının Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) oyuncularına karşı gol sevinçlerini topluca Nazi selamı vererek yaptığını duyurdu.

  "BİR TANESİ DEĞİL TOPLUCA YAPMIŞLAR"

  Kullanıcı, "Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar" mesajını paylaştı.

  Söz konusu iddia Twitter'da büyük tepki çekti.

  Avlaremoz'un haberine göre; konuyla ilgili UÖML öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini doğruladı. 

  UÖML müdürünün öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını bildirirken ayrıca UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıkladığı öğrenildi.

  TÜRKİYE YAHUDİ TOPLUMU'NDAN YANIT

  Türkiye Yahudi Toplumu da olayı doğrulayarak, olayı takip ettiklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

  "Türkiye Yahudi Toplumu"nun sosyal medya hesabından İzzet Stamati'nin paylaşımına verilen yanıtta "Konu tarafımızca bilinmekte, gerek okul yönetimimiz, gerekse de Türk Yahudi Toplumu başkanlığınca hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli girişimlerde bulunulmaktadır" ifadelerine yer verildi.

  ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ'NDEN AÇIKLAMA

  Skandalın sosyal medyada da gündem olmasının ardından; Üsküdar Amerikan Lisesi'nden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  Liseden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinden Musevi öğrencilere Nazi selamı

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinin Musevi öğrencilere Nazi selamına tepki yağıyor

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinin Musevi öğrencilere Nazi selamına tepki yağıyor

  Artı Gerçek - Bursa'da Amedspor'un hedef alındığı ırkçı saldırıların ardından bu kez liseler arası bir futbol maçında Yahudilere karşı ırkçılık yapıldı. İstanbul'un köklü ve prestijli okullarından Üsküdar Amerikan Lisesi'nin oyuncuları, Ulus Musevi Lisesi oyuncularına karşı gol sevinçlerini toplu olarak Nazi selamıyla 'kutladı'.

  Üsküdar Amerikan Lisesi, selamı bir oyuncunun yaptığını ve "derin üzüntü" içinde olduklarını açıkladı. Okul, soruşturma başlattı.

  'HEM DE BİR TANESİ DEĞİL TOPLUCA...'

  Okulun çok sayıda mezununun tepki gösterdiği olay, İzzet Stamati isimli Twitter kullanıcısı tarafından gündeme getirildi. Stamati, "Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar" mesajını paylaştı. Stamati, olayın görüntülü kanıtının bulunduğu bilgisini de verdi.

  Avlaremoz'un haberine göre, UÖML müdürü Funda Kara çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını açıkladı. UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepki gösterdiği de belirtildi.

  TÜRKİYE YAHUDİ TOPLUMU DOĞRULADI

  Türkiye Yahudi Toplumu da haberi doğrulayarak, olayı takip ettiklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

  ÜAL: YANLIŞ HAREKET, ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

  Üsküdar Amerikan Lisesi'nden yapılan açıklamadaysa, "gerekli soruşturmanın başlatıldığı" belirtildi. Açıklamada, "1876 yılından bu yana nesiller yetiştiren Üsküdar Amerikan Lisesi olarak; Özel Ulus Musevi Lisesi ile gerçekleştirilen bir futbol maçında, bir oyuncumuzun yapmış olduğu yanlış hareketten dolayı derin üzüntü içindeyiz" denildi.

  Okul, "Kurum ve eğitim felsefemiz gereği, her türlü ayrımcılığın karşısında durduğumuzu önemle vurgulamak isteriz" ifadelerini kullandı; Ulus Özel Musevi Lisesi okul yetkililerine üzüntülerini ilettiklerini ve gerekli soruşturmayı başlattıklarını duyurdu.

  skudar-amerikan-aciklama.jpg

  Geçmişte İngilizce hazırlık sınıfı seviyesinden itibaren müfredatında ırkçılık karşıtlığını ve çoğulculuğu teşvik etmesiyle tanınan okulun öğrencilerinin bu tavrı, başta birçok eski mezun olmak üzere çok sayıda kişi tarafından sosyal medyada kınandı. (HABER MERKEZİ)

  Tepkilerden bazıları şöyle:

  Yazı kaynağı : artigercek.com

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri, Musevi öğrencilere karşı Nazi selamı verdi

  Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri, Musevi öğrencilere karşı Nazi selamı verdi

  İzzet Stamati isimli Twitter kullanıcısı, "Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar" mesajını paylaştı.

  Avlaremoz'un haberine göre, Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) öğrencileri konuyla ilgili yorum yapmak istemezken, veliler olayı doğruladı.

  UÖML müdürü Funda Kara’nın öğrencilere çok üzgün olduklarını, Üsküdar Amerikan Lisesi ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını ifade etti. Kara, olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu söyledi.

  Türkiye Yahudi Toplumu da olayı doğrulayarak, gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

  Üsküdar Amerikan Lisesi'nden açıklama: Her türlü ayrımcılığın karşısındayız

  Üsküdar Amerikan Lisesi'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  "1876 yılından bu yana nesiller yetiştiren Üsküdar Amerikan Lisesi olarak; Ulus Özel Musevi Lisesi ile gerçekleştirilen bir futbol maçında, bir oyuncumuzun yapmış olduğu yanlış hareketten dolayı derin üzüntü içindeyiz.

  Kurum ve eğitim felsefemiz gereği, her türlü ayrımcılığın karşısında durduğumuzu önemle vurgulamak isteriz.

  Ulus Özel Musevi Lisesi okul yetkilileri ile ivedilikle görüşüp üzüntülerimizi iletmiş ve gerekli soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız.

  Konunun hassasiyet ve önemle tarafımızdan takip edileceği tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap