Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üniversiteye gelen ekler ayrılır mı

  1 ziyaretçi

  üniversiteye gelen ekler ayrılır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurum kuruluş adlarına gelen ekler nasıl yazılır ve ayrılır? Örnekleri ile konu anlatımı

  Kurum kuruluş adlarına gelen ekler nasıl yazılır ve ayrılır? Örnekleri ile konu anlatımı

  Kurum kuruluş adlarına gelen ekler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bağlamda özel isim kapsamına giren kelimelere bağlanan eklerin dilbilgisine uygun kullanılması gerekmektedir. İlk ve orta öğrenim dilbilgisi dersinde üzerinde durulan önemli konular içerisinde yer alan kurum kuruluş adlarına gelen ekler aynı zamanda sınavlarda da öğrencilerin karşısına çıkmaktadır.

   Kurum kuruluş Adlarına Gelen Ekler Nasıl Yazılır?

   Kurum, kuruluş, özel kurul, oturum birleşim toplantı gibi iş kollarına ait ve o iş kolunu işaret eden isimlerle unvan sahibi olan şirketlerin yazılışlarında adlardan sonra gelen ekler için kesme işareti kullanılmamaktadır. , Türk Dil Kurumunun, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından, Türk Tarih Kurumundan; Bakanlar Kurulundan, Danışma Kurulunun, Yargıtay Mahkemesinden Yürütme Kuruluna; vs gibi kurum ve kuruluş isimlerine ekler kesme işareti kullanılmamaktadır.

   Kurum Kuruluş Adlarına Gelen Ekler Nasıl Ayrılır?

   Türk dil kurumunun son güncellenmesi ile kurum kuruluş adlarına gelen ekler son düzenleme ile kaldırılmıştır. Buna göre Kurum Kuruluş Adlarına Gelen Ekler kesme işareti olmadan adların sonuna gelecek şekilde birleşik yazılmalıdır. Kesme işareti özel adlarda kullanılması durumunda mutlaka kesme işareti ile ayrılmalıdır. Örnek vermek gerekirse İzmir'in havası, Karadeniz'in yeşil rengi gibi örneklerde olduğu gibi kullanılmaktadır. Öncesinde özel kurum veya kuruşlar için bu uygulama yapılmakta iken son yapılan düzenlemeye göre işyeri, devlet dairesi veya kurul, yetkili mercii adlarının sonuna gelen eklerde bu uygulama kullanılmamalıdır.

   Kurum kuruluş Adlarına Gelen Ekler Örnekleri İle Konu Anlatımı

   Özel isimler ile kullanılan yapım ekleri, çoğul olarak kullanılan ekler ve bununla birlikte diğer birlikte kullanılan ekler kesme işareti ile ayrılmamaktadır. Örnekler ile açıklanacak olursa Türklük, Türkçü, Türkçülük, Atatürkçülük, Ulusçuluk, Türkçe, Hristiyanlık, Kuzey Avrupalı, Avrasyalı, Bodrumlu, İstanbullu, Bursalı, Aliler, Fatmalara, Yakup Kadriler, Almanlar, İngilizler gibi isimler örnek olarak verilebilir.

   Ünlü ile başlayan kurum kuruluş adlarına gelen ekler yumuşama gösterir ve yine kesme ile ayrılmaz. Başbakanlığa, Rektörlüğe, Üniversiteye gibi isimler bu kurala uygun gösterilir.

   Türk Dil Kurumu önceki yıllarda kurum kuruluş adlarından sonra gelen kesme işaretinin kullanılmasını öngörüyordu yani Başbakanlık'tan Yargitay'dan gibi yazılışlarda dilbilgisi kuralı olarak kullanılmaktaydı Ancak Türk Dil Kurumundan gelen son düzenleme ve kural değişimi yayınlanarak artık kurum kuruluş adlarından sonra gelen iyelik eki, takı ekler artık adların bir bütünü olarak kabul edilerek kesme işareti ile ayrılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine varmış oldu. Örnekler ile açıklanacak olursa Türkiye Büyük Millet Meclis'inden yerine Türkiye Büyük Millet Meclisinden olarak birleşim yapıldı ve aradaki kesme işareti olarak kullanılan özel işaret kaldırılmış oldu.

   Özel şirket veya işyerleri adlarına getirilen ekler için yine aynı kural geçerli olmaktadır. Ali babanın çiftliği, Kırmızı Bakkaliyesi. Orhan Manavı, Kitap Fabrikası gibi örnekler bu kuralı geçerli kılmaktadır.

   Kamu kurum ve kuruluşlar için kullanılan ekler yine aynı sebepten dolayı kesme işareti kullanılmayacaktır. Özellikle Türkçe dilbilgisi sınav sorularında oldukça sıklıkla sorulan sorular içerisinde bu konu kapsamında yanıltıcı sorular ile öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Türk Dil kurumu Türkçenin daha doğru kullanılması konusunda geniş alanda çalışmalar yapmakta ve kendi yazışma dili ile kendi sirkülerleri ile topluma ilan etmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen ekler kesme işareti ile ayrılır mı? – Türk Dil Kurumu

  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

  Türk Tarih Kurumu

  Atatürk Kültür Merkezi

  Atatürk Araştırma Merkezi

  Bilgi Edinme Başvurusu İçin

  Yazı kaynağı : www.tdk.gov.tr

  Üniversitesine nasıl yazılır, Üniversitesinde nasıl yazılır?

  Üniversitesine nasıl yazılır, Üniversitesinde nasıl yazılır?

  Üniversitesine nasıl yazılır, Üniversitesinde nasıl yazılır?

  Bu sözcükler; Üniversitesine, Üniversitesinde biçiminde büyük harflerle başlayarak yazılır ancak kesme imi kullanılmaz!

  Ayrıntılı Açıklamalar ve Örnekler

  TDK Açıklaması:

  Kurum, kuruluş, kurul ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz. Bu kelime genellikle Üniversitesi’nde şeklinde yanlış yazılmaktadır.

  Doğru kullanımı Üniversitesinde şeklinde olmalıdır.

  Örnekler:

  # Bunların dışında yazmak yanlıştır.

  Üniversitesine, Üniversitesinden, Üniversitesini nasıl yazılır?

  Çekim ekleri kurum adlarında kesinlikle ayrılmaz.

  Örnekler:

  UYARI:

  Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 112’nci Birleşiminin 2’nci Oturumunda; Mavi Köşe Bakkaliyesinden vb.

  Saygılarımızla.

  TDH

  Yazı kaynağı : www.turkcenindirilisi.com

  TDK, kurum isimlerinde kesme işareti kullanımını kaldırdı

  TDK, kurum isimlerinde kesme işareti kullanımını kaldırdı

  Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretinin kullanımı ile ilgili bir değişikliğe gitti. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak. Yeni düzenleme bu dil kuralını ortadan kaldırdı. Yazımda kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen tüm takılar birleşik yazılacak. Artık Türkiye Büyük Millet Meclisine, Başbakanlığa, Bakanlar Kurulunun, Türk Dil Kurumuna, Mavi Köşe Bakkaliyesinden gib yazılacak.

  ÖZEL İSİMLER KAPSAM DIŞI

  Düzenleme özel isimleri ve kısaltmaları kapsamıyor. Yani şehir adı, insan ismi ya da bir kurum adının kısaltması bu düzenleme dahilinde değil. Özel isimler ve kısaltmalardan sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılacak.
  Türk Dil Kurumu'nun (Yeni kullanımıyla: Türk Dil Kurumunun) kesme işareti ile ilgili düzenlemeleri yeni yazım kılavuzlarına basılacak. Ayrıca kurumun internet sayfasında da yer alacak.Ahmet'in, Kırıkkale'nin gibi özel isimlerde üsten ayırmanın kullanıldığını kaydeden yetkililer, TDK yetkilileri TBMM, TOBB gibi kısaltmalarda kullanımı sürecek olan kesme işaretinin güncelenen halinin yazım kılavuzuna ve internete de konulduğunu dile getirdi.

  BİZ DAHA ÖNCE KALDIRMIŞTIK

  Habertürk'e konuşan Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de kesme işaretini kaldırdıklarını belirterek, "Biz daha önce kaldırmıştık da onlar sonunda doğrusunun bu olduğunu görüp çizgiye geldiler. Kısaltma yazıyorsanız kesme işareti kullanıyorsunuz" dedi.

  Kaynak: Habertürk

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap